Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    22-08-2013
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17203/1023
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα! Σήμερα συνδέθηκα με ΟΤΕ έπειτα από φορητότητα της γραμμής μου απο Forthnet.
    Τα νούμερα όπως θα δείτε παρακάτω είναι απογοητευτικά(με βάση πάντα τι θα μπορούσα να πιάνω θεωρητικά). Τι μπορώ να κάνω? Να σημειώσω ότι με έχουν σε 24αρι προφίλ.

    Να σημειώσω επίσης ότι στη Forthnet έπιανα 16mbps με 8 SNR.

    Άλλαξα σε OTE και πληρώνω γύρω στα 7 ευρώ παραπάνω το μήνα για να έχω καλύτερη γραμμή και σε ταχύτητα, όχι χειρότερη..
    Θα καταφέρω τίποτα αν τους πάρω τηλέφωνο και ζητήσω βλάβη ή πρέπει απλά να αποδεχτώ τη μοίρα μου?

    Ευχαριστώ!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dsl stats.jpg  


  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Είναι η διαφορά του snr 6 που έχει σαν default Η forthnet με αυτό του ΟΤΕ, δεν χάνεις κάτι να τους πάρεις ενα τηλέφωνο αλλά για 16 δεν το βλέπω

  3. #3
    Εγγραφή
    22-08-2013
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17203/1023
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με 8.5 SNR με είχε η Forthnet επειδή είχα θέματα με τη σταθερότητα. Είναι λογικό από το 16 να πέφτω στο 11.5 με 2db διαφορά στο SNR?
    Με τέτοιο atenuation δεν θα έπρεπε να είμαι 18+?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Petros444 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 8.5 SNR με είχε η Forthnet επειδή είχα θέματα με τη σταθερότητα. Είναι λογικό από το 16 να πέφτω στο 11.5 με 2db διαφορά στο SNR?
    Με τέτοιο atenuation δεν θα έπρεπε να είμαι 18+?
    Θα έπρεπε σε εργαστηριακές συνθήκες, δυστυχώς δεν είμαστε σε τέτοιες

  5. #5
    Εγγραφή
    03-08-2014
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49995/4990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Sp/port AirPort extr Asus
    Μήπως σε έχουν βάλει σε κάποιο άλλο προφίλ και όχι σε 24 γιατι με τα στατιστικά του μοντεμ δεν θα έπρεπε να έχεις αυτή την ταχύτητα.Δοκιμασε και άλλο μόντεμ μήπως δεις κάποια διαφορά.το snr σου βλεπω ειναι 10 παίζει κι αυτό ρόλο.Παρε τηλεφωνο να τσεκάρουν τη γραμμη.Και μην κοιτάμε μόνο την ταχύτητα που κλειδώνουμε μέχρι το dslam αλλά και τι γινεται απο dslam και μετά τι δυνατότητες εχει δηλαδή ο καθε πάροχος.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-08-2013
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17203/1023
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nek76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως σε έχουν βάλει σε κάποιο άλλο προφίλ και όχι σε 24 γιατι με τα στατιστικά του μοντεμ δεν θα έπρεπε να έχεις αυτή την ταχύτητα.Δοκιμασε και άλλο μόντεμ μήπως δεις κάποια διαφορά.το snr σου βλεπω ειναι 10 παίζει κι αυτό ρόλο.Παρε τηλεφωνο να τσεκάρουν τη γραμμη.Και μην κοιτάμε μόνο την ταχύτητα που κλειδώνουμε μέχρι το dslam αλλά και τι γινεται απο dslam και μετά τι δυνατότητες εχει δηλαδή ο καθε πάροχος.
    Είμαι σε 24αρι προφιλ γιατι πήρε ο τεχνικός τηλέφωνο μπροστά μου να το τσεκάρει επειδή κι αυτός δεν περίμενε τέτοια ταχύτητα. Μετά άρχισε να μου μιλάει για τη φθορά των καλωδίων και τις απώλειες για να μου δικαιολογήσει αυτην την ταχύτητα. Εγώ ξέρω ότι έφυγα από Forthnet και πληρώνω παραπάνω λεφτά στον ΟΤΕ για να έχω καλύτερη γραμμή(σταθερότητα & ταχύτητα). Δεν έχω ούτε καν την ίδια ταχήτητα όμως, αλλά πολύ χαμηλότερη.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μηπως εχεις πολλες πριζες και αλλαξες τιποτα? πχ το μοντεμ σε αλλη πριζα κλπ?

  8. #8
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Γνώμη μου ξαναπαρε τηλέφωνο 13888 και δήλωσε βλάβη. Κάποια στιγμή θα πετύχεις κάποιον που θα ξέρει και θα ασχοληθεί.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-08-2013
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17203/1023
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το σπιτι εχει 2 πριζες ολες κι ολες. Η ταχυτητα αυτη δεν αλλαζει ειτε εχω μονο το ρουτερ, ειτε και το τηλεφωνο και σε οποιαδηποτε απο τις 2 πριζες.

    Πηρα τηλεφωνο αρχικα για να ζητησω να μου κατεβασουν το SNR, αλλα η κοπελιτσα δεν πολυκαταλαβαινε μαλλον και μου ελεγε οτι η μεση ταχυτητα στην περιοχη μου ειναι 13mbps και πρεπει να ειμαι ευχαριστημενος και τοσο πρεπει να περιμενω και τετοια. Εβαλα και fast path γιατι ειχα 100 ms σε online παιχνιδια και η ταχυτητα επεσε στο 10mbps. Τραγικο για 13db attenuation.

    Αρα να επιμεινω σε βλαβη? Μηπως να φερω εναν τεχνικο να ελεγξει πρωτα την δικη μου καλωδιωση και μετα να απευθυνθω στον οτε?

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλο ειναι να κοιταξεις την εγκατασταση σου, εδω υπαρχει οδηγος
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825
    η απλα στην πρωτη πριζα, ξεσυνδεσε την αλλη και βαλε εκει το μοντεμ χωρις φιλτρο και τηλεφωνο να δεις αν εχει διαφορα

  11. #11
    Εγγραφή
    22-08-2013
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17203/1023
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλο ειναι να κοιταξεις την εγκατασταση σου, εδω υπαρχει οδηγος
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825
    η απλα στην πρωτη πριζα, ξεσυνδεσε την αλλη και βαλε εκει το μοντεμ χωρις φιλτρο και τηλεφωνο να δεις αν εχει διαφορα
    Δυστυχώς δεν έχω ιδέα που είναι ο κατανεμητής και δεν θέλω να μπλεχτώ ακόμα.Εντος σπιτιου δεν αλλαζει κατι ειτε εχω τηλεφωνο σε αλλες πριζες ειτε μονο το ρουτερ απευθειας.
    Μέσα το router έχει μια λειτουργια diagnosis και μου βγαζει failure. Παραθέτω φωτογραφία, ξέρει κανείς τι είναι ακριβώς είναι αυτό?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  diag.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  140,0 KB 
ID: 167559

    - - - Updated - - -

    Έχω μιλήσει με τεχνικό και τον περιμένω σήμερα. Εντωμεταξυ ψάχνοντας για τον κατανεμητη μου βρήκα αυτα που επισυνάπτω. Αν είναι τα καλώδια του τηλεφώνου αυτά λέτε να είναι αυτή η αιτία? Είναι κακή η κατάσταση τους..

    - - - Updated - - -

    Τελικά ήρθε ο τεχνικός και μου είπε ότι υπήρχε θέμα εξωτερικά. Αυτά είναι τα νέα νούμερα σε 16αρι πια προφίλ. Αποδεκτά νομίζω, τι λέτε?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20160228_113707.jpg  

    20160228_112514.jpg  

    new stats.jpg  


  12. #12
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    στη φωτο εδω
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...0&d=1456656283
    η γραμμη φαινεται οκ, χωρις λαθη (αλλα εξαρταται πσοη ωρα ειναι η συνδεση επανω), απλα λιγο πιο χαμηλη ταχυτητα, και αν ο τεχνικος που ηρθε σου λεει οτι το θεμα ειναι απο εξωτερικα και οχι απο το σπιτι, τοτε αν θελεις να το ψαξεις για την ταχυτητα θα μιλησεις με το παροχο , περαν της ταχυτητας εγω νομιζω ειναι οκ η συνδεση ... το σνρ ειναι στο 8 αλλα δεν ξερω αν σε εχουν σε προφιλ με σνρ 8, η αν επεσε μετα απο καποιες ωρες / μερες ... μεχρι τωρα φιανεται καθαρη γραμμη

  13. #13
    Εγγραφή
    22-08-2013
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17203/1023
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    στη φωτο εδω
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...0&d=1456656283
    η γραμμη φαινεται οκ, χωρις λαθη (αλλα εξαρταται πσοη ωρα ειναι η συνδεση επανω), απλα λιγο πιο χαμηλη ταχυτητα, και αν ο τεχνικος που ηρθε σου λεει οτι το θεμα ειναι απο εξωτερικα και οχι απο το σπιτι, τοτε αν θελεις να το ψαξεις για την ταχυτητα θα μιλησεις με το παροχο , περαν της ταχυτητας εγω νομιζω ειναι οκ η συνδεση ... το σνρ ειναι στο 8 αλλα δεν ξερω αν σε εχουν σε προφιλ με σνρ 8, η αν επεσε μετα απο καποιες ωρες / μερες ... μεχρι τωρα φιανεται καθαρη γραμμη
    Τώρα είναι οκ επειδή έκανε τις διορθώσεις ο τεχνικός. Πριν στα 10mbps δεν ήταν οκ.

    Με έχουν σε 16αρι προφιλ και θα ήθελα να δω τι θα γινόταν αν με βάλουν σε 24αρι. Μπορώ να το ζητησω απο την τεχνικη υποστηριξη τηλεφωνικα η δεν το κανουν αν τους παρει ο πελατης?
    Τωρα το SNR ειναι στα 8.5 και μετα απο restart. Η ταχυτητα σταθερη στα 16.3.
    Για την απωλεια της ταξης των 3mbps θα ηθελα να το ψαξω γιατι ειναι σημαντικη. Τα καλωδια που ανεβασα παραπανω παιζουν ρολο? μπορω να κανω κατι να τα βελτιωσω?

  14. #14
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι παρε τον παροχο τηλεφωνο ... αν σου εχουν στειλει μηνυμα οτι η βλαβη εχει αποκατασταθει, τοτε πιστευω να σου δωσουν πιο πανω προφιλ ... πρεπει να το σηκωσει η γραμμη γιατι μεχρι τωρα δεν εχει ανεβασει λαθη (αλλα ξαναλεω οτι εξαρταται ποση ωρα ειναι η συνδεση επανω) ... παρε τηλεφωνο και ζητα το σαν δοκιμη
    Αν ομως η βλαβη δεν εχει κλεισει ακομα, περιμενεις μεχρι ανα την κλεισουν (στο συστημα τους) και μετα ζητας να σε βαλουν με πιο ψηλη ταχυτητα, αν σου το επιτρεψουν, αλλα δεν εχεις να χασεις κατι να το ζητησεις... σε εμενα με οτε μου το εκαναν ... αλλα μετα απο μερες ζητησα αλλαγη σε πιο χαμηλο προφιλ (οπως ηταν πριν) γιατι μου μαζευε εξωφρενικα λαθη

  15. #15
    Εγγραφή
    22-08-2013
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17203/1023
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    5 λεπτα αφοτου εφυγε ο τεχνικος απο εδω μου εστειλαν μηνυμα οτι η βλαβη αποκατασταθηκε.
    Θα τους παρω αργοτερα σημερα το απογευμα η αυριο το πρωι να το ζητησω, να δουμε πως θα παει μεχρι τοτε να σιγουρευτω οτι ειμαι ενταξει.

    Τους ξαναπήρα τελικά πριν λίγο. 17.3 mbps συγχρονιζω με 9 SNR σε ελευθερο προφιλ. Νομιζω ειμαι απολυτως ενταξει τωρα, αν χανω και 1-2 mbps λογω καλωδιοσεων δεν πειραζει, μεχρι στιγμης ευχαριστημενος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Petros444 : 28-02-16 στις 16:22.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 2 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΓΡΑΜΜΗ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ
    Από amenbill στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-16, 14:49
  2. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-15, 19:15
  3. youtube δεν μπορω να κανω ποστ
    Από badweed στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-15, 03:52
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-15, 11:49
  5. μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου για την ταχύτητά μου;
    Από johnyb98 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-15, 13:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας