Σελ. 1 από 53 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 783
  1. #1
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.736
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Συνεχίζω εδώ συζήτηση που ξεκινήσαμε σε διπλανό θέμα για επιλογή εξωτερικού καλωδίου. Επιτρέψτε μου την μικρή επανάληψη όσων ειπώθηκαν για οικονομία χρόνου:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι το τηλεφωνικό ΡΕΤ είναι καλύτερο για μεγάλες εξωτερικές αποστάσεις, όσον αφορά το μεταφερόμενο σήμα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOStradame Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά. Pet εξωτερικά έβαλα από το σημείο που μου έφερε ο ΟΤΕ την γραμμή στην πρώτη κολόνα μου μέχρι το σπίτι. Το Pet είναι ανώτερο απο ftp κτλ στα ακραία καιρικά φαινόμενα. Καθημερινό φαινόμενο το 100% υγρασία. Μάλιστα δεν το έχω αφήσει σκέτο αλλά το έχω περάσει μέσα σε πλαστική σωλήνα η οποία έχει μια ουσία που δεν την τρώνε οι ποντικοί. Ολα αυτά γιατί δεν είναι υπόγεια περασμένο ( βουνό είναι και θα έπρεπε να φέρω τόρνες για 100 μέτρα) Οι ενώσεις έχουν γίνει με gel και στο σημείο που έφτανε το παροχικό utp απο το σπίτι έχω βάλει ένα στεγανό κουτάκι abb και έγινε η κόλληση μέσα. Απο εκεί πάει το παροχικό στο patch panel και μετά τα γνωστά.
    Η ταράτσα μου έχει πλάκα. 3 utp 6 αρια, δορυφορικό, επίγειο, 2 παροχές απο ups, 1 ρεύμα. Θυμάμαι την φάτσα του ηλεκτρολόγου όταν με ρωτούσε τι να βάλει στο σπίτι χαχαχαχα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    UTP εξωτερικής χρήσης και μάλιστα άμεσης ταφής υπάρχει, η διαφορά είναι σε αυτό που είπε ο @jkoukos ποιο πάνω, η διαφορά στην διατομή με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το PET έχει να κάνει με την εξωτερική μόνωση του καλωδίου και την αντοχή του σε αντίξοες καιρικές συνθήκες συγκριτικά με τα απλά. Υπάρχει τόσο τηλεφωνικό όσο και UTP και καλά έκανες και έβαλες PET. To άλλο βασικό είπαμε ότι είναι να μπαίνει σε μεγάλες αποστάσεις τηλεφωνικό και όχι UTP λόγω διαφοράς στην διατομή των αγωγών. Αυτό λοιπόν που ενδιαφέρει δεν είναι μόνο αν έβαλες PET και καλά έκανες, αλλά το PET να είναι και τηλεφωνικό λόγω της μεγάλης απόστασης που έχεις.
    Δοθείσης ίδιας λοιπής προστασίας (μόνωσης/θωράκισης), εάν συγκρίνουμε ηλεκτρικά το κλασικό 10ζευγο τηλεφωνικό PET (10x2x0.6mm) με ένα TP cat5e εξωτερικού χώρου με συνήθη διατομή 24AWG (0.51mm) αλλά πιστοποιημένο για μεγαλύτερες συχνότητες, είναι πραγματικά προτιμότερο το πρώτο για αποστάσεις έως 100m?
    Εάν έχει κάποιος ποιοτική εικόνα, ή ποσοτική εκτίμηση της διαφοράς, θα χαιρόμουν να ακούσω τη γνώμη του.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η πρακτική που ακολουθείται είναι ότι από το αστικό κέντρο μέχρι την καμπίνα, γίνεται χρήση καλωδίου που έχει π.χ. 300 ζεύγη 26AWG. Μετά την καμπίνα και μέχρι το σπίτι μας έρχεται (υπόγεια ή εναέρια) καλώδιο με Χ ζεύγη αλλά μεγαλύτερης διατομής. Σε μεγάλες αποστάσεις (από την καμπίνα) γίνεται χρήση της μεγαλύτερης διατομής π.χ. 22AWG που είναι συνηθισμένη τιμή σε αραιοκατοικημένες περιοχές.

    Ο λόγος είναι κυρίως πρακτικός και οικονομικός. Αν θέλαμε να φέρουμε 300 ζεύγη AWG22 θα περνούσαμε περισσότερα ή μεγαλύτερα κεντρικά καλώδια, που ανεβάζουν το κόστος. Όμως από την καμπίνα και περιμετρικά προς τα σπίτια μπορούμε να περάσουμε καλώδια μεγαλύτερης διατομής αλλά με λιγότερα ζεύγη, διατηρώντας το κόστος σε φυσιολογικές τιμές.

    Επίσης μη ξεχνάς ότι στην παραδοσιακή τηλεφωνία μεταφέρεται τάση DC. Όση μεγαλύτερη η διατομή του αγωγού τόσο μακρύτερα μπορεί να μεταφερθεί χωρίς να έχουμε θέματα στην τηλεφωνία.
    Ένας ακόμη λοιπόν λόγος είναι ότι θα πρέπει να κρατηθεί η DC αντίσταση κοντά στην ιδανική τιμή των 1300Ω για όλη την διαδρομή. Mε τα καλώδια 24AWG ξεπερνάμε κατά πολύ αυτό το όριο, οπότε κάνοντας ταυτόχρονα χρήση παχύτερων αγωγών, καταφέρνουμε να διατηρήσουμε την συνολική αντίσταση σε λογικές τιμές.

    Χοντρικά μεγαλύτερη διατομή σημαίνει μικρότερη αντίσταση, αλλά είναι ένας μόνο παράγοντας της εξασθένισης για την ίδια απόσταση.
    Η τιμή των 13,8dB αφορά εξασθένιση (ανά χιλιόμετρο) για καλώδιο 26AWG (0,4mm), όταν στο 24 AWG (0,51mm) πέφτει στα 11,92dB και στο 22 AWG (0,64mm) ακόμη περισσότερο στα 8,62dB

    Βέβαια όπως έχουμε αναφέρει στο παρελθόν, για μικρές διαδρομές (π.χ. 20-30 μέτρα) δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά αν θα περάσουμε 22-24AWG καλώδιο, αλλά αν μπορούμε δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνουμε.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοθείσης ίδιας λοιπής προστασίας (μόνωσης/θωράκισης), εάν συγκρίνουμε ηλεκτρικά το κλασικό 10ζευγο τηλεφωνικό PET (10x2x 0.6mm) με ένα TP cat5e εξωτερικού χώρου με συνήθη διατομή 24AWG (0.51mm) αλλά πιστοποιημένο για μεγαλύτερες συχνότητες, είναι πραγματικά προτιμότερο το πρώτο για αποστάσεις έως 100m?
    Εάν έχει κάποιος ποιοτική εικόνα, ή ποσοτική εκτίμηση της διαφοράς, θα χαιρόμουν να ακούσω τη γνώμη του.
    Nα προσθέσω σε αυτά που είπε ο @jkoukos ότι υπάρχει ένα μπέρδεμα με την διατομή και την διάμετρο των καλωδίων και γι' αυτό θα πρέπει να προσέχουμε σε τι αναφέρεται ο κάθε κατασκευαστής ή πωλητής. Το 0.51 που αναφέρεις για το UTP είναι διάμετρος ενώ το 0.60 για το τηλεφωνικό είναι διατομή. Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο γιατί μιλάμε για τριπλάσια διατομή καλωδίου το τηλεφωνικό με το UTP. Επίσης αν έχουμε μεγάλες αποστάσεις μπορούμε να επιλέξουμε και μεγαλύτερη διατομή στο τηλεφωνικό για καλύτερο αποτέλεσμα (π.χ. 0.80).
    Παρακάτω φαίνεται η αντιστοιχία και οι διαφορές. Στην φωτογραφία είναι ένα UTP CAT5e 24AWG και δίπλα ένα τηλεφωνικό 0.60.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  311 
Μέγεθος:  96,1 KB 
ID: 167274Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  292 
Μέγεθος:  143,0 KB 
ID: 167275Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  349 
Μέγεθος:  90,0 KB 
ID: 167276Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.jpg 
Εμφανίσεις:  335 
Μέγεθος:  82,5 KB 
ID: 167277

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  AWG to mm.jpg 
Εμφανίσεις:  129 
Μέγεθος:  59,9 KB 
ID: 167278Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UTP-Tηλεφωνικό.jpg 
Εμφανίσεις:  291 
Μέγεθος:  630,2 KB 
ID: 167279
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παλιό θέμα αλλά θα ήθελα μια βοήθεια .
    Θέλω να περάσω νέο καλώδιο από τον κατανεμητη του ΟΤΕ μέχρι το ρούτερ. Η απόσταση αυτή ειναι 100 μέτρα. Τώρα υπάρχει ένα καλώδιο ftp cat5e το οποίο μάλιστα περνάει μαζί με άλλα 10 ίδια για τα υπόλοιπα σπίτια και μαζί αλλά 10 καλώδια του ρεύματος όλα από ένα μεγάλο κανάλι.
    Τι καλώδιο να επιλέξω; utp-ftp cat6 ή pet με μεγάλη διάμετρο ; και κάτι άλλο να χρησιμοποιήσω το ίδιο κανάλι η να περάσω καινούργιο ; επηρεάζουν όλα τα υπόλοιπα καλώδια την γραμμή μου ;

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τηλεφωνικό PET, που έχει μεγαλύτερη διατομή και να το περάσεις χωριστά για να μην τρέχει δίπλα στα καλώδια ρεύματος.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τηλεφωνικό PET, που έχει μεγαλύτερη διατομή και να το περάσεις χωριστά για να μην τρέχει δίπλα στα καλώδια ρεύματος.

    Σε ευχαριστώ

  7. #7
    Εγγραφή
    20-01-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    huwai
    Καλημέρα
    Ας ρωτήσω και εγώ εδώ για μια βοήθεια
    Θέλω να κατεβάσω στο γκαραζ ενα καλώδιο δικτύου το οποίο θα θα ξεκινάει μέσα απο το σπίτι και μετά θα είναι εξωτερικό.
    Περίπου 25 30 μέτρα τι καλώδιο να επιλέξω λόγω ότι θα είναι και εξωτερικά?

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    UTP για εξωτερική χρήση, απλά επιλέγεις κατηγορία(CAT 5e, CAT 6, κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    20-01-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    huwai
    Σε ευχαριστώ πολύ

  10. #10
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Καλησπέρα,

    θέλω να τραβήξω νέο καλώδιο από το κουτί του ΟΤΕ της πολυκατοικίας στο ισόγειο προς τον 1ο όροφο. Η απόσταση είναι περίπου 15-20 μέτρα εκ των οποίων τα 2 περίπου σε εξωτερικό χώρο. Έλεγα να ρίξω Ubiquiti Toughcable που είναι εξωτερικού χώρου. Τι λέτε; Ή καλύτερα PET;

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kapnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    θέλω να τραβήξω νέο καλώδιο από το κουτί του ΟΤΕ της πολυκατοικίας στο ισόγειο προς τον 1ο όροφο. Η απόσταση είναι περίπου 15-20 μέτρα εκ των οποίων τα 2 περίπου σε εξωτερικό χώρο. Έλεγα να ρίξω Ubiquiti Toughcable που είναι εξωτερικού χώρου. Τι λέτε; Ή καλύτερα PET;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...55#post6372255
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    07-03-2008
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας,
    Χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο hybrid εδώ κ κάποια χρόνια και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση σε vdsl αλλά έχω κάποια θεματάκια.
    1) συνδέομαι στα 24mbos ενώ έχω 50αρα αλλά μου είπαν ότι είμαι σχετικά μακριά από τη καμπίνα. Επειδή έχω μια συσκευή προστασίας ρεύματος και τηλ φίλτρου της apc δοκίμασα και έκανα παράκαμψη του φίλτρου και χειροτέρεψε πέφτοντας στα 15mbps. Στον ΟΤΕ δε ξέρουν γιατι συμβαίνει αυτό.
    2) θα ήθελα να κάνω το εξής. Μπορώ να παρω ένα vdsl ρουτερ με υποστήριξη voip και να το συνδέσω αντί του hybrid όποτε μου τελειώνουν τα δεδομένα στο 4g? Για να δω μηπως μπορώ να πιάσω περισσότερα από 24mbps... αν ναι θέλει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση; Ευχαριστώ

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fdlap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,
    Χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο hybrid εδώ κ κάποια χρόνια και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση σε vdsl αλλά έχω κάποια θεματάκια.
    1) συνδέομαι στα 24mbos ενώ έχω 50αρα αλλά μου είπαν ότι είμαι σχετικά μακριά από τη καμπίνα. Επειδή έχω μια συσκευή προστασίας ρεύματος και τηλ φίλτρου της apc δοκίμασα και έκανα παράκαμψη του φίλτρου και χειροτέρεψε πέφτοντας στα 15mbps. Στον ΟΤΕ δε ξέρουν γιατι συμβαίνει αυτό.
    2) θα ήθελα να κάνω το εξής. Μπορώ να παρω ένα vdsl ρουτερ με υποστήριξη voip και να το συνδέσω αντί του hybrid όποτε μου τελειώνουν τα δεδομένα στο 4g? Για να δω μηπως μπορώ να πιάσω περισσότερα από 24mbps... αν ναι θέλει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση; Ευχαριστώ
    Συνήθως οι συσκευές προστασίας επηρεάζουν λίγο έως πολύ τον συγχρονισμό, εξαρτάται και από την ποιότητα τους, τώρα γιατί σε σένα γίνεται ακριβώς το αντίθετο είναι πράγματι παράξενο.

    Τα modem/router των παρόχων στην πλειοψηφία τους συγχρονίζουν καλύτερα στις δικές τους γραμμές, μην περιμένεις να δεις καμιά μεγάλη διαφορά με κάποιο του εμπορίου και θα είναι η εξαίρεση, το πιο πιθανό είναι να συγχρονίζει πιο χαμηλά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    07-03-2008
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε συνέχεια της παραπάνω ανάρτησης που έκανα άλλαξα το καλώδιο που έρχεται από το κουτί του σπιτιού μέχρι το router (10m) και είδα βελτιώση στη σύνδεση από 23mbps στα 32mbps (με μέγιστο 37 όπως δίνει το router). Χρησιμοποίησα καλώδιο PET 2 ζευγών αλλά μάλλον έπρεπε να πάρω πιο χοντρό καλώδιο. βέβαια τα σύνδεσα σαν ζευγάρι και τα 4 αλλά πάλι νομίζω πως είναι λεπτά. Αφού για να φύγει η προστασία πρέπει να το ζεστάνω αλλιώς κόβεται.. Ως ζευγάρι είναι πιο χοντρό αλλά νομίζω ίσως έβλεπα καλύτερη βελτίωση γιατί σε κάποια φάση μου κόπηκε το ένα και συνδέονταν στα 26mbps. Είναι πολύ ευαίσθητο το vdsl...

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fdlap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συνέχεια της παραπάνω ανάρτησης που έκανα άλλαξα το καλώδιο που έρχεται από το κουτί του σπιτιού μέχρι το router (10m) και είδα βελτιώση στη σύνδεση από 23mbps στα 32mbps (με μέγιστο 37 όπως δίνει το router). Χρησιμοποίησα καλώδιο PET 2 ζευγών αλλά μάλλον έπρεπε να πάρω πιο χοντρό καλώδιο. βέβαια τα σύνδεσα σαν ζευγάρι και τα 4 αλλά πάλι νομίζω πως είναι λεπτά. Αφού για να φύγει η προστασία πρέπει να το ζεστάνω αλλιώς κόβεται.. Ως ζευγάρι είναι πιο χοντρό αλλά νομίζω ίσως έβλεπα καλύτερη βελτίωση γιατί σε κάποια φάση μου κόπηκε το ένα και συνδέονταν στα 26mbps. Είναι πολύ ευαίσθητο το vdsl...
    Tι καλώδιο ακριβώς πήρες;; γιατί με αυτά που λες μάλλον κάτι άλλο πήρες και φυσικά απαγορεύεται να βραχυκυκλώνεις τους αγωγούς μεταξύ τους για να αυξήσεις την διατομή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 53 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 23:06
  2. Καλώδιο micro-usb για φόρτιση
    Από hammered στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-15, 00:04
  3. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16
  4. access point εξωτερικου χωρου
    Από astrea966 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 23:27
  5. Κάλυψη εξωτερικού χώρου με Wi-Fi
    Από manospcistas στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-15, 00:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας