Σελ. 26 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728313646 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 1308
  1. #376
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπιζω να μην φτασουμε σε αυτο το σημειο και καποια στιγμη απο το 2020 να μπορον να αλλαξουν οσοι θελουν, τι να πω.

    Οπως και να εχει ταυτοτητα για το Revolut δεν αλλαζω.
    Δεν είναι μόνο η Revolut, είναι κι άλλες υπηρεσίες που ζητάνε ID. Εγώ για αλλού το έβγαλα και τελικά έσκασε και η Revolut.

    Πάντως σε ταξίδια εντός Ευρώπης δεν είχα πρόβλημα με ληγμένη και χειρόγραφη ταυτότητα. Ίσως επειδή είναι σε pristine κατάσταση. Είναι και πως θα σε κόψουν φατσικά στον έλεγχο. Το διαβατήριο είναι απλά bonus.

  2. #377
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Προς το παρον δεν μου εχει τυχει για αλλη υπηρεσια. Αν μου τυχει και ειναι απαραιτητο, ειτε θα βγαλω ταυτοτητα ειτε διαβατηριο.
    No Justice - No Peace

  3. #378
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχτές ανέβασα διαβατήριο και από τότε έχουν έρθει ακόμα 2 ειδοποιήσεις να ανεβάσω ξανά-μανά έγγραφα ταυτοποίησης.

    Μπαίνω στην εφαρμογή και συνεχίζει να λέει ότι θέλουν 72 ώρες για την διαδικασία. Ό,τι να 'ναι.

    - - - Updated - - -

    Εννοείται ότι θα τους πάρει ο διάολος αν τολμήσουν να κλειδώσουν τον λογαριασμό και τα λεφτά...
    Είχα κάνει αρχική ταυτοποίηση με νέου τύπου ταυτότητα. Μου ξαναζήτησε ταυτοποίηση "γιατί δεν δέχονται πλέον δίπλωμα οδήγησης" (ό,τι να ναι; )

    Όσο την αγνοούσα/παρέκαμπτα λειτουργούσε η κάρτα.

    Όταν έκανα την διαδικασία ταυτοποίησης μου πάγωσε τον λογαριασμό και την κάρτα μέχρι να την επιβεβαιώσουν, λέει.

    Ευτυχώς έχω μόνο 2 ευρώ μέσα, αλλά δεν πρόκειται να εμπιστευθώ εταιρία που χειρίζεται τόσο επιπόλαια τα πράγματα.

  4. #379
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα κάνει αρχική ταυτοποίηση με νέου τύπου ταυτότητα. Μου ξαναζήτησε ταυτοποίηση "γιατί δεν δέχονται πλέον δίπλωμα οδήγησης" (ό,τι να ναι; )

    Όσο την αγνοούσα/παρέκαμπτα λειτουργούσε η κάρτα.

    Όταν έκανα την διαδικασία ταυτοποίησης μου πάγωσε τον λογαριασμό και την κάρτα μέχρι να την επιβεβαιώσουν, λέει.

    Ευτυχώς έχω μόνο 2 ευρώ μέσα, αλλά δεν πρόκειται να εμπιστευθώ εταιρία που χειρίζεται τόσο επιπόλαια τα πράγματα.
    Μα ναι ρε συ, δεν είναι το ποσό, είναι το γαμώτο να σου κλειδώνουν ετσιθελικά τον λογαριασμό.

    Αυτό με το δίπλωμα οδήγησης το εξηγεί ότι με βάση τους νέους (?) κανονισμούς δεν γίνεται πλέον δεκτό.

    Αλαλούμ θα έχουμε με το Brexit, την κόβω την δουλειά, εκτός αν γίνει kolotoumba... στο εντωμεταξύ ο Boris ζητάει κι άλλο delay. Τι να λέμε τώρα, ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι θέλουν. Φταίνε κι οι άλλοι βέβαια που τα δέχονται προθύμως.

  5. #380
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να λείπει το κήρυγμα αγαπητέ. Ο άλλος μπήκε να προκαλέσει, λες και του θίξαμε τον εργοδότη.
    Ότι δηλαδή αν μου θίξεις τον εργοδότη θα θυμώσω; Για να καταλάβω, εσύ ταυτίζεσαι με τον εργοδότη σου;
    Γράψε ο,τι θέλεις για τον εργοδότη μου.
    Μόνο μη μας θίξεις τo Business Analytics κομμάτι.
    (γιατί τότε θα σκιστούν πολλά καλσόν )

    Είναι γνωστό ότι αν για κάποιο λόγο σου κλειδώσει το λογαριασμό η Revolut, λόγω της πλήρους αυτοματοποίησης μπορεί να κάνεις μήνες να πάρεις τα λεφτά από το λογαριασμό.
    Πχ το link που έβαλα μερικές σελίδες πίσω: https://www.zdnet.com/article/my-rev...me-out-of-them

    Μπορεί να σου έγραψα με μια μικρή δόση ειρωνείας και ζητάω συγνώμη για αυτό, πάντως οι αντιδράσεις σου (ότι μπήκα για να τρολάρω και για να προκαλέσω) είναι μάλλον υπερβολικές.

  6. #381
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι δηλαδή αν μου θίξεις τον εργοδότη θα θυμώσω; Για να καταλάβω, εσύ ταυτίζεσαι με τον εργοδότη σου;
    Γράψε ο,τι θέλεις για τον εργοδότη μου.
    Μόνο μη μας θίξεις τo Business Analytics κομμάτι.
    (γιατί τότε θα σκιστούν πολλά καλσόν )

    Είναι γνωστό ότι αν για κάποιο λόγο σου κλειδώσει το λογαριασμό η Revolut, λόγω της πλήρους αυτοματοποίησης μπορεί να κάνεις μήνες να πάρεις τα λεφτά από το λογαριασμό.
    Πχ το link που έβαλα μερικές σελίδες πίσω: https://www.zdnet.com/article/my-rev...me-out-of-them

    Μπορεί να σου έγραψα με μια μικρή δόση ειρωνείας και ζητάω συγνώμη για αυτό, πάντως οι αντιδράσεις σου (ότι μπήκα για να τρολάρω και για να προκαλέσω) είναι μάλλον υπερβολικές.
    Σχήμα λόγου το περί εργοδοσίας, δεν δουλεύεις εκεί άλλωστε.

    Δεν την βλέπω την πλήρη αυτοματοποίηση που λες. Οι 72 ώρες που λένε υποδεικνύουν ανθρώπινο παράγοντα. Κανένα πρόβλημα με αυτό, αρκεί να πάνε όλα καλά.

    Οπότε αυτό με τους μήνες που λες πιο πολύ σε γραφειοκρατία και υποστελέχωση μου κάνει... έχουν ακουστεί πολλά για το εργασιακό περιβάλλον, όπως και για τον CEO (μπορεί βέβαια να είναι και φήμες ανταγωνιστών, μιας και σε πολλούς χάλασε την σούπα τόσο επιτυχημένη FinTech startup).

    Συγκριτικά άλλες υπηρεσίες σου κάνουν ταυτοποίηση μέσα σε 5-15 λεπτά (προφανώς με AI). Το κακό είναι με την AI είναι ότι έχει πολλά fail, λίγο να μην είναι τέλειος ο φωτισμός... προσπαθείς 3-4 φορές και στο τέλος το παίρνει.

    Ο συμφορουμίτης παραπάνω λέει ότι έχει €2 στον λογαριασμό του. Να του τα στείλουν Ελλάδα, τι νόημα έχει ακριβώς; Η Πειραιώς π.χ. χρεώνει €4 για εισερχόμενο έμβασμα, άρα εύκολα θα βρεθείς με έλλειμμα -€2. Καλύτερα να τους τα χαρίσεις δηλαδή που λέει ο λόγος.

    ΥΓ: Για την ειρωνεία κάνε λίγο tone down αν θες και θα κάνω κι εγώ. Δεν το συνηθίζω να αρπάζομαι έτσι από το πουθενά.

  7. #382
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... έχουν ακουστεί πολλά για το εργασιακό περιβάλλον, όπως και για τον CEO (μπορεί βέβαια να είναι και φήμες ανταγωνιστών, μιας και σε πολλούς χάλασε την σούπα τόσο επιτυχημένη FinTech startup)...
    @uncharted έχεις εύκαιρο κανένα λινκ για αυτό
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  8. #383
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThT Εμφάνιση μηνυμάτων
    @uncharted έχεις εύκαιρο κανένα λινκ για αυτό
    https://www.telegraph.co.uk/technolo...king-licences/
    https://www.wired.co.uk/article/revo...tics-storonsky

  9. #384
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  10. #385
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Μου ζητήθηκε και εμένα ταυτοποίηση, αναμένω απάντηση τους .
    Επειδή η κάρτα έχει λήξει , ξέρεις κάνεις για την επανέκδοση εάν χρεωνεσαι;
    Μου φαίνεται εγραφε δωρεάν γιατί όταν το είχα φτιάξει το λογαριασμό είχα πληρώσει 5 ή 8€
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  11. #386
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    7 days and counting...

  12. #387
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η ταυτότητά μου (νέου τύπου με λατινικούς χαρακτήρες ΑΛΛΑ χειρόγραφη) δεν περνάει με τίποτα πάντως.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  13. #388
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι πλεον θελει τις μη χειρογραφες ή διαβατηριο. Παλι καλα που περνανε προς το παρον και οι ταυτοτητες.

  14. #389
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    7 days and counting...
    Είχα κολλήσει σαν εσένα μια βδομάδα "72 ωρών αναγνώριση" και τελικά την πέρασαν μετά από ένα chat με agent τους, όπου έδειξα ευγενικά μεν αλλά αυστηρά την ενόχλησή μου.

    Και ειλικρινώς αναρωτιέμαι; Δηλαδή τί; Έπρεπε να τους τραβήξω το αυτί στο customer support και μετά τους πήρε 3 λεπτά να ολοκληρώσουν την διαδικασία; (τυχαία σύμπτωση δεν ήταν, μου είπε ο customer service agent ότι το είχε κάνει escalation και περίμενε απάντηση).

    Γενικά όλος ο τρόπος που διαχειρίστηκαν το θέμα, μαζί με τις πολλές και τρομακτικές ιστορίες frozen funds που διάβασα στο ιντερνετ όσο περίμενα, μαζί με την εργασιακή γαλέρα που βλέπω να τρέχουν, και επιπρόσθετα τον ερασιτεχνισμό που δείχνουν με κρύωσαν τελείως μαζί τους. Μόλις παράγγειλα ... ένα καφέ ντελίβερι με τα φραγκοδίφραγκα που είχα στο λογαριασμό, απλά για να τον αδειάσω. Δε νομίζω να τους εμπιστευθώ ξανά με οποιοδήποτε σοβαρό ποσό, όπως έκανα στο παρελθόν.

  15. #390
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Είχα και εγώ ενεργοποιήσει τον λογαριασμό με ταυτότητα γραμμένη σε υπολογιστή καινούργια και μου ζητάνε εκ νέου ενεργοποιήση γιατί λέει δεν γίνονται δεκτά πλέον τα διπλώματα οδήγησης? Τι μου το λέει δηλαδή αφού δεν έχω ενεργοποιήσει με δίπλωμα τον λογαριασμό. Ξανακάνω ενεργοποίηση πάλι μου εμφανίζει το μήνυμα. Επειδή λοιπόν δεν ξέρουν τι τους γίνεται και αντί να ξεχωρίσουν τους πελάτες στέλνουν σε όλους το μήνυμα εκ νέου ενεργοποιήσης την έκανα για icard και monese. Θα δω στην πορεία ποια θα με βολέψει και θα κρατήσω.

Σελ. 26 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728313646 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Google Chrome - συζητηση, αποριες, προβληματα
    Από Gordito στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1990
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 06:48
  2. Μηνύματα: 19514
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-24, 22:34
  3. Windows 7 - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα
    Από DaveMurray στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 14548
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-24, 12:31
  4. Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα
    Από treli@ris στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 3137
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-24, 23:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας