Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-68 από 68
  1. #61
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω μαζί σου.

    Έχω επιβεβαιώσει ξανά και ξανά εδώ και 2+ χρόνια σε πολλαπλές γραμμές (είτε δικές μου είτε άλλων), ασχέτως περιοχής στην Αθήνα, πως όταν κόβεται το ρεύμα πέφτουν όλα έχει δεν έχει UPS ο πελάτης σπίτι του.

    Δεν έχω συναντήσει επίσης κανέναν με VDSL και να έχει επιβεβαιώσει πως υπάρχει UPS στην καμπίνα που συνδέεται.
    Μα δεν στο κρύβει κανείς για το επιβεβαιώσεις..... Στο 13888 αν τους ρωτήσεις το λένε φάτσα φόρα !!!!
    Όπως έχω πει έχω UPS ... Εγώ έτσι το έμαθα ... τους πήρα στην 1η διακοπή ρεύματος που έγινε στην γειτονιά μου και δεν έπεσα τελείως εγώ δεν είχα τηλέφωνο σταθερό !!! Ήρθε μαζί με το ρεύμα !

    Ευτυχώς στην μάνα μου .... έχω ADSL και έτσι δεν έχω πρόβλημα ! Για σκέψου να συμβεί κάτι και λόγω διακοπής να μην παίζει το τηλέφωνο....
    Όταν τους είπα στο 13888 αυτό πήρα γδούπο....ως απάντηση

    - - - Updated - - -

    Από την άλλη σκέφείτε το εξής σενάριο ...

    Να δουλεύεις remote να γίνει διακοπή να έχεις UPS και να σκάσει η σύνδεση επειδή ο πάροχος δεν έχει UPS !

  2. #62
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Πριν λίγες μέρες που βρισκόμουν ανάμεσα σε Πρέβεζα και Ηγουμενίτσα είδα συνεργείο της intracom να περνά οπτική ίνα..
    Το έργο δεν γνωρίζω για πια εταιρία το κάνει αλλά ήταν οπτική ίνα 100+km ανάμεσα στις δυο πόλεις, περνώντας μέσα από δεκάδες χωριά και κωμοπόλεις

  3. #63
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bromiaris1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγες μέρες που βρισκόμουν ανάμεσα σε Πρέβεζα και Ηγουμενίτσα είδα συνεργείο της intracom να περνά οπτική ίνα..
    Το έργο δεν γνωρίζω για πια εταιρία το κάνει αλλά ήταν οπτική ίνα 100+km ανάμεσα στις δυο πόλεις, περνώντας μέσα από δεκάδες χωριά και κωμοπόλεις
    Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι τέτοιες οπτικές ίνες συνήθως αφορούν το backbone των παρόχων και όχι παροχή οπτικής ίνας στον τελικό καταναλωτή.

  4. #64
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προφανώς και ήταν backbone οπτική ζεύξη.

    Αν δε δείτε τον ΟΤΕ να εξαγγελει δίκτυο FTTH και να ξεκινησει να σκάβει, σκούρα τα πράματα. Κακά τα ψέμματα, είναι ο μόνος πάροχος που εχει τους πόρους να κάνει κάτι τέτοιο. Δυστυχως θα κοιταξει να ξεζουμισει τον τοπικό υποβρόχο με το VDSL μέχρι το 2020 και βάλε. Και μετά θα φτιάξει κάνα σάπιο GPON σε Point-to-Multipoint τοπολογία με splitting ratio 1:64 και ταχύτητα 100 ή 200 Mbps, ώστε να είναι "ομαλή" η μετάβαση από το VDSL2.

    Αντίστοιχα, από τα 24 Mbps του aDSL2+ πήγε στα 30 του VDSL2. Εντάξει, τα 24 του aDSL2+ δεν τα επιανε πρακτικά κανείς στο συγχρονισμο, αλλά στα 20 με 20κατι ήταν αρκετοί. Αντί να δωσει και 100 Mbps , έδωσε μόνο 30 και 50 και μάλιστα με αστείο upload, μετατρέποντας την Επαναστάση του VDSL σε απλό incremental step ευρυζωνικά.

    Τελος πάντων, όσο εχουμε τη δυνατοτητα να έχουμε aDSL2+ με κάτω από 20 ευρώ το μηνα και χωρίς καμία ογκοχρέωση ή/και περιορισμούς στο downloading ως προς το περιεχομενο, να'μαστε και ευχαριστημένοι.

    Btw, σε αντίθεση με τον φίλτατο emeliss, θεωρώ την Inalan αξιολογοτατη προσπάθεια με δίκτυο και όχι κάτι σα δίκτυο. Επειδή είναι μάλλον αδύνατο να βγαζουν κέρδος για πολλα πολλά χρόνια με τέτοιο συνδυασμο penetration και τιμών, το καλό σεναριο είναι να τους αγορασει κάποιος μεγάλος και να τρέξει το project. Το κακό σενάριο είναι να κλείσουν λόγω συσσωρευμενων ζημιών. Το πολύ καλό σενάριο είναι να έχουν πολλές δεκάδες εκατομμυρια ευρώ να κάψουν τα επόμενα χρόνια αναπτύσσοντας το δίκτυό τους περαιτέρω .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  5. #65
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δε δείτε τον ΟΤΕ να εξαγγελει δίκτυο FTTH και να ξεκινησει να σκάβει, σκούρα τα πράματα. Κακά τα ψέμματα, είναι ο μόνος πάροχος που εχει τους πόρους να κάνει κάτι τέτοιο. Δυστυχως θα κοιταξει να ξεζουμισει τον τοπικό υποβρόχο με το VDSL μέχρι το 2020 και βάλε. Και μετά θα φτιάξει κάνα σάπιο GPON σε Point-to-Multipoint τοπολογία με splitting ratio 1:64 και ταχύτητα 100 ή 200 Mbps, ώστε να είναι "ομαλή" η μετάβαση από το VDSL2.
    Inalan

  6. #66
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μα εγώ ο ιδιος την ανέφερα την Inalan , στο post που παρέθεσες μάλιστα.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  7. #67
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να είμαστε πρωταθλητές στις ISDN όμως
    Ε ρε οπτική ίνα που μας χρειάζεται...

  8. #68
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ας μας θυμησουν οι παλιοί πότε ήρθε το adsl, και ας μιλήσουμε μετά για οπτικές ίνες. Μέχρι πότε παίζαμε με pstn, isdn 64, isdn 128, χαμένα φαξ Vivodi...

    Με το μετρό στη Θεσσαλικη όλα καλά;

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-16, 22:39
  3. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-15, 02:43
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-15, 04:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας