Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Μελβούρνη / Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    11996/1021
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedtouch 585v6
    Λοιπον θα ηθελα την αποψη σας εφοσον δεν ειμαι ακομα απολυτα σιγουροσ και δεν γνωριζω πολλα πραματα...
    Αξιζει να παρω ενα cisco για το σπιτι στο οποιο θα ειναι 2 pc connected η να καταφυγω σε καποια πιο φτηνη αλλα αξιολογη λυση ασ πουμε zyxel..
    Σε περιπτωση του cisco σε ενα αλλο ποστ μου ειπαν την βασικη διαφορα του soho 96 και του 836 ειναι το sdm και απο οσο γνωριζω κι εγω το vpn.Μια εξηγηση για το τι ειναι το καθεννα γιατι προσπαθω να καταλαβω ακριβως αν θα μου χρειαστουν και αν αξιζει να παρω το 836.Γνωριζω οτι υπαρχουν 3 μεθοδοι για να σετταρεις το cisco CRWS SDM και CLI.Αν παρω το soho 96 χανω πολλα χωρισ το SDM? Και τι ακριβως κανει το VPN γνωριζω λιγα πραματα...

    Το οικονομικο δεν ειναι θεμα ιδιατερο..

    Το ευχαριστο :την τεταρτη ετοιμαζομαι για 512 tellas οποτε λογικα τοτε θα με περιμενει και το eshop :P

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για home use το zyxel 652r φτάνει και περισέυει!


    για cisco δεν γνωρίζω, το vpn γενικά είναι για να κανει ένα κρυπτογραφημένο κανάλι ένας υπολογιστής με έναν αλλό.
    κάτι το οποίο το 652 υποστηρίζει

  3. #3
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristoz
    Αξιζει να παρω ενα cisco για το σπιτι στο οποιο θα ειναι 2 pc connected η να καταφυγω σε καποια πιο φτηνη αλλα αξιολογη λυση ασ πουμε zyxel..
    Το δεύτερο μηχάνημα θα το χησιμοποιείς εσύ ή θα μοιράζεσαι την σύνδεση μα άλλο άτομο

  4. #4
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Μελβούρνη / Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    11996/1021
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedtouch 585v6
    εγω θα το χρησιμοποιω (και ο αδερφος μου βεβαια).Θα ειναι σε αλλο δωματιο του σπιτιου

  5. #5
    Το avatar του μέλους Spyrosss
    Spyrosss Guest
    Πήγαινε Cisco αν έχεις τα φράγκα και γω σε λίγο καιρό εκεί θα καταλήξω με Cisco SOHO 96 (ISDN) γιατί είμαι αρκετά δυσαρεστημένος απο το ZyXEL 652R-13,μόλις παίξεις μαζί του τα παίζει
    Kαλύτερα CiSCO παρά ΣανCisco...

  6. #6
    Το avatar του μέλους ted
    ted Guest
    Εγκατεστησα adsl (siemens dslam) πριν από 4 μηνες.
    Και επειδη γνωριζω αρκετα απο cisco (επιπεδο CCNA)αποφασισα να αγορασω cisco router και ο πιο φθηνος ειναι ο cisco soho 96 (300euros).
    Η συμβουλη μου ειναι αν δεν ξερεις απο cisco καλυτερα να μην παρεις γιατι καταρχην οχι να παιξεις θα μπορεις αλλα ουτε να το σεταρεις.
    Κιαυτο γιατι to websetup που εχει είναι προκαθορισμενο να μπορεις να το κανεις configuration για χωρες που χρησιμοποιει διαφορετικα settings στο atm interface οποτε και δεν εμφανιζονται στις επιλογες του websetup.Που σημαινει οτι πρεπει να μπεις στο Ios(λειτουργικο του) μεσα απο κονσολα και να κανεις τις ρυθμισεις.
    Και εγω σου λεω οτι με καποιο τροπο το εκανες...
    Αντε μετα να κανεις PAT σε range port 2000-2100 που μπορει να απαιτει ενα παιχνιδι η εφαρμογη.θα πρεπει να κανεις forward τα port 100 φορες γιατι το configuration δεν σου δινει επιλογη να κανεις port range!!!

    Βεβαια ειναι κορυφη απο αποψη security αξιοπιστια και δεν θα σε κρεμασει ποτε.
    Αλλα αξιζει 300 euros και ολη αυτη η διαδικασια?
    Ασε που εγω αντιμετωπιζω high pings και massive lag σε online παιχνιδια οταν παιζω με πανω απο 2 παιχτες.

    Το cisco soho 96 τo συνιστω μόνο για μικρα γραφεια-εταιριες 5-10 θεσεων εργασιας και να υπαρχει φυσικα καποιος που να ξερει καποια πραγματα.Σ αθτη τη περιπτωση ειναι φυσικα μακρα η καλυτερη λυση.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Μελβούρνη / Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    11996/1021
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedtouch 585v6
    Ναι αλλα για αθτο ακριβως το λογο μπορω να παρω το 836 που θα εχει sdm και να τα κανω ολα απο εκει πιο ευκολα παρα να μπω σε cli....Βεβαια αλλα 100 euro αλλα οπως ειπα δεν παιζει τεραστιο ρολο το οικονομικο εφοσον αφου οτι και να παρω χαμενο δεν παει σε καμμια περιπτωση και ειδικα σε cissco τα αξιζει... οσο για το θεμα εγκαταστασεις δεν θα εχω προβλημα εχω και φιλο που γνωριζει που καλα αλλα και εγω δεν ειμαι ασχετος.Οσο για το massive lag που ειπεσ οφειλετε στο cisco?

  8. #8
    Εγγραφή
    14-09-2004
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συγνώμη αλλά τι παραπάνω κάνει αυτό σε σχέση με το Alcatel 530i των 60 € που έχω, 400 με 60 είναι τεράστια διαφορά.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-02-2003
    Περιοχή
    Xanthi
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    327
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    mikrotik
    Δεν μπορώ να καταλάβω Spyrosss γιατί δεν είσαι ευχαριστημένος με το Zyxel; Άντε και το πήρες το φθηνιάρικο το Cisco τι νομίζεις ότι θα κερδίσεις; Έχοντας υπ' όψην το μέσο επίπεδο του forum σε διαβεβαιώνω ότι δεν θα καταφέρεις να το ρυθμήσεις και πάλι δεν θα είσαι ευχαριστημένος. Το μόνο που έχεις να κερδίσεις άμεσα είναι η μεγαλύτερη μνήμη που έχει και άρα υποστηρίζει περισσότερα nat sessions.
    Χώρις να θέλω να κάνω προσωπκή επίθεση σε κανέναν, τις περισσότερες φορές που "φτάει ο ΟΤΕ για τις χαμηλές ταχύτητες ή τα υψηλά pings" φτάει ο χρήστης διότι είτε το μηχάνημά του είναι πίτα στους ιούς και τις κόρες είτε τρέχει κάνα μουλάρι με 500 connections ανοιχτά. Στο μόνο που πραγματικά υπάρχει δίκιο είναι στα disconnections που γίνονται κάθε τόσο και δεν μπρούμε να κάνουμε και κάνα uptime record αλλά εντάξει πώς να το κάνουμε, DSL είναι.
    Ted τώρα γι' αυτό που λές έχεις δίκιο αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Τα 128kbps ή άκόμη και τα 256 είναι πολύ λίγα για να παίξεις με QoS, πόσο μάλλον όταν απλά έχεις την ίδια εφαρμογή σε πολλά instances. Το μόνο που κατάφερα είναι κοντά στα 100ms ακόμη και με πολλά μουλάρια ανοιχτά αλλά για πακέτα της τάξεως 300-800bytes.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    τα cisco το απλό σετάρισμα είναι πάρα πολύ εύκολα . Αν, όμως , θέλεις να την ψάξεις περισσότερο , εκεί θέλει γνώσεις ,που ένας απλός χρήστης δεν έχει(traffic shaping etc). Γιαυτό και εγώ ,όταν το πήρα , φώναξα έναν φίλο μου "δικτυά" , που μου το ρύθμισε , μουμαθε και μερικά βασικά και τέρμα , δεν το ξαναπείραξα,ούτε και χρειάζεται εδώ που τα λέμε. Από ασφάλεια είναι κορυφαία,με όλες αυτές τις ρυθμίσες που έχουν .Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

  11. #11
    Το avatar του μέλους Spyrosss
    Spyrosss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alatasst
    Δεν μπορώ να καταλάβω Spyrosss γιατί δεν είσαι ευχαριστημένος με το Zyxel;
    Γιατί όλα αυτά που διαφημίζει οτι έχει αν τα βάλεις όλα μαζί θα κρασάρει σε 10 ώρες λειτουργίας. Βάλε 500 connections,VPN,logging όλες τις κατηγορίες και Filters και Firewall και αν δεν κάνει reboot σε 10 ώρες.... Η ίδια η ZyXEL δεν ασχολείτε απο ότι φαίνεται με αυτό το router έστειλα 10 mails απο διαφορετικά accounts και δεν πήρα απάντηση. Μάλλον άυτο έχει ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ απο την ZyXEL και έχει αντικατασταθεί απο το Prestige 334 το οποίο έχει και 2048 NAT sessions παρακαλώ και πιο πολλές επιλογές στο web interface,χώρίς όμως να υποστηρίζει PPPoA :S. Έχει κυκολοφορήσει όμως σε πολλά κομμάτια στο εξωτερικό..
    652 latest Firmware 27/06/2003
    634 latest Firmware 15/7/2004
    Το security του είναι ψιλο πατάτα,με ένα απλό port scan στο grc.com πέφτει η ταχύτητα κατεβάσματος πολύ. H μέθοδος Null Scan με ΝΜΑΡ περνάει δυστηχώς τον router και αν κλείσεις το Firewall ο router κάνει reboot στο πρώτο απλό port scan.
    Φυσιολογικό όταν το firmware είναι 14 μηνών και τα exploits εξελίσονται χωρίς να υπάρχει ανάλογη υποστήριξη απο την εταιρεία.

  12. #12
    Το avatar του μέλους ted
    ted Guest
    Δεν γνωριζω ακομη αν τα high pings και το lag που μου εμφανιζετε σε online παιχνιδια οταν παιζω με πανω απο 2 παιχτες ευθυνετε to cisco το θεωρω πολυ δυσκολο ,ισως μου εχει διαφυγει κατι στο configuration , ισως ευθυνετε ο ISP otenet (δυσκολο), ισως το dslam(siemens)(δυσκολο) .
    Παντως το download ειναι πολυ ικανοποιητικο μεσο ορο 40kb/s.
    Γενικα τα παντα λειτουργουν άψογα εκτος απο τα multiplayer games.
    Το παραξενο ειναι οτι μπαινω με dialup isdn 64k και παρολο που τα ping einai 150-250 ειναι σταθερα και σπανια μπορει να εμφανισει κατα μικρα διαστηματα ενα μικρο "jump" χωρις να ενοχλει.Το μονο κακο ειναι οτι οταν παιζουν παρα πολλα ατομα καποιες ελαχιστες φορες μπορει να κανει disconnect.

    Disconnect με adsl??? κανενα disconnect με sisco router
    4 μηνες τωρα το pc ειναι συνεχεια ανοιχτο το μουλαρη κατεβαζει ασταματητα και ο router ποτε δεν με κρεμασε και ουτε προκειται.
    Για να μην παρεξηγουμε τα cisco ειναι ασυγκρητα και πιστευω οτι αξιζουν τα λεφτα τους.
    Η μονη μου αμφιβολια ειναι με το συγκεκριμενο μοντελο(soho 96) στα online games και φυσικα αυτος που θα το παρει να ξερει καποια βασικα πραγματα για να μπορει να κανει To configuration σωστα.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όταν μιλάμε για CISCO, καλύτερα να κάνουμε το σταυρό μας.
    Ειδικά το SOHO 97, στα 277 ευρώ, ΣΚΟΤΩΝΕΙ.
    Μην συγκρίνετε τις κάλτσες τύπου zyxel με cisco.
    Σίγουρα, το router είναι set and forget, αλλά για ταχύτητες 384, με τα άπειρα προβλήματα εκ μέρους του οτε, χαράμι θα πάει.
    Πάντως είναι κορυφή, όποιος έχει το χρήμα, καλό είναι να καταλήξει εκεί πέρα.

    Άντε γερά.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

Παρόμοια Θέματα

  1. CISCO 837 CISCO EXPERTS OLNLY PLEASE REPLY ASAP
    Από nemesis2u στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-04, 14:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας