Σελ. 9 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 783
  1. #121
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Ο πεθερός μου όταν περνούσε καλώδια από την κολώνα της ΔΕΗ για το σπίτι πέρασε και PET χοντρό μαύρο για τηλεφωνία το οποίο είναι 4ζευγο (συνεστραμμένα τα ζεύγη όπως και στο UTP).
    Αυτό το καλώδιο που το είχε πάρει σε χοντρή καλούμπα 300μ+ έχει περισσέψει. Μας κάνει για την εγκατάσταση αυτη;
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  2. #122
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι UTP ή τηλεφωνικό;; τι γράφει επάνω;;

    Είναι θωρακισμένο ή όχι;; θέλεις να το γειώσεις όπως προτείνει η εταιρία ή όχι;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #123
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι UTP ή τηλεφωνικό;; τι γράφει επάνω;;

    Είναι θωρακισμένο ή όχι;; θέλεις να το γειώσεις όπως προτείνει η εταιρία ή όχι;;
    Μου είπαν ότι είναι 4ζευγο PET που περνάνε μέχρι την πρίζα εισαγωγή της τηλεφωνίας μέσα στο σπίτι. Είναι μαύρο πιο χοντρό αγορασμένο από Καυκά. Δεν είμαι στο νησί και δεν μπορώ να δω τι γράφει.
    Δε θα έλεγα ότι θέλω να κάνω κάτι έξτρα, τουναντίον προσπαθώ να γλυτώσω effort. Με λίγα λόγια δλδ δε θέλω να το γειώσω. Το θέμα είναι αν κάνει
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  4. #124
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είπαν ότι είναι 4ζευγο PET που περνάνε μέχρι την πρίζα εισαγωγή της τηλεφωνίας μέσα στο σπίτι. Είναι μαύρο πιο χοντρό αγορασμένο από Καυκά. Δεν είμαι στο νησί και δεν μπορώ να δω τι γράφει.
    Δε θα έλεγα ότι θέλω να κάνω κάτι έξτρα, τουναντίον προσπαθώ να γλυτώσω effort. Με λίγα λόγια δλδ δε θέλω να το γειώσω. Το θέμα είναι αν κάνει
    Tετράζευγο PET και από τον Καυκά είναι και αυτό, αλλιώς θα είναι τέτοιο, γι' αυτό λέω να κοιτάξει κάποιος αν είναι τηλεφωνικό ή UTP.
    Το PET UTP δεν είναι πιο χοντρό από τα άλλα, το τηλεφωνικό είναι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #125
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tετράζευγο PET και από τον Καυκά είναι και αυτό, αλλιώς θα είναι τέτοιο, γι' αυτό λέω να κοιτάξει κάποιος αν είναι τηλεφωνικό ή UTP.
    Το PET UTP δεν είναι πιο χοντρό από τα άλλα, το τηλεφωνικό είναι.
    Ωραία. Επειδή λοιπόν δεν είναι κανείς στο νησί απλά προσπαθώ να βγάλω μια άκρη.
    Αυτό το καλώδιο είναι πιο χοντρό άρα είναι PET τηλεφωνικό. Όταν έδειξα φωτό με το εσωτερικό από το UTP PET (4 ζεύγη συνεστραμμένα) στον πεθερό μου, ηλεκτρολόγος παλιός, μου λέει μας κάνει το καλώδιο έτσι είναι και αυτό που έχω περάσει με 0,8 πάχος (;;;. Ας δεχτούμε ότι είναι λοιπόν PET τηλεφωνικό, δεν κάνει για τη δουλειά μου;
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  6. #126
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι, δεν κάνει το τηλεφωνικό για DATA σε καμία περίπτωση. Η συστροφή που έχει το τηλεφωνικό στα ζευγάρια δεν έχει καμία σχέση με την συστροφή που έχουν τα ζευγάρια στο UTP.
    Στο τηλεφωνικό υπάρχει μια απλή συστροφή απλά για να βρίσκουμε τα ζευγάρια, στο UTP το κάθε ζευγάρι έχει συστροφή με διαφορετικό βήμα η κάθε μία για να ακυρώνονται οι παρεμβολές από το ένα ζευγάρι στο άλλο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Tηλεφωνικό-UTP.JPG 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  1,13 MB 
ID: 204002
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #127
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν κάνει το τηλεφωνικό για DATA σε καμία περίπτωση. Η συστροφή που έχει το τηλεφωνικό στα ζευγάρια δεν έχει καμία σχέση με την συστροφή που έχουν τα ζευγάρια στο UTP.
    Στο τηλεφωνικό υπάρχει μια απλή συστροφή απλά για να βρίσκουμε τα ζευγάρια, στο UTP το κάθε ζευγάρι έχει συστροφή με διαφορετικό βήμα η κάθε μία για να ακυρώνονται οι παρεμβολές από το ένα ζευγάρι στο άλλο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Tηλεφωνικό-UTP.JPG 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  1,13 MB 
ID: 204002
    Τώρα κατά τύχη κοιτούσα το αντίστοιχο ποστ σου blast from the past!
    Thanks mate!
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  8. #128
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Το καλώδιο του παρακάτω link είναι PET? Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε εξωτερικό χώρο μέσα σε spiral?
    Αναγράφει χαρακτηριστικά:
    Conductor/insulator:23 AWG solid copper with foamed skin PE
    Cable jacket: LSZH

    http://www1.panduit.com/heiler/Speci...ldedSFTP-W.pdf

  9. #129
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.752
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ειναι για LAN Cat 7
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  10. #130
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα παιδιά,ήρθε η ώρα να αναστήσω το θέμα, διότι κατά πάσα πιθανότητα, θα χρειαστεί να περάσω εναέριο τηλεφωνικό καλώδιο ή PET.

    Part 1)

    Μετρήσαμε την ταχύτητα από το κεντρικό BOX του ΟΤΕ στο οποίο τερματίζει το μονοκόμματο τηλεφωνικό καλώδιο που έρχεται απευθείας από το ΚΑΦΑΟ κι εκεί το router κλειδώνει 219 με 227mbps.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  88 
Μέγεθος:  206,1 KB 
ID: 209748 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  465,9 KB 
ID: 209747 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  333.jpg 
Εμφανίσεις:  87 
Μέγεθος:  351,9 KB 
ID: 209750

    Part 2)

    Από το κεντρικό BOX που μετρήσαμε μέχρι το σπίτι μου έρχεται άλλο ένα εναέριο καλώδιο το οποίο δεν ξεπερνά τα 45 μέτρα με όλες τις κούρμπες ( το ακολουθήσαμε από το BOX μέχρι το σπίτι μου με τον τεχνικό) και καταλήγει στο box της πολυκατοικίας όπου εκεί το router κλειδώνει μεταξύ 153 - 160mbps.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  jpegaaaaa.jpg 
Εμφανίσεις:  81 
Μέγεθος:  668,0 KB 
ID: 209749 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  444.jpg 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  399,8 KB 
ID: 209751

    Θεωρώ πως η απώλεια σχεδόν 70mbps σε 45 καλωδιακά μέτρα είναι τεράστια και μη φυσιολογική. Δοκιμάσαμε και αλλαγή ζεύγους από το κεντρικό Box και πάλι τα ίδια.
    Παρατήρησα πως το καλώδιο εκτός του ότι είναι κατακίτρινο από την υγρασία, στη διαδρομή του, έρχεται εξ'επαφής 3 φορές με καλώδια της ΔΕΗ.

    Την Τετάρτη θα έρθει τεχνικός του ΟΤΕ και αυτό που υποπτεύομαι είναι πως θα δοκιμάσει να μου δώσει άλλο ζεύγος από το ΚΑΦΑΟ εφόσον υπάρχει διαθέσιμο.
    Σε κάθε περίπτωση όμως δε νομίζω πως θα μπορέσει να "κερδίσει" τα 70mbps που χάνονται στο τελευταίο καλώδιο με ένα καλύτερο ζεύγος από το ΚΑΦΑΟ, οπότε θα ήθελα να το αλλάξω ούτως η άλλως.

    Εννοείται πως θα συνεννοηθώ με τον Τεχνικό του OTE να το περάσει αυτός/συνδέσει αυτός γιατί γνωρίζω πως είναι παράνομο να το κάνω ο ίδιος. Το ερώτημα είναι τι είδους καλώδιο ???
    Το καλώδιο είναι εναέριο και περνάει από κολώνα σε κολώνα και μετά σε πολυκατοικία. Μπορούμε να τραβήξουμε νέο καλώδιο από το Box, χρησιμοποιώντας τις ήδη υπάρχουσες κολώνες και τοποθετώντας έναν ατσάλινο στύλο έξω από την οικεία μου, ώστε το καλώδιο να έρθει απευθείας από το κεντρικό Box μέχρι το σπίτι χωρίς να διασταυρωθεί πουθενά με άλλα καλώδια ρεύματος/τηλεφώνου.

    Το μήκος του καλωδίου δε θα ξεπεράσει τα 30 μέτρα, διότι εγώ θα το φέρω χωρίς κούρμπες και θα γλιτώσω σχεδόν 15 μέτρα. ( εννοείται πως θα πάρω παραπάνω μέτρα για σιγουριά )
    Ο λόγος που σκέφτομαι το εναέριο είναι επειδή τα εναέρια τηλεφωνικά καλώδια έρχονται με ενσωματωμένο συρματόσχοινο για να μην κάνουν "κοιλιά" και φυσικά έχουν πάρα πολλές στρώσεις προστασίας όπως αυτό εδώ :
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  aerial.jpg 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  169,0 KB 
ID: 209753

    Είναι το μόνο το οποίο βγαίνει με διατομή 0.8mm2.

    Του Καυκά το PET που χρησιμοποιώ καιρό τώρα και είναι αυτό που έχετε προτείνει στα προηγούμενα πόστ, έχει διάμετρο 0.6mm, ενώ το καλώδιο με τα πολλά ζεύγη του ΟΤΕ που καταλήγει στο Box της οικείας έχει διάμετρο 0.8mm. Επίσης δε μπορεί καλώδιο με διάμετρο 0.6mm να έχει την ίδια διατομή.

    Όλη αυτή η συζήτηση γίνεται για να με βοηθήσετε κι εγώ στη συνέχεια να φανώ χρήσιμος στους υπόλοιπους μέσα από τις δοκιμές κι όχι "για να την πω σε κάποιον ή στους πωλητές του Καυκά που μπερδεύουν τη διάμετρο με τη διατομή".

    Δυστυχώς το εναέριο που έψαξα εδώ στην Ελλάδα, μπόρεσα να το βρω μόνο στον Αυγέρη με 10 ζεύγη το λιγότερο, οπότε και μου είναι άχρηστο αλλά και το κόστος θα ανέβει πολύ, οπότε σκέφτηκα για Τηλεφωνικό - Τηλεφωνικό PET με διατομή όμως 0.8.

    Help me out.

  11. #131
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.623
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Γραφείο που ξέρω στο κέντρο της Αθήνας, περνάει από την μία άκρη της Ασκληπιού στην άλλη με συρματόσκοινο και οπτική ίνα.
    Δεν ξέρω πως.
    Μήπως να το ψάξεις παραπάνω
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #132
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.795
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    @Ikarak
    Αυτό το εναέριο καλώδιο δεν είναι ευθύνη οτε; Αν πρέπει να βάλουν..έννοια σου και ξέρουν αυτοί τι θα βάλουν..
    Δε νομίζω να δεχτούν να πάρεις το καλώδιο εσύ για μέρος που αφορά αυτούς..
    Πάντως..πολύ απότομη πτώση ρε παιδί μου.. Τα εναέρια γενικά δεν είναι ότι καλύτερο.. Τα είπαμε και στο άλλο νήμα..
    Μήπως φταίει και το boxάκι στο όλο θέμα; Φαίνεται λίγο σπαγγέτι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-12-19 στις 13:03.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #133
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.736
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,ήρθε η ώρα να αναστήσω το θέμα, διότι κατά πάσα πιθανότητα, θα χρειαστεί να περάσω εναέριο τηλεφωνικό καλώδιο ή PET.

    Part 1)

    Μετρήσαμε την ταχύτητα από το κεντρικό BOX του ΟΤΕ στο οποίο τερματίζει το μονοκόμματο τηλεφωνικό καλώδιο που έρχεται απευθείας από το ΚΑΦΑΟ κι εκεί το router κλειδώνει 219 με 227mbps.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  88 
Μέγεθος:  206,1 KB 
ID: 209748 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  465,9 KB 
ID: 209747 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  333.jpg 
Εμφανίσεις:  87 
Μέγεθος:  351,9 KB 
ID: 209750

    Part 2)

    Από το κεντρικό BOX που μετρήσαμε μέχρι το σπίτι μου έρχεται άλλο ένα εναέριο καλώδιο το οποίο δεν ξεπερνά τα 45 μέτρα με όλες τις κούρμπες ( το ακολουθήσαμε από το BOX μέχρι το σπίτι μου με τον τεχνικό) και καταλήγει στο box της πολυκατοικίας όπου εκεί το router κλειδώνει μεταξύ 153 - 160mbps.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  jpegaaaaa.jpg 
Εμφανίσεις:  81 
Μέγεθος:  668,0 KB 
ID: 209749 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  444.jpg 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  399,8 KB 
ID: 209751

    Θεωρώ πως η απώλεια σχεδόν 70mbps σε 45 καλωδιακά μέτρα είναι τεράστια και μη φυσιολογική. Δοκιμάσαμε και αλλαγή ζεύγους από το κεντρικό Box και πάλι τα ίδια.
    Παρατήρησα πως το καλώδιο εκτός του ότι είναι κατακίτρινο από την υγρασία, στη διαδρομή του, έρχεται εξ'επαφής 3 φορές με καλώδια της ΔΕΗ.

    Την Τετάρτη θα έρθει τεχνικός του ΟΤΕ και αυτό που υποπτεύομαι είναι πως θα δοκιμάσει να μου δώσει άλλο ζεύγος από το ΚΑΦΑΟ εφόσον υπάρχει διαθέσιμο.
    Σε κάθε περίπτωση όμως δε νομίζω πως θα μπορέσει να "κερδίσει" τα 70mbps που χάνονται στο τελευταίο καλώδιο με ένα καλύτερο ζεύγος από το ΚΑΦΑΟ, οπότε θα ήθελα να το αλλάξω ούτως η άλλως.

    Εννοείται πως θα συνεννοηθώ με τον Τεχνικό του OTE να το περάσει αυτός/συνδέσει αυτός γιατί γνωρίζω πως είναι παράνομο να το κάνω ο ίδιος. Το ερώτημα είναι τι είδους καλώδιο ???
    Το καλώδιο είναι εναέριο και περνάει από κολώνα σε κολώνα και μετά σε πολυκατοικία. Μπορούμε να τραβήξουμε νέο καλώδιο από το Box, χρησιμοποιώντας τις ήδη υπάρχουσες κολώνες και τοποθετώντας έναν ατσάλινο στύλο έξω από την οικεία μου, ώστε το καλώδιο να έρθει απευθείας από το κεντρικό Box μέχρι το σπίτι χωρίς να διασταυρωθεί πουθενά με άλλα καλώδια ρεύματος/τηλεφώνου.

    Το μήκος του καλωδίου δε θα ξεπεράσει τα 30 μέτρα, διότι εγώ θα το φέρω χωρίς κούρμπες και θα γλιτώσω σχεδόν 15 μέτρα. ( εννοείται πως θα πάρω παραπάνω μέτρα για σιγουριά )
    Ο λόγος που σκέφτομαι το εναέριο είναι επειδή τα εναέρια τηλεφωνικά καλώδια έρχονται με ενσωματωμένο συρματόσχοινο για να μην κάνουν "κοιλιά" και φυσικά έχουν πάρα πολλές στρώσεις προστασίας όπως αυτό εδώ :
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  aerial.jpg 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  169,0 KB 
ID: 209753

    Είναι το μόνο το οποίο βγαίνει με διατομή 0.8mm2.

    Του Καυκά το PET που χρησιμοποιώ καιρό τώρα και είναι αυτό που έχετε προτείνει στα προηγούμενα πόστ, έχει διάμετρο 0.6mm, ενώ το καλώδιο με τα πολλά ζεύγη του ΟΤΕ που καταλήγει στο Box της οικείας έχει διάμετρο 0.8mm. Επίσης δε μπορεί καλώδιο με διάμετρο 0.6mm να έχει την ίδια διατομή.

    Όλη αυτή η συζήτηση γίνεται για να με βοηθήσετε κι εγώ στη συνέχεια να φανώ χρήσιμος στους υπόλοιπους μέσα από τις δοκιμές κι όχι "για να την πω σε κάποιον ή στους πωλητές του Καυκά που μπερδεύουν τη διάμετρο με τη διατομή".

    Δυστυχώς το εναέριο που έψαξα εδώ στην Ελλάδα, μπόρεσα να το βρω μόνο στον Αυγέρη με 10 ζεύγη το λιγότερο, οπότε και μου είναι άχρηστο αλλά και το κόστος θα ανέβει πολύ, οπότε σκέφτηκα για Τηλεφωνικό - Τηλεφωνικό PET με διατομή όμως 0.8.

    Help me out.
    Υπάρχουν διάφορα προβλήματα στο ερώτημά σου, και φοβάμαι ότι το καλώδιο είναι το λιγότερο φλέγον.
    Το καλώδιο στο οποίο αναφέρεσαι, ανήκει στον ΟΤΕ. Όσο καλή διάθεση και να δείξει ο τεχνικός, δεν προβλέπεται να αντικατασταθεί από εσένα, αλλά μόνο από τον ίδιο τον ΟΤΕ. Συνήθως για αυτό γίνεται εργολαβία, και προφανώς εγκαθίσταται πολύζευγο καλώδιο που εξυπηρετεί και άλλους συνδρομητές. Για τα νούμερα που έχεις εσύ, θα εκπλαγώ πολύ εάν αποφασίσουν να περάσουν νέο καλώδιο.
    Η πτώση είναι πράγματι υπολογίσιμη, αλλά δεν οφείλεται απαραίτητα σε κακό/προβληματικό καλώδιο. Η αναζήτηση θα πρέπει να γίνει από την πλευρά του ΟΤΕ, και μόνο εκείνοι μπορούν να καταλήξουν σε σχέδιο δράσης (ή μη). Εάν ο τεχνικός πεδίου αποφασίσει ότι υπάρχει πράγματι πρόβλημα, μπορεί να αναμιχθούν και άλλοι τεχνικοί, που έχουν πρόσβαση και στις μετρήσεις του DSLAM.

  14. #134
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Να ρωτήσω και γω τα πιο εμπειρα μελη του forum.

    Κοιτάζω για αντικατάσταση του μέχρι τώρα εγκατεστημένου μη συνεστραμενου μονόκλονου καλωδίου απο το box του οτε μεχρι κεντρική πρίζα μονοκατοικίας(απόσταση όχι μεγαλύτερη από 8 μέτρα). Βλέπω οτι τονίζετε οτι η διατομή μεταξύ τηλεφωνικού(pet) και cat utp είναι διαφορετική (το τηλεφωνικό είναι μεγαλύτερο) και θα ήθελα (stubbornly ) να βάλω τηλεφωνικό καλώδιο με διατομή 0,8mm.

    Δείτε αυτό και αυτο .

    Εκτιμάτε πως είναι κατάλληλα κάποιο απο τα δυο παραπάνω ;

    Λετε μηπως χάσω σε ταχύτητα επειδή δεν θα είναι συνεστραμμένα ; και οτι ένα συνεστραμένο μικρότερης διατομής 23AWG θα ήταν καλύτερα ; Θα έχω θεματα θορύβου (απο καταιγίδες και αλλες ηλεκττρομαγνητικές παρεμβολές) λόγω μή μόνωσης με τα παραπάνω;

    α επίσης κοίταζα και αυτό

    Ας μας πεί κάποιο πιο εμπειρο σε παρόμοιες εγκαταστάσεις μέλος πως γινεται η γείωση του καλωδίου. Σύνδεση μπλεντάζ με την γείωση του σπιτιού ;

    Βλέπω σε αυτό "Δεν συνίσταται η χρήση του σε μόνιμα υγρό περιβάλλον", οπότε θεωρητικά σε περιοχές που υπάρχει μεγάλη υγρασία πολυ συχνα κατα τη διάρκεια του χρόνου δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιείται

    Επίσης θα ήθελα να τερματίζει σε keystone rj11 αντί για βιδωτή εξωτερική πρίζα (μέχρι τώρα είχα οτε). Ξέρετε που μπορώ να βρω keystone rj11 για ηλεκτρονική παραγγελία από ελλάδα ;

    Τα φώτα σας και τις γνώμες σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MyISLM : 16-04-20 στις 14:24.

  15. #135
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικές πληροφορίες
    Έχουμε διαπιστώσει ότι στα sites των καταστημάτων μπορεί να υπάρχουν ανακριβείς πληροφορίες για τα προιόντα τους, τις διατομές(το πιο συχνό μπέρδεμα γίνεται με την διατομή και την διάμετρο) των καλωδίων, κ.λ.π., το καλύτερο είναι η επίσκεψη στο κατάστημα και το ιδανικό με το παχύμετρο στο χέρι.
    Ο ΟΤΕ για χιλιόμετρα ή αρκετές εκατοντάδες/δεκάδες μέτρα(από τις καμπίνες) φέρνει μέχρι τον κατανεμητή μας τηλεφωνικό καλώδιο και όχι UTP, οπότε συνεχίζουμε και εμείς αν θέλουμε με τηλεφωνικό χωρίς πρόβλημα.
    Σε PSTN τηλεφωνία λόγω της ύπαρξης της τάσης στην τηλεφωνική γραμμή έχει νόημα να έχουμε καλώδιο με μεγάλη διατομή αγωγών ώστε να μην έχουμε πτώση τάσης ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με μεγάλες αποστάσεις καλωδίωσης, σε μικρές αποστάσεις ή σε ευρυζωνική γραμμή δεν χρειάζεται τόσο μεγάλη διατομή(0.8mm2), μπορούμε να βάλουμε και μικρότερης διατομής χωρίς πρόβλημα.
    Υπάρχει η παρανόηση ότι τo UTP CAT6 έχει πάντα μεγαλύτερη διατομή αγωγών από το CAT 5e, δεν ισχύει, θα πρέπει να ρωτήσουμε στο κατάστημα που θα το ζητήσουμε για να μας το διευκρινήσουν.
    Το καλώδιο PET που γράφει ότι δεν συνιστάται για μόνιμα υγρό περιβάλλον, εννοεί να βρίσκεται μόνιμα μέσα σε νερό ή να χρησιμοποιηθεί για άμεση ταφή, δεν έχει πρόβλημα από την υγρασία της ατμόσφαιρας, αλλιώς πας σε πιο ειδικές κατηγορίες.

    Γενικά περί γειώσεων
    Η γείωση των θωρακισμένων καλωδίων(τηλεφωνικών, FTP, STP, SFTP, Coaxial, κ.λ.π.) θα πρέπει να γίνεται κάτω από συγκεκριμένους κανόνες και προδιαγραφές.
    Τα σημεία που θα γειωθεί το καλώδιο θα πρέπει να έχουν το ίδιο δυναμικό αλλιώς θα υπάρχει διαφορά δυναμικού μεταξύ των σημείων με αποτέλεσμα την δημιουργία προβλήματος που είναι γνωστό ως βρόχος γείωσης(Ground loop).
    Σε ιδανικές συνθήκες όταν έχουμε εγκαταστήσει πολλά μέτρα θωρακισμένου καλωδίου, εκτός των δύο άκρων που είναι απαραίτητο να γειωθούν θα πρέπει να υπάρχουν και επιπλέον λήψεις γειώσεων της θωράκισης οι οποίες θα καταλήγουν στο ίδιο σημείο γείωσης και με προσεκτική μελέτη του πάχους των καλωδίων που γειώνουν τα διαφορετικά σημεία.
    Επειδή όπως καταλαβαίνουμε όλοι κάτι τέτοιο σε οικιακό και γενικά περιβάλλον απλού χρήστη είναι ανέφικτο, τότε πάμε στην λύση της γείωσης του ενός μόνου άκρου που και αυτό κάτω από ορισμένες συνθήκες μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα γνωστά σαν φαινόμενο "κεραίας" ή προβλήματα σε τυχόν έκθεση του καλωδίου σε κρουστικές υπερτάσεις.
    Λόγω της μεγάλης απόστασης του ενός άκρου από το σημείο γείωσης η μεταλλική θωράκιση συμπεριφέρεται σαν ένα τεράστιο καλώδιο το οποίο δεν θα μπορέσει να διοχετεύσει τις ανεπιθύμητες συχνότητες στην γη και σε άλλη περίπτωση τις κρουστικές υπερτάσεις.
    Αν τώρα βάλουμε καλώδιο θωρακισμένο και το οποίο δεν θα το γειώσουμε καθόλου, μπορεί να έχουμε τις παρακάτω καταστάσεις ανάλογα με τις συνθήκες περιβάλλοντος που θα βρεθεί.
    1:Να έχουμε χειρότερη συμπεριφορά από ένα αθωράκιστο καλώδιο επειδή το καλώδιο θα εκτεθεί σε συγκεκριμένες συχνότητες ηλεκτρομαγνητικού θορύβου τον οποίο δεν θα μπορεί να τον αποβάλει.
    2:Nα έχουμε την ίδια συμπεριφορά με ένα αθωράκιστο καλώδιο, γιατί απλά το καλώδιο δεν περνάει από πηγές υψηλού ηλεκτρομαγνητικού θορύβου.
    3:Nα έχει ελαφρώς καλύτερη συμπεριφορά από ένα αθωράκιστο καλώδιο γιατί ίσως να μπορέσει να προστατέψει από πολύ μικρές πηγές θορύβου οι οποίες δεν είναι ικανές να δημιουργήσουν μεγαλύτερο πρόβλημα στην αγείωτη θωράκιση.
    Σε κάθε περίπτωση πρωτεύοντα ρόλο παίζει η σωστή τοποθέτηση του καλωδίου ώστε να είναι μακριά από ισχυρές πηγές ηλεκτρομαγνητικού θορύβου, αλλιώς θα πρέπει να γίνει πολύ προσεκτική γείωση της θωράκισης.

    Διάφορα Links με αναφορές και συζητήσεις από αυτά που έχουμε πει κατά καιρούς για την γείωση των θωρακισμένων καλωδίων
    https://en.wikipedia.org/wiki/Talk%3AShielded_cable
    https://www.truecable.com/blogs/cabl...shielded-cable
    https://www.mouser.com/pdfdocs/alpha...lded-Cable.pdf
    https://perens.com/2018/07/03/how-sh...thernet-cable/
    https://en.wikipedia.org/wiki/Ground_loop_(electricity)
    http://users.sch.gr/siliadakis/image...ise_ground.pdf
    https://www.adslgr.com/forum/threads...73#post6348973

    Το καλώδιο είναι καλύτερο να το τερματίζεις σε πρίζα, η σύνδεση είναι πιο σωστή και σταθερή, το φις μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα που δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 9 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 23:06
  2. Καλώδιο micro-usb για φόρτιση
    Από hammered στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-15, 00:04
  3. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16
  4. access point εξωτερικου χωρου
    Από astrea966 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 23:27
  5. Κάλυψη εξωτερικού χώρου με Wi-Fi
    Από manospcistas στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-15, 00:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας