Σελ. 7 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 783
  1. #91
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξωτερικά είναι ζήτημα να είναι 30cm καλωδίου.
    Αν δεν έχει κάποια μόνωση, θα διαλύσει απ'τον ήλιο.
    Πάρε λίγο σωλήνα σαν κι αυτόν που βάζουνε για αποχέτευση στα κλιματιστικά, σκίστον και κάλυψε το καλώδιο, βάλε 2 δεματικά και τύλιξέ το με μονωτική.

    Καί από λάστιχο ποτίσματος κάνει.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #92
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θέλω να τραβήξω ένα καλώδιο εξωτερικό από τον κατανεμητή μήκους το πολύ 12 μέτρα, το οποίο θα μπει και μέσα σε σπιράλ για Α/C για να προστατεύεται. Θέλω το πολύ 2 ζευγών. Utp Cat 6 ή Cat 7 ???? 23 ή 24 AWG και γιατί ???

  3. #93
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχουμε εξαντλήσει το νήμα να γράφουμε τα ίδια, το σωστό είναι να βάλεις καλώδιο τηλεφωνικό, το ίδιο σου φέρνει και ο ΟΤΕ μέχρι τον κατανεμητή και είναι ίδιας διατομής.
    Για λίγα μέτρα μπορείς να βάλεις και UTP(που παρεμπιπτόντως είναι καλώδιο δικτύου και όχι τηλεφωνικό, άσχετα αν το χρησιμοποιούμε και γι' αυτό), το οποίο έχει σχεδόν το 1/3 της διατομής από το τηλεφωνικό, το γράφουμε στα πρώτα posts του νήματος.
    Υπάρχει και UTP εξωτερικού χώρου, αν θέλεις να αποφύγεις το σπιράλ του A/C.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #94
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε εξαντλήσει το νήμα να γράφουμε τα ίδια, το σωστό είναι να βάλεις καλώδιο τηλεφωνικό, το ίδιο σου φέρνει και ο ΟΤΕ μέχρι τον κατανεμητή και είναι ίδιας διατομής.
    Για λίγα μέτρα μπορείς να βάλεις και UTP(που παρεμπιπτόντως είναι καλώδιο δικτύου και όχι τηλεφωνικό, άσχετα αν το χρησιμοποιούμε και γι' αυτό), το οποίο έχει σχεδόν το 1/3 της διατομής από το τηλεφωνικό, το γράφουμε στα πρώτα posts του νήματος.
    Υπάρχει και UTP εξωτερικού χώρου, αν θέλεις να αποφύγεις το σπιράλ του A/C.
    Δεν προορίζεται για μενα, εγώ έβαλα Pet τηλεφωνικό αυτό που μου πρότεινες. Ο φίλος μου φαγώθηκε να βάλει UTP Cat 6 23AWG , το οποίο έβαλα δίπλα δίπλα με το τηλεφωνικό Pet, το ξεφυμνωσα και το πάχος του χαλκού που έχει μέσα είναι ίδιο ακριβώς με του Pet. Οπότε τι κερδίζει το Pet ,σε σχέση με αυτό πέρα από τη θωράκιση? Διαβάζω ότι τα UTP Cat 7 έχουν πολλή καλή πλέξη και μειώνουν δραστικά το Crosstalk. Υπάρχει κάποια παρόμοια αναφορά για τα Pet ??? Επίσης, γιατί είναι πιο φθηνό το Pet από ένα UTP Cat 6 23AWG ??

  5. #95
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν προορίζεται για μενα, εγώ έβαλα Pet τηλεφωνικό αυτό που μου πρότεινες. Ο φίλος μου φαγώθηκε να βάλει UTP Cat 6 23AWG , το οποίο έβαλα δίπλα δίπλα με το τηλεφωνικό Pet, το ξεφυμνωσα και το πάχος του χαλκού που έχει μέσα είναι ίδιο ακριβώς με του Pet. Οπότε τι κερδίζει το Pet ,σε σχέση με αυτό πέρα από τη θωράκιση? Διαβάζω ότι τα UTP Cat 7 έχουν πολλή καλή πλέξη και μειώνουν δραστικά το Crosstalk. Υπάρχει κάποια παρόμοια αναφορά για τα Pet ??? Επίσης, γιατί είναι πιο φθηνό το Pet από ένα UTP Cat 6 23AWG ??
    Αν πας στο post #3 θα σου λυθούν όλες οι απορίες σχετικά με τις διατομές, το UTP 23AWG(πρώτη-πρώτη φωτογραφία) έχει διατομή 0.26mm2 ενώ το τηλεφωνικό 0.60mm2, που βρέθηκε η ίδια διατομή;;
    Φωτογραφία από το καρούλι του τηλεφωνικού
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  CABLEL-PET.jpg 
Εμφανίσεις:  82 
Μέγεθος:  450,9 KB 
ID: 201955
    Και για το Crosstalk τα έχουμε πει πιο πάνω, μην τα ξαναγράφουμε πάλι.
    Άλλη τεχνολογία κατασκευής το UTP και άλλη το τηλεφωνικό, για άλλη δουλειά είναι το ένα(τηλεφωνική γραμμή) για άλλη δουλειά είναι το άλλο(δίκτυο), με το πόσο κάνει θα κάνουμε την αγορά μας ή με το ποιο είναι το σωστό να βάλουμε;;

    Δεν θα πείσουμε κάποιον με το ζόρι να βάλει το ένα ή το άλλο, με τις ευχές μας να βάλει ότι θέλει, αν εκείνου του αρέσει, εμάς μας περισσεύει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #96
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν προορίζεται για μενα, εγώ έβαλα Pet τηλεφωνικό αυτό που μου πρότεινες. Ο φίλος μου φαγώθηκε να βάλει UTP Cat 6 23AWG , το οποίο έβαλα δίπλα δίπλα με το τηλεφωνικό Pet, το ξεφυμνωσα και το πάχος του χαλκού που έχει μέσα είναι ίδιο ακριβώς με του Pet. Οπότε τι κερδίζει το Pet ,σε σχέση με αυτό πέρα από τη θωράκιση? Διαβάζω ότι τα UTP Cat 7 έχουν πολλή καλή πλέξη και μειώνουν δραστικά το Crosstalk. Υπάρχει κάποια παρόμοια αναφορά για τα Pet ??? Επίσης, γιατί είναι πιο φθηνό το Pet από ένα UTP Cat 6 23AWG ??
    Ο @sweet dreams έχει δίκιο ότι αυτά έχουν συζητηθεί και νωρίτερα, αλλά επιγραμματικά:
    Τηλεφωνικό: 0.6mm² (19-20 AWG)
    23 AWG: 0.26mm²
    Έχουν σημαντική διαφορά στην διατομή.

    Τα cat6/cat7 έχουν επιθυμητά χαρακτηριστικά για πολύ υψηλές συχνότητες (250-600MHz), αλλά για τις μικρότερες συχνότητες που παίζει το xDSL η διαφορά τους δεν είναι τόσο αισθητή. Μάλιστα θα έβαζα και στοίχημα ότι παρά τη διαφορά στο κόστος, δεν θα έχει καμία απολύτως διαφορά σε αυτή την εφαρμογή το cat6 με το cat7.
    Το βασικό πλεονέκτημα των twisted pair καλωδίων είναι ότι εξαιτίας της πλέξης ελαττώνουν τον κοινό θόρυβο (αυτόν που είναι ίδιος και στα δύο καλώδια) και μειώνουν το crosstalk μεταξύ διπλανών ζευγών. Το πρώτο το πετυχαίνεις σχεδόν εξίσου καλά ακόμη και με cat5e, το δεύτερο δεν σε επηρεάζει, γιατί αν κατάλαβα καλά μιλάμε για μία γραμμή. Πάντως και τα τηλεφωνικά έχουν περιστροφή, αν και λιγότερο πυκνή.

    Το τηλεφωνικό καλώδιο είναι φτηνότερο, γιατί είναι απλούστερο να παραχθεί και πιστοποιείται για πολύ χαμηλότερες προδιαγραφές.
    Επίσης καλό είναι να αναφερόμαστε στο πλαστικό κάλυμμα ως μόνωση, θωράκιση συνήθως λέμε κάτι που έχει ηλεκτρική αγωγιμότητα, πχ το πλέγμα που έχουν τα STP καλώδια.

    Αυτή ήταν η θεωρία. Στην πράξη, δεν περιμένω να δει διαφορά μεταξύ τηλεφωνικού, cat5e, cat6 και τέλος το cat7 είναι εντελώς αχρείαστο.
    Αν έχει ήδη την τηλεφωνική πρίζα, ας διαλέξει το καλώδιο που πιάνει καλύτερα στην πρίζα του (συνήθως τηλεφωνικό, γιατί για αυτό φτιάχνονται).

  7. #97
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παραθέτω φωτογραφίες από το UTP Cat 6 23AWG δίπλα στο τηλεφωνικό καλώδιο Pet που προμηθεύτηκα από τον Καυκά.

    Το πάχος του χαλκού και στα 2 καλώδια είναι ακριβώς το ίδιο.....

    Ορίστε οι φωτογραφίες :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20190301_185459.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  233,0 KB 
ID: 201964

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20190301_185445.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  261,4 KB 
ID: 201965

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20190301_185543.jpg 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  515,6 KB 
ID: 201966

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20190301_185634.jpg 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  350,7 KB 
ID: 201967

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20190301_185637.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  330,1 KB 
ID: 201968

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20190301_185639_BURST1.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  356,0 KB 
ID: 201969

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20190301_185656.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  309,9 KB 
ID: 201970

    Περιμένω τα σχόλια σας...

  8. #98
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν θέλεις να κάνουμε σχόλια από τις φωτογραφίες, σου έχω κι' εγώ φωτογραφία στο post #3 με UTP 24AWG(0.20mm2) και τηλεφωνικό 0.60mm2, είναι και τα δύο από τον Καυκά.
    Με 0.6 χιλιοστά παραπάνω καλύφθηκε η διαφορά;;

    Πήγαινε στον Καυκά για να λύσεις την απορία σου, ρώτησε πόση διατομή έχει το τηλεφωνικό που σου έδωσαν και πόση έχει το UTP, προσωπικά εξ' αποστάσεως και από φωτογραφίες δεν μπορώ να σου λύσω την απορία.

    - - - Updated - - -

    Υ.Γ. Φρόντισε να πέσεις σε κάποιον σχετικό για να πάρεις σωστές απαντήσεις, αλλιώς θα μείνεις με την απορία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sweet dreams : 01-03-19 στις 22:58. Αιτία: Προσθήκη
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #99
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε χρειάζομαι κανέναν Καυκά για επιβεβαίωση....το καλώδιο που μου πρότεινες έχει πράγματι διατομή 0.60mm.

    κι ορίστε η απόδειξη με το ηλεκτρονικό παχύμετρο ακριβείας που έχω :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pet.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  250,8 KB 
ID: 201974

    Ωστόσο,

    μάλλον δεν έχετε κάνει τόσο καλή έρευνα πάνω στα UTP, διότι το καλώδιο UTP που έχω στα χέρια μου έχει διατομή 0.57mm

    και ορίστε η απόδειξη :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UTP_23_AWG.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  195,5 KB 
ID: 201975

    Επίσης, αν γκουκλάρετε "23awg utp 0.57mm" θα δείτε ότι υπάρχουν καλώδια UTP σαν το δικό μου με διατομή 0.57mm....

  10. #100
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειάζομαι κανέναν Καυκά για επιβεβαίωση....το καλώδιο που μου πρότεινες έχει πράγματι διατομή 0.60mm.

    κι ορίστε η απόδειξη με το ηλεκτρονικό παχύμετρο ακριβείας που έχω :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pet.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  250,8 KB 
ID: 201974

    Ωστόσο,

    μάλλον δεν έχετε κάνει τόσο καλή έρευνα πάνω στα UTP, διότι το καλώδιο UTP που έχω στα χέρια μου έχει διατομή 0.57mm

    και ορίστε η απόδειξη :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UTP_23_AWG.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  195,5 KB 
ID: 201975

    Επίσης, αν γκουκλάρετε "23awg utp 0.57mm" θα δείτε ότι υπάρχουν καλώδια UTP σαν το δικό μου με διατομή 0.57mm....
    Επιμένεις στο λάθος χωρίς να διαβάσεις αυτά που λέμε, θα σε παραπέμψω πάλι στο post #3 που λέω ότι είναι άλλη η διάμετρος και άλλη η διατομή, εσύ εδώ μας λες για την διάμετρο.

    Ο πίνακας αναφέρει καθαρά Diameter(mm) >>> Διάμετρος και Cross Sectional Area(mm2) >>> Διατομή.

    Αmerican Wire Gauge(AWG) >>> 23
    Diameter(mm) >>> 0.57
    Cross Sectional Area(mm2) >>> 0.26

    Eίναι όλα αναλυτικά στο post είπαμε, κάνε έναν κόπο και διάβασε το για να μην τα γράφουμε ξανά και ξανά, κρίμα είναι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #101
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειάζομαι κανέναν Καυκά για επιβεβαίωση....το καλώδιο που μου πρότεινες έχει πράγματι διατομή 0.60mm.

    κι ορίστε η απόδειξη με το ηλεκτρονικό παχύμετρο ακριβείας που έχω :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pet.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  250,8 KB 
ID: 201974

    Ωστόσο,

    μάλλον δεν έχετε κάνει τόσο καλή έρευνα πάνω στα UTP, διότι το καλώδιο UTP που έχω στα χέρια μου έχει διατομή 0.57mm

    και ορίστε η απόδειξη :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UTP_23_AWG.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  195,5 KB 
ID: 201975

    Επίσης, αν γκουκλάρετε "23awg utp 0.57mm" θα δείτε ότι υπάρχουν καλώδια UTP σαν το δικό μου με διατομή 0.57mm....
    Τα UTP έχουν εξαντλητικά αναλυτικές προδιαγραφές. Όχι μόνο η "έρευνα" που έχουμε κάνει για την θεωρία των UTP είναι ορθή και πλήρης, αλλά μόνο προσωπικά έχω περάσει και χρησιμοποιήσει δεκάδες χιλιόμετρα UTP, για να μπορώ να μιλήσω και για την πράξη.
    Στο θέμα σου, αν και είναι καλό να αναρωτηθείς με πόσο καλή προδιάθεση θα πάρεις τις συμβουλές:
    Το καλώδιο που δείχνεις δεν είναι τηλεφωνικό PET διατομής 0.6mm² (πρόσεξε ότι πάντα βάζω τον εκθέτη). Εάν γράφει στοιχεία η μόνωση, δεν θα εκπλαγώ εάν είναι ένα τυπικό τηλεφωνικό cat3 23 AWG.
    Ένας εύχρηστος μετατροπέας μεταξύ American Wire Gauge και μετρικών μονάδων υπάρχει εδώ:
    https://www.rapidtables.com/calc/wire/awg-to-mm.html

    Ξαναλέω ότι για την εφαρμογή που συζητάμε οι διαφορές είναι αμελητέες και σίγουρα δεν δικαιολογούν την έκταση που έχει πάρει η συζήτηση.

  12. #102
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα UTP έχουν εξαντλητικά αναλυτικές προδιαγραφές. Όχι μόνο η "έρευνα" που έχουμε κάνει για την θεωρία των UTP είναι ορθή και πλήρης, αλλά μόνο προσωπικά έχω περάσει και χρησιμοποιήσει δεκάδες χιλιόμετρα UTP, για να μπορώ να μιλήσω και για την πράξη.
    Στο θέμα σου, αν και είναι καλό να αναρωτηθείς με πόσο καλή προδιάθεση θα πάρεις τις συμβουλές:
    Το καλώδιο που δείχνεις δεν είναι τηλεφωνικό PET διατομής 0.6mm² (πρόσεξε ότι πάντα βάζω τον εκθέτη). Εάν γράφει στοιχεία η μόνωση, δεν θα εκπλαγώ εάν είναι ένα τυπικό τηλεφωνικό cat3 23 AWG.
    Ένας εύχρηστος μετατροπέας μεταξύ American Wire Gauge και μετρικών μονάδων υπάρχει εδώ:
    https://www.rapidtables.com/calc/wire/awg-to-mm.html

    Ξαναλέω ότι για την εφαρμογή που συζητάμε οι διαφορές είναι αμελητέες και σίγουρα δεν δικαιολογούν την έκταση που έχει πάρει η συζήτηση.
    Εν πάση περιπτώσει το θέμα είναι να μου έδωσαν το σωστό καλώδιο. Το καλώδιο που πήρα είναι αυτό :

    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...-cablel_94673/

    Και αυτό που παρατηρώ είναι πως στα στοιχεία γράφει ονομαστική διατομή 0,60mm και όχι 0.60mm2....

    Πολύ πιθανόν να είναι λάθος και να εννοούν διάμετρο...τι να πω δεν ξέρω έχω μπλέξει...δεν ξέρουν τι πουλάνε....

    UPDATE :

    Το PDF των τεχνικών χαρακτηριστικών του καλωδίου από τον Καυκά κάνει λόγο για εξωτερική διάμετρο 9mm ενώ το καλώδιο που μου έδωσαν έχει εξωτερική διάμετρο 6mm ( το μέτρησα μόλις με το παχύμετρο )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ikarak : 02-03-19 στις 15:44.

  13. #103
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν πάση περιπτώσει το θέμα είναι να μου έδωσαν το σωστό καλώδιο. Το καλώδιο που πήρα είναι αυτό :

    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...-cablel_94673/

    Και αυτό που παρατηρώ είναι πως στα στοιχεία γράφει ονομαστική διατομή 0,60mm και όχι 0.60mm2....

    Πολύ πιθανόν να είναι λάθος και να εννοούν διάμετρο...τι να πω δεν ξέρω έχω μπλέξει...δεν ξέρουν τι πουλάνε....
    Διότι δε ξέρουν ελληνικά. Διατομη σημαινει η επιφανεια της τομής του κυκλινδρου, αυτοι εννουν διαμετρο, με 0,6mm διαμετρο (οπως μετρησες και εσυ) σημαινει οτι εχει διατομη 0,2826mm^2, για να εχει διατομη 0,6mm^2 το καλωδιο πρεπει να εχει διαμετρο 0,874mm.


  14. #104
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο post #95 υπάρχει φωτογραφία από το καρούλι του εργοστασίου που γράφει: CROSS SECTION 2X2X0.6, το εργοστάσιο λοιπόν ξεκάθαρα αναφέρει ότι το συγκεκριμένο καλώδιο στο καρούλι έχει διατομή 0.6.
    Ξέρω ότι αυτό είναι που δίνουν για τηλεφωνικό και απλά υπάρχει με περισσότερα ζεύγη, π.χ. 4Χ2Χ0.6(όπως φαίνεται στην φωτογραφία πιο κάτω) και πάει λέγοντας, αν τώρα από λάθος δώσουν κάποιο άλλο με μικρότερη διατομή δεν μπορώ να το ξέρω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Kαφκάς-CABLEL.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  450,0 KB 
ID: 201998

    Ο Μειδάνης γράφει ότι έχει καλώδιο UTP CAT6 με διατομή 0.51mm2
    ΔΙΑΤΟΜΗ (mm2) 0.51
    πήρα τηλέφωνο και ζήτησα να μου πούνε τι γράφει το καλώδιο κατά AWG και η απάντηση ήταν ότι το καλώδιο γράφει 23AWG, όταν ρώτησα πως προκύπτει από το 23AWG διατομή 0.51mm2, μου είπανε ότι έτσι έρχεται στα χαρτιά, εν τω μεταξύ το 0.51 είναι διάμετρος για το 24AWG, άντε να βγάλεις άκρη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #105
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι δε ξέρουν ελληνικά. Διατομη σημαινει η επιφανεια της τομής του κυκλινδρου, αυτοι εννουν διαμετρο, με 0,6mm διαμετρο (οπως μετρησες και εσυ) σημαινει οτι εχει διατομη 0,2826mm^2, για να εχει διατομη 0,6mm^2 το καλωδιο πρεπει να εχει διαμετρο 0,874mm.
    UPDATE :

    Το PDF των τεχνικών χαρακτηριστικών του καλωδίου από τον Καυκά κάνει λόγο για εξωτερική διάμετρο 9mm ενώ το καλώδιο που μου έδωσαν έχει εξωτερική διάμετρο 6mm ( το μέτρησα μόλις με το παχύμετρο ) . Επίσης λέει πως το καλώδιο έχει διάμετρο 0.60mm αλλά και διατομή 0.60mm2, ισχύει κάτι τέτοιο ?

Σελ. 7 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 23:06
  2. Καλώδιο micro-usb για φόρτιση
    Από hammered στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-15, 00:04
  3. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16
  4. access point εξωτερικου χωρου
    Από astrea966 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 23:27
  5. Κάλυψη εξωτερικού χώρου με Wi-Fi
    Από manospcistas στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-15, 00:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας