Σελ. 14 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415161924 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 467
  1. #196
    Εγγραφή
    09-10-2006
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 165
    SNR / Attn
    7(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    η public ip δεν ειναι σταθερή...και γιατι να ειναι προσβάσιμο το κέντρο απο έξω?
    Που θα πηγαίνουν τα invites και rtp streams σε πχ εισερχόμενες; Τώρα πως το έχεις;

  2. #197
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roeften Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που θα πηγαίνουν τα invites και rtp streams σε πχ εισερχόμενες; Τώρα πως το έχεις;
    τώρα έχω το κέντρο να παίρνει IP (192.168.0.10) απ το ρουτερ (192.168.0.1) μου και δουλεύει. απο έξω έχω μια πόρτα ανοιχτή για τα remote-ext μου και στο ΝΑΤ έχω δηλωμένο το noip μου.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #198
    Εγγραφή
    21-04-2017
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ont - Pfsense
    κατάφερε κανείς να εφαρμόσει της τελευταίες οδηγίες της cosmote σε freepbx? λίγο χάθηκα...

  4. #199
    Εγγραφή
    09-10-2006
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 165
    SNR / Attn
    7(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα έχω το κέντρο να παίρνει IP (192.168.0.10) απ το ρουτερ (192.168.0.1) μου και δουλεύει. απο έξω έχω μια πόρτα ανοιχτή για τα remote-ext μου και στο ΝΑΤ έχω δηλωμένο το noip μου.
    Ναι δλδ το pbx είναι προσβάσιμο από τη δημόσια IP μέσω port forwarding. Και γι'αυτο λέω ότι στο contact η IP θα πρέπει να είναι η δημόσια IP, δεν χρειάζεται να ψάξεις για το πως θα βάλεις μια private IP στο contact από τη στιγμή που ήδη το pbx βρίσκει τη δημόσια IP σου μέσω ενός dynanic dns service. Εξάλλου δεν βλέπω και πως θα λειτουργεί αν το contact έχει private IP και το ims δεν θα ξέρει πως να την φτάσει.

  5. #200
    Εγγραφή
    30-11-2003
    Περιοχή
    Κηφησιά Αττικής
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Speedport W724V
    SNR / Attn
    9(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα μπορούσε κάποιος να γράψει τα βήματα που χρειάζεται να κάνουμε για να ενεργοποιήσουμε τις τελευταίες οδηγίες του ΟΤΕ για DNS Resolving σε RASPBX καθώς χάθηκα? Μέχρι στιγμής δουλεύει με τις παλιές ρυθμίσεις.

  6. #201
    Εγγραφή
    21-04-2017
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ont - Pfsense
    Προσπάθησα να εφαρμόσω τις καινούργιες οδηγίες και σήμερα δεν μου λειτουργεί.
    Υπάρχει κάποιος που τα έχει καταφέρει;

  7. #202
    Σήμερα το πρωί προσπάθησα να κάνω μία κλήση και δεν δούλευε το κέντρο, ούτε εισερχόμενη.
    Έβαλα DNS Servers στο PBX αυτούς που γράφει στο email και τελικώς συνδέθηκε αλλά δεν δέχομαι εισερχόμενες.
    Μόνο εξερχόμενες δουλεύουν.
    Κάποιος να βοηθήσει σχετικά με την επεξήγηση των ρυθμίσεων;
    Αυτό το contact ....... που το καταχωρούμε στο freepbx;

  8. #203
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unemployed_ghost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα το πρωί προσπάθησα να κάνω μία κλήση και δεν δούλευε το κέντρο, ούτε εισερχόμενη.
    Έβαλα DNS Servers στο PBX αυτούς που γράφει στο email και τελικώς συνδέθηκε αλλά δεν δέχομαι εισερχόμενες.
    Μόνο εξερχόμενες δουλεύουν.
    Κάποιος να βοηθήσει σχετικά με την επεξήγηση των ρυθμίσεων;
    Αυτό το contact ....... που το καταχωρούμε στο freepbx;
    Πως το έχεις καταχωρήσει εσυ;

  9. #204
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε κάποια πληροφορία σχετικά με αυτό;
    Συνημμένο Αρχείο 221104
    Λοιπόν ας τα πάρουμε ένα ένα

    1) Χρήση των DNS του OTE, αυτό ίσχυε από πάντα, αν έπαιζε με κάποιον άλλον μάλλον θα σταματήσει να ισχύει. Στα flexy κυκλώματα πάντως χωρίς του δικούς τους DNS δεν έπαιζε το sip οπότε θεωρώ ότι θα αρχίζουν να εφαρμόζουν την ίδια πολιτική και στα υπόλοιπα registrations. Μαζί συνοδεύετε η απαραίτητη χρήση του fqdn και όχι το ip του ims. Λογικό για να μπορούν να κάνουν failover ή κάποιο είδους dynamic routing στο backbone.

    2) Σχετικά με την κεφαλίδα (header) contact στην ουσία δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα, με τις υπάρχουσες ρυθμίσεις έτσι φεύγει προς τον ΟΤΕ οπότε δεν χρειάζεται να σας απασχολεί. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό που ζητάνε είναι και σωστό. Είναι λάθος και θα έπρεπε να φαίνεται η Public IP του σημείου. Αν θέλετε να αλλαχθεί λογικά στα peer details θα πρέπει να βάλετε το nat=yes όπως επίσης να δηλώσετε τα local networks και το externhost ή externip ανάλογα αν έχετε dynamic ή static στα global sip options του freepbx.

    3) Απενεργοποιήση των SIP options, απλά αλλάζετε το qualify από yes σε no.

    4) Μόνο pcma, αλλάζετε το allow σε allow=alaw μόνο.

    Τώρα ποια είναι η γνώμη μου, από την στιγμή που ζητάνε να απενεργοποιηθούν τα options το κέντρο αργά ή γρήγορα θα σταματήσει να δέχεται κλήσεις. Το παραπάνω θα μπορούσε να γίνει στα flexy κυκλώματα που παραδίδεται μισθωμένο κύκλωμα με public ips και δεν γίνεται NAT.
    Για τα registrations που γίνονται σε κανονικές συνδέσεις πιστέυω ότι είναι αναγκαίο αλλιώς θα υπάρχουν φαινόμενα που θα φαίνεται στην κονσόλα του asterisk register το κέντρο αλλά δεν θα δέχεται κλήσεις γιατί το router θα έχει σβήσει την δυναμική αντιστοιχία που έχει στο NAT table του και επιτρέπει την κίνηση προς τα μέσα.
    Από την άλλη ίσως δουλέψει ορθά το ALG και δεν υπάρχει τέτοια ανησυχία.
    Όποιος θέλει ας κάνει μόνο τις παραπάνω αλλαγές και να μας πει αν δουλεύουν. Δυστυχώς δεν έχω στην διάθεση μου δοκιμαστική γραμμή ΟΤΕ που μπορώ να δοκιμάσω τα παραπάνω οπότε απλά έφτιαξα ένα fake trunk στο freepbx για να δω τι πρέπει να γίνει. Αν πέσει το κέντρο σας μην μου φωνάζετε μετά!

  10. #205
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.512
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT, Mikrotik x86
    Υπάρχει δυνατότητα να ρίξει κάποιος τα printscreens και τι απαιτείται για να παίξει σωστά σε freepbx? έχω ένα raspberry και λέω να το στήσω από Δευτέρα με raspbx

  11. #206
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν ας τα πάρουμε ένα ένα

    1) Χρήση των DNS του OTE, αυτό ίσχυε από πάντα, αν έπαιζε με κάποιον άλλον μάλλον θα σταματήσει να ισχύει. Στα flexy κυκλώματα πάντως χωρίς του δικούς τους DNS δεν έπαιζε το sip οπότε θεωρώ ότι θα αρχίζουν να εφαρμόζουν την ίδια πολιτική και στα υπόλοιπα registrations. Μαζί συνοδεύετε η απαραίτητη χρήση του fqdn και όχι το ip του ims. Λογικό για να μπορούν να κάνουν failover ή κάποιο είδους dynamic routing στο backbone.

    2) Σχετικά με την κεφαλίδα (header) contact στην ουσία δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα, με τις υπάρχουσες ρυθμίσεις έτσι φεύγει προς τον ΟΤΕ οπότε δεν χρειάζεται να σας απασχολεί. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό που ζητάνε είναι και σωστό. Είναι λάθος και θα έπρεπε να φαίνεται η Public IP του σημείου. Αν θέλετε να αλλαχθεί λογικά στα peer details θα πρέπει να βάλετε το nat=yes όπως επίσης να δηλώσετε τα local networks και το externhost ή externip ανάλογα αν έχετε dynamic ή static στα global sip options του freepbx.

    3) Απενεργοποιήση των SIP options, απλά αλλάζετε το qualify από yes σε no.

    4) Μόνο pcma, αλλάζετε το allow σε allow=alaw μόνο.

    Τώρα ποια είναι η γνώμη μου, από την στιγμή που ζητάνε να απενεργοποιηθούν τα options το κέντρο αργά ή γρήγορα θα σταματήσει να δέχεται κλήσεις. Το παραπάνω θα μπορούσε να γίνει στα flexy κυκλώματα που παραδίδεται μισθωμένο κύκλωμα με public ips και δεν γίνεται NAT.
    Για τα registrations που γίνονται σε κανονικές συνδέσεις πιστέυω ότι είναι αναγκαίο αλλιώς θα υπάρχουν φαινόμενα που θα φαίνεται στην κονσόλα του asterisk register το κέντρο αλλά δεν θα δέχεται κλήσεις γιατί το router θα έχει σβήσει την δυναμική αντιστοιχία που έχει στο NAT table του και επιτρέπει την κίνηση προς τα μέσα.
    Από την άλλη ίσως δουλέψει ορθά το ALG και δεν υπάρχει τέτοια ανησυχία.
    Όποιος θέλει ας κάνει μόνο τις παραπάνω αλλαγές και να μας πει αν δουλεύουν. Δυστυχώς δεν έχω στην διάθεση μου δοκιμαστική γραμμή ΟΤΕ που μπορώ να δοκιμάσω τα παραπάνω οπότε απλά έφτιαξα ένα fake trunk στο freepbx για να δω τι πρέπει να γίνει. Αν πέσει το κέντρο σας μην μου φωνάζετε μετά!
    Ευχαριστώ για τις ρυθμίσεις.
    Αυτές έχω και εγώ με μία διαφοροποίηση ως προς τα codecs: g722,ulaw,alaw,g729
    Δυστυχώς δεν έχω εισερχόμενες.
    Δεν μπορώ να βρω άκρη δυο ημέρες τώρα.
    Τί την ήθελε την αλλαγή εκεί που δούλευαν όλα τέλεια......

  12. #207
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unemployed_ghost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις ρυθμίσεις.
    Αυτές έχω και εγώ με μία διαφοροποίηση ως προς τα codecs: g722,ulaw,alaw,g729
    Δυστυχώς δεν έχω εισερχόμενες.
    Δεν μπορώ να βρω άκρη δυο ημέρες τώρα.
    Τί την ήθελε την αλλαγή εκεί που δούλευαν όλα τέλεια......
    Βγάλε τους άλλους codec και άσε μόνο το alaw.

  13. #208
    Εγγραφή
    21-04-2017
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ont - Pfsense
    έχω πάλι θέμα. μπορεί να βάλει κάποιος screenshots από ρυθμίσεις;
    έχω pfsense μπροστά. ποια πόρτα πρέπει να ανοίξω προς το freepbx?

  14. #209
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexanderK83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω πάλι θέμα. μπορεί να βάλει κάποιος screenshots από ρυθμίσεις;
    έχω pfsense μπροστά. ποια πόρτα πρέπει να ανοίξω προς το freepbx?
    Πρώτα απ' όλα να γράψω ότι οτιδήποτε γράψω παρακάτω είναι μόνο ότι έχω κάνει στο δικό μου σύστημα με pfsense μπροστά και freepbx πίσω.
    Επίσης ουδεμία ευθύνη φέρω για το οτιδήποτε και ότι κάνετε το κάνετε με δική σας ευθύνη!


    pfsense ρυθμίσεις:
    Πρώτα απ'όλα έχω δηλώσει σε alias την ip του pbx
    μετά δεύτερο alias τις ports : 5060 και τις πόρτες για τα rtp (rtp ports) ( εδώ αυτά έχω δηλώσει εγώ γιατί έχω και άλλους παρόχους και μου έρχονταν πακέτα σε υψηλές πόρτες - ανάλογα την περίπτωση μάλλον είναι θέλει ψάξιμο ποιες πόρτες χρειάζονται για rtp)
    Επίσης ακόμα ένα alias με τις ip των παρόχων. π.χ. εκεί έχω δηλώσει (ως NETWORK όχι host) ims.otenet.gr 195.167.16.0/24 195.167.17.0/24 195.167.21.0/24 195.167.22.0/24

    μετά πήγα Firewall-> NAT -> OUTBOUND -> Manual -> και καταχώρησα το παρακάτω rule:

    Interface WAN _________ Source (το alias του freepbx που δήλωσα παραπάνω) _________ source port udp _______ Destination (το alias με τις ip του παρόχου που δήλωσα παραπάνω) ________ Destination PORT UDP (το alias των ports που δήλωσα παραπάνω) και οπωσδήποτε επιλεγμένο το κουμπί STATIC PORT (αλλιώς δεν μου δούλευε με τίποτα στη περίπτωσή μου)


    Μετά στα firewall rules έχω:
    PASS RULE: source (alias pbx) ______ source port UDP _________ Destination (alias με ip παρόχου) _________ ports (alias με Ports που έφτιαξα παραπάνω)

    Μετά από τα παραπάνω έκανα απαραίτητα επανεκκίνηση το pfsense αλλιώς δεν έπαιρνε τη ρύθμιση του NAT!!!


    Στο freepbx έχω κάνει τις ρυθμίσεις που έχουν γραφεί από άλλους σε αυτό το forum και οπωσδήποτε επειδή έχω δυναμική Ip και όχι στατική στα advanced SIP settings δήλωσα την DDNS hostname μου για να δουλευουν σωστά οι εισερχόμενες!( στα advanced SIP settings δήλωσα και στις δύο καρτέλες το DDNS Hostname μου.

    Επανεκίνησα το pbx και δούλεψε!


    Σημείωση δεν άνοιξα ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΟΡΤΑ στον ΕΞΩ ΚΟΣΜΟ, ούτε port forwarding ουτε ΤΙΠΟΤΑ, για εμένα αυτό είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ καθώς τα remote τηλέφωνα συνδέονται με VPN!



    Ξαναλέω όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές ρυθμίσεις και δεν φέρω καμία ευθύνη για ότι συμβεί. Αν τις ακολουθήσεις κάποιος το κάνει με απολύτως ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ. Ηταν μια καταγραφή απλά τις διαδικασίας που ακολούθησα.


    Επίσης όλες οι παραπάνω ρυθμίσεις μπορεί να είναι λάθος αλλά ως εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου και στη περίπτωσή μου δούλεψαν. Αν εντοπίσει κάποιος κάποιο λάθος να το γράψει για να το διορθώσω και εγώ.

    ποια αναλυτικά εδώ στο manual: https://docs.netgate.com/pfsense/en/...-voip-pbx.html
    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος unemployed_ghost : 13-01-21 στις 14:54.

  15. #210
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οταν πειραζεις nat/rules στο pf, μετα κανεις και clear states, αλλιως θα δουλέψει οοοταν κλεισουν τα sessions. Δεν χρειάζεται reboot
    το rtp range πρέπει να ειναι ιδιο με τη ρύθμιση στο fbpx 10 με 60 χιλιαδες ειναι υπερβολικά πολλα. 1000ειναι αρκετά για τις περισσότερες περιπτώσεις
    Επίσης το sip/rtp ειναι μονο udp.
    Κατα ταλλα, με generic outbound nat δεν σου επαιζε? η εχεις και αλλα πράγματα...

Σελ. 14 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415161924 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1808
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-21, 20:55
  2. ΟΤΕ και Voip τηλεφωνια
    Από Deus στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 146
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-19, 17:25
  3. Γραμμή Voip και συναγερμός
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 16:14
  4. Asterisk και Οτε Voip συνδεση
    Από tasosdvd στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-16, 01:20
  5. Voip τηλεφωνια;
    Από klipitiklopos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-15, 20:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας