Σελ. 53 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 334348515253
Εμφάνιση 781-783 από 783
  1. #781
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.736
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από commodus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Να κάνω και εγώ μια ερώτηση;

    Θέλω να αλλάξω και εγώ το εξωτερικό καλώδιο του ΟΤΕ το οποίο στην παρούσα φάση πηγαίνει με ένωση σε ένα UTP και το οποίο τερματίζει σε μία ρεκλέτα όπου εκεί καταλήγουν και όλες οι πρίζες του σπιτιού. (Μονοκατοικία)

    Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

    1. Ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε να βάλω UTP εξ. χώρου, αλλά με όσα διάβασα στο topic αυτό, προτείνεται το PET. Αυτό είναι καλύτερο, λόγω της διατομής; (Η απόσταση είναι περίπου στα 50μ από τον κατανεμητή μέχρι την ρεκλέτα)
    2. Λόγω VoIP πια, μου είπε να "απομονώσω" τα 2 καλώδια της κεντρικής πρίζας (που έρχονται στην ρεκλέτα και έχω το ρούτερ) για σύνδεση με το νέο καλώδιο ΟΤΕ και 1 ακόμη ζεύγος θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί για να έχω και τηλέφωνο στις άλλες πρίζες του σπιτιού. Η ερώτηση μου είναι η εξής: α. Τα καλώδια των υπόλοιπων πριζών πως θα τα συνδέσω; με ένα razim πάνω στο κεντρικό καλώδιο; Αν ναι, γιατί χρειάζεται ένα νέο ζεύγος; (Συγνώμη αν μπερδεύομαι κάπου) β. Να καταργήσω την ρεκλέτα και να χρησιμοποιήσω scotchlok για την όποια σύνδεση;

    Σας ευχαριστώ πολύ.
    1. Εάν το καλώδιο είναι σε καλή κατάσταση, τα 50m δεν θα κάνουν μεγάλη διαφορά μεταξύ UTP ή τηλεφωνικό.
    1. Αυτό είναι πολύ πιο σημαντικό. Οι διακλαδώσεις από τις πρίζες σου δημιουργούν θόρυβο που ρίχνει την ταχύτητα συγχρονισμού. Το καλώδιο του ΟΤΕ πρέπει να συνδεθεί μόνο του απευθείας στο ρούτερ. Από την πρώτη πρίζα θα κρατήσεις μόνο το εισερχόμενο για να συνδέσεις το μόντεμ και θα αποσυνδέσεις το ζευγάρι που πάει στο υπόλοιπο σπίτι. Από το phone του router θα πάρεις το ζευγάρι και θα το συνδέσεις πίσω σε αυτό που πηγαίνει στις άλλες πρίζες.

  2. #782
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Εάν το καλώδιο είναι σε καλή κατάσταση, τα 50m δεν θα κάνουν μεγάλη διαφορά μεταξύ UTP ή τηλεφωνικό.
    1. Αυτό είναι πολύ πιο σημαντικό. Οι διακλαδώσεις από τις πρίζες σου δημιουργούν θόρυβο που ρίχνει την ταχύτητα συγχρονισμού. Το καλώδιο του ΟΤΕ πρέπει να συνδεθεί μόνο του απευθείας στο ρούτερ. Από την πρώτη πρίζα θα κρατήσεις μόνο το εισερχόμενο για να συνδέσεις το μόντεμ και θα αποσυνδέσεις το ζευγάρι που πάει στο υπόλοιπο σπίτι. Από το phone του router θα πάρεις το ζευγάρι και θα το συνδέσεις πίσω σε αυτό που πηγαίνει στις άλλες πρίζες.
    Μηνά αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Όσον αφορά το 1., το καλώδιο θα είναι καινούργιο για αυτό και δεν ρωτάω τι είναι καλύτερο να πάρω.

    Για το 2., αυτό μου είπε και ο τεχνικός είναι ότι έχω απώλειες και σφάλματα στην γραμμή και θα πρέπει να το φέρω απευθείας στην ρεκλέτα που έχω τώρα. Δεν μου ανέφερε κάτι για το ρούτερ αλλά αυτό είναι λίγο δύσκολο να γίνει. Η ρεκλέτα βρίσκεται να φανταστείς στο υπόγειο και το ρούτερ στον 2ο όροφο σε δωμάτιο. Το καλώδιο του ΟΤΕ για να έρθει εκεί που είναι το ρούτερ είναι απόσταση πάνω από 100μ και δεν ξέρω και πως μπορώ να το περάσω... (δεν έχω και καμία πρίζα RJ45 - άρα αν γινόταν αυτό θα έπρεπε να το πατσάρω στην άλλη άκρη για το ρούτερ; ) Έχω συνολικά 4 τηλεφωνικές πρίζες και μόνο η 1 έχει τηλέφωνο συνδεδεμένο πάνω. Δεν με ενδιαφέρει να έχουν οι άλλες τηλέφωνο, για αυτό ψάχνω την πιο "σωστή" λύση. Επίσης όλες οι πρίζες πηγαίνουν απευθείας στην ρεκλέτα και δεν είναι καμία συνδεδεμένη με άλλη.

  3. #783
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.623
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από commodus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηνά αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Όσον αφορά το 1., το καλώδιο θα είναι καινούργιο για αυτό και δεν ρωτάω τι είναι καλύτερο να πάρω.

    Για το 2., αυτό μου είπε και ο τεχνικός είναι ότι έχω απώλειες και σφάλματα στην γραμμή και θα πρέπει να το φέρω απευθείας στην ρεκλέτα που έχω τώρα. Δεν μου ανέφερε κάτι για το ρούτερ αλλά αυτό είναι λίγο δύσκολο να γίνει. Η ρεκλέτα βρίσκεται να φανταστείς στο υπόγειο και το ρούτερ στον 2ο όροφο σε δωμάτιο. Το καλώδιο του ΟΤΕ για να έρθει εκεί που είναι το ρούτερ είναι απόσταση πάνω από 100μ και δεν ξέρω και πως μπορώ να το περάσω... (δεν έχω και καμία πρίζα RJ45 - άρα αν γινόταν αυτό θα έπρεπε να το πατσάρω στην άλλη άκρη για το ρούτερ; ) Έχω συνολικά 4 τηλεφωνικές πρίζες και μόνο η 1 έχει τηλέφωνο συνδεδεμένο πάνω. Δεν με ενδιαφέρει να έχουν οι άλλες τηλέφωνο, για αυτό ψάχνω την πιο "σωστή" λύση. Επίσης όλες οι πρίζες πηγαίνουν απευθείας στην ρεκλέτα και δεν είναι καμία συνδεδεμένη με άλλη.
    Λοιπόν
    Θα αγοράσεις μία διπλή τηλεφωνική πρίζα σαν αυτήν
    https://www.skroutz.gr/c/2194/Prizes...393/dipli.html

    Το καλώδιο του ΟΤΕ θα καταλήξει στην μία, εκεί θα συνδέσεις το ρούτερ
    Από την fon του ρούτερ θα συνδέσεις την δεύτερη και πίσω από την δεύτερη θα φεύγουν όλα τα καλώδια που πηγαίνουν στο υπόλοιπο σπίτι.

    Δεν ενδιαφέρει αν έχεις συσκευή ή όχι συνδεδεμένη, το πρόβλημα είναι στις καλωδιώσεις όχι στην συσκευή
    Δεν ενδιαφέρει πόσο μακρυά είναι το ρούτερ, θα χρησιμοποιήσεις τα ήδη υπάρχοντα 2 καλώδια που πάνε μέχρι το ρούτερ

    Ελπίζω να κατάλαβα πως είναι η εγκατάστασή σου.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 53 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 334348515253

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 23:06
  2. Καλώδιο micro-usb για φόρτιση
    Από hammered στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-15, 00:04
  3. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16
  4. access point εξωτερικου χωρου
    Από astrea966 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 23:27
  5. Κάλυψη εξωτερικού χώρου με Wi-Fi
    Από manospcistas στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-15, 00:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας