Σελ. 25 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 515202324252627303545 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 361-375 από 783
  1. #361
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για να καταλάβεις, το καλώδιο από έξω, μόνο αυτό,πρέπει να φτάνει σε πρίζα, όπου από εκεί στην DSL του ρούτερ χωρίς φίλτρα κλπ...
    Επειδή εσύ έχεις αρκετούς ορόφους, θέλεις να έχεις και αλλού πέρα από δίπλα από το ρούτερ τηλέφωνο; (Αν η τηλεφωνία είναι VoIP)
    Εκεί θα χρειαστεί διπλή τηλεφωνική και διαχωρισμός της εσωτερικής..
    Το πράσινο άσπρο από το κουτί που έδειξες φτάνει εκεί που είναι στη φωτό τώρα και διακλαδίζεται στις υπόλοιπες πρίζες;
    Γενικά το ρούτερ πού το θες;

  2. #362
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Το πρασινο άσπρο απο το κουτί οντως φτανει στο μπουατ που σου εδειξα στον 1ο οροφο και απο εκει παει καλωδιο στην πρίζα οπου το εχω ενωσει απευθείας, γιατί η πριζα ειχε ενα θεμα και δεν δουλευε.

    Δλδ στην ουσια απο την καμπινα του συγκροτήματος ερχεται το καλωδιο στο κουτι του σπιτιού. Εκει η 1η ενωση πρασινο ασπρο που παει στον 1ο οροφο, εκεο η 2η ενωση και η 3η ενωση στην πριζα που παει στο ρουτερ.

    Στην ουσια εχουν απομονωθει ολες οι πριζες του σπιτιου και ουσιαστικά το καλωδιο απο την καμπινα παει στο ρουτερ μου χωρις αλλες διακλαδώσεις, παρα μονο με 3 ενωσεις

    - - - Updated - - -

    Η 3η ενωση-πριζα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20211022_172914.jpg  


  3. #363
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ok..., κάνε τις ενώσεις με σκοτς για αρχή.., άλλαξε και ζεύγος από κάτ. συγκροτήματος έως σπίτι και πες πως πάει..
    Στην τελευταία ένωση, τοποθέτησε μια πρίζα, όπου εκεί θα συνδέσεις το ρούτερ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κοζανίτης : 22-10-21 στις 17:48.

  4. #364
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θερμοσυστελλόμενα πρέπει να είναι..
    Tέτοια βάζαμε ( και βάζουμε) στις μοτοσυκλέτες στα ηλεκτρικά
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #365
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Πολλά κοψίματα και ραψίματα, πολλές μεταβλητές...
    Ας ξεκινήσω από τα απλά: Ορθά ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν έκανε κάτι περισσότερο, είναι ευθύνη του σπιτιού. Ούτε δοκιμές των ζευγών προβλέπεται να του ζητήσεις, ούτε scotchlok. Τούτου λεχθέντος, εφόσον τεκμαίρεται πρόβλημα στην εγκατάσταση, μπορείς κάλλιστα να εμπλέξεις και τον ιδιοκτήτη, ή τουλάχιστον να συνεννοηθείς να μην επιβαρυνθείς τα κόστη των παρεμβάσεων.

    Το καλώδιο από το οποίο παίρνεις το πράσινο/λευκό, δεν φαίνεται να είναι UTP, αλλά τηλεφωνικό. Επειδή ο χρωματικός κώδικας δεν είναι πάντα ίδιος, το καλύτερο είναι να ελέγξεις ποια καλώδια είναι συνεστραμμένα μεταξύ τους και να τα χρησιμοποιήσεις ως ζευγάρι. Στο τηλεφωνικό η συστροφή είναι πολύ πιο αραιή από το UTP, θέλει λίγη προσοχή για να τα εντοπίσεις.

    Το καλάι με το θερμοσυστελλόμενο δεν είναι σίγουρο ότι δημιουργεί πρόβλημα, αλλά ούτως ή άλλως θα χρειαστεί να το κόψεις για τις δοκιμές. Από τις ενδιάμεσες ματίσεις, όσο λιγότερες υπάρχουν, τόσο το καλύτερο. Η λύση με τη χρήση του αρμού δεν είναι κακή, αλλά χρειάζεται και κόπο και έξοδα. Ξεκίνησε από τα άλλα, και εάν δεν βγάλεις άκρη ρίξε το "πυρηνικό"... Τα εκτεθειμένα σημεία του καλωδίου θα πρέπει να προστατεύονται από σπιράλ εξωτερικού χώρου. Σε αυτή την περίπτωση, προσπάθησε να περάσεις μονοκόμματο καλώδιο, χωρίς διακοπές στα ενδιάμεσα κουτιά.

  6. #366
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Καλησπερα παιδια, ηθελα μια γνωμη σε κάτι, πρόσφατα αναβαθμισα την ταχυτητα απο 50 αρα σε 100 αρα και έκτοτε εχω κποιες αποσυνδεσεις ατο ρουτερ, εχω voip, ο τεχνικός μου πρότεινε διορθωση εσωτερικής καλωδιοσης και μου προτείνε καλωδιο pet 4 x 0 6 χωρίς συστροφή και οχι utp η ftp.. Εσεις τι λετε? Ευχαριστώ

  7. #367
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NIKOSSALPI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια, ηθελα μια γνωμη σε κάτι, πρόσφατα αναβαθμισα την ταχυτητα απο 50 αρα σε 100 αρα και έκτοτε εχω κποιες αποσυνδεσεις ατο ρουτερ, εχω voip, ο τεχνικός μου πρότεινε διορθωση εσωτερικής καλωδιοσης και μου προτείνε καλωδιο pet 4 x 0 6 χωρίς συστροφή και οχι utp η ftp.. Εσεις τι λετε? Ευχαριστώ
    Προτού σου απαντήσουν και πι πιο κατάλληλοι, πες μας και σε ποιον όροφο μένεις και επίσης αν δε σου κάνει κόπο ανέβασε και τα στατιστικά σου για να τα δούνε

  8. #368
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νίκο καλημέρα, για αρχή ανέβασε στατιστικά, πιθανότατα με απομόνωση της εσωτερικής εγκατάστασης από την κεντρική πρίζα τηλεφώνου, να διορθωθεί το θέμα..
    Αλλιώς μπορείς να προβείς σε νέα τοποθέτηση καλωδίου

  9. #369
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Μενω πρωτο οροφο, οσο ειχα την 50 αρα δν ειχα τοσο συχνές απόσυνδεσεις, με την 100 αρα εχω συχνοτερες μέσα στην μέρα , η καλωδιωση η εσωτερικη είναι παλια απ οταν εγινε η αρχικη εγκατάσταση, σιγουρα θα χρειαστει μια αναβαθμιση, αλλα ξερω οτι καλωδια απ το κουτι το εξωτερικό και μεσα μπαίνουν utp, ftp,ο τεχνικός μου ειπε :ο, τι για εμένα καλύτερα να βάλεις pet thl καλώδιο χωρίς συστροφη. Προσφερουν κατι παραπανω τα pet για εσωτερικα? Γνωριζα οτι αυτα προτιμουνται για εξω λογω μεγαλύτερης αντοχής και κτλ κτλ..

    - - - Updated - - -



    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο καλημέρα, για αρχή ανέβασε στατιστικά, πιθανότατα με απομόνωση της εσωτερικής εγκατάστασης από την κεντρική πρίζα τηλεφώνου, να διορθωθεί το θέμα..
    Αλλιώς μπορείς να προβείς σε νέα τοποθέτηση καλωδίου
    Σιγουρα θα φερω ηλεκτρολογο να περασει νεο καλωδιο απο εβδομάδα , αλλα δν ξερω τι είδους να βαλω. Utp ftp η pet που μου πρότεινε ο τεχνικος του οτε? Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NIKOSSALPI : 24-10-21 στις 12:33.

  10. #370
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NIKOSSALPI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα ξερω οτι καλωδια απ το κουτι το εξωτερικό και μεσα μπαίνουν utp
    Ποιο είναι το κουτί το εξωτερικό??

    Αν το καλώδιο περάσει μέσα στις σωληνώσεις τις εσωτερικής εγκατάστασης με ένα UTP Cat6 είσαι εντάξει, δεν χρειάζεται ούτε επιπλέον προστασία από καιρικές συνθήκες και ούτε θωράκιση.
    Αν πάλι ο εγκαταστάτης μπορεί να περάσει εύκολα(είναι ελαφρώς δύσκαμπτο λόγω της ειδικής μόνωσης) από τις σωληνώσεις το τηλεφωνικό PET, πέρασε αυτό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #371
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    @sweet dreams επειδή σε έχω διαβάσει πολλές φορές, δώσε μου τα φώτα σου...
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω, αν το καλώδιο που έρχεται από την κολόνα του ΟΤΕ, είναι απλά αφημένο στο έδαφος, μέχρι την ένωση στον τοίχο (πιο ψηλά) του σπιτιού, με scothlock με 2 μέτρα utp μέσα σε κανάλι στον τοίχο, θα μου δημιουργήσει πρόβλημα; Σχετικά με θέμα υγρασίας μιλάω....
    Δυστυχώς δεν είχα καλή συνεννόηση με τους Οτετζήδες και είναι ευθεία χύμα προς τα κάτω από την ξύλινη κολόνα, και αφημένο στο χώμα και όχι εναέριο. Την Άνοιξη θα το περάσω σε σωλήνες - Καυκάς κλπ - και θα το χώσω στο χώμα.

    Νούμερο 2 ερώτηση. Η γραμμή δίνει μάξιμουμ 65.000 και κλειδώνει σε φουλ 50-5... αν πάω σε 100άρι μόνο και μόνο για το Upload υπάρχει περίπτωση να γίνει πιο ευαίσθητη η γραμμη και να χάσουμε το 55 down? Σημειωτέον, ένα περίεργο πράγμα, απλά για να το έχετε υπόψιν, δοκίμασα 6 καλώδια τηλ. για τη σύνδεση από την πρίζα εως το ρουτερ και μόνο 1 τερματιζει την γραμμή..,., τα υπόλοιπα χάνουν πάω από 10% του download, δηλαδή στα 35-45... πράγμα που δεν το έχω ξαναδεί ποτε μου... να παίζει τόσο ρόλο, προφανως η ποιότητα του καλωδίου, γιατί 5 - καλώδια να είναι κομμένα εσωτερικά, δεν υπάρχει ....
    Ευχαριστώ sweet dreams

    υγ απόσταση από την κολόνα ΟΤΕ, χύμα καλωδίου στο χώμα μέχρι τον τοίχο, 12μ + το ύψος κολόνας + 2 μέτρα στον τοίχο για να μπει στο σπίτι.

  12. #372
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο είναι το κουτί το εξωτερικό??

    Αν το καλώδιο περάσει μέσα στις σωληνώσεις τις εσωτερικής εγκατάστασης με ένα UTP Cat6 είσαι εντάξει, δεν χρειάζεται ούτε επιπλέον προστασία από καιρικές συνθήκες και ούτε θωράκιση.
    Αν πάλι ο εγκαταστάτης μπορεί να περάσει εύκολα(είναι ελαφρώς δύσκαμπτο λόγω της ειδικής μόνωσης) από τις σωληνώσεις το τηλεφωνικό PET, πέρασε αυτό.
    Σε ευχαριστώ, ναι απο το εξωτερικό κουτί που βρίσκεται στον τοιχο ακριβως εξω απ το σπίτι μου, αρα πιστεύεις οτι μου πρότεινε ο τεχνικος pet και οχι utp cat καθαρα και μονο λογω μεγαλύτερης ενίσχυση και αντοχης? Εντωμεταξύ δν θελω τρυπες και κουτια στο σπίτι εσωτερικα εξτρα να μπουν, αλλα δυστυχώς δν γίνεται διαφορετικά.

  13. #373
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν το καλώδιο που έρχεται από την κολόνα του ΟΤΕ, είναι απλά αφημένο στο έδαφος,
    Το καλώδιο αυτό είναι το ΟΤΕ, πως και το έχουν αφήσει στο έδαφος??

    Τα καλώδια που είναι για τοποθέτηση σε μόνιμη υγρασία έχουν ειδική θωράκιση και το αναφέρουν στις προδιαγραφές. Θα πρέπει να το παραγγείλεις με τέτοιες προδιαγραφές γιατί συνήθως δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο, ο Καυκάς π.χ. δεν έχει, μόνο με παραγγελία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #374
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλώδιο αυτό είναι το ΟΤΕ, πως και το έχουν αφήσει στο έδαφος??

    Τα καλώδια που είναι για τοποθέτηση σε μόνιμη υγρασία έχουν ειδική θωράκιση και το αναφέρουν στις προδιαγραφές. Θα πρέπει να το παραγγείλεις με τέτοιες προδιαγραφές γιατί συνήθως δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο, ο Καυκάς π.χ. δεν έχει, μόνο με παραγγελία.
    ok. Ευχαριστώ... ναι είναι του ΟΤΕ... άστα να πάνε... τουλάχιστον να την βγάλω φέτος και από την Άνοιξη θα του κάνω διακλάδωση με κουτί στον εξωτερικό τοίχο, με ένα καλώδιο όπως λες για την υγρασία και μέσα σε σωλήνα. Τώρα το έχω ψευτοκαρφώσει με ρόκες στο κάτω μέρος του πλαϊνού τοίχου... καμιά 10 πόντους από το έδαφος... Θα σε ξαναενοχλήσω κάποια στιγμή να μου πεις τα ακριβή υλικά.

  15. #375
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok. Ευχαριστώ... ναι είναι του ΟΤΕ... άστα να πάνε... τουλάχιστον να την βγάλω φέτος και από την Άνοιξη θα του κάνω διακλάδωση με κουτί στον εξωτερικό τοίχο, με ένα καλώδιο όπως λες για την υγρασία και μέσα σε σωλήνα. Τώρα το έχω ψευτοκαρφώσει με ρόκες στο κάτω μέρος του πλαϊνού τοίχου... καμιά 10 πόντους από το έδαφος... Θα σε ξαναενοχλήσω κάποια στιγμή να μου πεις τα ακριβή υλικά.
    Ρώτα από τώρα και τύπωσε το χαρτί.
    Οταν αποφασίσεις το διαβάζεις ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 25 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 515202324252627303545 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 23:06
  2. Καλώδιο micro-usb για φόρτιση
    Από hammered στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-15, 00:04
  3. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16
  4. access point εξωτερικου χωρου
    Από astrea966 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 23:27
  5. Κάλυψη εξωτερικού χώρου με Wi-Fi
    Από manospcistas στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-15, 00:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας