Σελ. 22 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 783
  1. #316
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πιο φτηνά μπορείς να πάρεις μια εξωτερική Central ή ένα εξωτερικό κουτί και να βάλεις μια χωνευτή καλύτερης ποιότητας.
    Ευχαριστω και παλι

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδέσεις κάνε με Scotchlok.
    Όταν θα περάσεις το καλώδιο βάλε πρίζα.
    Δεν χρειάζεται να γειώσεις την θωράκιση, απλά να την μονώσεις.
    Το καλώδιο είναι φτιαγμένο για εξωτερικούς χώρους, αλλά αν θέλεις να βάλεις σωλήνες & σπιράλ, βάλε CONDUR - CONFLEX.
    Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα σχετικά με τη γείωση και μια ερώτηση απο το 1ο μου ποστ που δεν μου απάντησες.

    Κάπου είδα είχες πει ότι χωρίς γείωση μπορεί να υπάρχουν αντίθετα αποτελέσματα.
    Στην δική μου περίπτωση γιατί δε χρειάζομαι;

    Η διάμετρος του καλωδίου είδα οτι είναι 9mm οπότε σκέφτομαι να πάρω ένα σπιράλ μεσαίου τύπου με διάμετρο 16mm μήπως και περάσω καμιά οπτική όταν έρθει κ σε μένα.
    Θα έχουν πρόβλημα αν είναι μαζί στο ίδιο σπιράλ. Λογικά δε θα λειτουργήσουν ποτέ ταυτόχρονα όταν μεταβώ σε οπτική απλά για παν ενδεχόμενο ρωτάω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ganza : 04-06-21 στις 15:09.

  2. #317
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε οικιακές εγκαταστάσεις δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν γειωθεί η θωράκιση, μόνο σε περιβάλλοντα με ισχυρούς ηλεκτρομαγνητικούς θορύβους(βιομηχανίες, κ.λ.π.) χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο και φυσικά θα πρέπει να γίνει με συγκεκριμένες μεθόδους και προδιαγραφές.
    Φρόντισε μόνο να μην περνάει κοντά σε καλώδια ρεύματος και να διασταυρώνεται κάθετα με αυτά.

    Δεν έχει προβλήματα παρεμβολών η οπτική ίνα.
    Αν δεν βγάλεις το καλώδιο από το σπιράλ δεν γίνεται να περάσεις την οπτική ίνα, θα τυλιχτεί η ατσαλίνα γύρω από το καλώδιο και θα χαλάσεις/κόψεις την οπτική, ακόμη και άλλο καλώδιο είναι δύσκολο να περάσεις όταν υπάρχει άλλο μέσα, μόνο και τα δύο μαζί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #318
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε οικιακές εγκαταστάσεις δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν γειωθεί η θωράκιση, μόνο σε περιβάλλοντα με ισχυρούς ηλεκτρομαγνητικούς θορύβους(βιομηχανίες, κ.λ.π.) χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο και φυσικά θα πρέπει να γίνει με συγκεκριμένες μεθόδους και προδιαγραφές.
    Φρόντισε μόνο να μην περνάει κοντά σε καλώδια ρεύματος και να διασταυρώνεται κάθετα με αυτά.

    Δεν έχει προβλήματα παρεμβολών η οπτική ίνα.
    Αν δεν βγάλεις το καλώδιο από το σπιράλ δεν γίνεται να περάσεις την οπτική ίνα, θα τυλιχτεί η ατσαλίνα γύρω από το καλώδιο και θα χαλάσεις/κόψεις την οπτική, ακόμη και άλλο καλώδιο είναι δύσκολο να περάσεις όταν υπάρχει άλλο μέσα, μόνο και τα δύο μαζί.
    Σωστός

  4. #319
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε οικιακές εγκαταστάσεις δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν γειωθεί η θωράκιση, μόνο σε περιβάλλοντα με ισχυρούς ηλεκτρομαγνητικούς θορύβους(βιομηχανίες, κ.λ.π.) χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο και φυσικά θα πρέπει να γίνει με συγκεκριμένες μεθόδους και προδιαγραφές.
    Φρόντισε μόνο να μην περνάει κοντά σε καλώδια ρεύματος και να διασταυρώνεται κάθετα με αυτά.

    Δεν έχει προβλήματα παρεμβολών η οπτική ίνα.
    Αν δεν βγάλεις το καλώδιο από το σπιράλ δεν γίνεται να περάσεις την οπτική ίνα, θα τυλιχτεί η ατσαλίνα γύρω από το καλώδιο και θα χαλάσεις/κόψεις την οπτική, ακόμη και άλλο καλώδιο είναι δύσκολο να περάσεις όταν υπάρχει άλλο μέσα, μόνο και τα δύο μαζί.
    Ok σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.
    Σε 2-3 σημεία θα συναντηθεί με κάποια ρεύματος που δεν ξέρω τι είναι και αν λειτουργούν, οπότε πιστεύω η θωράκισή και το σπιράλ να βοηθήσουν.

  5. #320
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάνε ότι σου λένε τα παιδιά! Εγώ έβαλα τηλεφωνικό καλώδιο PET απευθείας στη Ρεγκλέτα και σώθηκα!!!

  6. #321
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Αν και λίγο off topic, μια ερώτηση.. Θέλω μέσα στο σπίτι να αλλάξω θέση το ρουτερ, όποτε για να το κάνω αυτό πρέπει να πάρω περίπου 13 μέτρα προέκταση. Υπάρχουν 2 επιλογές. Η πρώτη είναι να το επεκτείνω με utp καλώδιο (έχω fritzbox και η σύνδεση της γραμμής στο ρουτερ είναι rj45) και η δεύτερη και πιο φθηνή να αγοράσω ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο.

    Το πρώτο ερώτημα μου είναι να το κάνω; Και εάν ναι, ποιο απ τα δυο καλώδια να επιλέξω;

  7. #322
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Συγκριτικά, utp. Το απλο πλακε τηλεφωνικο δεν εχει συστροφη και στα 13 μετρα μονο και μονο επειδη εισαι μακρια/ οριακα ισως και να εχει μια μικρή διαφορά.
    Η θεωρια λεει οτι στις γραμμες μεταφορας, καθε αλλαγη χωρητικότητας/ αυτεπαγωγης μεταβαλει τη συνθετη αντισταση και χρειάζεται προσαρμογή για να μην δημιουργούνται ανακλασεις και στασιμα κυματα.
    Καπως ετσι βγαζει το fritzbox την ενδειξη περι διακλαδωσης.
    Ιδανικα, το σημα τρέχει πανω σε τηλεφωνικο καλωδιο με συστροφή, για εκατονταδες μετρα απο το kv μεχρι την εισαγωγη στο σπίτι και ετσι πρέπει να συνεχίσει. Το pet ειναι το ποιο κοντινο, αλλα δεν ειναι εύκαμπτο.
    Αμεσως μετα,. utp. patchcord.
    Στις περισσότερες εγκαταστάσεις οπου το attainable ειναι πολυ πιο πανω δεν παιζει ρολο ολο αυτο
    Επισης, επειδη το resync παίζει αρκετά σε ταχύτητα ουτως η αλλως, δεν ειναι εύκολη η εξαγωγή συμπερασμάτων κανοντας δοκιμες με διαφορετιμα καλώδια.

  8. #323
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.701
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και λίγο off topic, μια ερώτηση.. Θέλω μέσα στο σπίτι να αλλάξω θέση το ρουτερ, όποτε για να το κάνω αυτό πρέπει να πάρω περίπου 13 μέτρα προέκταση. Υπάρχουν 2 επιλογές. Η πρώτη είναι να το επεκτείνω με utp καλώδιο (έχω fritzbox και η σύνδεση της γραμμής στο ρουτερ είναι rj45) και η δεύτερη και πιο φθηνή να αγοράσω ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο.

    Το πρώτο ερώτημα μου είναι να το κάνω; Και εάν ναι, ποιο απ τα δυο καλώδια να επιλέξω;
    Mε τηλεφωνικό καλώδιο μεγαλώνεις την απόσταση από ΟΤΕ (καμπίνα/κέντρο) αν τερματίζεις την γραμμή δοκίμασέ το, είναι φθηνό και λεπτό, εγκαθίσταται εύκολα.
    Αλλιώς eth πάει μέχρι 100 μέτρα, η απόσταση από ΟΤΕ θα μείνει ίδια.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #324
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και λίγο off topic, μια ερώτηση.. Θέλω μέσα στο σπίτι να αλλάξω θέση το ρουτερ, όποτε για να το κάνω αυτό πρέπει να πάρω περίπου 13 μέτρα προέκταση. Υπάρχουν 2 επιλογές. Η πρώτη είναι να το επεκτείνω με utp καλώδιο (έχω fritzbox και η σύνδεση της γραμμής στο ρουτερ είναι rj45) και η δεύτερη και πιο φθηνή να αγοράσω ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο.

    Το πρώτο ερώτημα μου είναι να το κάνω; Και εάν ναι, ποιο απ τα δυο καλώδια να επιλέξω;
    Mόνο με UTP, το κόστος είναι γελοίο και μόνο να το αναφέρουμε.
    Διακλαδώσεις με Scotchlok.
    Το προεκτάσεως έχει μικρή διατομή και είναι πολύκλωνο, ότι χειρότερο δηλαδή για τέτοιες περιπτώσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #325
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ok τέλεια! Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

  11. #326
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Προσωπικά στο εξοχικό έχω περάσει ftp για τη γραμμή γύρω στα 20~25μ κάπου, απλά το αναφέρω.. *Μη γίνει θέμα συζήτησης..
    Πρόσφατα επειδή ήθελα να αλλάξω θέση στο ρουτερ (πρπ στα ίδια μέτρα ~10-15μ) για κάποια χρονικά διαστήματα, είχα να επιλέξω στο ftp που μου είχε περισσέψει από της γραμμής που έβαλα, η στο πλακέ προεκτάσεως.. Επέλεξα το προεκτάσεως επειδή περνάει πιο εύκολα και δεν φαίνεται, αλλά και για να έχω το ftp για χρήση ως καλώδιο δικτύου αν μου χρειαστεί..
    Το πλακέ προεκτάσεως δεν το χρησιμοποιώ για κύρια χρήση μόνο σε κάποιες στιγμές.. (Άλλη ιστορία, δεν την αναφέρω).
    Το τερματισμό του καλωδίου τον έκανα μόνος & χρησιμοποίησα ενώσεις rj11 ενδιάμεσα, μπακαλίστικη τοποθέτηση αλλά όπως είπα δεν είναι για κύρια χρήση..
    Ιδανικά όπως αναφέρθηκε παίρνεις utp & επειδή το κόστος είναι χαμηλό.. Και scotchlock με gel για τυχόν ενδιάμεσες ενώσεις..
    Όμως ήθελα απλά να αναφέρω ότι σε ότι αφορά τη ταχύτητα δεν μου έκανε καμία διαφορά στο κλείδωμα το πλακέ.. Ίσως επειδή υπάρχει το ftp πριν..
    Κοινώς δοκιμάζεις κ βλέπεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 20-06-21 στις 11:25.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #327
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη γίνει θέμα συζήτησης..
    Από κάτι τέτοιες "παραθέσεις εμπειριών και γνώσεων" χαλάμε μετά σελίδες ολόκληρες από posts για να εξηγούμε........ τα ανεξήγητα σε άλλους που θα πούνε
    "μα ο άλλος το έβαλε και δεν είχε κανένα πρόβλημα, εγώ γιατί να έχωωωωωωωωωωωωωω???????????????????????????????????????????????????????????????"

    Περαστικά μας
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #328
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από κάτι τέτοιες "παραθέσεις εμπειριών και γνώσεων" χαλάμε μετά σελίδες ολόκληρες από posts για να εξηγούμε........ τα ανεξήγητα σε άλλους που θα πούνε
    "μα ο άλλος το έβαλε και δεν είχε κανένα πρόβλημα, εγώ γιατί να έχωωωωωωωωωωωωωω???????????????????????????????????????????????????????????????"

    Περαστικά μας
    Περαστικά μας
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #329
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Ερώτηση:
    Το κάθε scotchlok κάνει για ένωση ενός καλωδίου, σωστά;
    Άρα η σύνδεση στον κατανεμητή απαιτεί 2 τέτοια για το ζεύγος.
    Το ίδιο και από την κεντρική πρίζα(που έχω ξεκοιλιασμένη και απομονωμένη) για να στείλω το σήμα σε άλλη.

  15. #330
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σωστά! Σε κάθε scotchlok συνδέονται μεταξύ τους 2 καλώδια, άρα θέλεις 2 τέτοια για κάθε ζεύγος του τηλεφωνικού καλωδίου.

Σελ. 22 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 23:06
  2. Καλώδιο micro-usb για φόρτιση
    Από hammered στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-15, 00:04
  3. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16
  4. access point εξωτερικου χωρου
    Από astrea966 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 23:27
  5. Κάλυψη εξωτερικού χώρου με Wi-Fi
    Από manospcistas στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-15, 00:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας