Σελ. 20 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 783
  1. #286
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peterfff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο utp εβαλα 2 τυχαιους αγωγους και όχι ζευγος! Λες να φταιει αυτο ρε φιλε?
    Αν λυθει ετσι το προβλημα κερναω τελαρο μπυρες αν μενεις γιαννενα :-)
    Τα utp μεχρη πόσο δθατομή βγαινουν? Να αγορασω νεο utp με μεγαλυτερη διατομη?
    Κατ' αρχήν το UTP θα πρέπει να έχει μονόκλωνους(solid) αγωγούς και όχι πολύκλωνους(stranded). Το UTP με τους πολύκλωνους το χρησιμοποιούμε σε Patch Cord.
    Στο UTP έχουμε 4 ζευγάρια αγωγών με διαφορετική συστροφή το καθένα για να εξουδετερώνεται ο θόρυβος μεταξύ των αγωγών αλλά να έχουμε και ελαχιστοποιημένη εκπομπή ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας η οποία μπορεί να επηρεάσει το περιβάλλον.
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A...%B9%CE%BF_CAT6
    Xρησιμοποιούμε αυστηρά τα ζεύγη για να κάνουμε οποιαδήποτε σύνδεση που θέλουμε και όχι τυχαίους αγωγούς.

    Σε μεγάλες αποστάσεις καλό είναι να χρησιμοποιούμε UTP 23AWC που πλησιάζει σε διατομή αγωγών το τηλεφωνικό καλώδιο.

    - - - Updated - - -

    Από την στιγμή που με τον ίδιο εξοπλισμό σε άλλο σημείο της εγκατάστασης λειτουργεί σωστά η γραμμή, δείχνει το πρόβλημα να είναι καλωδιακό, δεν είναι φυσιολογικό στον κατανεμητή να είναι όλα εντάξει και με 25 μέτρα καλώδιο να αλλάζουν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #287
    Εγγραφή
    03-06-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχήν το UTP θα πρέπει να έχει μονόκλωνους(solid) αγωγούς και όχι πολύκλωνους(stranded). Το UTP με τους πολύκλωνους το χρησιμοποιούμε σε Patch Cord.
    Στο UTP έχουμε 4 ζευγάρια αγωγών με διαφορετική συστροφή το καθένα για να εξουδετερώνεται ο θόρυβος μεταξύ των αγωγών αλλά να έχουμε και ελαχιστοποιημένη εκπομπή ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας η οποία μπορεί να επηρεάσει το περιβάλλον.
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A...%B9%CE%BF_CAT6
    Xρησιμοποιούμε αυστηρά τα ζεύγη για να κάνουμε οποιαδήποτε σύνδεση που θέλουμε και όχι τυχαίους αγωγούς.

    Σε μεγάλες αποστάσεις καλό είναι να χρησιμοποιούμε UTP 23AWC που πλησιάζει σε διατομή αγωγών το τηλεφωνικό καλώδιο.

    - - - Updated - - -

    Από την στιγμή που με τον ίδιο εξοπλισμό σε άλλο σημείο της εγκατάστασης λειτουργεί σωστά η γραμμή, δείχνει το πρόβλημα να είναι καλωδιακό, δεν είναι φυσιολογικό στον κατανεμητή να είναι όλα εντάξει και με 25 μέτρα καλώδιο να αλλάζουν.
    Θα ξαναβαλω το utp με ζευγος αυτη τη φορά και ευχομε να βελτιωθει η κατασταση και αν όχι αρκετά τοτε μαλον θα ζητησω αργοτερα επιστροφη σε 50ρα adsl συνδεση με fastpath που μου εδινε 17 ping στο speedtest by okla με επιλογη σερβερ cosmote athens ενω τωρα που εχω 100ρα χωρις fastpath μου δηχνει 25

  3. #288
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όσο ανεβαίνουμε σε συγχρονισμό τόσο και πιο ευαίσθητη γίνεται η γραμμή σε θόρυβο και κακής ποιότητας καλωδίωση και συνδέσεις. Ξεκινάς πρώτα από την σωστή καλωδίωση, άψογες συνδέσεις και συνδεσμολογία στις πρίζες και μετά ψάχνεσαι για όλα τα υπόλοιπα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peterfff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν κατεβω στην εισοδο της πολυκατοικιας και στησω εκει την κονσολα μου (PS4) και συνδεσω απευθειας το μοντεμ μου στον κατανεμιτη του οτε τοτε το παιχνιδι απογειωνετε και το gameplay συνχρονιζει δικαια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peterfff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ξαναβαλω το utp με ζευγος αυτη τη φορά και ευχομε να βελτιωθει η κατασταση και αν όχι αρκετά τοτε μαλον θα ζητησω αργοτερα επιστροφη σε 50ρα adsl συνδεση με fastpath που μου εδινε 17 ping στο speedtest by okla με επιλογη σερβερ cosmote athens ενω τωρα που εχω 100ρα χωρις fastpath μου δηχνει 25
    Δηλαδή στον κατανεμητή δεν φταίει η γραμμή και μόλις βάλεις το καλώδιο πάνω φταίει??
    Είπαμε πιο πάνω τι ισχύει όταν ανεβαίνουμε σε συγχρονισμό, σε άψογη κατάσταση όλα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #289
    Εγγραφή
    03-06-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο ανεβαίνουμε σε συγχρονισμό τόσο και πιο ευαίσθητη γίνεται η γραμμή σε θόρυβο και κακής ποιότητας καλωδίωση και συνδέσεις. Ξεκινάς πρώτα από την σωστή καλωδίωση, άψογες συνδέσεις και συνδεσμολογία στις πρίζες και μετά ψάχνεσαι για όλα τα υπόλοιπα.

    - - - Updated - - -





    Δηλαδή στον κατανεμητή δεν φταίει η γραμμή και μόλις βάλεις το καλώδιο πάνω φταίει??
    Είπαμε πιο πάνω τι ισχύει όταν ανεβαίνουμε σε συγχρονισμό, σε άψογη κατάσταση όλα.
    Στον κατανεμιτη εχω το μισό delay απο οτι στον δευτερο όροφο,ότι σουταρω παει μεσα και οι τριπλες λειτουργουν....στο διαμερισμα ομως του δευτερου οροφου 20 μετρα αποσταση ειναι το καλωδιο,το μετρησα σημερα νιωθεις την ομάδα ποιο βαριά, τα σουτ γινοντε χλιαρα,άψυχα, οι τριπλες σε δευτερο χρονο και γενικά παντα ο αντιπαλος εχει πιο επιδραστικο και άμεσο gameplay ακομα κι αν παιζει από ελλάδα φτηνεις αιμα να τον κερδισεις ακομα κι αν ειναι άμπαλος.
    Tο λοιπον συνδεσα σημερα το πρωι utp με ζευγος το οποιο ειναι μικροτερης διατομης απο το παλιο το οποιο δεν ειναι utp ..πάλι με κλέβει στα τελειωματα το παιχνιδι, πάλι κερδιζει ολες τις κοντρες ο αντιπαλος κτλ. Το μονο θετικο ειναι οτι δεν τρεχει σαν τρελη η ομαδα των αντιπάλων δηλαδη εχουμε και οι δυο μουντό gameplay που ομως εμενα με κλεβει στα σημεια το παιχνιδι με όλους οσους παιξω.
    Ειχα ρωτησει εναν τεχνικο του οτε που ειχα πετυχει στην γειτονια μου να δουλευει σε ενα καφαο και μου ειχε πει οτι ναι μεν ειμαι στην κοσμοτε αλλά περνω απο vodaphone και ο συγκεκριμενο τομέας που περνω ιντερνετ ειναι υποδιεστερος τεχνολογικά, δεν επαρκει για αυτο και δεν μπορουν να με βαλουν σε fastpath με 100αρα συνδεση που εχω.(!!!)
    Παντος το προβλημα δεν λυθηκε ουτε με το utp , πρεπει να κανω 10 ευκαιριες για να βαλω 1 γκολ σε παιχνιδι που το λυωνω και το παιζω 15 χρόνια.

  5. #290
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To λέω πάλι μήπως και γίνει κατανοητό, αν υπήρχε πρόβλημα με την γραμμή θα το είχες και στον κατανεμητή, δεν γίνονται τέτοιες θεαματικές πτώσεις απόδοσης με 20 μέτρα καλώδιο το οποίο έχει συνδεθεί και τερματιστεί σωστά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #291
    Εγγραφή
    03-06-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To λέω πάλι μήπως και γίνει κατανοητό, αν υπήρχε πρόβλημα με την γραμμή θα το είχες και στον κατανεμητή, δεν γίνονται τέτοιες θεαματικές πτώσεις απόδοσης με 20 μέτρα καλώδιο το οποίο έχει συνδεθεί και τερματιστεί σωστά.
    Πως εξηγης το οτι οταν με περνουν τηλ. στο σταθερό και τυχαινει να παιζω ειτε θα βαλτωσει η ομαδα μου ειτε θα γινει αποσυνδεση του ιντερνετ και αυτοματη επανεκινηση στο μοντεμ και ενω εχω συνδεμενο φιλτρο spliter.
    Να πω και το αλλο ,οταν ανοιγω κονσολα για να παιξω συνηθος στο πρωτο ματς θα εχω μετριο-καλουτσικο gameplay ενω σε ολα τα επομενα χειροτερο. Εχω εφεδρικα 2 ιδια μοντεμ και το ιδιο συμβαινει οποιο κι αν συνδεσω. Θυμαμε τον τεχνικο να μου λεει: ακομα κι αν βαλεις fastparh στην ουσια ιντερλιγουα θα εισαι διοτη η vodaphone στην περιοχη σου ειναι πισω τεχνολογικα. Γορδιος δεσμος.

  7. #292
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θέλω να μου απαντήσεις σε μία ερώτηση και δεν χρειάζεται να είσαι τεχνικός, μετά πάμε και στα υπόλοιπα.
    Ερώτηση:
    Όταν συνδέεις το ρούτερ στον κατανεμητή και παίζεις μια χαρά, εκείνη την στιγμή αλλάζεις με κάποιο μαγικό τρόπο και εταιρία?? συνδέεσαι αυτόματα σε κάποια άλλη??

    Αν είπες στον τεχνικό αυτό που λες σε μας(ότι στον κατανεμητή είσαι μια χαρά και στο σπίτι χάλια) και σου είπε ότι φταίει η εταιρία(ενώ η εταιρία στον κατανεμητή είναι μια χαρά), μάλλον θα πρέπει να πάει να βόσκει πρόβατα από το να παριστάνει τον τεχνικό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #293
    Εγγραφή
    03-06-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να μου απαντήσεις σε μία ερώτηση και δεν χρειάζεται να είσαι τεχνικός, μετά πάμε και στα υπόλοιπα.
    Ερώτηση:
    Όταν συνδέεις το ρούτερ στον κατανεμητή και παίζεις μια χαρά, εκείνη την στιγμή αλλάζεις με κάποιο μαγικό τρόπο και εταιρία?? συνδέεσαι αυτόματα σε κάποια άλλη??

    Αν είπες στον τεχνικό αυτό που λες σε μας(ότι στον κατανεμητή είσαι μια χαρά και στο σπίτι χάλια) και σου είπε ότι φταίει η εταιρία(ενώ η εταιρία στον κατανεμητή είναι μια χαρά), μάλλον θα πρέπει να πάει να βόσκει πρόβατα από το να παριστάνει τον τεχνικό.
    Ας υποθεσουμε οτι δεν φταιει η εταιρια.
    Τι ειναι αυτο που συμβαινει και σε 20 μετρα αποσταση το gameplay μεταλασετε προς το χειροτερο. Μηπως εχει υψοφοβια το ιντερνετ στην γειτονια μου? :-)
    Παλια τους επερνα τηλ και γκρινιαζα στο 13888...μου καναν ρεσετ και επαιζε καλα για μιση ωρα και μετα αντε πάλι τα ιδια.

  9. #294
    Εγγραφή
    08-05-2008
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδιά! Πολύ επεξηγηματικό όλο το περιεχόμενο, συγχαρητήρια. Πήρα τηλεφωνικό PET από Καυκά και δεν μπορώ να αναγνωρίσω τα δύο ζεύγη γιατί είναι πολύ χαλαρή η συστροφή, έχει έναν κόκκινο, έναν μπλε, έναν πράσινο και έναν λευκό αγωγό. Μπορείτε να βοηθήσετε;

  10. #295
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν φαίνεται να είναι συνεστραμμένα μεταξύ τους, τότε απλά χρησιμοποίησε πχ κόκκινο/μπλε ή πράσινο λευκό
    Απλά αν συνδέσεις το αντίστοιχο ζεύγος στη πρίζα..

  11. #296
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από poliko_selas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά! Πολύ επεξηγηματικό όλο το περιεχόμενο, συγχαρητήρια. Πήρα τηλεφωνικό PET από Καυκά και δεν μπορώ να αναγνωρίσω τα δύο ζεύγη γιατί είναι πολύ χαλαρή η συστροφή, έχει έναν κόκκινο, έναν μπλε, έναν πράσινο και έναν λευκό αγωγό. Μπορείτε να βοηθήσετε;
    Κόψε το καλώδιο, βγάλε με προσοχή την μόνωση ώστε να μην διαλύσεις την τετράδα, βγάλε με προσοχή από την κορυφή δύο διπλανούς αγωγούς και θα βγουν σαν ζευγάρι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #297
    Εγγραφή
    08-05-2008
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αν κατάλαβα καλά τότε παίρνω δύο αγωγούς από τους τέσσερις χωρίς να έχει σημασία ποιους. Σωστά?

    edit: Να προσέξω να είναι διπλανοί αγωγοί δηλαδή να ακουμπάνε μαζί?

    edit 2 Είναι περασμένη η ώρα και κάηκα λίγο! Απογύμνωσα ένα μικρό κομμάτι και κατάλαβα τι λέμε. Ευχαριστώ πολυ!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος poliko_selas : 31-03-21 στις 01:11.

  13. #298
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα, εξαιρετικό το θέμα και πολύ βοηθητικό για τις διαφορές μεταξύ καλωδίων.
    Θα ήθελα να με συμβουλέψετε τι να κάνω στην περίπτωσή μου γιατί έχω ακούσει διάφορες γνώμες και δεν είμαι σίγουρος.

    Βρίσκομαι σε 7ο όροφο πολυκατοικίας, και η εσωτερική τηλεφωνική καλωδίωση της πολυκατοικίας αργοπεθαίνει, με αποτέλεσμα σιγά σιγά όλοι οι ένοικοι να περνάνε δικό τους καλώδιο απο τις ρεγκλέτες του ΟΤΕ στο ισόγειο, να βγαίνει από το παράθυρο του ημιορόφου και να μπαίνει στον όροφό τους για να καταλήξει στα διαμερίσματα (ή στα κουτιά έξω από αυτά).
    Στη δική μου περίπτωση είχε περαστεί κάποια στιγμή ένα απλό UTP με αυτό τον τρόπο πριν 6-7 χρόνια περίπου. Παλιότερα με 50αρα γραμμή δεν θυμάμαι να είχα κάποιο σοβαρό θέμα, ενίοτε καποιες αποσυνδέσεις αλλά δεν έδινα πολλή σημασία.

    Εδώ και κανα 6μηνο με τηλεργασίες και τα σχετικά, αποφάσισα να το γυρίσω σε 100αρα.
    Η γραμμή με την υπάρχουσα καλωδίωση κλειδώνει στα 85-90 στις καλές τις αλλά αρκετά συχνά κάνει αποσυνδέσεις και ακόμα πιο συχνά συγχρονίζει μόνο του το ρουτερ (Speedport plus) αρκετά πιο κάτω, στα 55-70.
    Το max speed που βλέπει το ρουτερ για τη γραμμή είναι κάπου στα 105 (δεν ειμαι σίγουρος αλλα υποθέτω αυτό είναι τι του "λέει" το καφαο; ), και ένας τεχνικός που είχε έρθει πριν λίγο καιρό λόγω των συχνών αποσυνδέσεων μου είχε πει ότι στις ρεγκλέτες συγχρονίζει στα 100+, οπότε φταίει η καλωδίωση μέχρι το διαμέρισμα.
    Λογικό ακούγεται, είναι και απλό UTP που κάνει μεγάλη διαδρομή σε εξωτερικό χώρο, με ότι αυτό συνεπάγεται απο ήλιο, βροχές, κλπ.

    Το θέμα είναι τι καλώδιο να βάλω? Η εύκολη λύση βάση και των προτάσεων που αναφέρονται εδώ είναι ενα τηλεφωνικό PET, ωστόσο με ανησυχεί το θέμα παρεμβολών. Όπως ανέφερα πάρα πολλοί ένοικοι έχουν περάσει τις τηλεφωνικές τους γραμμές με τον ίδιο τρόπο με αποτέλεσμα να είναι 15+ καλώδια UTP κυρίως, "δεμένα" πανω σε ένα σωλήνα για να μην κρέμονται στην πρόσοψη της πολυκατοικίας. Αν υποθέσουμε ότι όλα είναι τηλεφώνου και UTP, υπάρχει περίπτωση να έχει παρεμβολές το τηλεφωνικό PET μου και να γίνει "τσάμπα" όλη η διαδικασία;
    Τώρα αν κολλητά σε αυτά τα καλώδια περνάνε και καλώδια κεραιών, ρεύματα για πιάτα δορυφορικής και δεν ξέρω γω τι, θα επηρεάζουν το δικό μου? Στην τελευταία περίπτωση πιστεύω πως ναι, αλλά πως αντιμετωπίζεται αυτό? (Είναι πολλά τα καλώδια, δεν μπορώ να ξέρω τι περνάει ο καθε ένοικος απο αυτά και καθε λίγο καιρό όλο και κάποιο προστίθεται, οπότε νομίζω πρέπει να προχωρήσω με το σκεπτικό ότι περνάει ρευμα ή ότι μπορεί να προκαλέσει παρεμβολές και να αγοράσω αντίστοιχο καλώδιο με προστασία).
    Τι μου προτείνετε;

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

  14. #299
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να βάλεις χωρίς ενδοιασμούς το τηλεφωνικό PET.
    Δεν υπάρχει θέμα παρεμβολών από άλλα καλώδια χαμηλής τάσης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #300
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βάλεις χωρίς ενδοιασμούς το τηλεφωνικό PET.
    Δεν υπάρχει θέμα παρεμβολών από άλλα καλώδια χαμηλής τάσης.
    Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ. Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι θα υπάρχει πρόβλημα, ειδικά αν περνάει ρεύμα στα διπλανά καλώδια, χαχα.

    Τώρα για το "τελικό" κομμάτι, σκεφτόμουν να το περάσω απευθείας μέσα στο διαμέρισμα (το UTP που έχω τώρα καταλήγει σε κουτί έξω από το διαμέρισμα και απο εκεί με άλλο UTP μπαίνει μέσα) για να μην έχω την όποια απώλεια από το UTP που έχει μικρή διάμετρο και για να μην μου πάρει κανένας άλλος ένοικος το εξτρα ζευγάρι του καλωδίου (σκέφτομαι να βάλω με 2 ζευγάρια για να έχω backup αν πάθει τίποτα το πρώτο).
    Έχει νόημα το να μην χρησιμοποιήσω το UTP που υπάρχει μέσα στο διαμέρισμα αλλά να βάλω το τηλεφωνικό PET να μπαίνει στο διαμέρισμα και να τερματίζει σε μια καινούρια πρίζα δίπλα στο ρούτερ ή δεν θα υπάρχει καμία διαφορά;

Σελ. 20 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 23:06
  2. Καλώδιο micro-usb για φόρτιση
    Από hammered στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-15, 00:04
  3. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16
  4. access point εξωτερικου χωρου
    Από astrea966 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 23:27
  5. Κάλυψη εξωτερικού χώρου με Wi-Fi
    Από manospcistas στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-15, 00:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας