Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 38
  1. #16
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αυτός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι Photoshop, Premiere και after efects χρησιμοποιούν μόνο επαγγελματίες;
    Φιλε τα προγραμματα αυτα ειναι επαγγελματικα και καποιοι δουλευουν τρελα για να βγουν.
    Αν θες να το παιξεις ερασιτεχνης πηγαινε σε τιποτα inkscape, audacity η movie maker.
    Οι επαγγελματιες βγαζουν λεφτα απο αυτα τα προγραμματα, γιαυτο και πληρωνουν να τα αγορασουν. Και για αυτους ενδιαφερονται οι εταιριες.... για σενα που θα το κανεις στο χαβαλε δεν δινουν σημασια.

    Η να στο πω αλλιως, ζητηση και προσφορα. Για να ζητανε τοσα λεφτα, παει να πει οτι καποιοι τα δινουν.

  2. #17
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αυτός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι Photoshop, Premiere και after efects χρησιμοποιούν μόνο επαγγελματίες;
    Να χρησιμοποιήσεις Paint.NET, Krita ή GIMP, OpenShot ή Avidemux και Natron που είναι FOSS και κάνουν αρκετά καλή δουλειά, ακόμα και σε επαγγελματικό επίπεδο, και είναι καθαρά από ιούς.

  3. #18
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να χρησιμοποιήσεις Paint.NET, Krita ή GIMP, OpenShot ή Avidemux και Natron που είναι FOSS και κάνουν αρκετά καλή δουλειά, ακόμα και σε επαγγελματικό επίπεδο, και είναι καθαρά από ιούς.
    Το ότι είναι FOSS δε σημαίνει αυτομάτως και υποχρεωτικά ότι είναι και καθαρά από ιούς: http://blog.linuxmint.com/?p=2994
    Ανυπόγραφος

  4. #19
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Προσωπικά έχω αγοράσει το office και και τα προγράμματα της δουλειάς μου. Οτιδήποτε άλλο έχω δωρεάν εφαρμογές που είναι αξιοπρεπέστατες για το 99% των χρηστών, από 7zip ως το Gimp

  5. #20
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι είναι FOSS δε σημαίνει αυτομάτως και υποχρεωτικά ότι είναι και καθαρά από ιούς: http://blog.linuxmint.com/?p=2994
    Πολυ σωστα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά έχω αγοράσει το office και και τα προγράμματα της δουλειάς μου. Οτιδήποτε άλλο έχω δωρεάν εφαρμογές που είναι αξιοπρεπέστατες για το 99% των χρηστών, από 7zip ως το Gimp
    Ακριβως, για αυτο μιλαμε για το 1% (ουσιαστικα το ποσοστο ειναι μικροτερο) εδω.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι είναι FOSS δε σημαίνει αυτομάτως και υποχρεωτικά ότι είναι και καθαρά από ιούς: http://blog.linuxmint.com/?p=2994
    Προφανώς, αλλά αυτό έχει να κάνει με το αν είναι μολυσμένο το αρχείο που κατεβάζεις, απ' όπου και αν το κατεβάζεις. Το χ crack για οποιοδήποτε proprietary software έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να είναι και malware παρά το FOSS που κατεβάζεις από το δικό του website(και ναι ξέρω για το Mint και το Transmission).

  7. #22
    Εγγραφή
    07-07-2008
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες να το παιξεις ερασιτεχνης πηγαινε σε τιποτα inkscape, audacity η movie maker.
    Τι έχει το inkscape μια χαρά είναι! Ξέρεις τι ωραία πράγματα κάνει κάποιος με αυτό;
    Ας μην αναφέρω πόσο ωραία βίντεο έχω φτιάξει με το movie maker

  8. #23
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να χρησιμοποιήσεις Paint.NET, Krita ή GIMP, OpenShot ή Avidemux και Natron που είναι FOSS και κάνουν αρκετά καλή δουλειά, ακόμα και σε επαγγελματικό επίπεδο, και είναι καθαρά από ιούς.
    Μόνο που το paint.net απέχει μερικά έτη φωτός απο το photoshop. Ακόμα και αν δεν είσαι επαγγελματίας. Αν είσαι ας μην το συζητήσουμε καν....

  9. #24
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atilas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι έχει το inkscape μια χαρά είναι! Ξέρεις τι ωραία πράγματα κάνει κάποιος με αυτό;
    Ας μην αναφέρω πόσο ωραία βίντεο έχω φτιάξει με το movie maker
    Για ερασιτέχνες καλά είναι τώρα όταν μιλάμε για επαγγελματική επεξεργασία σήματος άστο μιλάμε σε άλλο επίπεδο.

  10. #25
    Εγγραφή
    17-12-2015
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ξέρετε, μερικοί δουλεύουμε εθελοντικά για μήνες για να βγάλουμε πχ ένα ντοκιμαντέρ από το οποίο δε βγάζουμε ούτε 1 ευρώ. Η δημιουργία δε σημαίνει πάντοτε επιδίωξη απόκτησης κέρδους. Από τις εναλλακτικές που προτείνετε (το windows movie maker δε το σχολιάζω), μόνο το GIMP έχω δοκιμάσει, που σε καμία περίπτωση δε μπορεί να ανταγωνιστεί το Photoshop.

    Ναι κάποιοι δουλεύουν για να βγουν αυτά τα προγράμματα.. Μόνο που τα χρήματα δεν πηγαίνουν αναλογικά σε αυτούς που δουλεύουν γι αυτά :-)

  11. #26
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Εχει τίποτα κακό ή λίγο το audacity?
    Μια χαρά παίζει, αν θέλετε κι'άλλα πολλά τότε (πχ) MatLab.

  12. #27
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Ubiquiti USG
    SNR / Attn
    (dB) / 14db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παθών κι εδώ, από user ο οποίος άνοιξε email από junk, με αποστολέα twuoq@whatever.zb κι έτρεξε και το αρχείο. Είχε δικαιώματα σε 4/14 servers αλλά ευτυχώς όχι administrator οπότε γλυτώσαμε τουλάχιστον το σβήσιμο των shadow copies. 3 servers γίνανε restore από backup, ο fileserver έγινε restore με previous versions. Από ψάξιμο τότε (24/2/2016) 4/95 antivirus μπορούσαν να το έχουν βρεί, κανένα από αυτά εγκατεστημένο στην εταιρεία. Αποτέλεσμα: Υπερωρία πέμπτη και παρασκευή και δουλειά από remote το ΣΚ. Προσοχή παιδιά!

  13. #28
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αυτός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρετε, μερικοί δουλεύουμε εθελοντικά για μήνες για να βγάλουμε πχ ένα ντοκιμαντέρ από το οποίο δε βγάζουμε ούτε 1 ευρώ. Η δημιουργία δε σημαίνει πάντοτε επιδίωξη απόκτησης κέρδους. Από τις εναλλακτικές που προτείνετε (το windows movie maker δε το σχολιάζω), μόνο το GIMP έχω δοκιμάσει, που σε καμία περίπτωση δε μπορεί να ανταγωνιστεί το Photoshop.

    Ναι κάποιοι δουλεύουν για να βγουν αυτά τα προγράμματα.. Μόνο που τα χρήματα δεν πηγαίνουν αναλογικά σε αυτούς που δουλεύουν γι αυτά :-)
    Εθελοντικα δουλευε οσο θες, αυτο δεν δικαιολογει να θες δωρεαν Photoshop επειδη θες να δουλευεις χωρις να πληρωνεσαι. Υπαρχει κοσμος που ζει απο αυτο. Αν εχεις το χρονο να δουλευεις εθελοντικα σε ζηλευω. Εγω δεν εχω ουτε δευτερολεπτο. Αν εχεις την τεχνογνωσια να δουλευεις στο photoshop τοτε αρχισε να ζητας λεφτα. Αν εχεις τοσα λεφτα που γουσταρεις να δουλευεις για χαβαλε τοτε μπορεις σιγουρα να δωσεις τα λεφτα που κανει το photoshop.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει τίποτα κακό ή λίγο το audacity?
    Μια χαρά παίζει, αν θέλετε κι'άλλα πολλά τότε (πχ) MatLab.
    Οπως ειπα και πριν για τελειως ερασιτεχνες καλο ειναι. Τωρα οταν μπεις σε θεματα εικονικων οργανων, dmx φωτων, τρισδιαστατων τοποθετησεων στο χωρο, ακουστικη σχεδιαση χωρου, dSP effects, nr filters, remote VST κλπ που σσχολουνται οι ειδικοι οπως εγω, το audacity ειναι απλα αχρηστο.

    Και αν μου επιτρεπεις η συγκριση με το matlab ηταν τελειως ακυρη. Προγραμματα επαγγελματικης επεξεργασιας ηχου δεν εχουν καμια σχεση με το matlab.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 14-03-16 στις 11:29.

  14. #29
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    ... η συγκριση με το matlab ηταν τελειως ακυρη ...
    για maths και signal processing τι πρόγραμμα έχουμε?
    Υπάρχει/υπήρχε toolbox που έκανε διάφορα εντυπωσιακά, πόσο κοντά/μακρυά είναι σε αυτά που γράφεις δεν ξέρω.
    Φίλτρα και effects (και άλλα πολλά) γίνονται και στο MatLab.
    Aν έχεις .wav κάνεις τα πάντα.
    Αν θες να κάνεις εμπορικό CD απο Rock group ή φίρμα τότε ΟΚ, θα υπάρχουν εξειδικευμένα πακέτα για το χώρο της παραγωγής.
    Για να γράφεις έτσι υποθέτω ότι έχεις περάσει απο studio και κατέχεις τα του ήχου και της ηχογράφησης.

  15. #30
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    για maths και signal processing τι πρόγραμμα έχουμε?
    Υπάρχει/υπήρχε toolbox που έκανε διάφορα εντυπωσιακά, πόσο κοντά/μακρυά είναι σε αυτά που γράφεις δεν ξέρω.
    Φίλτρα και effects (και άλλα πολλά) γίνονται και στο MatLab.
    Aν έχεις .wav κάνεις τα πάντα.
    Αν θες να κάνεις εμπορικό CD απο Rock group ή φίρμα τότε ΟΚ, θα υπάρχουν εξειδικευμένα πακέτα για το χώρο της παραγωγής.
    Για να γράφεις έτσι υποθέτω ότι έχεις περάσει απο studio και κατέχεις τα του ήχου και της ηχογράφησης.
    Το matlab ειναι εργαστηριακο, ειναι για να μαθαινεις, εννοουσα production environment.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας