Σελ. 33 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 1308
  1. #481
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    lewton για cryptos είναι τσουχτερή η προμήθεια της Revolut, δες και προς Bitstamp (με το οποίο συνεργάζονται).

  2. #482
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά δε την έκανες και την επόμενη εβδομάδα στο ξαναζήτησε.
    Εμένα αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι ότι δεν έδωσαν κανένα feedback για την πρώτη φορά που το έκανα.
    Ήρθε νέα ειδοποίηση στο app (και όχι δεύτερο e-mail, e-mail ήρθε μόνο την πρώτη φορά) που έγραφε να κάνω ταυτοποίηση, σαν να μην είχα ήδη κάνει πριν λίγες μέρες.
    Τα ίδια κάναν και σε μένα. Είχα κάνει αρχικά ταυτοποίηση με Ελληνική ταυτότητα (τυπωμενη με λατινικούς χαρακτήρες). Τη δέχτηκαν. Μετά μου ξαναζήτησαν γράφοντας ότι δεν κάνει το δίπλωμα (!!) που είχα υποβάλλει. Αλλ' αντ' αλλων δηλαδή. Την ξαναέβαλα. Την ξαναδέχτηκαν. Περιμένω να την ξαναζητήσουν. 3 φορές μου την έχουν ζητήσει ως τώρα!
    Καθόλου σοβαρή αντιμετώπιση.

  3. #483
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.586
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    lewton για cryptos είναι τσουχτερή η προμήθεια της Revolut, δες και προς Bitstamp (με το οποίο συνεργάζονται).
    Δεν έχεις άδικο αλλά δεν έχω καμία όρεξη να καταλήξω με 15 διαφορετικές υπηρεσίες επειδή η κάθε μια είναι λίγο φθηνότερη σε κάτι.
    Όπως το βλέπω το crypto είναι κάτι εντελώς δευτερεύον για εμένα και μιλάμε για ένα προϊόν που βάζω κάποια χρήματα όταν το βλέπω πεσμένο με σκοπό είτε να τα χάσω τελείως είτε να πάρω απόδοση 300% αν ξαναπάει η τιμή του στα 20 χιλιάδες δολάρια. Με αυτό το δεδομένο, το να ανοίξω λογαριασμό ειδικά για αυτό είναι too much.

  4. #484
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Νομίζω ότι το πρόβλημα με τη ταυτοποίηση και δίπλωμα οδήγησης προέκυψε λόγω εξόδου του UK από την ΕΕ. Το email με το οποίο με ειδοποιούσαν σχετικά αυτό έγραφε.

  5. #485
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    2 φορές μου Ζητήθηκε και μένα ταυτοποίηση.
    Μια όταν γράφτηκα πρώτη φορά πριν χρόνια και δεύτερη πριν κανένα μήνα.
    Με την πρώτη τα δέχτηκαν και τις 2 φορές.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #486
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι το πρόβλημα με τη ταυτοποίηση και δίπλωμα οδήγησης προέκυψε λόγω εξόδου του UK από την ΕΕ. Το email με το οποίο με ειδοποιούσαν σχετικά αυτό έγραφε.
    Ναι μόνο που εστελναν το ίδιο mail σε όλους είτε είχαν κάνει ταυτοποίηση με δίπλωμα είτε με ταυτότητα.

  7. #487
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το πρόβλημα είναι πως κάνουν την ταυτοποίηση μόνοι τους και δεν πληρώνουν τρίτη εταιρεία να τους την κάνει. Το Paypal αν θυμάμαι καλά έστελνε στην KPMG και όταν αυτοί τους έδιναν το ΟΚ σε ταυτοποιούσε. Αντίστοιχα αλλά δεν ξέρω σε ποιον τρίτο στέλνουν και άλλοι, φαίνεται στους όρους που συμφωνείς και στο χρόνο μέχρι να ολοκληρωθεί η ταυτοποίηση. Τώρα η Revolut θέλει να κρατήσει χαμηλά τα κόστη, οπότε έχει 2 πρότυπα από Ελλάδα, διαβατήριο και νέα ταυτότητα και κάνουν τη σύγκριση οι υπάλληλοί της. Ενώ αν έστελνε στην άλλη εταιρεία που έχει ειδικό υπάλληλο να χειρίζεται ταυτοποιήσεις από Ελλάδα ξέρει όλες τις περιπτώσεις. Δεν είναι θέμα δέχομαι, δεν δέχομαι το ένα έγγραφο ή το άλλο. Και αν κάποιος αποτύχει στην ταυτοποίηση προφανώς δεν τους νοιάζει, αρκεί οι αποτυχίες να είναι χαμηλό ποσοστό.

    Τώρα το να θεωρεί κάποιος τόσο σημαντικό να αποκτήσει revolut με την πλύση εγκεφάλου που γίνεται εδώ και σε άλλα fora ώστε να αλλάξει ταυτότητα ή να βγάλει διαβατήριο επί τούτου ελπίζω να μην το κάνει κανείς πραγματικά. Υπάρχουν και άλλες λύσεις και έχουν αναφερθεί, curve, transferwise (βγάζει πλέον και κάρτες με χαμηλές/μηδενικές προμήθειες) και είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν/σύντομα θα υπάρξουν κι άλλες - να δούμε αν και τι νέα προϊόντα θα κυκλοφορήσει η (σε ελληνικά χέρια πια) Praxia bank.
    hnesne

  8. #488
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Η ταυτοτητα μου είναι χειρόγραφη και έχει ακόμα 2 χρόνια ζωής για να κλείσει 15ετια. Όταν η revolut ξεκίνησε να ζητάει ξανά ταυτότητα μάζεψα τα λεφτακια μου και αντε γειά. Την έκανα για αλλού και ας συνεχίζουν να στέλνουν mail για ταυτοποίηση. Δεν είναι δικό μου πρόβλημα που έφυγαν από uk ούτε αν εκεί που πάνε δεν δέχονται διπλώματα οδήγησης. Από την στιγμή που είναι επίσημα έγγραφα κράτους ΕΕ (ταυτότητα, δίπλωμα) θα έπρεπε να τα δέχονται χωρίς πολλά πολλά. Δεν θα τρέχω για καινούργιες ταυτότητες επειδή η revolut άλλαξε πολιτική. Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που λένε...

  9. #489
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Περισσότερο θα έπρεπε να μας προβληματίζει ότι είμαστε μάλλον η μοναδική χώρα της Ε.Ε. που έχουμε τέτοιες ταυτότητες το έτος 2020.

  10. #490
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Εντάξει άλλες δεν έχουν καθόλου

  11. #491
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από likos_de Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταυτοτητα μου είναι χειρόγραφη και έχει ακόμα 2 χρόνια ζωής για να κλείσει 15ετια. Όταν η revolut ξεκίνησε να ζητάει ξανά ταυτότητα μάζεψα τα λεφτακια μου και αντε γειά. Την έκανα για αλλού και ας συνεχίζουν να στέλνουν mail για ταυτοποίηση. Δεν είναι δικό μου πρόβλημα που έφυγαν από uk ούτε αν εκεί που πάνε δεν δέχονται διπλώματα οδήγησης. Από την στιγμή που είναι επίσημα έγγραφα κράτους ΕΕ (ταυτότητα, δίπλωμα) θα έπρεπε να τα δέχονται χωρίς πολλά πολλά. Δεν θα τρέχω για καινούργιες ταυτότητες επειδή η revolut άλλαξε πολιτική. Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που λένε...
    Ακριβώς αυτό. Σιγά την υπηρεσία που πρέπει να κάτσουμε να αποδείξουμε τα προφανή. Ότι είμαστε νόμιμοι κάτοικοι Ελλάδας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περισσότερο θα έπρεπε να μας προβληματίζει ότι είμαστε μάλλον η μοναδική χώρα της Ε.Ε. που έχουμε τέτοιες ταυτότητες το έτος 2020.
    Κανένας προβληματισμός. Ζούμε σε θρησκοκρατούμενη χώρα με αμέτρητους θρησκο-ταλιμπάν.

    Είμαστε ικανοί και διατεθιμένοι να πληρώνουμε πρόστιμα για μη συμμόρφωση με τα πρότυπα ταυτοτήτων της Ε.Ε. από το να λάβουμε το "χάραγμα" (SIC) και το "τΖιπάρισμα" (SIC).

    Εν ολίγοις, είμαστε ένας υπέροχος γεωγραφικός τόπος, με μη υπέροχες - αναχρονιστικές - αντιλήψεις...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει άλλες δεν έχουν καθόλου
    Ποιές (εντός Ε.Ε.);
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #492
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιές (εντός Ε.Ε.);
    Εδώ έχει περισσότερες πληροφορίες: https://en.wikipedia.org/wiki/Nation...ation_document
    Ανυπόγραφος

  13. #493
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένας προβληματισμός. Ζούμε σε θρησκοκρατούμενη χώρα με αμέτρητους θρησκο-ταλιμπάν.

    Είμαστε ικανοί και διατεθιμένοι να πληρώνουμε πρόστιμα για μη συμμόρφωση με τα πρότυπα ταυτοτήτων της Ε.Ε. από το να λάβουμε το "χάραγμα" (SIC) και το "τΖιπάρισμα" (SIC).

    Εν ολίγοις, είμαστε ένας υπέροχος γεωγραφικός τόπος, με μη υπέροχες - αναχρονιστικές - αντιλήψεις...
    Χωρίς να διαφωνώ στο τι χώρα είμαστε, δεν πιστεύω είναι αυτός ο λόγος. Τα διαβατήρια μια χαρά έχουν το χάραγμα μέσα και δεν μιλάει κανείς εκτός από 5-6 γραφικούς.
    Πιο πιθανό το θεωρώ να είναι λόγω κόστους (όπως και η μη αλλαγή στην 15ετία).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ποιές (εντός Ε.Ε.);
    Από την στιγμή που έφυγε το ΗΒ μένουν Ιρλανδία Δανία.
    Ειδικά στο ΗΒ είναι απίστευτα κολλημένοι εναντίων στο να βγάλουν ταυτότητα. Χρησιμοποιούν δίπλωμα οδήγησης ή για πιο σοβαρά θέματα διαβατήριο (αν υπάρχει).
    Δηλαδή κάποιος που δεν έχει δίπλωμα και δεν έχει ταξιδέψει στο εξωτερικό δεν έχει τρόπο να αποδείξει την ταυτότητα του. Γιαυτό πάνε και βγάζουν προσωρινό (provisional) δίπλωμα οδήγησης που είναι και καλά για τους μαθητευόμενους, ακόμα και αν δεν έχουν σκοπό να κάνουν ποτέ μάθημα οδήγησης, απλά και μόνο για να αποδείξουν ότι είναι 18+ και να μπορούν να πιουν μια μπύρα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 12-05-20 στις 12:20.

  14. #494
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.586
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Είναι ίδιον των βόρειων λαών γενικά να μην έχουν ταυτότητα.
    Στη Σουηδία έχουν ταυτότητες μόλις από το 2005 και δεν είναι υποχρεωτικές.
    Κάποιοι παίρνουν ταυτότητα ακόμα από την τράπεζά τους και με αυτό κάνουν τα πάντα.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Identi...Sweden#History

  15. #495
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δείτε και την transferwise.
    Εχει καλύτερη φήμη από την revolut.

Σελ. 33 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19518
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-24, 00:53
  2. Google Chrome - συζητηση, αποριες, προβληματα
    Από Gordito στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1990
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 06:48
  3. Windows 7 - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα
    Από DaveMurray στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 14548
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-24, 12:31
  4. Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα
    Από treli@ris στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 3137
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-24, 23:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας