Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-33 από 33
  1. #31
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που έχω SQL Server Express δεν έχω κανένα λόγο να πάω σε mySQL ή σε κάτι άλλο !
    Αν σου κάνει τη δουλειά και δεν σε επηρεάζουν τυχόν περιορισμοί της Express έκδοσης, οκ, αλλιώς, αναγκάζεσαι να πας σε ανοικτή λύση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διαφορετικό συντακτικό που αναφέρατε ή διαφορετική συμπεριφορά το έχω αντιμετωπίσει και εγώ....
    Σε εφαρμογή που έτρεχε σε SQL Server μια χαρά την γύρισα να παίζει με mySQL για Free βάση και όλο σε προβλήματα έπαιζα ...
    Τελικά έβαλα SQL Server Express και τέλειωσε...
    Αυτό είναι σχετικό βέβαια, μπορεί να ισχύει από μετάβαση από οποιαδήποτε βάση σε άλλη και ανάποδα. Το θέμα είναι πάντα η εφαρμογή σου να υποστηρίζει επίσημα MySQL, SQL Server ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια και λέμε για προβλήματα να πω και εγώ εξής:

    Transactions στο MyISAM γιοκ...Θέλει InnoDB το καταπίνω γιατί έτσι παίζει ...Ελα όμως που όμως όλες τις βάσεις τις γράφει σε ένα αρχείο το InnoData file...
    Δηλαδή αν θέλω να μεταφέρω μια βάση από ένα server σε ένα άλλο πρέπει να κάνω mysql_dump... Και άντε και το έκανα ....Αν τυχόν έχω διαφοετική έκδοση mySQL μπορεί το .sql να μην παίζει ....
    Αυτό που λες είναι θέμα παραμετροποίησης, το αν τις βάσεις σε InnoDB τις κρατάει σε ένα datafile ή σε ξεχωριστό (ανά πίνακα και βάση). Δύο παρατηρήσεις επί τούτου:

    - Η άγνοια του χρήστη/διαχειριστή για την παραμετροποίηση μιας βάσης δεν την κάνει κακή απαραίτητα. Το θέμα είναι τα sane defaults που λένε. Ε, στην συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρεις, όλες τις βάσεις της InnoDB τις έχει από default στο ίδιο datafile. Αν ξέρεις, παραμετροποιείς και είσαι οκ.
    - Το να μεταφέρεις διαφορετικές βάσεις από μηχάνημα σε μηχάνημα με μεταφορά των datafiles, τουλάχιστον στην περίπτωση της MySQL, είναι πολύ κακή πρακτική. Πάντα λογικό backup (SQL dump δηλαδή) και τρέξιμο στον απέναντι. Ποτέ μεταφορά αρχείων datafiles, μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα και να ψάχνεσαι. Οι περιπτώσεις που υπάρχουν ασυμβατότητες λόγω διαφορετικών εκδόσεων είναι μάλλον λίγες. Ποτέ μα ποτέ δεν μετέφερα datafiles από μία βάση MySQL σε άλλη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον SQL Server κάνω απλά dettach την βάση ένα απλό copy τα αρχεία της βάσης attach στον άλλο server και τέλος ...
    Γιατί έτσι το έχει κάνει η Microsoft να δουλεύει. Και σημείωσε ότι ο SQL Server τρέχει σε μια οικογένεια λειτουργικών, Windows. Ποιός σε εγγυάται ότι το ίδιο mdf θα παίζει από τα Windows στο Linux (όταν βγει); Μάλλον κανείς.

    Επίσης, για να μην κράζουμε τη MySQL μόνο (...), στα υπέρ της είναι το πολύ καλό replication που έχει ενσωματωμένο. Μιλάω για λύση master-slave, που παίζει άψογα. Έχω δοκιμάσει τέτοια λύση σε server που δεχόταν πολλά writes (master) και ο slave δεχόταν τα πολλά reads. Είναι μια πολλή καλή λύση για διαμοιρασμό του φόρτου εργασίας. Όσον αφορά στην PostgreSQL δεν έχω δοκιμάσει το replication που έχει, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω αντίστοιχη γνώμη. Ο SQL Server δεν ξέρω τι λύσεις δίνει για κάτι τέτοιο.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #32
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έτυχε να το ψάξω σήμερα, είδες αυτή τη ρύθμιση; Σε πρόσφατη έκδοση άλλαξε το default της. Πρέπει πλέον να κάνει αυτό που θέλεις.
    Την είδα αλλά δεν παίζει στην έκδοση που έχω στον live server ... Θέλει 5.6.6 και εγώ έχω 5.5.47 ...Αυτή μου δίνει η διανομή και πρέπει να την βάλω εξωτερικά αν είναι ...

    Στο debian που έχω σαν Develpoment έχει περίπου την ίδια έκδοση .... 5.5.40


    "When innodb_file_per_table is enabled (the default in 5.6.6 and higher), InnoDB stores ..."


    Πλέον εδώ και πολύ καιρό δουλεύω με SQL Server Express και πέραν από site δεν της βάζω κάτι άλλο ! Την έπαθα για κάποιο καιρό και τώρα δεν αλλάζω...
    Οπότε η ρύθμιση αυτή δεν με νοιάζει ! Όταν μπει η 5.6 θα την βάλω θα με διευκολύνει μεν κάπου αλλά για εφαρμογές που την ήθελα δεν .......

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου κάνει τη δουλειά και δεν σε επηρεάζουν τυχόν περιορισμοί της Express έκδοσης, οκ, αλλιώς, αναγκάζεσαι να πας σε ανοικτή λύση.

    Αυτό είναι σχετικό βέβαια, μπορεί να ισχύει από μετάβαση από οποιαδήποτε βάση σε άλλη και ανάποδα. Το θέμα είναι πάντα η εφαρμογή σου να υποστηρίζει επίσημα MySQL, SQL Server ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

    Αυτό που λες είναι θέμα παραμετροποίησης, το αν τις βάσεις σε InnoDB τις κρατάει σε ένα datafile ή σε ξεχωριστό (ανά πίνακα και βάση). Δύο παρατηρήσεις επί τούτου:

    - Η άγνοια του χρήστη/διαχειριστή για την παραμετροποίηση μιας βάσης δεν την κάνει κακή απαραίτητα. Το θέμα είναι τα sane defaults που λένε. Ε, στην συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρεις, όλες τις βάσεις της InnoDB τις έχει από default στο ίδιο datafile. Αν ξέρεις, παραμετροποιείς και είσαι οκ.
    - Το να μεταφέρεις διαφορετικές βάσεις από μηχάνημα σε μηχάνημα με μεταφορά των datafiles, τουλάχιστον στην περίπτωση της MySQL, είναι πολύ κακή πρακτική. Πάντα λογικό backup (SQL dump δηλαδή) και τρέξιμο στον απέναντι. Ποτέ μεταφορά αρχείων datafiles, μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα και να ψάχνεσαι. Οι περιπτώσεις που υπάρχουν ασυμβατότητες λόγω διαφορετικών εκδόσεων είναι μάλλον λίγες. Ποτέ μα ποτέ δεν μετέφερα datafiles από μία βάση MySQL σε άλλη.

    Γιατί έτσι το έχει κάνει η Microsoft να δουλεύει. Και σημείωσε ότι ο SQL Server τρέχει σε μια οικογένεια λειτουργικών, Windows. Ποιός σε εγγυάται ότι το ίδιο mdf θα παίζει από τα Windows στο Linux (όταν βγει); Μάλλον κανείς.

    Επίσης, για να μην κράζουμε τη MySQL μόνο (...), στα υπέρ της είναι το πολύ καλό replication που έχει ενσωματωμένο. Μιλάω για λύση master-slave, που παίζει άψογα. Έχω δοκιμάσει τέτοια λύση σε server που δεχόταν πολλά writes (master) και ο slave δεχόταν τα πολλά reads. Είναι μια πολλή καλή λύση για διαμοιρασμό του φόρτου εργασίας. Όσον αφορά στην PostgreSQL δεν έχω δοκιμάσει το replication που έχει, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω αντίστοιχη γνώμη. Ο SQL Server δεν ξέρω τι λύσεις δίνει για κάτι τέτοιο.
    Επειδή των κώδικα των εφαρμογών που ανέφερα εγώ τον γράφω...δεν υπάρχει περί υποστήριξης !
    Επειδή ο live με τον development έχει διαφορετικά distro που σημαίνει διαφοερικές εκδόσεις mysql μου έχει τύχει να βγάλω Dump που να μην δουλεύει στον άλλο ! Ενώ με μεταφορά των MyISAM φακελών+αρχείων δεν είχα ποτέ πρόβλημα ... Δεν είναι σωστό 100% δίκιο έχεις αλλά...

    Γενικά για μένα η κάθε βάση έχει την χρήση της ....και για αυτό που πήγα να κάνω με την ΜySQL δεν ήταν ...
    Για την ProgreSQL δεν έχω άποψη ..Για Oracle το συζητάμε....

    Δεν την κράζω ...πάντως ... Για σοβαρές επαγγελματικές εφαρμογές καλύτερα είναι ο SQL Server...

    Φϊλε μου ελπίζω ο Ινδός να κρατήσει την mdf μορφή...Γιατί να την αλλάξει ...? Πάντως σαν ιδέα και μόνο η ταχύτητα του Linux σε σχέση με τα καλά του SQL ...

    Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω..Αέρας θα είναι ...... Ανυπομονώ να το δω ...

    Τεσπά......

    - - - Updated - - -

    Στο eLastix πάντως η mySQL δεν έχει πει τίποτα τόσα χρόνια δουλεύει ....κομπλέ...
    Τόσες χιλιάδες κλήσεις εισερχόμενες/εξερχόμενες... τόσα reads/writes κάθε μέρα !

  3. #33
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την είδα αλλά δεν παίζει στην έκδοση που έχω στον live server ... Θέλει 5.6.6 και εγώ έχω 5.5.47 ...Αυτή μου δίνει η διανομή και πρέπει να την βάλω εξωτερικά αν είναι ...

    Στο debian που έχω σαν Develpoment έχει περίπου την ίδια έκδοση .... 5.5.40
    Θα έλεγα να βάλεις το repository της MariaDB και να εγκαταστήσεις την 5.5 ή ακόμη και 10.0.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    "When innodb_file_per_table is enabled (the default in 5.6.6 and higher), InnoDB stores ..."

    Πλέον εδώ και πολύ καιρό δουλεύω με SQL Server Express και πέραν από site δεν της βάζω κάτι άλλο ! Την έπαθα για κάποιο καιρό και τώρα δεν αλλάζω...
    Οπότε η ρύθμιση αυτή δεν με νοιάζει ! Όταν μπει η 5.6 θα την βάλω θα με διευκολύνει μεν κάπου αλλά για εφαρμογές που την ήθελα δεν .......
    Η συγκεκριμένη μεταβλητή ήταν ήδη διαθέσιμη από την MariaDB 5.3 (που ουσιαστικά είναι MySQL 5.1 με patches). Ακόμη ένας λόγος να χρησιμοποιήσεις τη MariaDB.

    Και τί κάνεις στην περίπτωση που δεν μπορείς να στήσεις SQL Server Express, γιατί δεν έχεις μηχάνημα με Windows...; Περίεργο; Κι όμως, Windows, σημαίνει άδεια, που δεν υπάρχει πάντα διαθέσιμη αν θες να είσαι σωστός και νόμιμος. Ενώ όλες οι ανοικτού κώδικα βάσεις έχουν ports σε όλα τα λειτουργικά και έχεις επιλογή. Ξέρεις τι κόστη μπορεί να γλυτώσει ένας οργανισμός/εταιρία με χρήση Linux/*BSD servers και όλα τα παρελκόμενα (web, database, mail, firewall, κτλ.) σε σχέση με εμπορικές λύσεις; Πολλά λεφτά! Και δεν είσαι κλειδωμένος σε έναν. Αυτός που έχει 15 server με Windows Server 2003 τώρα, αναγκάζεται να τα σκάσει για να έχει υποστήριξη. Τουλάχιστον στα ανοικτά λειτουργικά, έχεις την επιλογή να αναβαθμίσεις όποτε νομίζεις και μπορείς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή των κώδικα των εφαρμογών που ανέφερα εγώ τον γράφω...δεν υπάρχει περί υποστήριξης !
    Επειδή ο live με τον development έχει διαφορετικά distro που σημαίνει διαφοερικές εκδόσεις mysql μου έχει τύχει να βγάλω Dump που να μην δουλεύει στον άλλο ! Ενώ με μεταφορά των MyISAM φακελών+αρχείων δεν είχα ποτέ πρόβλημα ... Δεν είναι σωστό 100% δίκιο έχεις αλλά...
    Σόρρυ που θα επιμείνω σε αυτό, αλλά πρέπει να έπεσες στην περίπτωση που σου χτύπησε το dump στον άλλο server. Αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος. Η αντιγραφή των φακέλων και αρχείων ελλοχεύει τεράστιους κινδύνους, εδώ μιλάς για διαφορετικές εκδόσεις μεταξύ των 2 server. Μπορεί και να σου δημιούργησε θέμα αυτή η μεταφορά των βάσεων και να σου βγήκε με τρόπο που να έβριζες τη MySQL μετά γιατί δεν καταλάβαινες τι σου έφταιγε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά για μένα η κάθε βάση έχει την χρήση της ....και για αυτό που πήγα να κάνω με την ΜySQL δεν ήταν ...
    Για την ProgreSQL δεν έχω άποψη ..Για Oracle το συζητάμε....

    Δεν την κράζω ...πάντως ... Για σοβαρές επαγγελματικές εφαρμογές καλύτερα είναι ο SQL Server...
    Κι αυτό σχετικό είναι. Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις κάθε φορά. Πχ. ανέφερα τη δική μου περίπτωση παραπάνω (master-slave) που τη συγκεκριμένη στιγμή δεν ξέρω αν το παρείχε από τη μάνα της άλλη βάση (αρχές 2012). Άρα όλα είναι σχετικά. Και όπως είπα παραπάνω, το ότι στήνεις μια βάση που δεν χρειάζεται ιδιαίτερο configuration για να παίξει, δεν την κάνει απαραίτητα καλύτερη, απλά πιο φιλική.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φϊλε μου ελπίζω ο Ινδός να κρατήσει την mdf μορφή...Γιατί να την αλλάξει ...? Πάντως σαν ιδέα και μόνο η ταχύτητα του Linux σε σχέση με τα καλά του SQL ...
    Δεν εννοούσα ότι θα αλλάξει το format. Λογικά θα κρατήσει το ίδιο, το θέμα είναι αν θα παίζει το αρχείο σου με αντιγραφή από Windows server σε Linux server (ή το ανάποδο).

    Και κάτι για γέλιο:

    https://twitter.com/nixcraft/status/707842565865754624
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. SQL Server & Raid Configuration
    Από eXpLoDeR στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-15, 23:49
  2. Sql server frontend
    Από tiffany στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-15, 00:20
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:01
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-15, 11:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας