Σελ. 11 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 1308
  1. #151
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Τα χρήματα σου επιστράφηκαν;

    Κι εμένα πιστεύω πως θα πάει κάπως έτσι το πράγμα... Βέβαια, έχω αρχίσει και αγχώνομαι μιας και την έχω φορτώσει με εκατοντάδες ευρώ λόγω επικείμενου ταξιδιού μου στην Τουρκία. έχει γούστο και με κρεμάσει!

  2. #152
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    ναι χωρις πρόβλημα και βασικα δεν θυμάμαι αν μου τα ειχε κρατήσει κιολας

  3. #153
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα να δοκιμάσω να βάλω χρήματα σε Sim card της Vodafone UK, pay as you go. Αποτέλεσμα; Ακόμα να μην έχουν μπει τα χρήματα στην κάρτα, η Vodafone να μου λέει πως δεν βλέπουν κάποια κίνηση και η revolut πως δεν φταίει και γενικά μια εξυπηρέτηση για κλάματα.

    Δεν μπορώ να πιστέψω πως φταίει η Vodafone, δεν έχω βρει πουθενά να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Ακόμα και στοchat μου απάντησαν πως τυπικά πρέπει να περιμένω για 24 ώρες, αλλά συνήθως η πληρωμή φαίνεται εντός λίγων λεπτών.

    Τι μπορεί να γίνεται λάθος;
    H Κάρτα σου ξεκινάει από 5391;

  4. #154
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Κάρτα σου ξεκινάει από 5391;
    Η δικιά μου ξεκινάει από 5391

  5. #155
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Κάρτα σου ξεκινάει από 5391;
    Όχι, από 5273

  6. #156
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, από 5273
    Οι νέες κάρτες (όπως η δική σου) δεν αναγνωρίζονται ως Βρετανικές από κάποια συστήματα και πιθανόν αυτό να εξηγεί την περίπτωση σου. Στο site της vodafone Αγγλίας μπορείς να κάνεις topup μόνο με κάρτες που έχουν εκδοθεί στην Αγγλία

  7. #157
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Το υποψιάστηκα χθες το βράδυ πως εκεί οφείλεται, αλλά το chat της revolut επέμενε πως θεωρείται Βρετανική, για αυτό άλλωστε και χρησιμοποίησα αυτή (τη revolut) γιατί ήξερα πως με της Εθνικής Τράπεζας δεν θα γινόταν δεκτή.

    Ευχαριστώ που μου επιβεβαιώνεις την αιτία του προβλήματος.

  8. #158
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Στο Google pay/ Samsung pay μπορείτε να βαλετε τη κάρτα για να κάνετε πληρώμες από το nfc του κινητού?
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  9. #159
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Google pay/ Samsung pay μπορείτε να βαλετε τη κάρτα για να κάνετε πληρώμες από το nfc του κινητού?
    έστω και αργα, δεν υποστηρίζεται το google pay στην Ελλάδα. Παρά ταύτα το δοκίμασα αλλά δεν έγινε δεκτή.

    Μια ερώτηση κια από μένα: Υπάρχει κάποια λίστα για το που μπορούμε να βγάλουμε χρήματα από atm στην Τουρκία χωρίς χρέωση/προμήθεια από την εκει τράπεζα; Έψαξα στην Κοινότητα, αλλά για Τουρκία δεν βρήκα πληροφορίες (πέραν του ότι δουλεύει χωρίς πρόβλημα η κάρτα) και στο site της mastercard (atm locator) δεν έχει ένδειξη για προμήθεια.

  10. #160
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έστω και αργα, δεν υποστηρίζεται το google pay στην Ελλάδα. Παρά ταύτα το δοκίμασα αλλά δεν έγινε δεκτή.

    Μια ερώτηση κια από μένα: Υπάρχει κάποια λίστα για το που μπορούμε να βγάλουμε χρήματα από atm στην Τουρκία χωρίς χρέωση/προμήθεια από την εκει τράπεζα; Έψαξα στην Κοινότητα, αλλά για Τουρκία δεν βρήκα πληροφορίες (πέραν του ότι δουλεύει χωρίς πρόβλημα η κάρτα) και στο site της mastercard (atm locator) δεν έχει ένδειξη για προμήθεια.
    Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να βρεθεί τέτοια λίστα. Θα δοκιμάσεις όταν πας και θα δεις αν σου βγάλει προμήθεια το μηχάνημα. Πρέπει να στο πει πριν να σου δωσει τα χρήματα

  11. #161
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Μετέτρεψα ένα μέρος του διαθέσιμου υπολοίπου μου σε $ και στη συνέχεια επιχείρησα να κάνω συναλλαγή με ένα online κατάστημα που έχει τιμές σε δολλάρια (συγκεκριμένα το dragon-tt.com που έχει ανταλλακτικά κινητών).

    Η συναλλαγή μπλοκαρίστηκε ως «ύποπτη» αλλά εμένα η απορία μου είναι γιατί η προσπάθεια χρέωσης έγινε σε € όταν ο λογαριασμός έχει επαρκές υπόλοιπο σε $; Να έκανε άραγε ο έμπορος την αλλαγή (λόγω χώρας πρέλευσης του πελάτη) ή οι πληρωμές γίνονται πάντα στο βασικό νόμισμα του λογαριασμού (που προφανώς είναι €);

  12. #162
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετέτρεψα ένα μέρος του διαθέσιμου υπολοίπου μου σε $ και στη συνέχεια επιχείρησα να κάνω συναλλαγή με ένα online κατάστημα που έχει τιμές σε δολλάρια (συγκεκριμένα το dragon-tt.com που έχει ανταλλακτικά κινητών).

    Η συναλλαγή μπλοκαρίστηκε ως «ύποπτη» αλλά εμένα η απορία μου είναι γιατί η προσπάθεια χρέωσης έγινε σε € όταν ο λογαριασμός έχει επαρκές υπόλοιπο σε $; Να έκανε άραγε ο έμπορος την αλλαγή (λόγω χώρας πρέλευσης του πελάτη) ή οι πληρωμές γίνονται πάντα στο βασικό νόμισμα του λογαριασμού (που προφανώς είναι €);
    Όσες φόρες έχω υπόλοιπο σε άλλο νόμισμα και κάνω κάποια συναλλαγή σε εκείνο το νόμισμα την περνάει απο εκεί, αν είναι όμως έστω και 0,01$ διαφορά θα πάρει όλο το πόσο απο το υπόλοιπο σε euro, πάλι όμως αναφέρει πως ζητάει πχ 100$ και χρεώνει 90€.

  13. #163
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    ΟΚ, ευχαριστώ. Άρα το μαγαζί έκανε τη χρέωση σε € γιατί το ποσό εμφανίστηκε απ' ευθείας σε αυτό το νόμισμα χωρίς κάποια αναφορά σε χρέωση με $.

  14. #164
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.351
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετέτρεψα ένα μέρος του διαθέσιμου υπολοίπου μου σε $ και στη συνέχεια επιχείρησα να κάνω συναλλαγή με ένα online κατάστημα που έχει τιμές σε δολλάρια (συγκεκριμένα το dragon-tt.com που έχει ανταλλακτικά κινητών).

    Η συναλλαγή μπλοκαρίστηκε ως «ύποπτη» αλλά εμένα η απορία μου είναι γιατί η προσπάθεια χρέωσης έγινε σε € όταν ο λογαριασμός έχει επαρκές υπόλοιπο σε $; Να έκανε άραγε ο έμπορος την αλλαγή (λόγω χώρας πρέλευσης του πελάτη) ή οι πληρωμές γίνονται πάντα στο βασικό νόμισμα του λογαριασμού (που προφανώς είναι €);
    Τι κερδίζεις που άλλαξες νόμισμα σε δολλάρια πριν κάνεις την αγορά, σε σχέση με το να αγόραζες κατευθείαν με ευρώ;
    Αφού δεν υπάρχει φόρος μετατροπής σε άλλο νόμισμα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #165
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Έγινε λόγω συνήθειας όσον αφορά στο πόσο προσεκτικός είμαι με άλλα συστήματα πληρωμών (πιστωτικές/paypal) στο θέμα των προμηθειών κατά τη μετατροπή νομισμάτων και επειδή υπήρχε (πάλι λόγω συνήθειας) μια αμυδρή ιδέα στο μυαλό μου ότι η συναλλαγή θα γίνει στο νόμισμα που έχει επαρκές υπόλοιπο στο λογαριασμό μου.

    Στη συγκεκριμένη περίπτωση τίποτα από τα δύο δεν ισχύει αλλά ήταν και η πρώτη μου φορά .. που θα πάει θα το συνηθίσω κι αυτό.

Σελ. 11 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19505
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 07:02
  2. Google Chrome - συζητηση, αποριες, προβληματα
    Από Gordito στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1984
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-24, 07:10
  3. Windows 7 - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα
    Από DaveMurray στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 14548
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-24, 12:31
  4. Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα
    Από treli@ris στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 3137
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-24, 23:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας