Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αποκλειεται, εκτος αν βαζεις λαθος πραγματα στη static
    Κατα πολυ μεγαλη πιθανοτητα σε γλενταει η ασταθεια της omnivoice.
    Βρες κατι αλλο για δοκιμες, για να μην καταληγεις σε ασχετα συμπερασματα.

  2. #17
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγκατέστησα ξανα το config του 7170 αλλα δεν αλλαξε κατι στο θορυβο. φαινεται οτι ετσι ειναι.
    αυτο που εχω παρατηρησει με τα αρκετα reset που εχω κανει με τις δοκιμες ειναι το εξης.
    καθε φορα βαζω στατικη IP στο fritz, και λειτουργει κανονικα στα registration προς omnivoice. καμια φορα ομως δεν συνδεεται με τιποτα. παρατηρησα ομψς οτι οταν βαζω το fritz να παιρνει αυτοματη IP απο τον dhcp, τοτε κανει αμεσως register στην omni. τι ειναι αυτο παλι!!
    σαν να μην μπορει να δει το εξω κοσμο!!
    δες τους dns στο φριτζ οταν το έχεις με static...

  3. #18
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    δες τους dns στο φριτζ οταν το έχεις με static...
    πως θα το δω αυτο ομως !!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποκλειεται, εκτος αν βαζεις λαθος πραγματα στη static
    Κατα πολυ μεγαλη πιθανοτητα σε γλενταει η ασταθεια της omnivoice.
    Βρες κατι αλλο για δοκιμες, για να μην καταληγεις σε ασχετα συμπερασματα.
    Οχι. Ακριβως το αντιθετο. λογο της ασταθειας της ομνι, εριξα την γραμμη στο fritz και εδω και 4 μηνες τωρα ουτε μια φορα δεν επεσε η γραμμη. αυτο το εκανα στο σπιτι φιλης μου οπου την γραμμη την παιρνει απ'ευθειας με voipοτηλεφωνο επανω απο το fritz. αντιθετα με εμενα που μεσω freepbx εχω προβληματα. για αυτο βρηκα και εβαλα σε fritz την ομνι για να την βαλω πριν το freepbx. και οταν παιξει δεν ξανακανει προβληματα. αρκει μην το σκαλιζει κανεις, γιατι αμα κολλησει το μυαλο του θελέι factory reset και μετα καμια φορα μου κανει αυτο με την static IP ενω μολις το γυρναω σε dynamic κανει αμεσως register. Αλλωστε, αυτο απο μονο δεν "ενοχοποιει" την ομνι αλλα κατι στο δικο μου δικτυο η εξοπλισμο.
    Στην στατικη σου ζηταει 4 πραγματα.
    1-την IP
    2-Subnet mask του δικτυου
    3-default gateway
    4-primary DNS
    5-secontary DNS
    Αρχικα, σε ολα βαζω οτι σε αυτα τα πεδια εχεουν και ολα τα αλλα μηχανηματα (PC) του δικτυου μου οπου παιρνουν δυναμικα. Πως μπορει να προκειπτει λαθος δεν καταλαβαινω.
    απλα εχω παρατηρησει, οτι μετα απο factory reset, οταν πηγα να του φτιαξω τα register accounts, μετα το apply μου εβγαζε error σελιδα και σε ολα τα πεδια της σελιδας το "err" και μονο μετα απο factory reset (η ξανα εγκατασταση του 7170 συνήλθε). και ολα αυτα μου τα κανει οταν το γαργαλαω και παιζω μαζι του με εξωτερικη γραμμη απο παροχο, με extensions στα FON1,2 απο το freepbx κλπ, ενω οπως ειπα, στην φιλη μια που το εφτιαξα και ποτε δεν ξανα εκανε προβλημα, οπου για σιγουρια για ναμ πορω να ξερω τι γινεται, εβαλα και ενα δικο μου εξαψήφιο για να βλεπω ο ιδιος την κατασταση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 13-05-19 στις 06:35.

  4. #19
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως θα το δω αυτο ομως !!!

    - - - Updated - - -



    Οχι. Ακριβως το αντιθετο. λογο της ασταθειας της ομνι, εριξα την γραμμη στο fritz και εδω και 4 μηνες τωρα ουτε μια φορα δεν επεσε η γραμμη. αυτο το εκανα στο σπιτι φιλης μου οπου την γραμμη την παιρνει απ'ευθειας με voipοτηλεφωνο επανω απο το fritz. αντιθετα με εμενα που μεσω freepbx εχω προβληματα. για αυτο βρηκα και εβαλα σε fritz την ομνι για να την βαλω πριν το freepbx. και οταν παιξει δεν ξανακανει προβληματα. αρκει μην το σκαλιζει κανεις, γιατι αμα κολλησει το μυαλο του θελέι factory reset και μετα καμια φορα μου κανει αυτο με την static IP ενω μολις το γυρναω σε dynamic κανει αμεσως register. Αλλωστε, αυτο απο μονο δεν "ενοχοποιει" την ομνι αλλα κατι στο δικο μου δικτυο η εξοπλισμο.
    Στην στατικη σου ζηταει 4 πραγματα.
    1-την IP
    2-Subnet mask του δικτυου
    3-default gateway
    4-primary DNS
    5-secontary DNS
    Αρχικα, σε ολα βαζω οτι σε αυτα τα πεδια εχεουν και ολα τα αλλα μηχανηματα (PC) του δικτυου μου οπου παιρνουν δυναμικα. Πως μπορει να προκειπτει λαθος δεν καταλαβαινω.
    απλα εχω παρατηρησει, οτι μετα απο factory reset, οταν πηγα να του φτιαξω τα register accounts, μετα το apply μου εβγαζε error σελιδα και σε ολα τα πεδια της σελιδας το "err" και μονο μετα απο factory reset (η ξανα εγκατασταση του 7170 συνήλθε). και ολα αυτα μου τα κανει οταν το γαργαλαω και παιζω μαζι του με εξωτερικη γραμμη απο παροχο, με extensions στα FON1,2 απο το freepbx κλπ, ενω οπως ειπα, στην φιλη μια που το εφτιαξα και ποτε δεν ξανα εκανε προβλημα, οπου για σιγουρια για ναμ πορω να ξερω τι γινεται, εβαλα και ενα δικο μου εξαψήφιο για να βλεπω ο ιδιος την κατασταση.
    άσε το φριτζ με DHCP... και δώστου μέσω του ρουτερ Static με την mac του...

    διαφορετικά στα dns.... βάλε πχ του παρόχου σου... ή της google... και δοκίμασε...

  5. #20
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως θα το δω αυτο ομως !!!

    - - - Updated - - -



    Οχι. Ακριβως το αντιθετο. λογο της ασταθειας της ομνι, εριξα την γραμμη στο fritz και εδω και 4 μηνες τωρα ουτε μια φορα δεν επεσε η γραμμη. αυτο το εκανα στο σπιτι φιλης μου οπου την γραμμη την παιρνει απ'ευθειας με voipοτηλεφωνο επανω απο το fritz. αντιθετα με εμενα που μεσω freepbx εχω προβληματα. για αυτο βρηκα και εβαλα σε fritz την ομνι για να την βαλω πριν το freepbx. και οταν παιξει δεν ξανακανει προβληματα. αρκει μην το σκαλιζει κανεις, γιατι αμα κολλησει το μυαλο του θελέι factory reset και μετα καμια φορα μου κανει αυτο με την static IP ενω μολις το γυρναω σε dynamic κανει αμεσως register. Αλλωστε, αυτο απο μονο δεν "ενοχοποιει" την ομνι αλλα κατι στο δικο μου δικτυο η εξοπλισμο.
    Στην στατικη σου ζηταει 4 πραγματα.
    1-την IP
    2-Subnet mask του δικτυου
    3-default gateway
    4-primary DNS
    5-secontary DNS
    Αρχικα, σε ολα βαζω οτι σε αυτα τα πεδια εχεουν και ολα τα αλλα μηχανηματα (PC) του δικτυου μου οπου παιρνουν δυναμικα. Πως μπορει να προκειπτει λαθος δεν καταλαβαινω.
    απλα εχω παρατηρησει, οτι μετα απο factory reset, οταν πηγα να του φτιαξω τα register accounts, μετα το apply μου εβγαζε error σελιδα και σε ολα τα πεδια της σελιδας το "err" και μονο μετα απο factory reset (η ξανα εγκατασταση του 7170 συνήλθε). και ολα αυτα μου τα κανει οταν το γαργαλαω και παιζω μαζι του με εξωτερικη γραμμη απο παροχο, με extensions στα FON1,2 απο το freepbx κλπ, ενω οπως ειπα, στην φιλη μια που το εφτιαξα και ποτε δεν ξανα εκανε προβλημα, οπου για σιγουρια για ναμ πορω να ξερω τι γινεται, εβαλα και ενα δικο μου εξαψήφιο για να βλεπω ο ιδιος την κατασταση.
    Δεν υπαρχει τετοιος δρακος.
    Αν μια υπηρεσια ειναι ασταθης δεν θα το φτιαξει κανενα fritz. Και η ασταθεια της omi ειναι γνωστη και επιβεβαιωμενη από πολλούς.
    Προφανως και δεν κανεις κατι λαθος στα static settings σε καθε περιπτωση.
    Και το να συγκρινεις κανεις το fritz sip client και να τον βγαζει καλυτερο ειναι τουλαχιστον ιεροσυλια

    Επιμένω, βγαλε απο τη μεση την omni αν θες να βγαλεις ακρη (και συμπερασματα που να εχουν νοημα) ;-)

  6. #21
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει τετοιος δρακος.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μια υπηρεσια ειναι ασταθης δεν θα το φτιαξει κανενα fritz. Και η ασταθεια της omi ειναι γνωστη και επιβεβαιωμενη από πολλούς.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιμένω, βγαλε απο τη μεση την omni αν θες να βγαλεις ακρη (και συμπερασματα που να εχουν νοημα) ;-)
    Συμφωνω. Ειχα χασει πολλες ωρες για troubleshooting .
    αν ειναι κατι απλο καλουτσικη ειναι η ομνι . για κατι πιο συνθετο... ειχα θεματα και εγω.
    The gr81 .

  7. #22
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    άσε το φριτζ με DHCP... και δώστου μέσω του ρουτερ Static με την mac του...

    διαφορετικά στα dns.... βάλε πχ του παρόχου σου... ή της google... και δοκίμασε...
    Έχω βάλει 8.8.8.8. αλλά δεν παίζει. Του παρόχου δεν δοκίμασα. Θα περάσω πάλι το λειτουργικό του γιατί εχτές το έκανα με παλαιό λαπτοπ και είδα ότι αργούσε, Μπας και έγινε κάτι και άμα δεν βγαλω άκρη θα του δώσω στατική μέσω του ρουτερ. Απλά έχω αλλά τρία fritz σε αλλά σπίτια, γονείς, φίλους και δεν το κάνει ποτε!

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Grandstream HandyTone 503 και FreePBX [mini how to]
    Από kronos911 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 487
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-24, 12:37
  2. asterisk+fritz trunk+fax
    Από atux_null στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-17, 00:31
  3. Πώληση orange pi (σαν raspberry pi 2)
    Από Avatar_GR στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-16, 11:39
  4. fritz 7170 vpn android
    Από bang στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-15, 01:03
  5. Πρόβλημα στην εκτροπή κλήσεων στο FRITZ 7170
    Από georgep138 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-15, 12:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας