Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-74 από 74
  1. #61
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Το 2008 στην Καβάλα... πήρα χαρτάκι από περίπτερο που ήταν για το έτος 2007... Δεν το είχα προσέξει... με γραφουνε... πάω εκεί όταν το είδα...στήσαμε έναν καβγά και έφυγα... Μετά από κάνα 2 χρόνια μου στέλνουν ραβασάκι για την παράβαση. Δεν το έδωσα σημασία... Και μέχρι τώρα δεν ήρθε κάτι άλλο.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  2. #62
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Συνήθως σε αυτές τι περιπτώσεις δεν ξεμπλέκεις εύκολα και από τους τόκους που βάζουν το ποσό ανεβαίνει σε τρελά ύψη.
    Αν δεν έχεις απόδειξη εξόφλησης ή διαγραφής να περιμένεις τα πάντα.

  3. #63
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ήρθε ταχυδρομικά μια κλήση από 09/2017 από δημοτική αστυνομία Κοζάνης, η κλήση αναφέρει την πινακίδα του οχήματος (χωρίς χρώμα/μοντέλο) και ότι ειναι για παράνομο παρκάρισμα σε μια οδό (γράφει οδό κ αριθμό).

    Το θέμα είναι ότι εγώ κινούμαι Αθήνα και δεν έχω πάει ποτέ Κοζάνη. Προφανώς έχει γίνει λάθος, θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω τι παίζει, αλλά θέλω να ξέρω τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε και σε περίπτωση που μου πούνε τηλεφωνικά τπτ του στυλ "οκ, θα έγινε λάθος, αγνόησε την μη την πληρώνεις" ότι όντως αυτοί θα την ακυρώσουν.

    Δηλαδή σε περίπτωση ακύρωσης της κλήσης ή και "σβησίματος", δίνουν κάποιο έγγραφο ώστε εγώ να είμαι εξασφαλισμένος από τυχόν πρόστιμα/προσαυξήσεις στο μέλλον?
    καλησπέρα, εμενα μου ειχε ερθει κληση δημοτικης αστυνομιας από δημο Αιγάλεω, που τοτε το αμαξι το ειχε άλλος και μετα ηρθε σε εμενα! απλα εστειλα ΦΑΞ την αδεια κυκλοφοριας και φαινεται ποτε εχει γινει η μεταβιβαση και οκ.
    Τωρα σε εσενα πως να αποδειξεις ότι δεν εχεις παει? χωρις να λενε τι αμαξι είναι και τι χρωμα, προφανως καποιος (να μην τον χαρακτηρισω) εγραψε λαθος πινακιδα….
    παιρνεις τηλ και το λες και ότι εννοείτε ότι δεν θα την πληρωσεις, τιποτα δεν γινεται, θα εχεις θεμα αμα μεινει μονο αν ησουν δημότης και πηγαινες για κατι στον δημο θα φαινεται ότι χρωστας και δεν θα σου κανουν αυτά που ζητας.

    Μου εχει τυχει σε ξαδερφο να ερθει κληση για υπερβαση ταχύτητας, σε δρομο που δεν εχουν παει ποτε, τοτε μαλιστα ελειπαν αλλου, ότι οδηγουσε γυναικα , η γυναικα του ΔΕΝ εχει διπλωμα και δεν εχει οδηγησει ΠΟΤΕ!!! αλλα δεν ηξεραν τι αμαξι ηταν!!!! μονο πινακιδα!
    επισης τα χλμ που ελεγαν το αμαξι ουτε στα ονειρα του δεν τα πιανει!
    τελικα επειδή ηταν από τροχαια και δεν επαιρναν από λογια εγινε δικαστηριο και φυσικα ακυρωθηκε μετα από κανα χρονο.

    Δυστυχως λαθη γινονται γιατι είναι ασχετοι αυτοι που δινουν τις κλησεις!
    θεωρω ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να γραφουν μια κληση μονο με πινακιδα, χωρις να ξερουν χρωμα αυτοκινητου, μαρκα και μοντελο.
    αν τα ειχαν όλα δεν θα γινόντουσαν αυτά τα λαθη. Πινακιδα μονο μπορει ο άλλος να εγραψε ένα νουμερο λαθος ή ένα γραμμα και παει αλλου η κληση.

  4. #64
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Δυστυχως για να εισαι 100% αιγουρος θα πρεπει να σου δωσουν επισιμη απαντηση, ισως μετα απο καποια ενσταση ας πουμε. Στο φλου δεν τα αφηνουμε αυτα διοτι μπορει να ερθει αργοτερα στην εφορια. Δεν παιζει ρολο που δεν εισαι δημοτης εκει. Αρχικα κανε ενα τηλεφωνο απο εκει που σπυ εκοψαν την κληση και πολυ απλα εξηγησε τους πως εσυ δεν εχεις πατησει ποτε στην Κοζανη, και ρωτα τους την διαδικασια ακυρωσης, αν γινεται κτλ.

  5. #65
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Και άντε μετά να πείσεις το έτερο ήμισυ ότι δεν ήσουν εσύ και δεν έκανες καμιά κουτσουκέλα

  6. #66
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    απο συνηγορο του πολιτη
    Ο Συνήγορος του Πολίτη επισημαίνει ότι οι Δήμοι της χώρας οφείλουν να προβαίνουν σε διαγραφή οφειλών που έχουν βεβαιώσει σε βάρος πολιτών, οι οποίες προέρχονται από πρόστιμα παράβασης διατάξεων του ΚΟΚ (περί παράνομης στάθμευσης) στις περιπτώσεις που διαπιστώνεται ότι στην πράξη βεβαίωσης παράβασης (κλήση) αναγράφονται ελλιπώς ή εσφαλμένα τα στοιχεία που αφορούν στον ακριβή προσδιορισμό του οχήματος του παραβάτη - οδηγού, καθώς και της παράβασης που διαπράχθηκε. Σε αυτές τις περιπτώσεις, η εν λόγω κλήση καθίσταται άκυρη, ενώ η Διοίκηση είναι υποχρεωμένη, σε οποιοδήποτε στάδιο της διαδικασίας είσπραξης του προστίμου διαπιστώσει ότι η κλήση πάσχει ακυρότητας, να μην προβαίνει στην είσπραξη του ποσού του προστίμου.

    https://www.synigoros.gr/resources/docs/459378.pdf

    Μαλλον ποιο πολλα θα κοστισει να πας να το τακτοποιησεις εκει απο το να την πληρωσεις.

  7. #67
    Εγγραφή
    12-12-2018
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα , θέλω να ρωτήσω κατι σχετικό ,
    Το τελευταίο διάστημα βλέπω συνεχώς κλήσεις απο την αστυνομία και την δημοτική οπως λέγεται,
    Με εχουν γράψει σε σημεία που ειναι μόνο το δικό μου αμάξι με κλήση και τα υπόλοιπα δεν εχουν κληςη, και σε δρόμους που δεν ειναι πολυσύχναστου ,
    Τι μπορει να γίνεται σε αυτή τη περίπτωση , μπορει να μου απαντήσει κάποιος που να του εχει συμβεί το ίδιο,

    Ευχαριστώ

  8. #68
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Πολη, κληση, περιγραφη.. δεν ξερουμε για που μιλας και γιατι σε γραψανε

  9. #69
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Οι κλήσεις υπογράφονται από το ίδιο πρόσωπο;
    Αν υπάρχει παράβαση θα πρέπει να τις πληρώσεις.
    Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι. Μόνο με μήνυση αλλά για πιο λόγο; Ότι επιλεκτικά βάζουν κλήση σε μονο σε σένα;

  10. #70
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John_jo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα , θέλω να ρωτήσω κατι σχετικό ,
    Το τελευταίο διάστημα βλέπω συνεχώς κλήσεις απο την αστυνομία και την δημοτική οπως λέγεται,
    Με εχουν γράψει σε σημεία που ειναι μόνο το δικό μου αμάξι με κλήση και τα υπόλοιπα δεν εχουν κληςη, και σε δρόμους που δεν ειναι πολυσύχναστου ,
    Τι μπορει να γίνεται σε αυτή τη περίπτωση , μπορει να μου απαντήσει κάποιος που να του εχει συμβεί το ίδιο,

    Ευχαριστώ
    Μου εχει συμβει και σε μενα,στη μοναδικη κληση που εχω φαει για παρανομη σταθμευση στη ζωη μου.Ειχα παρκαρει πανω σε διαβαση πεζων,οχι επιτηδες απλα μαλωνα με τη συζυγο εκεινη τη στιγμη και δεν το προσεξα.Γυρνωντας γυρω στα 200 μετρα μακρια απο το αυτοκινητο ειδα τη δημοτικη αστυνομια να μου ριχνει κληση.Το ωραιο ηταν οτι εγω ειχα παρκαρει στη μια πλευρα της διαβασης,τον αλλον που ειχε παρακαρει απο την αλλη πλευρα δεν του εβαλαν κληση.Υπηρχαν παρακαρισμενα αυτοκινητα σε πεζοδρομια,σε σταση λεωφορειου,πανω σε στροφες και μονο εμενα μου εριξαν.Δεν το κυνηγησα γιατι ετσι και αλλιως την ειχα κανει την παρανομια.Αβυσσος η ψυχη της δημοτικης αστυνομιας.
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  11. #71
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν σε ένα δρόμο όπου έχουν παρκάρει παράνομα π.χ. 10 αυτοκίνητα, ο αρμόδιος υπάλληλος (δημοτικός ή αστυνομικός) γράψει μόνο 1, διαπράττει παράβαση καθήκοντος (ποινικό) κ πλημμελή άσκηση καθηκόντων (πειθαρχικό).΄
    Μια καταγγελία (με στοιχεία) και όλα λύνονται.
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  12. #72
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Σε ποια υπηρεσία σε μια τέτοια περίπτωση κάνουμε την καταγγελία; Πως μπορούμε να αποδείξουμε ότι έγραψαν μόνο το δικό μας όχημα και όχι
    και όλα τα άλλα που ήταν εκείνη την στιγμή εκεί;
    Στην Πατριάρχου Ιωακείμ πχ δεν είναι εφικτό να τα γράψει όλα. Φυσικά αν γράψει μόνο ένα ή δύο φαίνεται ότι έχει γίνει επιλεκτικά.

  13. #73
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια υπηρεσία σε μια τέτοια περίπτωση κάνουμε την καταγγελία; Πως μπορούμε να αποδείξουμε ότι έγραψαν μόνο το δικό μας όχημα και όχι
    και όλα τα άλλα που ήταν εκείνη την στιγμή εκεί;
    Στην Πατριάρχου Ιωακείμ πχ δεν είναι εφικτό να τα γράψει όλα. Φυσικά αν γράψει μόνο ένα ή δύο φαίνεται ότι έχει γίνει επιλεκτικά.
    Στην υπηρεσία που ανήκει... Αν θες να το τραβήξεις πιο πολύ, και στην τοπική Εισαγγελία.
    Πως θα το αποδείξεις; Καλή ερώτηση...

    Το μόνο που μπορεί να ισχυριστεί ο αρμόδιος υπάλληλος είναι να του έχει τελειώσει το μπλοκάκι κλήσεων (η δημοτική νομίζω έχει κατι ηλεκτρονικά που εκτυπωνει την κλήση, ενω η αστυνομία τα ροζ χαρτάκια) ή στην περίπτωση της ελ.ας ότι υπάρχει κάποιο επείγον περιστατικό.

    Να δώσω κάποια παραδείγματα:
    1) Κάποιος καλεί για παρκάρισμα του σε ράμπα αναπήρου, εκεί ο αρμόδιος υπάλληλος πάει κόβει την κλήση και τέλος, δεν έχει ουσιαστικά άλλο έργο.
    2) Κάποιος καλεί για παρκάρισμα σε σημείο που απαγορεύεται (μπορεί να έχει καλέσει για συγκεκριμένο όχημα είτε γενικά για πολλά οχήματα.) Εκεί ο αρμόδιος υπάλληλος πρέπει να κόψει κλήσεις για όλα τα παράνομα παρκαρισμένα που βρίσκονται στο ευρύτερο σημείο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Andreaslar : 13-12-18 στις 15:41.
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  14. #74
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Μου έχει συμβεί ένα κάπως διαφορετικό περιστατικό και πήγα και διαμαρτυρήθηκα στον διευθυντή της τροχαίας για το εξής.
    Τι είχε γίνει; Είχα παρκάρει όπου επιτρεπόταν το παρκάρισμα με πληρωμή στην Πατριάρχου Ιωακείμ. Αλλά τα παρκόμετρα είχαν βγει παράνομα.
    Μάλλον η εταιρεία που έκοβε τα κουπόνια για το παρκάρισμα ή και τις κλήσεις. Οπότε και να ήθελες να είσαι νόμιμος πληρώνοντας δεν γινόταν

    Να που η τροχαία όμως βρήκε την ευκαιρία και εκμεταλλευόμενη ένα ξεχασμένο σήμα που υπήρχε κάπου στο τέλος του δρόμου άρχιζε να κόβει κλήσεις.
    Πήγα στον διευθυντή και πριν από μένα ήταν ένας δικηγόρος που είχε υποστεί τα ίδια. Σε εκείνον την έσβησε αφού του έλεγε τα νομικά. Μετά με κάλεσε και μένα μέσα την ώρα που έφευγε. (Απέξω είχαμε συζητήσει αφού ήταν πολλά άτομα με το ίδιο θέμα).
    Του λέει ο δικηγόρος και ο κος από εδώ είναι ίδια περίπτωση. Φύγε του λέει γιατί θα αλλάξω γνώμη. Οπότε την έκανε ο άλλος.
    Μας είχαν πάρει και τις πινακίδες. Εμένα δεν μου την έσβησε την κλήση.
    Δηλαδή όσο πλήρωνες ήταν νόμιμο. Όταν μετά απαγορεύθηκε στην εταιρεία να εισπράττει παρκαρίσματα και να κόβει πρόστιμα
    τότε «ενεργοποιήθηκε» το σάπιο ξεχασμένο σήμα.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 140
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-17, 16:45
  2. Κληση σε τροχαια για παρανομο παρκαρισμα
    Από MANTHES στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-16, 22:21
  3. X-Lite & 2η κλήση
    Από DVader στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 11:58
  4. Κλήση από την Κύπρο στο σταθερό
    Από aguila21 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-15, 11:02
  5. Είσοδος στην σχολή Αξιωματικών της Αστυνομίας
    Από Ermhs στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-15, 21:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας