Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    06-11-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα σε όλα τα μέλη!!

    Έστησα ένα δίκτυο Wifi σε ένα ξενοδοχείο. Οι γνώσεις μου είναι οι στοιχειώδης.
    Το ξενοδοχείο είναι 3 ορόφων 12 δωματίων ανά όροφο και ισόγειο. Στο ισόγειο εγκατέστησα το modem που μας προμήθευσε ο ΟΤΕ (speedport σε bridge mode) και ένα Mikrotik RB951 (PPPoE-router) από το οποίο παίρνω και wifi στο ισόγειο. Στους ορόφους έχω από 2 TL-WA830RE (σύνολο 6) σε λειτουργία access point καλωδιωμένα, πάνω σε 2 switch (TL-SG1005D) ανά 3. Το DHCP το έχω ορίσει 192.168.1.15-192.168.1.253. Οι ip που έχω ορίσει στα access point είναι οι εξής: 192.168.1.2,,,3,,,4,,,5,,,6,,,7 και στο pc 254. SSID έχω διαφορετική στο καθένα μέχρι να βρω λύση και μετά θα βάλω την ίδια.
    Το πρόβλημα που έχω είναι πως συνέχεια “κολλάει” το Mikrotik δείχνοντας loop στο log (excessive broadcasts/multicasts probably a loop) η cpu100% και μόνο εάν ξεκουμπώσω όλα τα καλώδια ή βγάλω την τροφοδοσία από τα switch επανέρχεται, μέχρι να ξανακολήσει . Προσπάθησα με ένα φίλο από το forum που προθυμοποιήθηκε να με βοηθήσει να βρούμε άκρη αλλά μάταια προς το παρόν. Τα ΑΡ τα έβγαλα ένα ένα μήπως κάποιο δημιουργεί πρόβλημα αλλά πάλι τα ίδια.

    Είναι θέμα ρυθμίσεων ? Εξοπλισμού ?

    Σας ευχαριστώ!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    27-07-2006
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    κάνε ένα upgrade sto mktik πολύ κουλό αυτό που λες....

    στο firewall έχεις βάλεις rules ή είναι γυμνό;
    http://www.elink.gr

    Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

  3. #3
    Εγγραφή
    06-11-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    bannedteam σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!
    Το πρώτο σχόλιο σου ίσως αποδειχτεί και το μεγάλο μου λάθος. Από εχτές στις 16:00 που έκανα το upgrade βλέπω μια σταθερότητα. Η κίνηση βέβαια είναι πολύ μικρή και τα AP που εχω πάνω είναι τρία στις 3 ETH του ΜΤ (δοκιμαστικά).
    Στο firewall δεν έχω κάνει τίποτα γιατί δεν ξέρω. Αν μπορείς βοήθησε με να το ρυθμίσω.
    Βρήκα αυτό το topic http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=89991 και μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτά που γράφουν!!! Τι λες εσύ?

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! για το firewall δες εδω τον πολυ καλο οδηγου του DeniSun : http://www.adslgr.com/forum/threads/...-IPv6-firewall
    πιθανως να χρειαζεσαι και QoS : http://www.adslgr.com/forum/threads/...E%B1-IPv4-IPv6
    περιττο να πω πως οταν εχουμε σε Mikrotik ROS ppoe client το Firewall ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ!!!!
    εγω οταν εβαλα το δικο μου εγινε χαμος!!! συνεχεια επιθεσεις!!!!
    μονο απο τις επιθεσεις ειχα lag και καθυστερησεις και κολληματα, σκαναρουν πορτες, ψαχνουν κωδικος κτλ.
    Πρεπει να βαλεις οπωσδηποτε firewall!
    δες στα logs δειχνει καταχωρησεις να εχουν σκοπο την προσβαση και να τρωνε ακυρο?
    εννοειτε οτι δεν αφηνουμε στανταρ κωδικους και οχι χρηστη admin, εγω τον σβηνω και εχω πρωτα κανει αλλο ονομα.
    Δοκιμαζουν admin, root κτλ σαν χρηστη.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    1. αν έχεις βάλει όλα τα AP σε ενα switch, θα έχεις πρόβλημα, γιατί μόνο τα autodiscovery κλπ, θα σου μπουκώνουν το δίκτυο. από οτι καταλαβαίνω στον κάθε όροφο έχεις ενα switch που συνδέει τα 2 AP του ορόφου με το mtik στο ισόγειο, όπου και εκεί έχεις όλες τις eth2-5 σε bridge, οπότε στην πράξη έχεις ένα μεγάλο switch. no no.
    2. τα AP θα πρέπει να τα βάλεις με τέτοια κανάλια, ώστε να μην έχουν δυο γειτονικά AP που ακούγονται ταυτόχρονα κοινές συχνότητες. πχ στον ίδιο όροφο. δες εδω για να καταλάβεις:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2000px-2.4_GHz_Wi-Fi_channels_(802.11b,g_WLAN).svg.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  52,5 KB 
ID: 167657
    καλά κανάλια είναι τα 1-6-11-14, δεδομένου οτι έχεις 20mhz bandwidth και δεν έχεις βάλει 40 ή 80.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  6. #6
    Εγγραφή
    06-11-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    xhaos σε ευχαριστώ!!
    Έχω στο ισόγειο δίπλα από το ΜΤ 2 swith με 3 AP το καθένα σύνολο 6 τα ΑΡ τα εχω σε auto τοσο στο channel οσο και στο channel width! Απο ότι καταλαβαίνω ειναι λάθος. Τα ΑΡ σχεδον όλα "ακούγονται" μεταξύ τους οπότε να τα βάλω σε διαφορετικο channel όλα!!

    Το AP isolation εαν το ενεργοποιήσω αυτη την δουλεια δεν κανει?

    α)Το ΜΤ να το χρησιμοποιήσω μόνο ως router πέρνοντας pppoE απο to speedport?
    β)Να βάλω και άλλο ένα switch ωστε να χωρίσω τους τρείς ορόφους και να πάει κάθε switch σε μια ETH.?
    και βέβαια όπως λές 20mhz bandwidth!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giatros71 : 01-03-16 στις 14:46.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giatros71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    xhaos σε ευχαριστώ!!
    Έχω στο ισόγειο δίπλα από το ΜΤ 2 swith με 3 AP το καθένα σύνολο 6 τα ΑΡ τα εχω σε auto τοσο στο channel οσο και στο channel width! Απο ότι καταλαβαίνω ειναι λάθος. Τα ΑΡ σχεδον όλα "ακούγονται" μεταξύ τους οπότε να τα βάλω σε διαφορετικο channel όλα!!

    Το AP isolation εαν το ενεργοποιήσω αυτη την δουλεια δεν κανει?

    α)Το ΜΤ να το χρησιμοποιήσω μόνο ως router πέρνοντας pppoE απο to speedport?
    β)Να βάλω και άλλο ένα switch ωστε να χωρίσω τους τρείς ορόφους και να πάει κάθε switch σε μια ETH.?
    και βέβαια όπως λές 20mhz bandwidth!!


    σου προτείνω να διαχωρίσεις τα προβλήματα σου σε δυο κύριες κατηγορίες, προβλήματα συνδεσυμοτητας και προβλήματα ip, ώστε να ξέρεις τι κάνεις για το κάθε ένα και να μην τα μπλεκεις.
    δηλαδή το να μοιράσεις τα κανάλια καταληλα ώστε να μην χρησημοποιεις ίδια συχνότητα ανάμεσα σε δυο διπλανά ΑΠ ειναι θεμα συνδεσημοτητας. πχ εγω θα κοίταγα να βάλω ενα ΑΠ στον όροφο, όπου μπορεί να είναι σε κάθε όροφο σε διαφορετικές πλευρές ώστε να προσφέρει κάλυψη και στους πανω-κατω ορόφους. σκέψου στην πρόσοψη να κάνει ένα ζικ-ζακ, πχ πρώτο όροφο δεξιά το ΑΠ, δεύτερο όροφο αριστερά το ΑΠ, τρίτο πάλι δεξιά κλπ....
    Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις μικρότερες κεραίες (λιγότερα db), ώστε το ΑΠ1 να μην ακούει την κίνηση του ΑΠ2.

    Οπως καταλαβαινεις ολα αυτα, πρέπει να βγουν βάσει σχεδίου του κτηρίου, βασει κατανομής δωματίων κλπ κλπ κλπ.... δεν υπάρχει μια λυση για τα πάντα, και ούτε οσο περισσότερα ΑΠ τόσο καλύτερα.

    όταν είσαι ΟΚ με τις κεραίες και τη θέση τους, τη κάλυψη τους και το crosstalk τους, τότε προχώρησε να δεις τα ip προβλήματα.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  8. #8
    Εγγραφή
    06-11-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  katopsi.JPG 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  286,8 KB 
ID: 167673

    Όπως ακριβώς τα περιέγραψες, έτσι τα ρύθμισα αφότου διάβασα το post σου, εναλλάξ δηλαδή και τους ενεργοποίησα και το AP ISOLATION.
    Η κατανομή στους ορόφους είναι όπως φαίνεται στην φώτο.
    Στον 1ο το ΑΡ1 ειναι στο channel 1 και το ΑΡ2 στο 6
    στον 2ο το ΑΡ1 ειναι στο channel 11 και το ΑΡ2 στο 7
    3ο το ΑΡ1 ειναι στο channel 6 και το ΑΡ2 στο 1
    13 κανάλια εχουν τα ΑΡ μου και προσπάθησα να κρατήσω αυτά που μου υπέδειξες.
    Όλα παίζουν με Channel Width στα 20MHz.

    Το πάω καλά μέχρι εδώ?

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Βαλε 1 1, 2 6. Μετά δεύτερο
    Βαλε 1 6, 2 13. Μετά τρίτο
    Βαλε 1 13 2 6
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με 20MHz εύρος, παίζουν έως 4 διακριτά κανάλια (1, 5, 9 και 13). Θα τα έβαζα:
    α. 1ος όροφος: ΑΡ1 ch.1 και ΑΡ2 ch.9
    β. 2ος όροφος: ΑΡ1 ch.5 και ΑΡ2 ch.13
    γ. 3ος όροφος: ΑΡ1 ch.1 και ΑΡ2 ch.9

    Όμως για λόγους συμβατότητας με συσκευές χρηστών από άλλες χώρες (εκτός ΕΕ), μπορείς να παίξεις μόνο με 3 κανάλια (1, 6 και 11).
    α. 1ος όροφος: ΑΡ1 ch.1 και ΑΡ2 ch.11
    β. 2ος όροφος: ΑΡ1 ch.6 και ΑΡ2 ch.1
    γ. 3ος όροφος: ΑΡ1 ch.11 και ΑΡ2 ch.6

  11. #11
    Εγγραφή
    06-11-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δοκίμασα όλες τις περιπτώσεις καναλιών χωρίς καμία βελτίωση. Σε όλες τις περιπτώσεις ειχα και το AP isolation τικατισμένο.


    έχω κάποια screenshots από το log και Packet Sniffer



    Doc1.docx

    - - - Updated - - -

    σκέφτομαι να πάρω 3 νέα switch (ένα για κάθε όροφο) μήπως για κάποιο λόγο αυτά που έχω δεν κάνουν!!
    Εχω πελαγώσει!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giatros71 : 02-03-16 στις 11:38.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giatros71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα όλες τις περιπτώσεις καναλιών χωρίς καμία βελτίωση. Σε όλες τις περιπτώσεις ειχα και το AP isolation τικατισμένο.


    έχω κάποια screenshots από το log και Packet Sniffer



    Doc1.docx

    - - - Updated - - -

    σκέφτομαι να πάρω 3 νέα switch (ένα για κάθε όροφο) μήπως για κάποιο λόγο αυτά που έχω δεν κάνουν!!
    Εχω πελαγώσει!!!!
    δεν θέλεις και αλλά switch (εννοώ unmanaged switch) αλλά θέλεις routers (δλδ managed switches).

    το IP πρόβλημα που έχεις είναι ότι όλα μιλάνε με ολα και εχει γίνει μπέρδεμα.
    ενεργοποίησε το δίκτυο σιγά σιγά για να δεις τι παίζει.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  13. #13
    Εγγραφή
    06-11-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θέλεις και αλλά switch (εννοώ unmanaged switch) αλλά θέλεις routers (δλδ managed switches).

    το IP πρόβλημα που έχεις είναι ότι όλα μιλάνε με ολα και εχει γίνει μπέρδεμα.
    ενεργοποίησε το δίκτυο σιγά σιγά για να δεις τι παίζει.
    το έχω κάνει και αυτό.
    Δεν υπάρχει μια σταθερά για να μπορέσω να ξεκινήσω. Εκεί που πιστεύω πως κάτι καταφέρνω ανατρέπονται όλα. Σήμερα μέχρι τις 06:00 ήταν όλο το δίκτυο "παγωμένο" , μετά ξεμπλοκάρισε το ΜΤ και τα δύο ΑΡ του δευτέρου ορόφου. Τα υπόλοιπα 4 έπρεπε να τα κάνω reboot για να συνέλθουν.Μετά από λίγο πάγωσε ξανά τα ενδεικτικά σε σουιτσερακια και ΜΤ έπαιζαν σαν τρελά, έβγαλα την παροχή ρεύματος από το ένα (το πρόβλημα εξακολουθούσε) και μόλις έβγαλα την παροχή και από το άλλο (και τις ξαναέβαλα) συνήλθαν. Εδω και μία ώρα είναι όλα σταθερά. Σε λίγο θα έχω και πάλι τα ίδια.
    Εχω προσπαθήσει βάζοντας ένα ένα τα ΑΡ πάνω στα σουιτς για κάποιο χρονικο διάστημα, αλλά δεν κατάφερα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  log1.JPG 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  322,6 KB 
ID: 167695Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  log2.JPG 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  344,6 KB 
ID: 167696

    τα σημερινά log απο τις 8:39 και μετα!!!

    - - - Updated - - -

    Υπάρχει περίπτωση τα ΑΡ μου να μήν "κανουν" για αυτή την δουλειά!!!
    Η TP-LINK τα χαρακτηρίζει ώς range extender κυρίως. Η αναφορά στα συγκεκριμένα ως ΑΡ είναι ελάχιστη εώς καθόλου.
    Όταν τα είχα αγοράσει και είχα στήσει το δίκτυο ασύρματα ήταν πολύ ποιο σταθερά. Οταν αποφάσισα να το κάνω ενσύρματο και τα έβαλα σε ΑΡ λειτουργία ξεκίνησαν ολα τα προβλήματα!!!

    - - - Updated - - -

    Και τα log λιγο αργότερα!!!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  log3.JPG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  337,1 KB 
ID: 167702Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  log4.JPG 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  374,8 KB 
ID: 167703

    Έριξα στις 3 πόρτες του ΜΤ τα: ΑΡ1 του 1ου στο κανάλι 1, το ΑΡ2 του 2ου στο κανάλι 5 και το ΑΡ1 του 3ου στο κανάλι 9 και περιμένω!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giatros71 : 02-03-16 στις 12:56.

  14. #14
    Εγγραφή
    27-07-2006
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    ενεργοποίησε αν θες την επιλογή RSTP http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=89991#p450954

    όπως λένε και στο φορουμ. Πιθανώς να μην φταίνε (μόνο) τα ΑΡ, μπορεί το πρόβλημα να στο προκαλούν τα switches
    http://www.elink.gr

    Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

  15. #15
    Εγγραφή
    23-08-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Mikrotik RB433AH
    Path Level
    Interleaved
    Τα TL-WA830RE είναι όντως Repeaters και δεν θα τα πρότεινα για χρήση σαν AP με καλώδιο.
    Αν και έχει την επιλογή, δεν θα τα πρότεινα.

    Επίσης μου έχει τύχει παρόμοιο πρόβλημα σε ξενοδοχείο πριν 2-3 χρόνια με καμιά 10αρια TP-Link APs (αν θυμάμαι καλά ήταν τα 801ND), το οποίο λύθηκε με αναβάθμιση του fw στα APs.

    Στο change log του fw upgrade έγραφε μάλιστα ότι υπήρχε όντως πρόβλημα όταν υπήρχαν πολλά ίδια APs πάνω στο ίδιο δίκτυο...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. USB CONNECTION NOISE (GROUND LOOP)
    Από feidias στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 12:27
  2. Sony Vaio (8.1) σε automatic repair loop με raw C:
    Από georsiak στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-15, 19:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας