Σελ. 1 από 32 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 467
  1. #1
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    264
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    linksys
    Καλησπέρα,

    Τελικά ο ΟΤΕ μπορεί να δώσει voip τηλεφωνία και να μπορούμε να το βάλουμε σε όποιο τηλεφωνικό κέντρο θέλουμε (asterisk)?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    264
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    linksys
    Να φανταστώ ότι δεν έχει βάλει κανένας και μάλλον δεν υπάρχει ακόμα....

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2007
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5493
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αναφέρονται εδώ αρκετά για την VOIP τηλεφωνία του ΟΤΕ, δες μήπως σε καλύψει κάτι ή κάνε εκεί το ερώτημα.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    264
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    linksys
    Μετά από αρκετό ψάξιμο ο ΟΤΕ δίνει voip κανάλια μόνο σε εταιρικούς πελάτες στο cosmote business flexible voice.

    Βέβαια ζητάει ένα σωρό πράγματα για επιβεβαίωση για τον εξοπλισμό που θα στήσεις.

    Το θέμα είναι μπορεί το Elastix να υποστηρίξει όλα τα παρακάτω??


    Παρακάτω παραθέτω το κείμενο:


    1.4.4 Απαιτήσεις Διασύνδεσης SIP Trunk (IP PBX)
    Στην περίπτωση όπου η εταιρία διαθέτει νέου τύπου (IP-enabled ή soft) IP PBX, είναι δυνατή η διασύνδεση στο IMS δίκτυο του ΟΤΕ μέσω τεχνολογίας SIP trunking με την προϋπόθεση ότι ο διαθέσιμος εξοπλισμός (VoIP server) στα γραφεία της εταιρίας καλύπτει τις ακόλουθες τεχνικές προδιαγραφές:

    • Αριθμοδότηση : Το αριθμoδοτικό φάσμα που θα διαχειρίζεται το κάθε VoIP CPE (IP PBX, SIP Gateway, SIP Border Element) θα καθορίζεται από τον ΟΤΕ.
    • IP Addressing : Η διευθυνσιοδότηση των VoIP CPEs θα καθορίζεται από τον ΟΤΕ.
    • Πρωτόκολλο σηματοδοσίας : SIP 2.0 (RFC3261)
    • Registration : Tα δικτυακά στοιχεία που εκτελούν την σηματοδοσία θα πρέπει να έχουν την δυνατότητα sip registration στο δίκτυο του ΟΤΕ.
    • SIP messages : Tα στοιχεία (VoIP CPEs) που εκτελούν την σηματοδοσία θα πρέπει να έχουν την δυνατότητα sip registration στο δίκτυο του ΟΤΕ. To format του REGISTER μηνύματος θα πρέπει να είναι: sip:<Int_Number_Format>@domainname.
    • Transport mode : UDP
    • UDP source port : Τα δικτυακά στοιχεία που εκτελούν την σηματοδοσία θα πρέπει να στέλνουν sip requests με source udp port το ίδιο με αυτό με το οποίο δέχονται.
    • Υποστηριζόμενα codec : G.711 A-Law, G.729 AnnexA
    • DTMF tones : RFC 2833 (recommended)
    • Fax support : G.711 passthrough
    • CLIR/CLIP service : Support of Privacy: Header (RFC3323)
    • Network hiding : Τα δικτυακά στοιχεία που εκτελούν την σηματοδοσία και το RTP θα πρέπει να έχουν την δυνατότητα να “κρύψουν” την τοπολογία του υπόλοιπου δικτύου των VoIP ATAs και των IP phones.
    • DNS-SRV Support : Για την εναλλακτική όδευση στα SBC, ο μηχανισμός DNS του VoIP CPE θα πρέπει να υποστηρίζει DNS-SRV Records.
    • QOS : Τα δικτυακά στοιχεία της σηματοδοσίας θα πρέπει να είναι ικανά να μαρκάρουν τα πακέτα σηματοδοσίας με DSCP af31, ενώ αυτά του RTP με DSCP ef.
    • Media Negotiation : Τα δικτυακά στοιχεία από τα οποία διέρχεται το RTP traffic θα πρέπει να χρησιμοποιούν το Session Description Protocol (SDP), όπως αυτό περιγράφεται από το RFC 4566 και το offer/answer μοντέλο που περιγράφεται από το RFC 3264.
    • Media Packetization Time : 20msec
    • ‘From:’ Field (calling number) : Τα VoIP CPEs στις κλήσεις προς το VoIP δίκτυο του ΟΤΕ θα πρέπει να στέλνουν στο πεδίο ‘From:’ τον Ε.164 αριθμό που τους έχει αποδοθεί, σε international format. Αν έρχεται λανθασμένο calling number από τα VoIP CPEs, τα συστήματα του ΟΤΕ θα το μεταφράζουν στο κεφαλικό νούμερο που έχει αποδοθεί στον συγκεκριμένο πελάτη.
    • Early media : Για την υποστήριξη in-band announcements, όταν οι voip servers λαμβάνουν SDP πληροφορία στα sip μηνύματα ’183 Session Progress‘, ’200 OK‘, ’202 Accepted‘ θα πρέπει να σταματούν τους call progress τόνους και να προωθούν τα announcements στον τελικό χρήστη.
    • Telephony Supplementary Services : Τα Supplementary Services υλοποιούνται αποκλειστικά στο local PBX του πελάτη. Σηματοδοσία που αφορά Supplementary Service δεν πρέπει να προωθείται προς το upstream VoIP δίκτυο (ΟΤΕ).
    • Supported RFCs Summary : 3261, 4566, 3264, 3323, 2833



    Κατά τη φάση της παραγγελίας της υπηρεσίας, για την επιβεβαίωση της συμβατότητας του εξοπλισμού του πελάτη με το δίκτυο IMS του ΟΤΕ μέσω τεχνολογίας SIP trunking, απαιτείται να καθοριστούν / διευκρινιστούν από την πλευρά του πελάτη οι ακόλουθες προδιαγραφές / απαιτήσεις:


    • Μοντέλο PBX με software version
    • Πλήθος και τύπος interfaces που θα συνδεθούν στο VGW / IAD
    • Μοντέλο και τύπος NTU & interface στον χώρο του πελάτη
    • Clocking domains και ύπαρξη άλλου παρόχου στο ίδιο PBX
    • Πλήθος ψηφίων που δέχεται από το αστικό κέντρο ΟΤΕ
    • Ταυτότητα καλούντος που στέλνει στο TDM δίκτυο
    • Ειδική μετάφραση ταυτοτήτων που έχει υλοποιηθεί στα αστικά κέντρα ( π.χ. μόνο το κεφαλικό )
    • Πλήθος φασμάτων ( υπάρχει σχετικός περιορισμός στα Cisco για max registrations = 10 )
    • Συνοπτική σύνδεση φασμάτων
    • Auto Attendant ή IVR. DTMF επιλογές από τον καλούντα.
    • Music on hold ή μήνυμα με μουσική.
    • Fax ( πλήθος και τύποι Fax machines )
    • Modems ή POS και τύποι αυτών
    • Εκτροπές εσωτερικών σε εξωτερικές γραμμές και τρόπος υλοποίησης από PBX
    • Preferred codec list ( G711 ή G729 )
    • Διασύνδεση με άλλα PBXs στο εσωτερικό δίκτυο
    • Εσωτερική αριθμοδότηση
    • Αν στέλνει προς τον OTE ταυτότητες άλλων σημείων του δικτύου του
    • Αν επιθυμεί απόκρυψη ( ή σε συγκεκριμένες ταυτότητες )


    Σε περίπτωση Cisco CUCM με CUBE (extra απαιτήσεις)

    • Version CUCM ( αναλυτικά από το About )
    • Version IOS, μνήμη, dsp resources
    • Unity, IPCC, Presence, Third Party IVR/AA
    • Gateway protocol ( MGCP/H323 )
    • FAX/Analog Gateways ( ATA, SPA, VG ), πρωτόκολλα σηματοδοσίας ( H323, SIP, SCCP )
    • Εκτροπές σε εξωτερικές γραμμές
    • Επιθυμητό codec / πλήθος καναλιών

  5. #5
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Μιας που σκέφτομαι να αλλάξω τηλεφωνικό κέντρο, το έψαξα κι εγώ λίγο, διότι με ενδιαφέρει!

    Δυστυχώς ο παίχτης του ΟΤΕ που με επισκέφτηκε στο μαγαζί μου, δεν έδειξε να γνωρίζει και πολλά.
    Μου είπε πως θα ενημερωθεί και θα με κατατοπίσει, αλλά όσο τον ακούσατε εσείς τον άκουσα κι εγώ.
    Αν είσαι μικρομεσαία επιχείριση πρέπει να είσαι "τυχερός" και να "πέσεις" σε άνθρωπο που γνωρίζει :-(

    Με εξαίρεση την Cyta που βρίσκεται εν μέσω τρικυμίας, υπάρχει άλλος πάροχος για DSL+SIP Trunks?!

  6. #6
    Εγγραφή
    04-09-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    H Vodafone το κάνει στα business πακέτα. Είναι να πέσεις βέβαια στο σωστό άνθρωπο, γιατί διαφορετικά δεν θα καταλαβαίνουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Ναι το υποψιάστηκα, αλλά και πάλι δυσκολεύομαι να το χωνέψω. Είναι δυνατόν εν έτη 2016 να πρέπει να "σταθείς τυχερός" ή να "βάλεις μέσον" για να αγοράσεις μια υπηρεσία από κάποιον πάροχο που την διαθέτει? Τόσο προνομιακή είναι πια? Δεν είναι δα οτι ζητάς να σου κάνουνε και καμία χάρη!

    Που προωθείται δηλαδή αυτή η υπηρεσία? Μόνο στις μεγάλες επιχειρήσεις?

  8. #8
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Τελικά νομίζω πως έβγαλα λίγο άκρη για το θέμα της VoIP (VoB) τηλεφωνίας του ΟΤΕ μας

    Περιληπτικά, βάζεις το πρόγραμμα Flexible Voice (FV) και ζητάς όσα κανάλια φωνής χρειάζεσαι (5-90).
    Προσφέρεται είτε μέσω οπτικών (εφόσον υπάρχει ήδη υποδομή στον χώρο) είτε μέσω SHDSL σύνδεσης.
    Αναλυτικές πληροφορίες και λεπτομέρειες χρεώσεων μπορείτε να δείτε στο συνημμένο που μου στείλανε.

    Η βασικότερη ξενέρα για εμένα προσωπικά είναι πως η συγκεκριμένη τεχνολογία/προϊόν δεν συνδυάζεται
    με σύνδεση internet (ADSL/VDSL) στην ίδια συνδρομή/λογαριασμό/αριθμό. Αν θες internet, πρέπει να το
    βάλεις σε άλλη τηλεφωνική σύνδεση που έχεις ή να κάνεις καινούργια (η οποία θα είναι εξ'ορισμού
    επίσης VoIP). Δηλαδή ξεχωριστός αριθμός/λογαριασμός/πάγιο για να έχεις και πρόσβαση στο internet

    Βέβαια η υπηρεσία φαίνεται πως θα είναι (?) πιο αξιοπρεπής από τις αντίστοιχες άλλων παρόχων που δίνουν
    internet και VoIP τηλεφωνία πάνω στο ίδιο ζεύγος με το ίδιο modem (είτε στο ίδιο VC είτε σε διαφορετικό).
    Τελικά όμως βγαίνει αρκετά παραπάνω και δεν ξέρω αν συμφέρει. Εσείς πως το βλέπετε?
    Attached Files Attached Files

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τελικά παίζει σε Asterisk αλλά και σε οποιαδήποτε συσκευή που έχει δυνατότητες sip τηλεφωνίας.
    Αρκεί να ζητήσει κανείς τον κωδικό της τηλεφωνίας, που πλέον τον δίνει τουλάχιστον στις οικιακές συνδέσεις.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρ όλο ότι έχω πάρει τον κωδικό της τηλεφωνίας ΔΕΝ μπορώ να σετάρω το Α510ip με το voip του ΟΤΕ. Όποιος θα μπορούσε να βοηθήσει θα το εκτιμούσα...

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τι ρυθμίσεις κάνεις ακριβώς;

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ρυθμίσεις κάνεις ακριβώς;
    Θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις που πρότεινες στο άλλο θέμα το μεσημέρι και θα επανέλθω...
    Ευχαριστώ!

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μετά από πολύ ψάξιμο και σπάσιμο νεύρων, επανέρχομαι στο θέμα για το Α510 ΙΡ gigaset και το σετάρισμα με την Voip τηλεφωνία του ΟΤΕ.
    Παρακάτω περιγράφω τις ρυθμίσεις που έκανα, με σκοπό την βοήθεια και άλλων που ψάχνονται για να ρυθμίσουν κάποια voip - ata συσκευή με την τηλεφωνία του ΟΤΕ και να μην χρησιμοποιούν αναγκαστικά τον εξοπλισμό του ΟΤΕ (speedport).
    Ευχαριστώ το forum και ιδιαίτερα αυτούς που με βοήθησαν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ, ακόμα περιμένω τον κωδικό... έστειλα αίτημα στο ts@ote.gr .... αλλά ακόμα τίποτα!!! ίσως αύριο, γιατί στο 13888 δεν βρίσκω κανέναν τέτοια ώρα! μου είπαν ότι κάνει μέχρι 2 ώρες.... και από την στιγμή που θα το λάβω, θα πρέπει μέσα σε μια ώρα να σετάρω την νέα συσκευή, διαφορετικά ακυρώνετε!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από africa_twin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σημαντικό αυτό που αναφέρεις!!! Εγώ όσες φορές ζήτησα τον κωδικό και μου τον έστειλαν δεν ήμουν σπίτι και προσπάθησα να σετάρω το Α510 ΙΡ gigaset τηλέφωνό μου μετά από 4-5 ώρες ανεπιτυχώς φυσικά... Μάλλον λύνεται το μυστήριο αν ισχύει αυτό!
    Τελικά με αυτό που είπε ο #puntomania με βοήθησε να βρω το λόγο που δεν μπορούσα να σετάρω το Α510 ΙΡ gigaset τηλέφωνό μου και τον ευχαριστώ!

    Λοιπόν να πω τα πράγματα με την σειρά όπως έγιναν σήμερα και ρύθμισα το IPφωνό μου να δέχεται και να κάνει κλήσεις μέσω ΟΤΕVoip.
    1) Ζήτησα από τον ΟΤΕ να μου ξαναστείλει τον κωδικό Voip και όντως μετά από 2 ώρες περίπου μου το έστειλαν. Όντως μου επιβεβαίωσαν ότι πρέπει να το ενεργοποιήσω από τη σελίδα του modem σε μία ώρα (πράγμα που δεν είχα κάνει τις προηγούμενες φορές γιατί όταν λάμβανα το μήνυμα δεν ήμουν σπίτι και γυρνούσα μετά από 2-3 ώρες) Όταν λοιπόν έλαβα σήμερα τον κωδικό, είδα το λαμπάκι "telephony" του speedport να σβήνει. Μπήκα στη σελίδα "telephony" του modem και έβαλα τον καινούριο κωδικό που είχα μόλις λάβει και η τηλεφωνία ενεργοποιήθηκε σε δευτερόλεπτα.
    2) Απενεργοποίησα το "telephony" από το modem και μπήκα στη σελίδα του A510IP gigaset βάζοντας τις ρυθμίσεις που φαίνονται στη φωτό και Voilà!
    Έχω τηλεφωνία ΟΤΕ μέσω του A510IP!!!

    Για την ιστορία χρησιμοποιώ το Speedport W 724V χωρίς καμία extra ρύθμιση. Όλα είναι "μαμά" ακόμη και το sip alg είναι ενεργοποιημένο. Δεν άνοιξα καμία πόρτα και δεν πείραξα Qos.
    Οι δοκιμές που έκανα και δέχθηκα σε σταθερά και κινητά είχαν εξαιρετική ποιότητα.
    Ευχαριστώ και πάλι τον #puntomania που μου άνοιξε τα μάτια!

    Συνημμένο Αρχείο 181272

  14. #14
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Είναι αυτό που λένε... η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά. Αν στο λέγανε απ την αρχή... θα το είχες φτιάξει από τότε. Αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ δε λένε!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι αυτό που λένε... η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά. Αν στο λέγανε απ την αρχή... θα το είχες φτιάξει από τότε. Αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ δε λένε!
    Η Αλήθεια είναι ότι αν δεν το ανέφερες εσύ δεν πρόκειται να το έλεγαν... κι εχτές που ρώτησα τον υπάλληλο για το αν πρέπει ο κωδικός να δηλωθεί άμεσα (εντός μιας ώρας) δεν το ήξερε και με έβαλε στην αναμονή να ρωτήσει και να με ενημερώσει.
    Πέρα από αυτό οι ρυθμίσεις είναι πολύ απλές και δεν έχουν διαφορά από οποιονδήποτε άλλον voip πάροχο που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα. (Omnivoice, Betamax, Modulus κλπ.)

Σελ. 1 από 32 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1808
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-21, 20:55
  2. ΟΤΕ και Voip τηλεφωνια
    Από Deus στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 146
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-19, 17:25
  3. Γραμμή Voip και συναγερμός
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 16:14
  4. Asterisk και Οτε Voip συνδεση
    Από tasosdvd στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-16, 01:20
  5. Voip τηλεφωνια;
    Από klipitiklopos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-15, 20:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας