Σελ. 37 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 17273235363738394247 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 541-555 από 783
  1. #541
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Θεωρώ ότι είμαστε εκτός θέματος και πρέπει να συζητηθεί εδώ;
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  2. #542
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    2 πρίζα σαλόνι

    - - - Updated - - -

    2 πρίζα σαλονι

    - - - Updated - - -

    3 πρίζα σαλόνι στα 3 μέτρα από την αλλη

    - - - Updated - - -

    Και καλωδίωση καθώς μπαίνει στο διαμέρισμα

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ έστειλα στην άλλη συζήτηση
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20220519_215237.jpg  

    IMG_20220519_215127.jpg  

    IMG_20220519_214447.jpg  

    IMG_20220519_215501.jpg  

    IMG_20220519_214159.jpg  

    IMG_20220519_215941.jpg  


  3. #543
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    770
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ftwxos1991

    3 παρατηρήσεις =

    1. Σιγουρέψου ότι έχει το σωστό φορτιστή του ρουτερ. Watts, A etc. Νομίζω έχεις βάλει άλλον.

    2. Στην πρίζα κεντρική που συνδέεις το dsl βάζουμε τις δύο μεσαίες θέσεις τα καλώδια 2-3 και όχι 3-4 όπως φαίνεται να είναι τώρα.

    3. Τέλος στο καλώδιο rj11 dsl να είναι στα κλιπ rj11 στις δύο μεσαίες θύρες, συνήθως κόκκινο πράσινο.

    Κάνεις reset κ καλή τύχη!
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


  4. #544
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220088/21998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    σε VDSL γραμμες μονο στην κεντρικη θα εχεις internet ολες οι αλλες πριζες του σπιτιου σου θα μπορεις να συνδεσεις μονο τηλεφωνο ετσι το εχει κανει σε μενα...αν βαλω το router στο δωματιο μου δε θα πιασει ποτε internet.. μονο στην κεντρικη... παρε τηλεφωνο στον παροχο σου και πες τους να στειλουν τεχνικο να σου φτιαξει την πριζα οπως εμενα...ειναι δωρεαν

  5. #545
    Εγγραφή
    25-06-2022
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είμαι νέος στο adslgr και ήθελα να παρακαλέσω για βοήθεια/διευκρινίσεις στο εξής θέμα (αν είμαι σε λάθος thread, ζητώ συγγνώμη)

    Στο διαμέρισμά μου (κατασκευής 1971) φτάνουν δύο γραμμές ΟΤΕ (δύο τηλεφωνικοί αριθμοί, και οι δύο ενεργοί) με δύο ζεύγη μονόκλωνων καλωδίων στην πρώτη πρίζα του διαμερίσματος.
    Έχω δύο παροχές Vofafone vDSL, 100Mbps η κάθε μία.
    Στη πρώτη πρίζα του διαμερίσματος (όπου φτάνουν οι γραμμές ΟΤΕ) αυτή δεν υπάρχει συνδεδεμένο τίποτε (ούτε τηλέφωνο, ούτε router)
    Από εκεί έχω ένα παλιό τηλεφωνικό καλώδιο προς δεύτερη πρίζα (στο γραφείο μου) όπου είναι συνδεδμένοι οι δύο routers και επάνω τους δύο τηλεφωνικές συσκευές VoIP.
    Δεν υπάρχουν άλλες ενεργές πρίζες τηλεφώνου ή τηλεφωνικές συσκευές στο διαμέρισμα.

    Με αυτή την διάταξη έχω πολλές αποσυνδέσεις (αρκετές φορές για πάνω από ώρα) και σταθερά χαμηλές ταχύτητες (στον ένα router 60-65Mbps και στον δεύτερο 45-55Mbps).
    Φυσικά, όταν έχω αποσυνδέσεις, δεν έχω και σταθερό τηλέφωνο.

    Οι τεχνικοί της Vodafone, που ήρθαν δύο φορές, που είπαν ότι στην πρώτη πρίζα του διαμερίσματος (που δεν έχω συνδέσει τίποτε) μετρούν σύνδεση 95Mbps και 102(!)Mbps αντίστοιχα για τις δυό γραμμές.
    Στην δεύτερη (των routers) μέτρησαν τις χαμηλές ταχύτητες που σημειώνω πιο πάνω.

    Ερώτημα:
    Εάν εξακολουθώ να μην έχω συνδεδεμένο τίποτε στην πρώτη πρίζα και από εκεί τραβήξω καλώδιο PET δυό ζευγών [τύπου A02YS(ST)2Y] μέχρι την δεύτερη (όπου βρίσκονται τα routers),
    έχω ελπίδες να ελαχιστοποιήσω την απώλεια ταχύτητας και τις αποσυνδέσεις?

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  6. #546
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JasonButler Εμφάνιση μηνυμάτων
    ένα παλιό τηλεφωνικό καλώδιο προς δεύτερη πρίζα
    Πόσα μέτρα είναι η απόσταση??
    Το καλώδιο τι είδους είναι?? απλό προεκτάσεως??
    https://www.ergo-tel.gr/product_info...eb3dd8c5ba1c9b
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #547
    Εγγραφή
    25-06-2022
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

    Η απόσταση των δύο δωματίων (είσοδος διαμερίσματος/πρώτη πρίζα - γραφείο/δεύτερη πρίζα) είναι περίπου 3,5 μέτρα.
    Η διαδρομή του καλωδίου (λόγω θυρών, και λοιπών ελιγμών) είναι περίπου 12 μέτρα.
    Το "παλιό τηλεφωνικό καλώδιο" ε'ιναι ένα πολύκλωνο πλακέ ηλικίας άνω των 20 ετών.
    Είδα το site που έχετε παραθέσει.

    Επειδή το καλώδιο που φτάνει στο διαμέρισμα είναι ένα μονόκλωνο (όχι λεπτό), σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω ίδιας κατηγορίας και στην επέκταση.

  8. #548
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τόσο μικρή απόσταση και για εσωτερική εγκατάσταση δεν είναι απαραίτητο να μπει καλώδιο PET.
    Mπορείς να βάλεις καλώδιο UTP CAT6(καλής ποιότητας, μονόκλωνο), αρκεί να τοποθετηθεί σωστά.
    Σύνδεση εννοείται αυστηρά με ζεύγη χρωμάτων.
    Για να το ενώσουμε με τα ζεύγη που έρχονται από τον κατανεμητή χρησιμοποιούμε Scotchlok.
    Εννοείται ότι για πιο σταθερή και σωστή σύνδεση το τερματίζουμε σε πρίζες και όχι σε φις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #549
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JasonButler Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

    Η απόσταση των δύο δωματίων (είσοδος διαμερίσματος/πρώτη πρίζα - γραφείο/δεύτερη πρίζα) είναι περίπου 3,5 μέτρα.
    Η διαδρομή του καλωδίου (λόγω θυρών, και λοιπών ελιγμών) είναι περίπου 12 μέτρα.
    Το "παλιό τηλεφωνικό καλώδιο" ε'ιναι ένα πολύκλωνο πλακέ ηλικίας άνω των 20 ετών.
    Είδα το site που έχετε παραθέσει.

    Επειδή το καλώδιο που φτάνει στο διαμέρισμα είναι ένα μονόκλωνο (όχι λεπτό), σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω ίδιας κατηγορίας και στην επέκταση.
    Δεδομένου ότι έχεις εντοπίσει την πηγή του προβλήματος, είναι τετριμμένο να αντικαταστήσεις το άγνωστης κατάστασης πολύκλωνο καλώδιο.
    Οι πρίζες σου τι είναι; Έλεγξε και τις ενώσεις στις δύο πρίζες και είτε βελτίωσέ τις, ή αντικατάστησε και τις πρίζες εάν το κρίνεις απαραίτητο.
    Για καλώδιο από τις πρίζες μέχρι τα ρούτερ, μονόκλωνο UTP cat5e ή καλύτερο. Εννοείται χωρίς διακοπές/ματίσεις.

  10. #550
    Εγγραφή
    01-03-2021
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Όσο έχει κέφι?
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, έρχομαι κι εγώ με μια πάρομοια κατάσταση να δω αν έχω καταλάβει σωστά τι παίζει. Εκ των προτέρων συγγνώμη για το μεγέθος και την ελάχιστη γνώση μου σε τεχνικά/ορολογία.

    Για την ιστορία, έχουμε διαμέρισμα στον 2ο (και τελευταίο) όροφο σε "πολυκατοικία" του ~80 και από τότε δεν έχει αλλαχτεί τίποτα. Τον τελευταίο περίπου χρόνο έχει μπει vdsl nova 100 με voip. Το router (και μια συσκευή) βρίσκεται σε πρίζα δωματίου (δεν την έχω ανοίξει αλλά υποθέτω ότι θα είναι η δεύτερη) άρα είχε γίνει η συνδεσμολογία με επιστροφή από το router και φίλτρο για να μπει κι άλλη συσκευή στην πρίζα του σαλονιού.
    Εξαρχής υπήρχε περίεργος θόβυβος στις συσκευές, είδικά στην πρώτη αλλά μέχρι πριν ένα τρίμηνο δεν καταλάβαινα αποσυνδέσεις. Από κει και πέρα όμως άρχισε να ξεφτιλίζεται η κατάσταση, και με αποσυνδέσεις και με το θόρυβο.

    Τον τελευταίο μήνα, βγήκε η συσκευή από το σαλόνι, το router είναι στην πρίζα του δωματίου, και ένα τηλέφωνο κατευθείαν στο ρουτερ. Κάποιος θόβυβος παραμένει, αλλά το κύριο θέμα είναι οι αποσυνδέσεις, ανά μέρες μπορεί να είναι και 1/ώρα.
    Κάποια ενδεικτικά στοιχεία είναι αυτά Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  67,1 KB 
ID: 238984 (πριν 40 λεπτά υπήρχε αποσύνδεση καλή ώρα).
    Στο actual rate άλλες φορές βλέπω 98 όπως εδώ στο down, άλλες 102, άλλες 109 αλλά τα CRC errors τον τελευταίο μήνα που το παρατήρω κάπου εκεί παίζουν, κι απ' ότι καταλαβαίνω είναι υψηλά.
    Σήμερα ήρθε τεχνικός της nova, μέτρησε πάνω 101 και κάτω (δίπλα στην εξώπορτα όπου υπάρχει μία τρύπα με ζεύγη από ΟΤΕ που με συστροφή; απ' ότι καταλάβα συνεχίζουν για τα διαμερίσματα) μέτρησε 110 ("χωρίς λάθη" είπε κιόλας), μάρκαρε το ζεύγος που έρχεται για εδώ από ΟΤΕ, και πρότεινε να τραβήξω εξωτερικά "utp μαύρο ή ftp" από εκεί. Να έρθει κατευθείαν στο ρούτερ, και μετά να χρησιμοποιήσω την ήδη εσωτερική καλωδίωση για τηλέφωνο.

    Ψάχνοντας τα θέματα εδώ κατάλαβα ότι δεν έχει διαφορά αν στο κομμάτι μέχρι το router μπει utp ή αυτό το τηλεφωνικό pet, μιας που ένα ζεύγος χρησιμοποιείται ούτως ή άλλως.
    Ιδανικά θα ήθελα όντως αυτό να συμβεί και να βγαίνει τηλέφωνο και στην πρίζα του σαλονιού, αλλά δεν με καίει, ας είναι και μόνο μία συσκευή κατευθείαν στο router για τηλέφωνο στην τελική.
    Οπότε, συνοψίζοντας, να το δω αν το έχω καταλάβει/σκέφτομαι σωστά:

    Από το σημείο εκεί δίπλα στην εξώπορτα, συνδέεται με αυτά; στο ζεύγος του ΟΤΕ ένα τέτοιο καλώδιο που καβαλάει τη φάτσα της "πολυκατοικίας" (στο 2ο είναι το διαμέρισμα) κι έπειτα το μισό μπαλκόνι και με τρύπα στον τοίχο έρχεται μες στο δωμάτιο (υπολογίζω δηλάδη κάτι σε 20βάλε μέτρα, όλα εξωτερικά). Εκεί τερματίζει σε μία πρίζα (υποθέτω εξωτερική rj11 σαν αυτή και με ένα καλώδιο κουμπώνει στο router.
    Στη συνέχεια, αν θέλουμε τηλέφωνο και στο σαλόνι, φεύγει ένα rj11 από τη phone του router, τερματίζει στην πρίζα που σήμερα είναι συνδεδεμένο το router, και πηγαίνει εσωτερικά στην πρίζα του σαλονιού (εκεί που θα καταλήγει και ένα ζεύγος από που έρχεται από τον ΟΤΕ, το οποίο θα είναι πλέον άχρηστο). Αν θέλετε φωτογραφίες από κουτί/τρύπες του ΟΤΕ ή να ξεβιδώσω καμιά πρίζα στέλνω αύριο.

    Έχω καταλάβει κάτι λάθος; Βλέποντας κάτι για ρεγκλέτες εδώ, νομίζω δεν έχω δει κάτι τέτοιο στο κτίριο. Υπάρχει ένα μικρό κουτί που πιστεύω ότι είναι για καλώδια τηλεφώνου από την αντίστοιχη εσωτερική μερία της τρύπας με τα μακαρόνια έξω.
    Άλλες απορίες που έχω είναι πόσο θα πάει χοντρικά αυτή η ιστόρια και ποιον πρέπει να φωνάξω για να την κάνει. Αφενός γιατί εγώ βαριέμαι και φοβάμαι, αφετέρου γιατί δεν ξέρω που έχει "δικαιοδοσία" ποιος.
    Ψάχνω ηλεκτρόλογο από ιντερνετ ή να συννενοηθώ με νόβα (υποθέτω θα κάνει κι αυτή τέτοιες δουλειές);

    Αυτά και συμπαθάτε με ξανά για τις λιγοστές γνώσεις και το μακρύ ποστ.

  11. #551
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστά τα έχεις καταλάβει.
    Αν το καλώδιο θα βρέχεται και θέλεις να έχεις πολύ καλή προστασία σε μόνιμα υγρό περιβάλλον, τότε δεν θα πάρεις το A02YS(ST)2Y(Δεν συνίσταται η χρήση του σε μόνιμα υγρό περιβάλλον) αλλά το A02Ys(L)2Y.
    Οι διαφορές στο Link
    https://www.adslgr.com/forum/threads...67#post6907867

    https://www.meidanis.gr/el/kalodio-t...2ch0-6mm2.html

    Δεν μπορεί κάποιος που δεν έχει εικόνα του χώρου να σου πει ποσό για την εργασία.
    Θα πρέπει να κοιτάξεις για τεχνικό εκτός των παρόχων.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #552
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλησπέρα σε όλους σας
    Πριν κάποιο διάστημα αντιμετώπιζα πρόβλημα με αποσυνδέσεις στο εξοχικό.
    Είχα ποστάρει το πρόβλημα εδώ. Σε λάθος θέμα βέβαια.
    Το ιστορικό ήταν ότι, ερχόμενος ο τεχνικός του ΟΤΕ, μου είπε ότι έπρεπε κάποια στιγμή να αλλάξω το εσωτερικό καλώδιο του σπιτιού (ήταν απαράδεκτο), που συνδεότανε με του ΟΤΕ απο τη μέσα μερια του τοίχου του σπιτιού.
    Μάλιστα μου ανέφερε ότι ίσως θα ήταν καλύτερα και ο ΟΤΕ να αλλάξει το καλώδιο που έβγαινε έξω. Επίσης μου πρότεινε να βγάλω κουτάκι σύνδεσης στο εξωτερικό ντουλάπι που είναι τα ρολόγια της ΔΕΗ ώστε κάθε φορά που έρχονταν στο
    μέλλον οι τεχνικοί να μην αναγκαζονται να μου τηλεφωνούν και να έρχομαι απο μακρυά να ελέγχουν τη σύνδεση.
    Εδω φυσικά να αναφέρω τη σημαντική βοήθεια του Sweet Dream και του jkoukos, αλλά περισσότερο του sweet dream(τον τρέλανα τον άνθρωπο στα τηλέφωνα και στα PM) για να υλοποηθεί το παραπάνω project.
    Παραθέτω φωτογράφιες με την τελική σύνδεση με επιλογή κατανεμητή κατόπιν υπόδειξης του sweet dream με τη σύνδεση.
    Τα αναφέρω όλα αυτά διότι όταν έχουμε προβλήματα και τα ξεπερνάμε με τη βοήθεια των παιδιών στο forum σπανίως γράφουμε για το τελικό αποτέλεσμα και φυσικά ποιους πρέπει να ευχαριστήσουμε.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220514_121529.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  267,6 KB 
ID: 238988
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220520_191537.jpg 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  333,4 KB 
ID: 238989
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220521_153803.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  344,3 KB 
ID: 238990
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220521_152843.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  225,1 KB 
ID: 238993
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220521_153739.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  345,8 KB 
ID: 238994
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220521_172929.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  362,9 KB 
ID: 238991
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220625_184647.jpg 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  308,1 KB 
ID: 238992

    - - - Updated - - -

    Ανεβάζω μια ακόμη φωτογραφία (η τελική), όπου πίσω απο τον τοίχο βρίσκεται ο κατανεμητής με τα ρολόγια της ΔΕΗ.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1656224081026.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  490,7 KB 
ID: 238996

    Η πίσω μεριά.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1656225811341.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  342,8 KB 
ID: 238997
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 26-06-22 στις 09:47.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  13. #553
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ώχ ξήλωσε βολίδα μονωτική ταινία κι βάλε άλλα υλικά, εγώ είχα απορία γιατί έβαλες τόσο κοντά τα τηλεφωνικά καλώδια με τη γείωση κι το ρεύμα,κι γιατί όχι πλάτη, κι θα σου πρότεινα να πάρεις ένα κουτί να το στερεώσεις πλάτη εκεί που έρχεται το τηλ καλώδιο κι να τραβήξεις από εκεί spiral σωλήνα.

  14. #554
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ώχ ξήλωσε βολίδα μονωτική ταινία κι βάλε άλλα υλικά, εγώ είχα απορία γιατί έβαλες τόσο κοντά τα τηλεφωνικά καλώδια με τη γείωση κι το ρεύμα,κι γιατί όχι πλάτη, κι θα σου πρότεινα να πάρεις ένα κουτί να το στερεώσεις πλάτη εκεί που έρχεται το τηλ καλώδιο κι να τραβήξεις από εκεί spiral σωλήνα.
    1ον Δεν υπάρχει πουθενά μονωτική ταινία.
    2ον Δεν είναι καθόλου κοντά τα τηλεφωνικά καλώδια με τη γείωση και το ρεύμα. Αυτό το τσέκαρα και το εξέτασα πάρα πολύ καλά πριν τοποθετήσω τον κατανεμητή.
    3ον Ο τεχνικός με πήρε τηλέφωνο και ρώταγε ποιος ηλεκτρολόγος μου έκανε την εγκατάσταση. Πρώτη φορά σε σπίτι βλέπουν τόσο άψογη εγκατάσταση. Φυσικά
    μόλις τους είπα ότι μόνος μου τα έκανα με συμβουλές ενός φίλο μου δεν με πιστεύανε.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  15. #555
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για την ιστορία & για να βρισκόμαστε σε συζήτηση,
    Βάζουμε σε επαγγελματικές εγκαταστάσεις ή σε δημόσια έργα(βάσει μελετών που έχουν γίνει εννοείται) καλώδια ισχυρών με καλώδια ασθενών σε διπλανά κανάλια ή και στο ίδιο με χώρισμα και με τους μηχανισμούς των πριζών(ρεύματος & δικτύου) πάνω στο ίδιο κανάλι.
    Παράδειγμα
    https://www.legrand.gr/products/%CF%...CE%BD-dlp.html
    Περνάνε πιστοποίηση άνετα και χωρίς να έχουμε ποτέ πρόβλημα από καλώδιο τηλεφωνικό ή UTP.
    Λέγαμε παλιά & για προληπτικούς λόγους οι γραμμές PSTN να μη τρέχουν παράλληλα και για μεγάλη απόσταση με τις γραμμές ρεύματος και να διασταυρώνονται κάθετα.
    Φυσικά σε απλές οικιακές εγκαταστάσεις δεν υπάρχει πρόβλημα με ισχυρά ηλεκτρομαγνητικά πεδία που μπορεί να αναπτυχθούν σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις.

    Η γείωση βγαίνει από την εξίσωση των ισχυρών ρευμάτων, εκτός και αν οδηγήσει στην γη κάποιο κεραυνικό ρεύμα, αλλά τότε πάμε σε άλλες καταστάσεις και έχουμε να αντιμετωπίσουμε πιο σοβαρά προβλήματα από τα τυχόν λάθη που θα έχουμε στην γραμμή την συγκεκριμένη στιγμή.
    Μπορεί μετά από αυτό να μην έχουμε καθόλου εξοπλισμό, εγκατάσταση ή ακόμη και τον χώρο που μέναμε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 37 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 17273235363738394247 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 23:06
  2. Καλώδιο micro-usb για φόρτιση
    Από hammered στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-15, 00:04
  3. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16
  4. access point εξωτερικου χωρου
    Από astrea966 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 23:27
  5. Κάλυψη εξωτερικού χώρου με Wi-Fi
    Από manospcistas στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-15, 00:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας