Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-71 από 71
  1. #61
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    αμα μας εξηγησεις τι ειναι αυτα να καταλαβουμε να σου πουμε!

  2. #62
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα μας εξηγησεις τι ειναι αυτα να καταλαβουμε να σου πουμε!
    To πρώτο project που ξεκίνησα είναι ένας ψηφιακός θερμοστάτης αποτελούμενος από ένα Raspberry Pi (φυσικά), έναν σένσορα θερμοκρασίας/υγρασίας, ένα Solid State Relay για να άνοιγμα/κλείσιμο του καυστήρα και μια touch οθόνη.
    Βάλτα όλα μαζί και μπορείς να φτιάξεις τον δικό σου θερμοστάτη για το καλοριφέρ ή το A/C που δέχεται απομακρυσμένες εντολές, προγραμματισμό ημέρας/ώρας/εβδομάδας λαμβάνοντας υπόψιν και τις εξωτερικές καιρικές συνθήκες.
    Ενώ έχω όλα τα σχέδια, έχω κολλήσει στο solid state relay γιατί διαχειρίζεται υψηλή τάση και δεν θέλω να μου κάψει το raspberry. Δεν είμαι ηλεκτρονικός.

    Από την άλλη το magic mirror (https://www.raspberrypi.org/blog/magic-mirror/) είναι πολύ πιο εύκολο στην υλοποίηση, δεν έχει φόβο ζημιάς ή να το κάψω αλλά έχω κολλήσει στο να βρω one/two way mirror στην Ελλάδα.
    Δεν μπορώ να σκεφτώ πια ευφάνταστη λέξη έχουμε χρησιμοποιήσει για να το μεταφράσουμε στα Ελληνικά και που μπορεί να το πουλάνε.
    Working from home

  3. #63
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iLLiCiT Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πρώτο project που ξεκίνησα είναι ένας ψηφιακός θερμοστάτης αποτελούμενος από ένα Raspberry Pi (φυσικά), έναν σένσορα θερμοκρασίας/υγρασίας, ένα Solid State Relay για να άνοιγμα/κλείσιμο του καυστήρα και μια touch οθόνη.
    Βάλτα όλα μαζί και μπορείς να φτιάξεις τον δικό σου θερμοστάτη για το καλοριφέρ ή το A/C που δέχεται απομακρυσμένες εντολές, προγραμματισμό ημέρας/ώρας/εβδομάδας λαμβάνοντας υπόψιν και τις εξωτερικές καιρικές συνθήκες.
    Ενώ έχω όλα τα σχέδια, έχω κολλήσει στο solid state relay γιατί διαχειρίζεται υψηλή τάση και δεν θέλω να μου κάψει το raspberry. Δεν είμαι ηλεκτρονικός.

    Από την άλλη το magic mirror (https://www.raspberrypi.org/blog/magic-mirror/) είναι πολύ πιο εύκολο στην υλοποίηση, δεν έχει φόβο ζημιάς ή να το κάψω αλλά έχω κολλήσει στο να βρω one/two way mirror στην Ελλάδα.
    Δεν μπορώ να σκεφτώ πια ευφάνταστη λέξη έχουμε χρησιμοποιήσει για να το μεταφράσουμε στα Ελληνικά και που μπορεί να το πουλάνε.
    Σχεδόν σίγουρα θα βρεις σε έναν καλό τζαμά.

  4. #64
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    πολυ ωραια φαση εμενα περισσοτερο θα μου αρεσε το 1ο project, θα μπορουσες να συμβουλευτεις καποιον ηλεκτρολογο αμα φοβασαι μη γινει τιποτα, αμα βαλεις ασφαλεια και ρελε πιστευω να μην εχεις προβληματα.

  5. #65
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδόν σίγουρα θα βρεις σε έναν καλό τζαμά.
    Αυτό ψιλιάζομαι και εγώ απλά προτιμώ να κάνω τις αγορές μου online. Έτσι κρατάω το τι έχω αγοράσει και που, ειδικά σε περιπτώσεις εγγύησης. Θα αναγκαστώ να βγω μεθαύριο στην γύρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ ωραια φαση εμενα περισσοτερο θα μου αρεσε το 1ο project, θα μπορουσες να συμβουλευτεις καποιον ηλεκτρολογο αμα φοβασαι μη γινει τιποτα, αμα βαλεις ασφαλεια και ρελε πιστευω να μην εχεις προβληματα.
    Το ξέρω Νικηφόρε. Για το συγκεκριμένο project έχω δει μόνο μια προσπάθεια στο internet και αυτή όχι με τον τρόπο που θέλω να το υλοποιήσω (proximity sensor για να ανοίγει η οθόνη όταν είσαι μπροστά της, IR transmitter για επικοινωνία με το A/C, εξωτερικές συνθήκες θερμοκρασίας) οπότε βαδίζω πιο πολύ με περισυλλογή διάφορων πληροφοριών. Αν πάρω τα πάνω μου με την ολοκλήρωση του magic mirror που είναι θεωρητικά πιο εύκολο θα το πιάσω και αυτό.

    Άσε που επειδή θα βάλω temp/humidity sensor εξωτερικό και στο Smart Mirror, θα το βάλω να μιλάει με τον θερμοστάτη για να παίρνει την εξωτερική θερμοκρασία
    Working from home

  6. #66
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    4.769
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Και διαγωνισμός https://www.pi-supply.com/giveaways/...3/?lucky=55648 (Referral: Μου δίνεται συμμετοχές)
    https://www.pi-supply.com/giveaways/win-raspberry-pi-3/ (Δεν μου δίνεται συμμετοχές)

  7. #67
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο, αλλά σημειώνω ότι το openelec έχει πολυμεσικές βελτιώσεις σε επίπεδο kernel που δεν συναντάς εξίσου γρήγορα σε άλλα linux ή android. Χαρακτηριστικό παράδειγμα που σκέφτομαι είναι η διαχείριση δυναμικής αλλαγής συχνότητας, που βέβαια τώρα συναντάται και σε υλοποιήσεις άλλων. Επίσης είναι εν γένει πιο ελαφρύ από την μέση εγκατάσταση linux ή android.
    Όχι ότι δεν θέλω κι ένα Odroid, αλλά για media player μάλλον το ιεραρχώ κάτω από το Pi, μόνο και μόνο εξαιτίας της κοινότητας.
    Πάντως είναι μια εξαιρετική ευκαιρία να ξαναδώ τι κάνουν με το C2, όσο παρακολουθούσα το C1 οι βελτιώσεις ήταν αρκετά συχνές.
    Έχει κάποια καλούδια το openelec, δεν αντιλέγω. Αλλά μην κοιτάτε μόνο αν βγάζει η ίδια η ομάδα του openelec έκδοση για pi. Σχεδόν παντού τρέχει, εδώ βγαίνουν εκδόσεις για κάτι κινέζικα players ττου 20ρικου.
    Αν θες μόνο media player, ναι το ras είναι μια χαρά επιλογή. Επίσημο openelec και τέλος.
    Αν θες να κάνεις και κάτι παραπάνω, αφού το hardware το επιτρέπει και με το παραπάνω, προσωπικά πιστεύω οι παραπάνω δυνατότητες του c2 αξίζουν και η υποστήριξη είναι μια χαρά.

  8. #68
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.876
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iLLiCiT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώ έχω όλα τα σχέδια, έχω κολλήσει στο solid state relay γιατί διαχειρίζεται υψηλή τάση και δεν θέλω να μου κάψει το raspberry. Δεν είμαι ηλεκτρονικός.
    Μπορείς να πάρεις ένα έτοιμο SSR που δέχεται ψηφιακή είσοδο από 3V. Δεν υπάρχει πρόβλημα να κάψεις τιποτα, είναι οπτικά απομονωμένα αυτά τα πράγματα. Ενδεικτικά μπορείς να βρείς έναν τυπο σαν και αυτόν:

    http://www.tme.eu/en/details/ssr-102...ays/qlt-power/

    Υπάρχει βέβαια και ο "αναλυτικός" τρόπος να υλοποιήσεις μόνος σου το SSR με ένα MOC3041, το οποίο είναι ενα μικρό optotriac το οποίο ενεργοποιείται με ελάχιστο ρεύμα και αυτό στη συνέχεια ενεργοποεί ένα power triac. Φυσικά αυτή η μέθοδος κοστίζει ελάχιστα, όμως έχει μερικές συνδέσεις και υλικά στα 230V οπότε θέλει λίγη προσοχή. Αν δεν είσαι άνετος με τα "ρεύματα" η πρώτη λύση είναι απλή και "καθαρή".

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7831-cat_out1.gif 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  3,6 KB 
ID: 168211

    ΣΣ: Μη σε ενοχλεί η είσοδος που γράφει 5V, το κύκλωμα δουλεύει άνετα με την αντίσταση αυτή και στα 3-3.5V

    Μια άλλη εναλλακτική απλή, φθηνή και σίγουρη είναι να χρησιμοποιήσεις ένα κύκλωμα ρελέ... δεν βλέπω το λόγο για SSR μια και συχνοτητα των εναλλαγών (ΟΝ-OFF) δεν θα πρέπει να είναι πολύ μεγάλη στην εφαρμογή σου (το 99% των θερμοστατων χρησιμοποιούν ρελέ). Σε αυτή τη περίπτωση ενα τετοιο:

    https://www.hellasdigital.gr/electro...m-mcu-arduino/

    είναι αρκετό. Πάλι μη σε ανησυχεί το 5V, με μια μικρή pull-up αντίσταση θα οδηγηθεί ανετα από τα 3V.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 13-03-16 στις 16:45.

  9. #69
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    εχει κυκλωμα και για να πας απο τα 3.7 σε 5 http://i1302.photobucket.com/albums/...8290wiring.jpg
    σαν αυτο ειναι ενα απλο, το κυκλωμα αυτο υπαρχει και στα power bank που κανει την μπαταρια 3.7V να βγαζει εξοδο στα 5 πχ αυτο που ειχα παρει εγω για ενα power bank http://eu.banggood.com/Wholesale-War...Uk-928948.html αυτο σου δινει την δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις μπαταρια 3.7V να στο κανει και 5 στην εξοδο αλλα και την δυνατοτητα να την φορτιζεις απο ενα βυσμα microUSB.

  10. #70
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να πάρεις ένα έτοιμο SSR που δέχεται ψηφιακή είσοδο από 3V. Δεν υπάρχει πρόβλημα να κάψεις τιποτα, είναι οπτικά απομονωμένα αυτά τα πράγματα. Ενδεικτικά μπορείς να βρείς έναν τυπο σαν και αυτόν:

    http://www.tme.eu/en/details/ssr-102...ays/qlt-power/

    Υπάρχει βέβαια και ο "αναλυτικός" τρόπος να υλοποιήσεις μόνος σου το SSR με ένα MOC3041, το οποίο είναι ενα μικρό optotriac το οποίο ενεργοποιείται με ελάχιστο ρεύμα και αυτό στη συνέχεια ενεργοποεί ένα power triac. Φυσικά αυτή η μέθοδος κοστίζει ελάχιστα, όμως έχει μερικές συνδέσεις και υλικά στα 230V οπότε θέλει λίγη προσοχή. Αν δεν είσαι άνετος με τα "ρεύματα" η πρώτη λύση είναι απλή και "καθαρή".

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7831-cat_out1.gif 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  3,6 KB 
ID: 168211

    ΣΣ: Μη σε ενοχλεί η είσοδος που γράφει 5V, το κύκλωμα δουλεύει άνετα με την αντίσταση αυτή και στα 3-3.5V

    Μια άλλη εναλλακτική απλή, φθηνή και σίγουρη είναι να χρησιμοποιήσεις ένα κύκλωμα ρελέ... δεν βλέπω το λόγο για SSR μια και συχνοτητα των εναλλαγών (ΟΝ-OFF) δεν θα πρέπει να είναι πολύ μεγάλη στην εφαρμογή σου (το 99% των θερμοστατων χρησιμοποιούν ρελέ). Σε αυτή τη περίπτωση ενα τετοιο:

    https://www.hellasdigital.gr/electro...m-mcu-arduino/

    είναι αρκετό. Πάλι μη σε ανησυχεί το 5V, με μια μικρή pull-up αντίσταση θα οδηγηθεί ανετα από τα 3V.
    Σε ευχαριστώ πραγματικά για τον χρόνο που αφιέρωσες για το παραπάνω κείμενο. Σίγουρα θα βοηθήσει και εμένα αλλά και πολλούς άλλους.
    Τρεις λόγοι υπάρχουν που επέλεξα να αναζητήσω την λύση του SSR στο εν λόγο εγχείρημα. Ο ένας είναι ο θόρυβος, αυτό το τακ που ακούγεται κατα το άνοιγμα και το κλείσιμο του ρελέ τον οποίο, καθαρά από προσωπική επιλογή θα ήθελα να αποφύγω. Ο δεύτερος είναι το μέγεθος. Έχω βρει SSR σε μέγεθος αρκετά μικρό για να χωρέσει μέσα σε ένα μικρό κουτάκι μαζί με το raspberry. Και 3ον είναι οι ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές σε τόσο κοντινή απόσταση στο raspberry. Δεν ξέρω αν το μέγεθος της παρεμβολής είναι αρκετά μεγάλο για να επηρεάσει το raspberry, αλλά απ' όσο διάβασα το ποσοστό της είναι αρκετά μικρότερο στους SSR σε σχέση με τα μηχανικά ρελέ.
    Δεν ξέρω αν απο την εμπειρία σου, ο 2ος και ειδικά ο 3ος λόγος στέκει
    Working from home

  11. #71
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.876
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Αν και γινόμαστε offtopic, θα πω δυο λόγια για τα SSR vs RELAY

    Τα ρελέ έχουν το μειονέκτημα ότι κατα την σύνδεση/αποσύνδεση δημιουργούν τόξο στην επαφή τους, ειδικά αν φορτώνουν μεγάλα φορτία που έχουν επαγωγικό "χαρακτήρα", αυτό μειώνει την ήδη πεπερασμένη δυνατοτητα τους στον αριθμό συνδέσεων/αποσυνδέσεων που έχουν. Επίσης στα ρελέ υπάρχει μάξιμουμ συχνότητα λειτουργίας, δεν μπορείς να ξεπεράσεις τις 2000-3000 συνδέσεις/αποσυνδέσεις ανά ώρα (μηχανικό όριο-χωρίς φορτίο), αν και πρακτικά θα έλεγα ότι το όριο είναι αρκετά μικρότερο αν θέλεις μια λογική διάρκεια ζωής με ένα λογικό φορτίο.
    Τα SSR από την άλλη μεριά δεν έχουν πρόβλημα με τη συχνότητα λειτουργίας, μπορούν να κάνουν δεκάδες ή εκατοντάδες συνδέσεις/αποσυνδέσεις ανα δευτερόλεπτο χωρίς πρόβλημα (γι αυτό χρησιμοποιούνται με την μέθοδο PWM σαν ψευδοαναλογικές έξοδοι), το προβλημα τους είναι η απώλεια θερμότητας κατά την ΟΝ λειτουργία. Κατ' ελάχιστον δημιουργούν μια πτώση τάσης 1.2-1.8V (ανάλογα τον τύπο) που δεν είναι καθόλου μικρή. Για ενα μέτριο φορτίο 5-10Α δημιουργείται μια θερμική απώλεια (P=I*DV) 6-18W που δεν είναι εύκολο να την ξεφορτωθείς σε περιορισμένο χώρο. Φυσικά στα ρελέ δεν υπάρχει τετοιου είδους απώλεια, παρά μόνο η κατανάλωση του πηνίου τους, που είναι γενικά μικρή στα μικρορελέ.
    Από πλευράς ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών, το ρελέ, δημιουργεί λίγο περισσότερο και ο λόγος είναι ότι συνήθως τα SSR διαθέτουν κύκλωμα Zero-Crossing που σημαίνει ότι ανοίγουν-κλείνουν το φορτίο όταν η τάση περνά από το 0 (η τάση είναι ημίτονο στο AC έτσι?). Αυτή η παρεμβολή όμως δεν αφορά τόσο το εσωτερικό ρεύμα του rasp γιατί και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει οπτική απομόνωση (αν προσέξεις στο rele module που έγραψα, η εντολή απλά περνάει από ένα coupler, δεν φορτώνει το ποδαράκι του rasp το ρελε), αφορά την τάση 230VAC (οπότε πιθανόν η παρεμβολή να περνά από το τροφοδοτικό στο rasp). Αν η παρεμβολή γίνει μεγάλη τοτε ναι, υπάρχει περίπτωση να κολλήσει ο επεξεργαστής, όμως υπάρχουν λύσεις για την αντιμετωπιση της όπως φίλτρα τροφοδοσίας, transils ή varistor παράλληλα με το ρελέ/SSR κλπ.

    Για να μην απλωνομαι, αν η συχνότητα λειτουργίας είναι πολύ αργή προτίμησε να βάλεις ρελέ, αν θέλεις να βάλεις SSR δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να προσέξεις το ρεύμα του φορτίου και το πόση θερμότητα θα βγεί από αυτό, μπορεί το SSR να είναι μικρό αλλά η πιθανή ψύκτρα του όχι (δεν ξέρω το φορτίο σου, αλλά μια απώλεια κάτω από 1-2W είναι υποφερτή χωρίς ψύκτρα, δηλαδή περίπου 1Α)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 15-03-16 στις 00:54.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-17, 17:02
  2. Μηνύματα: 94
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-16, 09:13
  3. Προβλημα με το download και ταχυτητα wifi
    Από Tomass23 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-16, 01:46
  4. Παρουσιάστηκε το νέο πρότυπο σύνδεσης C-USB 3.1
    Από nikraven στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-15, 19:58
  5. Νέο Ios 8.3 από την Apple
    Από tsorbi στο φόρουμ iOS
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-15, 16:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας