Σελ. 24 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 783
  1. #346
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το καλώδιο από τη καμπίνα του συγκροτήματος μέχρι το σπίτι σου τι είδους είναι; UTP ή τηλεφωνικό; Ποτέ δε χρησιμοποιούμε παραπάνω αγωγούς, το DSL θέλει 2 αγωγούς αυστηρά.., μπορείς να ανεβάσεις φωτό από την τηλεφωνική πρίζα, είναι μόνο το ζεύγος από έξω συνδεδεμένο εκεί; μόνο 1 ζεύγος; (2 αγωγοί)
    Εφεδρικά ζεύγη δεν έχει; Αν είναι θωρακισμένο, δεν πειράζει να είναι μαζί με το ρεύμα, αλλά μήπως κάποιο ζεύγος έχει θέμα; μήπως γλιτώσεις όλη αυτή την ιστορία..
    Προσωπικά έχω τοποθετήσει PET 2 ζευγών (2Χ2Χ0.6) σε φίλο, όπου εξωτερική διάμετρο είχε 11mm
    Δύσκολο μου φαίνεται να μπορέσει να περαστεί στον αρμό από τις πλάκες.., τι κανάλια υπάρχουν ήδη από την καμπίνα στο σπίτι; μήπως να περνούσατε ένα νέο καλώδιο από εκεί; Βέβαια το μήκος είναι αρκετό..

  2. #347
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    8mm μαύρο έρχεται απ οτι βλεπω, 4 ζευγων απ οτι βλεπω, βέβαια αν δειτε την φώτο εμενα μου εχουν συνδεδεμενα το καφε και το μπλε σαν ζευγος. Φανταζομαι δεν θα πρέπει να ειναι το καθε χρωμα με το άσπρο; θα μου πεις τα ιδια ειναι ολα...

    Στον αρμο που λες γιατί να μην γίνεται; θα γινει κοπή με τροχο στους 5 πόντους, θα μπει το καλωδιο και απο πανω παλι αρμος ή τσιμεντο.

    Δλδ οντως αν αλλαξω το ζευγος και βαλω αλλο, μπορει να στρωσει; το ευκολο ειναι να βαλω τα αλλα 2 χρωματα και να δοκιμασω...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20211022_134440.jpg  

    IMG_20211022_134632.jpg  


  3. #348
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για τον αρμό ίσως έχεις δίκιο.., πιστεύω πως η βλακεία έχει γίνει στις συνδέσεις-ζεύγη.., δε χρειάζεσαι άλλο καλώδιο και μπελάδες..
    Τα ζεύγη όπως λες, είναι ένα σετ ελαφρώς συνεστραμμένου μπλε-άσπρο/πράσινο-άσπρο/καφέ-άσπρο κλπ.., οπότε θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να συνδέσεις πχ το πράσινο-άσπρο στον κατανεμητή του συγκροτήματος και το πράσινο-άσπρο από αυτά που πάνε μέσα στο σπίτι (αν είδα σωστά αυτά είναι συνδεδεμένα?)
    Ενώσεις το καλύτερο είναι να γίνουν με αυτά , χωρίς να απογυμνώσεις το καλώδιο, απλά βάζεις ένα και ένα καλώδιο μέσα μέχρι τέρμα, τα πατάς με μια πένσα, έχει και τζελ για να μην οξειδωθούν..
    Αυτά βάλε τα στην τελική σύνδεση..
    Αν οι άκρες είναι λιιιγο οδειδωμένες, κόψε τες 1-2 χιλιοστά με ένα κοφτάκι..

  4. #349
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ναι αυτα ειναι που πανε επανω, πρασινο άσπρο...

    Το θεμα ειναι 3 φορες εχει ερθει τεχνικός του οτε που τα ειδε, δςν μπορουσε να κανει αυτή την αλλαγή - δοκιμη; ή δεν του επιτρέπεται;

    Εγω που να βρω με τον χαμό που γίνεται στον κατανεμητη; και δεν εχω τα κατάλληλα εργαλεια...

    Να φωναξω καποιον αλλον ειδικο;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20211022_142449.jpg  


  5. #350
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εκεί μόνος σου άκρη δε βγάζεις, θέλει γεννήτρια για να βρεις ποιο καλώδιο είναι δικό σου..
    Ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν είδε ποια καλώδια ζεύγη κλπ είναι συνδεδεμένα;
    Πες του αν μπορεί να έρθει, να σου συνδέσει το ζεύγος από τον κατανεμητή του συγκροτήματος έως έξω από το σπίτι, πες του αν έχει και "φακές" (σαν αυτά στο λινκ) να βάλει..
    Κανονικά βέβαια η ευθύνη του ΟΤΕ σταματά στον κατανεμητή του συγκροτήματος
    Μήπως να έβρισκες κάποιο ηλεκτρονικό/ηλεκτρολόγο ή που να ασχολείται με δίκτυα να τα κοιτούσατε;
    Επίσης το καλώδιο μέσα στο σπίτι, τερμάτισε το κανονικά σε πρίζα, είναι πιο σίγουρη η σύνδεση..

  6. #351
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ο τεχνικος ειδε ποια ειναι, αλλα κατι αλλο δεν πειραξε. Δλδ να δοκιμασει αλλο ζευγάρι... Εδω κανονικα δεν θα πρέπε να δει οτι ειναι συνδεδεμένα το μπλε και καφε, ενω θα πρεπει να ειναι ζευγαρι με άσπρο; τεσπα θα προσπαθήσω να βρω καποιον που να εχει οργανο να δουμε.

    Ενας γείτονας στο συγκρότημα με είπε οτι ειχε θέματα και αλλαξε το ρουτερ και λυθηκαν ολα.

    Εγω οταν εβαλα ίντερνετ, ζητασα να μου φερουν το speedport pro και μου αλλαξαν απο το απλο, μήπως εν τελει φταίει και αυτό σε καποιο βαθμο και για τους χρονους που κανει να ξανασυνδεθει... Αλλα να ξαναπαρω να μου το ξανααλλαξουν, θα δεχτούν; θα δω... Σ ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σου

  7. #352
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το ρούτερ μαγικά δεν κάνει, αν η γραμμή δεν είναι εντάξει.., τώρα έχεις το entry 2i? Ζήτα να σου δώσουν το speedport Plus γενικότερα..
    Πιστεύω θα βγάλεις άκρη, κάντε δοκιμές όλα τα ζεύγη να δείτε ποιο είναι καλύτερο.., 99.9% δεν έχει θέμα το καλώδιο μέχρι την είσοδο του σπιτιού..

  8. #353
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ειχα αρχικος το 2i και ζητησα το plus... Μηπως εχει μερος ευθυνης αυτό... Καλως, θα ψαξω να βρω ατομο που να εχει τα κατάλληλα οργανα.

    Θελω να πιστεύω καποιο απο τα ζευγη να είναι καλα...

    Γιατι αυτοι του ΟΤΕ με το που ειδαν τον κατανεμητη μου μαζί με τουωρευμε, είπε αυτό φταίει, και πρέπει να τραβηξω νεα γραμμή...

  9. #354
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lacta13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ οντως αν αλλαξω το ζευγος και βαλω αλλο, μπορει να στρωσει; το ευκολο ειναι να βαλω τα αλλα 2 χρωματα και να δοκιμασω...
    Για αρχή ξήλωσε τη μαύρη ταινία και σύνδεσε τα καλώδια με Scotchlock όπως είπε και ο Κοζανίτης. Δες μετά πως θα πάει η γραμμή.

  10. #355
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θερμοσυστελλόμενα πρέπει να είναι..

  11. #356
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θερμοσυστελλόμενα πρέπει να είναι..
    Σωστός! Ένας ηλεκτρολόγος μου είχε κάνει μια τέτοια σύνδεση με καλάι/θερμοσυστελλόμενα και το fritz μου έδειχνε Line Branching (ότι υπάρχει κάπου διακλάδωση). Έβαλα χεράκι, scotchlock και καθάρισε!

  12. #357
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lacta13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα αρχικος το 2i και ζητησα το plus... Μηπως εχει μερος ευθυνης αυτό... Καλως, θα ψαξω να βρω ατομο που να εχει τα κατάλληλα οργανα.

    Θελω να πιστεύω καποιο απο τα ζευγη να είναι καλα...

    Γιατι αυτοι του ΟΤΕ με το που ειδαν τον κατανεμητη μου μαζί με τουωρευμε, είπε αυτό φταίει, και πρέπει να τραβηξω νεα γραμμή...
    Στη γειτονιά μου, το κεντρικό καλώδιο που έρχεται προς το σπίτι είναι πάνω σε τοίχο καρφωμένο, μαζί με το κεντρικό καλώδιο για το ρεύμα (υπόγειο δίκτυο και στα 2) όπου για 10-15 μέτρα το ένα είναι πάνω στο άλλο, αλλά δε δημιουργεί πρόβλημα.., δεν είπα όμως ότι είναι σωστό..
    Μάλλον αυτός που τα σύνδεσε, νόμιζε είναι ρεύμα και έβαλε καφέ-μπλε (σα φάση-ουδέτερο )

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός! Ένας ηλεκτρολόγος μου είχε κάνει μια τέτοια σύνδεση με καλάι/θερμοσυστελλόμενα και το fritz μου έδειχνε Line Branching (ότι υπάρχει κάπου διακλάδωση). Έβαλα χεράκι, scotchlock και καθάρισε!
    πολλοί επαγγελματίες βάζουν τα χεράκια τους και μετά βγάζουμε τα ματάκια μας....

  13. #358
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Α, δλδ παιζει να φταινε λιγακι και τα "καϊμενα" θερμοσυστελλομενα; ετσι ειναι και η 2η ένωση μεσα στο σπίτι... ????

    Το καθε SCOTCHLOK που εβαλε ο φιλος να παρω, να φανταστώ ειναι για μια ενωση ζευγους-ζευγους

  14. #359
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπορεί να φταίνε, το VDSL σήμα είναι γενικά πολύ ευαίσθητο..
    Ουσιαστικά με αυτά θα συνδέσεις με ένα scotch πχ άσπρο από έξω με άσπρο από μέσα και με ένα άλλο scotch πράσινο από έξω με πράσινο από μέσα.., πάρε καμία 20αρια να έχεις καλού κακού..
    Έχεις και άλλη ένωση με θερμοσυστελλόμενα μέσα στο σπίτι; πού;

  15. #360
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ειναι στο 1ο οροφο. Επειδή ειναι 3οροφη μεζονέτα, απο τον κατανεμητη κατω, έρχεται το καλωδιο στον 1ο οροφο που ειναι και ο κεντρικός καο απο κει πηγαινει στις πριζες του ισογειου και του 2ου οροφου

    Η αλλη ενωση ειναι με μονωτική που βλέπεις.

    Μεχρι να παω να παρω τα κλιπς, να τα βγαλω καλύτερα να ειναι χωρις κατι;

    Δεν φανταζόμουν ποτε οτι ενα θερμοσυστελλομενο, μπορει να επηρεαζε σε καποιο βαθμο την γραμμή... (οσο ζεις μαθαίνεις.. ????)

    - - - Updated - - -

    Η ενωση στον 1ο
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20211022_164618.jpg  


Σελ. 24 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 23:06
  2. Καλώδιο micro-usb για φόρτιση
    Από hammered στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-15, 00:04
  3. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16
  4. access point εξωτερικου χωρου
    Από astrea966 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 23:27
  5. Κάλυψη εξωτερικού χώρου με Wi-Fi
    Από manospcistas στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-15, 00:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας