Καλησπέρα σε όλους,

Εδώ και μερικές μέρες μεταπήδησα στο Android μετά από 4 χρόνια χρήσης ενός Windows Phone και τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι λίγο στον ελεύθερό μου χρόνο με την απενεργοποίηση των άχρηστων υπηρεσιών του Google Account και του ιστορικού του λογαριασμού μου. Έχω επισκεφτεί το Google Dashboard και έβαλα σε παύση όλες τις επιλογές που μου δίνονται (Ιστορικό αναζήτησης, τοποθεσίες, YouTube κλπ). Η ερώτησή μου είναι η εξής: έχει διεξαχθεί ποτέ κάποια έρευνα που να ελέγχει με πλάγιο τρόπο (ίσως με monitoring των requests που γίνονται προς τους servers της Google) και να πιστοποιεί το κατά πόσο η υποφαινόμενη συνεχίζει να κάνει transmit (κάποιων) δεδομένων ακόμα και με όλο το ιστορικό λογαριασμού απενεργοποιημένο; Υποτίθεται πως η ίδια στους όρους λέει ότι εάν απενεργοποιηθούν όλα απ' το χρήστη, παύει να συγκεντρώνει πληροφορίες εις βάρος της άνεσης και ευκολίας του ίδιου, αλλά ισχύει κάτι τέτοιο;

Υ.Γ.: Φυσικά να σημειώσω ότι σαφώς και δε πιστεύω ότι μόνο η Google συγκεντρώνει δεδομένα ή ότι αυτό το κάνει με κακό "σατανικούς" σκοπούς. Το έχω τονίσει ξανά σε άλλο θέμα, το Machine Learning και το Data Mining θέλουν δεδομένα και χωρίς αυτά δε γίνεται τίποτα.