Σελ. 6 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 467
  1. #76
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Έτσι δουλεύει το ims, λαμβάνει κλήσεις αυτός που έκανε τελευταίος register (αλλιώς πως θα ξέρει ο server που να σε βρει).
    Το ims της σταθερής ΟΤΕ παίζει και από κινητό Κοσμοτέ. jkoukous μου κάνει εντύπωση που δεν σου δουλεύει, μήπως δεν σου δίνει public ip η κινητή; Αν και τεχνικά δεν θα έχει πρόβλημα αυτο...

  2. #77
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    εγω λεω ας πουμε αφηνω σε ενα voip router να ειναι συνδεδεμενο και ταυτοχρονα εχω συνδεθει απο κινητο με εναν sip client.
    Αμα καποιος με καλεσει θα βαρανε και οι 2 συσκευες??? ή οποια συνδεθηκε τελευταια?
    οπως ειπα με netone που το ειχα δοκιμασει παλια βαραγε μονο η μια.
    Επισης πολλες φορες τοτε στις δοκιμες δεν μπορουσα να καλεσω και απο τις 2 αλλα παλι απο την τελευταια.
    Δεν ξερω ο ΟΤΕ πως παιζει.
    Μιλαω για τηλεφωνια OTE μεσω ADSL.

  3. #78
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω λεω ας πουμε αφηνω σε ενα voip router να ειναι συνδεδεμενο και ταυτοχρονα εχω συνδεθει απο κινητο με εναν sip client.
    Αμα καποιος με καλεσει θα βαρανε και οι 2 συσκευες??? ή οποια συνδεθηκε τελευταια?
    οπως ειπα με netone που το ειχα δοκιμασει παλια βαραγε μονο η μια.
    Επισης πολλες φορες τοτε στις δοκιμες δεν μπορουσα να καλεσω και απο τις 2 αλλα παλι απο την τελευταια.
    Δεν ξερω ο ΟΤΕ πως παιζει.
    Μιλαω για τηλεφωνια OTE μεσω ADSL.
    Η απάντηση είναι η τελευταία, τόσο στις εισερχόμενες όσο και στις εξερχόμενες!

  4. #79
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Τι εννοεις οτι παιζει το ims και απο κινητο Cosmote? τι σχεση εχει η κινητη με την σταθερη ?
    εννοεις μεσω ιντερνετ κινητης οταν ειναι της Cosmote?

  5. #80
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις οτι παιζει το ims και απο κινητο Cosmote? τι σχεση εχει η κινητη με την σταθερη ?
    εννοεις μεσω ιντερνετ κινητης οταν ειναι της Cosmote?
    Ναι, κάνεις register στον ims της σταθερής όταν είσαι με ίντερνετ κινητής Κοσμοτέ!

  6. #81
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, κάνεις register στον ims της σταθερής όταν είσαι με ίντερνετ κινητής Κοσμοτέ!
    πως? με οποιονδηποτε sip client θελω? ή θελει καποιο ειδικο app ? εγω δουλευω το zoiper με τον αστερισκ, με αυτο γινεται δλδ ?

  7. #82
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως? με οποιονδηποτε sip client θελω? ή θελει καποιο ειδικο app ? εγω δουλευω το zoiper με τον αστερισκ, με αυτο γινεται δλδ ?
    Μια χαρά παίζει με Zoiper!

  8. #83
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά παίζει με Zoiper!
    Ωραια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

  9. #84
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @Νικηφόρε, η τηλεφωνία του ΟΤΕ λειτουργεί στο SIP πρωτόκολλο. Αν έχεις συμβατή συσκευή ή εφαρμογή, μια χαρά θα συγχρονίσει βάζοντας προφανώς τα σωστά στοιχεία και ρυθμίσεις.

    @Παναγιώτη, τώρα λειτουργεί σε Fritz μέσω του Oxygen (μεταξύ τους σύνδεση στη S0 θύρα). Όταν το είχα πριν με τον κωδικό και το είχα δοκιμάσει, σε μένα σε έπαιζε σε σύνδεση Cosmote.
    Βασικά μπορεί να είμαι γκαντέμης, διότι όλα τα παράξενα σε μένα έχουν τύχει. Ίσως να έκανα λάθος στις ρυθμίσεις, αλλά δεν είναι τίποτα δύσκολο ώστε να μου είχε ξεφύγει κάποια σε 2 app (Zoiper, Grandstream Wave) που το είχα δοκιμάσει. Στις ίδιες εφαρμογές παίζει όταν την ρύθμιζα είτε σε Fritz είτε σε Asterisk.

  10. #85
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν ειπα εγω δεν θα δουλεψει, το ξερω οτι θα δουλεψει οπως καθε αλλος VOIP παροχος.
    Η ερωτηση μου ηταν αν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ συνδεθουμε απο διαφορετικες συσκευες αν θα δουλευουν ΜΑΖΙ.
    Δλδ αν με καλεσουν να χτυπανε μαζι και οι 2 και αν εγω μπορω να καλεσω απο οποια απο τις 2 θελω.
    γιατι οπως ειπα οταν παλια το εκανα αυτο με τη netone δεν δουλευαν σωστα και ειχα πολλες εμπλοκες, ήθελε μια συνδεση καθε φορα.
    Οταν δοκιμασα και 3 μαζι εγινε το σωσε.

    Γιαυτο εφερα και για παραδειγμα την twin sim της Cosmote οποια συσκευη ανοιξει δευτερη εκεινη παιζει, η πρωτη δειχνει να εχει σημα αλλα ουτε βαραει μαζι με την 2η, ουτε και μπορεις απο εκει να καλεσεις.

  11. #86
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μα ρώτησες παραπάνω με ποιον τρόπο δουλεύει σε κινητό και με ποια εφαρμογή.

    Όσον αφορά αν δουλεύει ταυτόχρονα, έχεις πάρει την απάντηση.

  12. #87
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, αν ζητήσουμε κωδικούς μετα οι παλιοι πανε φανταζομαι, δλδ το speedport μπορει να ξαναχρησιμοποιηθεί και να τους περασουμε εμεις? ή από εκει και περα πρεπει να βαλουμε δικο μας voip εξοπλισμο ? εγω θελω να ξερω τους κωδικούς ασχετα αν θα τους χρησιμοποιησω καποια στιγμη αλλου.

  13. #88
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η επισημη πολιτικη αλλαγης κωδικων προφανως δεν ανακοινωνεται (και) για λογους ασφαλειας.
    Γενικα μεσω tr69 αλλαζουν αυτοματα οι κωδικοι στο speedport.
    Με αλλα λογια οχι δεν αχρηστευεται το speedport ως προς το voip οτι και να κανεις.
    Τους κωδικους θα τους ζητησεις οταν θα τους χρησιμοποιησεις. Γενικα και αοριστα δεν ειναι για παρε να χεις.

  14. #89
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επισημη πολιτικη αλλαγης κωδικων προφανως δεν ανακοινωνεται (και) για λογους ασφαλειας.
    Γενικα μεσω tr69 αλλαζουν αυτοματα οι κωδικοι στο speedport.
    Με αλλα λογια οχι δεν αχρηστευεται το speedport ως προς το voip οτι και να κανεις.
    Τους κωδικους θα τους ζητησεις οταν θα τους χρησιμοποιησεις. Γενικα και αοριστα δεν ειναι για παρε να χεις.
    απλα είναι το θεμα ότι εγω τωρα αυτή την στιγμη δεν τους χρειαζομαι, αλλα μπορει.
    Το θεμα είναι μην αλλαξουν μετα τακτικη και δεν τους δινουν καθολου και μετα παλι ο παλιος κλασικος τροπος με το SPA 3102, ετσι κι αλλιως θα κατσει στην Αθηνα γιατι θα βαλω Modulus και θα εχω το σταθερο μου απευθειας επανω στον αστερισκ, απλα περιμενω την INALAN για να γινει αυτό.

    Άλλη μια ερωτηση, γινεται και οι δυο θυρες στο speedport να χτυπάνε ΜΑΖΙ από τον ιδιο αριθμο δλδ από το SIP 1?
    δλδ πχ ας πουμε στην μια εξοδο να εχω ένα τηλεφωνο εκει περα και στην 2η να βγαζει στο SPA.
    Αν και μπορω να κανω το ιδιο προφανως και με έναν απλό τηλεφωνικο διακλαδωτηρα (ΤΑΦ).

  15. #90
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H εμπειρία δείχνει ότι ο κωδικός έχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα εντός του οποίου μπορεί να ενεργοποιηθεί, ειδάλλως ακυρώνεται. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να τον πάρεις, έτσι απλά για να τον έχεις. Τομ ζητάς όταν θα είσαι έτοιμος και βέβαιος ότι θα τον χρησιμοποιήσεις.

    Υπόψη ότι αν ενεργοποιήσεις τον νέο κωδικό σε άλλη συσκευή, απαραίτητα πρώτα πρέπει είτε να αφαιρέσεις το Speedport είτε να του απενεργοποιήσεις την τηλεφωνία. Κατόπιν και χωρίς να είναι συνδεδεμένο στο διαδίκτυο το Speedport, μπορείς να του περάσεις και σε αυτό τον νέο κωδικό. Διαφορετικά αν δεν κάνεις αυτά τα βήματα, μόλις το Speedport συνδεθεί στο διαδίκτυο, θα επικοινωνήσει με τον IMS server και καθώς θα διαπιστωθεί ασυμφωνία των κωδικών, θα ακυρωθούν και οι 2 (π παλιός του Speedport και ο νέος που παρέλαβες) και θα τραβήξει αυτόματα άλλον καινούργιο.
    Κάποιοι χρήστες έχουν αναφέρει (και το έχουν κάνει), ότι οι πληροφορίες τεχνικών του ΟΤΕ λένε να ζητήσουμε να απενεργοποιήσουν την λειτουργία ΖΤΡ, ώστε να μην τραβά αυτόματα νέο κωδικό το Speedport όταν συνδεθεί στο διαδίκτυο και να χρησιμοποιεί αυτόν που του έχουμε ορίσει.

    Εξαρχής η τηλεφωνία λειτουργεί ταυτόχρονα και στις 2 θύρες. Όμως δεν είναι duplex, δηλαδή παράλληλα σαν να είχες βάλει 2 συσκευές σε ένα ταφ, αλλά με τον ίδιο τρόπο που λειτουργούν όλα τα ΡΒΧ, όπου ναι μεν σε εισερχόμενη κλήση θα χτυπούν και οι 2 συσκευές, αλλά την γραμμή θα καταλάβει η πρώτη της οποία θα σηκωθεί το ακουστικό. Επίσης στο Speedport δεν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς της κλήσης μεταξύ των 2 θυρών (δεν είναι ΡΒΧ).
    Τελευταία ελάχιστοι χρήστες έχουν αναφέρει, αλλά δεν το έχω διαπιστώσει στη δικιά μου συσκευή όπως και στην πλειοψηφία των χρηστών (Speedport W727V και Oxygen), ότι η τηλεφωνία λειτουργεί μόνο στην Νο2 θύρα.

Σελ. 6 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1808
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-21, 20:55
  2. ΟΤΕ και Voip τηλεφωνια
    Από Deus στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 146
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-19, 17:25
  3. Γραμμή Voip και συναγερμός
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 16:14
  4. Asterisk και Οτε Voip συνδεση
    Από tasosdvd στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-16, 01:20
  5. Voip τηλεφωνια;
    Από klipitiklopos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-15, 20:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας