Σελ. 19 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 783
  1. #271
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από virusx2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω στο χωριό είχα περάσει UTP cat6 καλώδιο μέχρι το σημείο που θα έκανε ματιση ο ΟΤΕ, τους είπα κιόλας να με πάρουν ένα τηλ όταν είναι να το περάσουν και ήρθε ο μάγκας τράβηξε το PET από την κολόνα ως το πιο κοντινό σημείο του σπιτιού, το έπιασε με 2-3 ρόκες και φύγανε. Ακριβώς δίπλα ήταν η αναμονή που είχα βγάλει αλλά.... ΟΧΙ!
    Εμενα παντως τουλαχιστον στα λογια δε μου ενεργοποιησε τη γραμμη επειδη δε πηγαινε το καλωδιο μεσα στο σπιτι και οτι δε μπορει να το παραδωσει ετσι αν δε δουλεψει.

  2. #272
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.794
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οταν βλέπουν παρατυπες καταστασεις (πχ utp περασμενα χωρις κατανεμητη) αποφεύγουν να ασχοληθούν, γιατι συνήθως παραμεσα εχει αρκουδες, οπως διακλαδωσεις, λαθος ζευγη, ασυνδετες πριζες κλπ.
    Πρέπει να ειναι καποιος εκει να υποδείξει το ζευγαρι, να βαλει τη γεννήτρια και να δουλέψει.
    Οτιδήποτε αλλο επαφιεται στο πατριωτισμό του τεχνικου και τι άλλο τον κυνηγάει μεσα στη μέρα

  3. #273
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν βλέπουν παρατυπες καταστασεις (πχ utp περασμενα χωρις κατανεμητη) αποφεύγουν να ασχοληθούν, γιατι συνήθως παραμεσα εχει αρκουδες, οπως διακλαδωσεις, λαθος ζευγη, ασυνδετες πριζες κλπ.
    Πρέπει να ειναι καποιος εκει να υποδείξει το ζευγαρι, να βαλει τη γεννήτρια και να δουλέψει.
    Οτιδήποτε αλλο επαφιεται στο πατριωτισμό του τεχνικου και τι άλλο τον κυνηγάει μεσα στη μέρα
    Αν ειναι μονοκατοικια να βαλεις ολοκληρο κατανεμητη για 2 καλώδια ομως; Ο τεχνικος μου ειπε παντως να ξερω πιο ζευγος ειναι.

  4. #274
    Εγγραφή
    01-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα στην παρεα,

    Για εξωτερικη χρηση 50μ, υπογειο θα περασει μεσα απο σωληνα Φ35 να προτιμησω PET ή UTP Cat 6 ? Στο σημειο θα πεσει τσιμεντο οποτε πρεπει να τοποθετηθει νεο καλωδιο. Η υπαρχων καλωδιωση ειναι περασμενη μαζι με το ρευμα οποτε θελω να την καταργησω.

    Προτιμω να ειναι κατι future proof. Επισης εχω αφησει και δευτερο σωληνα σε περιπτωση οπτικης ινας. Επισης το καλωδιο μαλλον θα περαστει εως την τηλεφωνικη πριζα/router. χωρις να κοπει σε καποια σημειο.

    Στοιχεια γραμμης: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nnR1ZRa.png 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  12,5 KB 
ID: 219949
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Warp : 23-10-20 στις 11:26.

  5. #275
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Warp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα στην παρεα,

    Για εξωτερικη χρηση 50μ, υπογειο θα περασει μεσα απο σωληνα Φ35 να προτιμησω PET ή UTP Cat 6 ? Στο σημειο θα πεσει τσιμεντο οποτε πρεπει να τοποθετηθει νεο καλωδιο. Η υπαρχων καλωδιωση ειναι περασμενη μαζι με το ρευμα οποτε θελω να την καταργησω.

    Προτιμω να ειναι κατι future proof. Επισης εχω αφησει και δευτερο σωληνα σε περιπτωση οπτικης ινας.

    Στοιχεια γραμμης: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nnR1ZRa.png 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  12,5 KB 
ID: 219949
    Για να μην γράφω ξανά, ρίξε μια ματιά στα Links και υπάρχουν οι απαντήσεις
    https://www.adslgr.com/forum/threads...49#post6908449

    https://www.adslgr.com/forum/threads...65#post6908465

    Aν θέλεις καλύτερη προστασία από την υγρασία
    https://www.adslgr.com/forum/threads...67#post6907867

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PGouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειναι μονοκατοικια να βαλεις ολοκληρο κατανεμητη για 2 καλώδια ομως; Ο τεχνικος μου ειπε παντως να ξερω πιο ζευγος ειναι.
    Σε μικρές εγκαταστάσεις βάζεις κουτί διακλάδωσης.
    Ο κατανεμητής προσφέρεται για πιο εύκολο έλεγχο από τους τεχνικούς, στο κουτί διακλάδωσης, αν θέλει να μετρήσει εκεί την γραμμή, θα πρέπει να κόψει τα καλώδια και μετά να τα ενώσει πάλι, στον κατανεμητή απλώς αποσυνδέει αν θέλει την εσωτερική γραμμή και την καρφώνει πάλι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #276
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην γράφω ξανά, ρίξε μια ματιά στα Links και υπάρχουν οι απαντήσεις
    https://www.adslgr.com/forum/threads...49#post6908449

    https://www.adslgr.com/forum/threads...65#post6908465

    Aν θέλεις καλύτερη προστασία από την υγρασία
    https://www.adslgr.com/forum/threads...67#post6907867

    - - - Updated - - -



    Σε μικρές εγκαταστάσεις βάζεις κουτί διακλάδωσης.
    Ο κατανεμητής προσφέρεται για πιο εύκολο έλεγχο από τους τεχνικούς, στο κουτί διακλάδωσης, αν θέλει να μετρήσει εκεί την γραμμή, θα πρέπει να κόψει τα καλώδια και μετά να τα ενώσει πάλι, στον κατανεμητή απλώς αποσυνδέει αν θέλει την εσωτερική γραμμή και την καρφώνει πάλι.
    Αυτο εχω δει και εγω για αυτο απλα εχω ενα κουτι διακλαδωσης απλά.Βεβαια περισσευει το καλωδιο οποτε μπορει να κοπει θεωρητικά παρα πολλες φορες στη πράξη δε νομιζω να χρειαστεί ποτε τοσες φορες

  7. #277
    Εγγραφή
    01-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην γράφω ξανά, ρίξε μια ματιά στα Links και υπάρχουν οι απαντήσεις
    https://www.adslgr.com/forum/threads...49#post6908449

    https://www.adslgr.com/forum/threads...65#post6908465

    Aν θέλεις καλύτερη προστασία από την υγρασία
    https://www.adslgr.com/forum/threads...67#post6907867
    Ευχαριστω πολυ!

  8. #278
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.794
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PGouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειναι μονοκατοικια να βαλεις ολοκληρο κατανεμητη για 2 καλώδια ομως; Ο τεχνικος μου ειπε παντως να ξερω πιο ζευγος ειναι.
    Αν υπαρχει χωρος, γιατι οχι? Το κοστος δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, και κανει τον ελεγχο ευκολο.
    Οπως σου ειπε και ο τεχνικος, καποιος πρεπει να δειξει το ζευγαρι και αυτο να φτανει μεχρι το χωρο που θα μπει το modem. Τα υπολοιπα ειναι μεν προαιρετικα, κανουν ομως τη ζωη ευκολοτερη.

  9. #279
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπαρχει χωρος, γιατι οχι? Το κοστος δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, και κανει τον ελεγχο ευκολο.
    Οπως σου ειπε και ο τεχνικος, καποιος πρεπει να δειξει το ζευγαρι και αυτο να φτανει μεχρι το χωρο που θα μπει το modem. Τα υπολοιπα ειναι μεν προαιρετικα, κανουν ομως τη ζωη ευκολοτερη.
    Δεν εχεις αδικο απλα μου φαινεται λιγο overkill

  10. #280
    Εγγραφή
    03-06-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μενω στον δευτερο οροφο πολυκατικιας στα Γιαννενα στο κεντρο. Εχω δοκιμασει τα παντα, adsl 24,vdsl 50 με fastpath, vdsl 100 χωρις fastpath....τζιφος.
    Μου συμβαινει το εξης τρελο.
    Παιζω οnline το ποδοσφαιρακι fifa εδω και πολά χρόνια και παντα εχω χειροτερο gameplay από τους αντιπαλους μου ακόμα και αν αυτοι διαμένουν εντος Ελλαδας απο κοντινες πολεις πχ βεροια,Λάρισα κτλ.
    Πάντα εγώ θα εχω delay , για την ακριβεια one side delay ενω οι αντιπαλοι μου εχουν αψογο gameplay και ενω παιζω με ethernet καλωδιο, εχω δοκιμασει τα παντα,ανοιξα πορτες,καλωδιο ethernet cat6, open DMZ,αφαιρεση spliter,στατικο ip, παιζω με κλειστο το wifi και χωρις να εχω συνδεμενο στο μοντεμ μου τιποτα άλλο παρα μόνο το ps4 οσο παιζω ...ως και καινουριο καλωδιο τραβηξα απο τον κατανεμιτη του οτε στην εισοδο της πολυκατικιας εως το διαμερισμα μου.Καμία ουσιαστικη βελτίωση.
    Το τρελό ποιό ειναι.
    Οταν κατεβω στην εισοδο της πολυκατοικιας και στησω εκει την κονσολα μου (PS4) και συνδεσω απευθειας το μοντεμ μου στον κατανεμιτη του οτε τοτε το παιχνιδι απογειωνετε και το gameplay συνχρονιζει δικαια.
    Εφοσον εκανα αυτην την διαπιστωση νομιζα οτι θα λυθει το προβλημα με το να τραβηξω καινουρια καλωδιωση. Δοκιμασα και με τηλεφωνικο καλωδιο παλαιου τυπου ιδιας διατομης μονοκλωνο ιδιου τυπου με αυτο που υπηρχε ηδη αλλά και με cat6 και μαλιστα προσεξα να απεχη μακρια το καλωδιο απο ρευματοφορους αγωγους.
    Κι ομως καμία βελτιωση. Και μηλαμε για αποσταση 25 μετρων. Πως ειναι δυνατον να προκυπτη αυτη η αλοιωση στο gameplay και το delay σε αποσταση 25 μετρων?
    Τι μου προτινετε?
    Να δοκιμασω με καλωδιο μπαλαντεζας 2,5 (δυομισαρη ποκυκλωνο? Ναι ξερω ακουγετε τρελό αλλά εχω ξενερωση και δεν βλεπω άλλη λυση. Να προσθεσω οτι η παροχος εταιρια δεν υποστηριζει στην γειτονια μου fastpath σε 100ρα συνδεση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Peterfff : 11-11-20 στις 21:03.

  11. #281
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι φυσιολογικό με τόσα μέτρα να υπάρχει απώλεια, κάτι γίνεται λάθος στις συνδέσεις ή στα καλώδια.

    Ποια καλώδια ακριβώς έχεις χρησιμοποιήσει?? το καλώδιο το πας κατευθείαν σε πρίζα που παίρνει μόνο το modem/router??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #282
    Εγγραφή
    03-06-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι φυσιολογικό με τόσα μέτρα να υπάρχει απώλεια, κάτι γίνεται λάθος στις συνδέσεις ή στα καλώδια.

    Ποια καλώδια ακριβώς έχεις χρησιμοποιήσει?? το καλώδιο το πας κατευθείαν σε πρίζα που παίρνει μόνο το modem/router??
    Ναι,το καλωδιο το πηγαινω κατευθειαν στην πριζα του τηλεφωνου, δεν διακλαδιζετε με καπιο αλλο.
    Εχω αλλαξει και πριζα και ουτε τοτε ειδα βελτιωση.
    Η εγκατασταση μου χρησιμοποιει το κλασικο τηλεφωνικο μονοκλωνο καλωδιο του οτε 2 ζευγη με 0,60 νομιζω διατομη το καθενα μπλε και κοκκινο χρωμα.
    Εχω κανει και δοκιμη ενονοντας τα ζευγει μεταξη τους ωστε να διπλασιασω την διατομη όμως ουτε αυτο βοηθισε την κατασταση και το εχω αφησει ετσι. Εχω δοκιμασει και με cat5,6 oτι μου ειχε δωσει ο εμπορας δεν θυμαμε κωδικους.

  13. #283
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peterfff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω κανει και δοκιμη ενονοντας τα ζευγει μεταξη τους ωστε να διπλασιασω την διατομη
    Αυτό είναι ότι χειρότερο θα μπορούσες να κάνεις, δεν λειτουργεί σε τέτοιες καταστάσεις η τηλεφωνική γραμμή.
    Μήπως στο UTP που πήρες δεν χρησιμοποίησες ζεύγος και απλά έβαλες δύο τυχαίους αγωγούς?? γιατί με αυτά που γράφεις για την ένωση των καλωδίων καταλαβαίνω ότι απλά κάνεις πειράματα στην τύχη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #284
    Εγγραφή
    03-06-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ότι χειρότερο θα μπορούσες να κάνεις, δεν λειτουργεί σε τέτοιες καταστάσεις η τηλεφωνική γραμμή.
    Μήπως στο UTP που πήρες δεν χρησιμοποίησες ζεύγος και απλά έβαλες δύο τυχαίους αγωγούς?? γιατί με αυτά που γράφεις για την ένωση των καλωδίων καταλαβαίνω ότι απλά κάνεις πειράματα στην τύχη.
    Στο utp εβαλα 2 τυχαιους αγωγους και όχι ζευγος! Λες να φταιει αυτο ρε φιλε?
    Αν λυθει ετσι το προβλημα κερναω τελαρο μπυρες αν μενεις γιαννενα :-)
    Τα utp μεχρη πόσο δθατομή βγαινουν? Να αγορασω νεο utp με μεγαλυτερη διατομη?

  15. #285
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peterfff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι,το καλωδιο το πηγαινω κατευθειαν στην πριζα του τηλεφωνου, δεν διακλαδιζετε με καπιο αλλο.
    Εχω αλλαξει και πριζα και ουτε τοτε ειδα βελτιωση.
    Η εγκατασταση μου χρησιμοποιει το κλασικο τηλεφωνικο μονοκλωνο καλωδιο του οτε 2 ζευγη με 0,60 νομιζω διατομη το καθενα μπλε και κοκκινο χρωμα.
    Εχω κανει και δοκιμη ενονοντας τα ζευγει μεταξη τους ωστε να διπλασιασω την διατομη όμως ουτε αυτο βοηθισε την κατασταση και το εχω αφησει ετσι. Εχω δοκιμασει και με cat5,6 oτι μου ειχε δωσει ο εμπορας δεν θυμαμε κωδικους.
    Δεν ακούγεται καλωδιακό το πρόβλημα, είναι προτιμότερο να ανοίξεις νέο θέμα για περισσότερες λεπτομέρειες.
    Το βασικό είναι να αποτυπωθεί σε μετρήσεις το πρόβλημα που παρατηρείς. Τα πιο προφανή είναι:
    Attenuation up/down
    Uplink/Downlink rate
    latency (ping) με συγκεκριμένες διεθύνσεις

    Υπάρχουν και άλλα, αλλά αυτά αρκούν για αρχή.
    Αν κάτι από αυτά αλλάζει εμφανώς μεταξύ των δύο καταστάσεων, είναι πιο σαφώς περιγεγραμμένο το πρόβλημα.

    edit: επειδή είδα και τα τελευταία, μην τρελαίνεσαι με την διατομή, για τις αποστάσεις που συζητάμε δεν επιδρά σημαντικά.
    Πάντως επειδή λες ότι δοκίμασες και απλό τηλεφωνικό (που εκεί δεν επιδέχεται μπέρδεμα των ζευγών), εικάζω ότι δεν ήταν μόνο η επιλογή ζεύγους του UTP το πρόβλημα.

Σελ. 19 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 23:06
  2. Καλώδιο micro-usb για φόρτιση
    Από hammered στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-15, 00:04
  3. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16
  4. access point εξωτερικου χωρου
    Από astrea966 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 23:27
  5. Κάλυψη εξωτερικού χώρου με Wi-Fi
    Από manospcistas στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-15, 00:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας