Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-38 από 38
  1. #31
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αυτός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρετε, μερικοί δουλεύουμε εθελοντικά για μήνες για να βγάλουμε πχ ένα ντοκιμαντέρ από το οποίο δε βγάζουμε ούτε 1 ευρώ. Η δημιουργία δε σημαίνει πάντοτε επιδίωξη απόκτησης κέρδους. Από τις εναλλακτικές που προτείνετε (το windows movie maker δε το σχολιάζω), μόνο το GIMP έχω δοκιμάσει, που σε καμία περίπτωση δε μπορεί να ανταγωνιστεί το Photoshop.

    Ναι κάποιοι δουλεύουν για να βγουν αυτά τα προγράμματα.. Μόνο που τα χρήματα δεν πηγαίνουν αναλογικά σε αυτούς που δουλεύουν γι αυτά :-)
    Το πραγματικό κακό με την χρήση πειρατικού λογισμικού είναι πως συντηρείς την υπάρχουσα κατάσταση. Η adobe δεν είναι καμιά σοβαρή εταιρεία όπως προσπαθούν να πείσουν μερικοί, μόλις το προηγούμενο μήνα το creative cloud είχε bug που έσβηνε αρχεία από τους υπολογιστές των χρηστών —τουλάχιστον στο ransom-ware αν πληρώσεις τα παίρνεις πίσω . Αυτό που έχει η adobe είναι ο έλεγχος του psd και κρατάει μια ολόκληρη βιομηχανία όμηρο.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #32
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πραγματικό κακό με την χρήση πειρατικού λογισμικού είναι πως συντηρείς την υπάρχουσα κατάσταση. Η adobe δεν είναι καμιά σοβαρή εταιρεία όπως προσπαθούν να πείσουν μερικοί, μόλις το προηγούμενο μήνα το creative cloud είχε bug που έσβηνε αρχεία από τους υπολογιστές των χρηστών —τουλάχιστον στο ransom-ware αν πληρώσεις τα παίρνεις πίσω . Αυτό που έχει η adobe είναι ο έλεγχος του psd και κρατάει μια ολόκληρη βιομηχανία όμηρο.
    Όχι ιδιαίτερα. Θα μπορούσες να ζητήσεις το έργο σου από τον γραφίστα σε PDF, που ναι μεν είναι proprietary format, αλλά υπάρχουν free readers. Πάντα μεταφέρω γραφικά σε pdf, ειδικά vector graffics γιατί δεν ξέρω αν ο άλλος θα έχει illustrator για να τα ανοίξει.

    Το πρόβλημα με αυτές τις εταιρίες είναι ότι μέχρι πριν λίγο καιρό έβγαζαν ένα software το οποίο αγόραζες και χρυσοπλήρωνες τις αναβαθμίσεις. Επιτέλους κάποιες από αυτές ξύπνησαν και έβγαλαν σε μοντέλο ενοικίασης το software.
    Βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο αυτό είναι κακό για κάποιους που ήθελαν απλά να αγοράσουν κάτι και να το έχουν για πάντα.

    P.S. Το να προσπαθήσεις να εκπαιδεύσεις μη-γνώστες να μην ανοίγουν άκυρα/άγνωστα email είναι σαν να προσπαθήσεις να εκπαιδεύσεις έναν πίθηκο να παίξει πιάνο. Το 2ο βέβαια το βλέπω πιο πιθανό. Αυτός είναι και ο λόγος που σταμάτησα να ασχολούμαι με b2b tech support.


    Η πρώτη κουβέντα στο The IT Crowd τα λέει όλα: Hello IT. Have you tried turning it off and on again.
    Working from home

  3. #33
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    ... να εκπαιδεύσεις μη-γνώστες να μην ανοίγουν άκυρα/άγνωστα email ...
    περίπου διαφωνώ, δεν είναι απόλυτο αυτό που λες αν και σε μερικές (μεμονωμένες ευτυχώς) περιπτώσεις παραδέχομαι ότι ισχύει.
    .
    Πιο παλιά είχα τέτοια προβλήματα, πολλά e-mail. Τα περισσότερα όταν δεν ήταν spam ήταν scum και malware.
    Εφτιαξα κάτι φίλτρα, βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά και πάλι όλο και κάτι περνούσε.
    Εδωσα μια λίστα, υπ'ευθύνη μου εννοείται, με τα e-mail που τα ανοίγουμε χωρίς να ρωτάμε, (πελατών, συνεργατών, προμηθευτών κλπ) και περίπου το πρόβλημα λύθηκε, η τουλάχιστον έπαψε να τρώει χρόνο.
    .
    Τα πράγματα ξαναχάλασαν όταν διάφοροι managers, καραmanagers και άλλοι πήγαιναν πάνω απο τις κοπέλες στη ρεσεψιόν ή στα λογιστήρια και τους έλεγαν τι είναι αυτό και εκείνο και διαβασέ το και τυπωσέ το και στείλτο κλπ. όταν δεν έκαναν την mαλακia οι ίδιοι.
    .
    Η λύση (γνώμη μου) είναι antivirus ή (εκεί που μας παίρνει) FreeBSD.
    Αν δεν, τότε όλα τα εταιρκά e-mail θα πρέπει να περνάνε απο το IT της εταιρείας, αν δεν το θέλουν τότε ας λουστούν τις συνέπειες.

  4. #34
    Εγγραφή
    30-03-2012
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά Αργοστόλι
    Μηνύματα
    1.568
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    21287 kbps /1020 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Router
    TP-LINK TD-W9970 V1
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αλήθεια από πιο domain έρχονται τα μηνύματα??? να τους ρίξουμε μια blacklist.

  5. #35
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.449
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χθες το βραδυ με καλεσε ενας φιλος για εναν εξωτερικο δισκο που του εφεραν ο οποιος ειχε μολυνθει.
    Προσπαθουσε να βρει τροπο να επαναφερει τα κρυπτογραφημενα αρχεια.
    Το αποτελεσμα; Μολυνθηκε και ο δικος του υπολογιστης.
    Δεν ξερω αν ειχει καποιο αρχειο Autorun στον εξωτερικο δισκο που του εφεραν η αν τα κρυπτογραφημενα
    αρχεια εχουν και κακοβουλο κωδικα περα απο την κρυπτογραφηση.
    Οποτε συστηνω απεριοριστη προσοχη στους χειρισμους με μολυσμενους υπολογιστες, δισκους η στικακια που
    εχουν περασει απο μολυσμενους υπολογιστες.
    Αργοτερα μεσα στη μερα πιστευω θα εχω περισσοτερες πληροφοριες αν δεν εχει γινει φορματ στον δισκο.

    - - - Updated - - -

    Δυστυχως ειχε γινει φορματ και στον δισκο και στο φορητο, αλλα υπαρχει ακομα στον αλλο υπολογιστη απο τον οποιο ξεκινησε η ολη ιστορια.
    Εχω συννενοηθει με τον ανθρωπο ωστε οταν του φερουν τον υπολογιστη να βαλει τον εξωτερικο δισκο και ενα στικακι με dummy αρχεια,
    ωστε να μπορεσουμε να δουμε με ποιον τροπο εγινε η μεταφορα του ιου και στους αλλους υπολογιστες.

  6. #36
    Εγγραφή
    17-12-2015
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εθελοντικα δουλευε οσο θες, αυτο δεν δικαιολογει να θες δωρεαν Photoshop επειδη θες να δουλευεις χωρις να πληρωνεσαι. Υπαρχει κοσμος που ζει απο αυτο. Αν εχεις το χρονο να δουλευεις εθελοντικα σε ζηλευω. Εγω δεν εχω ουτε δευτερολεπτο. Αν εχεις την τεχνογνωσια να δουλευεις στο photoshop τοτε αρχισε να ζητας λεφτα. Αν εχεις τοσα λεφτα που γουσταρεις να δουλευεις για χαβαλε τοτε μπορεις σιγουρα να δωσεις τα λεφτα που κανει το photoshop.
    Αυτό που σου λέω είναι ότι ΔΕΝ βγάζουν λεφτά όσοι χρειάζονται το photoshop ή το premiere. Και το "δουλεύω εθελοντικά σε κάτι" ΔΕ σημαίνει ούτε ότι κάνω χαβαλέ.

    Εγω δεν εχω ουτε δευτερολεπτο.
    Βαθιά μέσα μου θέλω να δώσω μια απάντηση που σηκώνει ban

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει τίποτα κακό ή λίγο το audacity?
    Μια χαρά παίζει, αν θέλετε κι'άλλα πολλά τότε (πχ) MatLab.
    Εξαρτάται από τη χρήση που θέλεις να κάνεις.. Σαν το Nuendo δεν είναι..

  7. #37
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE
    Εμας μας ήρθε από 111.92.66.181 - newbrough.com
    Καλό backup η μόνη λύση γι'αυτά τα προβλήματα...

  8. #38
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμας μας ήρθε από 111.92.66.181 - newbrough.com
    Καλό backup η μόνη λύση γι'αυτά τα προβλήματα...
    Πόσο δίκιο έχεις. Και μιας και το είπες... ας κάτσω να κάνω ένα.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας