Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας ρε παλικαρια.Θα ηθελα τα "φωτα" σας σχετικα με ενα προβλημα που εχει δημιουργηθει απο τη μεταβαση μου απο ΟΤΕ σε Forthnet.Η ιστορια λοιπον ειναι η εξης:
    Στις 05-08-16 πηγα σε καταστημα Forthnet και εκανα αιτηση για να μπω στο προγραμμα 3play με τη προσφορα των 30€ το μηνα.
    Στις 07-03-16 μου ερχεται μηνυμα στο κινητο που λεει οτι "η πιθανη ημερ/νια ενεργοποιησης της γραμμης μου ειναι η 11-03-16".
    Στις 08-03-16 δεχομαι κληση αντιπροσφορας απο ΟΤΕ, η οποια ειναι πολυ καλη και τη δεχομαι.Την ιδια ημερα στελνω μεσω fax το γνωστο κειμενακι οπου ζητω την υπαναχωρηση-ακυρωση της μεταφορας μου στη Forthnet.
    Στις 09-03-16 μου ερχεται μηνυμα οτι η Forthnet οτι το αιτημα ακυρωσης της φορητοτητας υποβληθηκε εκεινη την ημερα.
    Απο εκει και περα,πηγα στο καταστημα της Forthnet και τους ειπα το τι εγινε και οτι θελω να επιστρεψω τον εξοπλησμο που μου ειχαν δωσει.Εκει ομως ο υπαλληλος,μου ειπε οτι πρεπει να πληρωσω περιπου 200€ προστημο.
    Απο αυτο το σημειο, αρχιζει ενας συνεχης διαλογος με υπαλληλους του ΟΤΕ οι οποιοι επιμενουν οτι εχω καθε δικαιωμα να επιστρεψω σε αυτους (φυσικο κι επομενο βεβαια να το ελεγαν αυτο) και οτι δε χρειαζεται να πληρωσω τιποτα στη Forthnet.
    Εδω να σημειωσω οτι τελικα η γραμμη μου πηγε στη Forthnet χθες (15-03-16).Στο μεταξυ,μια υπαλληλος του ΟΤΕ μου τηλ/σε χθες και μου ειπε οτι θα μου στειλει μεσω email μια αιτηση την οποια θα πρεπει να υπογραψω για να μεταφερθω στον ΟΤΕ με τη προσφορα που μου ειχαν κανει.
    Η προσφορα του ΟΤΕ ειναι πραγματι πολυ καλη,αλλα το ερωτημα ειναι, ποιος απο τους δυο εχει τελικα δικαιο?Εχω πελαγωσει με τη νομοθεσια και ψαχνω να βρω μια ακρη.
    Σας ευχαριστω για το χρονο σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    31. Ποια είναι η διαδικασία για να ακυρώσω το αίτημα φορητότητας αριθμού;

    Έχετε δικαίωμα να ακυρώσετε το αίτημά σας:
    • Στην περίπτωση της σταθερής τηλεφωνίας: έως 3 εργάσιμες ημέρες πριν την
    ημερομηνία αποδεσμοποίησης του τοπικού βρόχου ή κατασκευής νέου βρόχου.

    Την αίτηση ακύρωσης μπορείτε να την υποβάλετε σε οποιοδήποτε σημείο πώλησης της
    νέας εταιρίας
    με έναν από τους ακόλουθους τρόπους:
    • Έντυπα ή μέσω fax, επισυνάπτοντας φωτοτυπία της ταυτότητάς σας.
    • Τηλεφωνικά, με κλήση από τον αριθμό για τον οποίο έχετε υποβάλει αίτηση προς συγκε-
    κριμένο αριθμό της νέας εταιρίας.
    Η εταιρία οφείλει, ανάλογα με τον τρόπο υποβολής, να επιβεβαιώσει την παραλαβή της
    αίτησης, χορηγώντας αντίγραφό της ή αποστέλλοντας μήνυμα SMS στο κινητό που έχετε
    δηλώσει.
    Σημειώνεται ότι έγκειται στη διακριτική ευχέρεια των εταιριών να επιβάλλουν τέλος ακύ-
    ρωσης της αίτησης, ωστόσο, μέχρι σήμερα, δεν χρεώνουν για τη συγκεκριμένη υπηρεσία.

    ============================================================

    Ο νομος ειναι σαφης. Εσυ την εκανες οριακα στις 3 μερες. Η forthnet υποστηριζει οτι την εκανες στις 2 μερες πριν την ημερομηνια ενεργοποιησης. Το θεμα ειναι με το fax που εστειλες, μπορεις να αποδειξεις την ημερομηνια αποστολης? Αν ναι επρεπε να στειλεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Μονο ετσι θα εβρισκες το δικιο σου...

    Υ.Γ. Παντως ισως αυτο ειναι ενα μαθημα, πως ειδικα σε τετοιες "οριακες" περιπτωσεις, καλο ειναι να κανουμε την ακυρωση στην ιδια την εταιρια (στην περιπτωση μας η forthnet), παιρνοντας οπωσδηποτε και αντιγραφο...

  3. #3
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η γραμμη ενεργοποιηθηκε χθες.Την αιτηση στη Forthnet την εκανα στις 05-03-16 (ημερα Σαββατο) και την αιτηση ακυρωσης στις 08-03-16 (ημερα Τριτη).Αρα ειναι 2 εργασιμες μερες,σωστα?Το fax αναγραφει και την ημερομηνια αποστολης και παραδωσης του εγγραφου.Τωρα μπορω να επιστρεψω στον ΟΤΕ?Ο ΟΤΕ (οπως ειναι φυσικο) υποστηριζει πως μπορω χωρις να χρειαζεται να πληρωσω τιποτα στη Forthnet.Ποιον να πιστεψεις ομως?

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MITSOSCHIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γραμμη ενεργοποιηθηκε χθες.Την αιτηση στη Forthnet την εκανα στις 05-03-16 (ημερα Σαββατο) και την αιτηση ακυρωσης στις 08-03-16 (ημερα Τριτη).Αρα ειναι 2 εργασιμες μερες,σωστα?Το fax αναγραφει και την ημερομηνια αποστολης και παραδωσης του εγγραφου.Τωρα μπορω να επιστρεψω στον ΟΤΕ?Ο ΟΤΕ (οπως ειναι φυσικο) υποστηριζει πως μπορω χωρις να χρειαζεται να πληρωσω τιποτα στη Forthnet.Ποιον να πιστεψεις ομως?
    Δεν μετραει στην περιπτωση μας η αιτηση για το προγραμμα 3play. Μετραει το ποσο πριν την ημερομηνια ενεργοποιησης της γραμμης σου που σου ειχε ανακοινωσει η forthnet (11-03-16), εκανες την αιτηση ακυρωσης. Εχεις δικαιωμα ως 3 εργασιμες μερες, και εσυ εφοσον την εκανες 8/3/16 εισαι οριακα εντος της προθεσμιας. Αν αυτο αποδεικνυεται οπως λες, στειλε το σχετικο εγγραφο στη forthnet και ζητα την αποδεσμευση σου. Αν σου πουν ... τα δικα τους, προχωρησε σε καταγγελια στην ΕΕΤΤ...

  5. #5
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goana12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μετραει στην περιπτωση μας η αιτηση για το προγραμμα 3play. Μετραει το ποσο πριν την ημερομηνια ενεργοποιησης της γραμμης σου που σου ειχε ανακοινωσει η forthnet (11-03-16), εκανες την αιτηση ακυρωσης. Εχεις δικαιωμα ως 3 εργασιμες μερες, και εσυ εφοσον την εκανες 8/3/16 εισαι οριακα εντος της προθεσμιας. Αν αυτο αποδεικνυεται οπως λες, στειλε το σχετικο εγγραφο στη forthnet και ζητα την αποδεσμευση σου. Αν σου πουν ... τα δικα τους, προχωρησε σε καταγγελια στην ΕΕΤΤ...
    Τα εχω τα αποδεικτηκα απο το φαξ.Αν το παω με καταγγελια θα τραβηξει μακρια η βαλιτσα?Αν κανω κανονικα την αιτηση για να παω παλι στον ΟΤΕ (με τη προταση που μου εκαναν) και δε τους δωσω σημασια,θα υπαρχει θεμα?

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σιγουρα εχει καποιον χρονο. Δες εδω πιο αναλυτικα την διαδικασια...


    91. Σε ποιες περιπτώσεις μπορώ να απευθύνομαι στην ΕΕΤΤ;

    Πρέπει να απευθύνεστε στην ΕΕΤΤ μόνον εφόσον έχετε προηγουμένως υποβάλει εγγρά-
    φως ή ηλεκτρονικά καταγγελία στην εταιρία σας (βλ. επίσης Ερ. 87 και 88) και είτε εκείνη
    δεν έχει απαντήσει είτε η απάντηση δεν σας ικανοποιεί. Σημειώνεται ότι οι εταιρίες οφεί-
    λουν να απαντούν εγγράφως σε κάθε αίτημα/καταγγελία καταναλωτή εντός 20 ημερολο-
    γιακών ημερών και οι καταναλωτές πρέπει να απευθύνονται στην ΕΕΤΤ μόνο για θέματα
    αρμοδιότητάς της (βλ. Κεφάλαια 1 και 7).

    92. Ποια είναι η διαδικασία υποβολής καταγγελίας στην ΕΕΤΤ;

    Για τη βέλτιστη και ταχύτερη εξυπηρέτησή σας, συνιστούμε να συμπληρώσετε την ηλε-
    κτρονική φόρμα που βρίσκεται στον διαδικτυακό τόπο της ΕΕΤΤ (Ενότητα: Για καταναλω-
    τές/Υποβάλετε καταγγελία).
    Σε περίπτωση που δεν έχετε πρόσβαση στο Διαδίκτυο, μπορείτε να αποστείλετε την καταγ-
    γελία σας:
    ✉ Ταχυδρομικώς: Λ. Κηφισίας 60, 151 25 Μαρούσι
     Μέσω fax: 210 610 5049
    Στην καταγγελία σας προς την ΕΕΤΤ πρέπει να περιλαμβάνονται όλα τα απαραίτητα στοι-
    χεία που τεκμηριώνουν την επικοινωνία µε την εταιρία και τη µη επίλυση του προβλήμα-
    τος.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστω φιλε goana12!Σημερα δεχτηκα τηλ/μα απο τον ΟΤΕ και με διαβεβαιωσαν (για πολλοστη φορα) οτι η αιτηση ακυρωσης μου ειναι εγκυρη και μου ειπαν (οπως εβλεπαν μεσα στο σύστημά τους) οτι η διαδικασια μεταφορας της γραμμης απο ΟΤΕ προς Forthnet ξεκινησε τελικα στις 15-03-16 και ωρα 10:00 και ολοκληρωθηκε την ιδια ημερα στις 15:20.Με βαση τη νομοθεσια εχω 3 μερες (ελαχιστη προθεσμια) απο την ημερα ενεργοποιησης για να κανω αιτηση,οποτε αφου την εκανα στις 08-03-16,ειμαι εμπροθεσμος,σωστα?

  8. #8
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved

  9. #9
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Φίλε mitsoschios σε παρακαλώ πες μου σε ποιον αριθμό φαξ έστειλες την υπαναχώρηση διότι θέλω να κάνω κι εγώ και από Forthnet μου λένε ότι δεν χρειάζεται!!!

    Ενεργοποιηθηκα μόλις σήμερα και έχω με το καλημέρα πρόβλημα...
    Μάλλον ψάχνουν για θύματα...ακου δεν χρειάζεται..
    Και mail μου κάνει.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε mitsoschios σε παρακαλώ πες μου σε ποιον αριθμό φαξ έστειλες την υπαναχώρηση διότι θέλω να κάνω κι εγώ και από Forthnet μου λένε ότι δεν χρειάζεται!!!

    Ενεργοποιηθηκα μόλις σήμερα και έχω με το καλημέρα πρόβλημα...
    Μάλλον ψάχνουν για θύματα...ακου δεν χρειάζεται..
    Και mail μου κάνει.
    Φιλε nemesis1 σου εχω στειλει pm.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7048/852
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    HOL
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 57.5(dB)
    Νομιζω οτι αρκει ενα email στο info@forthnet.gr

  12. #12
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ΠΡΟΣΟΧΗ στις αιτήσεις φορητότας όταν μεσολαβει Σαββατοκύριακο οι εταιρίες βρίσκουν την "ευκαιρία" να αρπάξουν κυριολεκτικά τη γραμμή και να την ενεργοποιήσουν στο δίκτυο τους βασιζόμενες οτι ο συνδρομητής θα βαρεθεί να τρέξει τη διαδικασία με καταγγελίες κλπ και θα μείνει σχεδόν εκβιαστικά στο δίκτυο τους. Μου το ανέφερε φίλος που δουλεύειε σε σχετικό τμήμα ενεργοποιήσεων παρόχου.
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  13. #13
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonopn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι αρκει ενα email στο info@forthnet.gr

    Νομίζεις....
    Σε ερώτηση στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση πελατών η απάντηση ήταν οτι δεν υφίσταται τέτοιο νούμερο και ούτε και υπαναχώρηση..."απλά κάνετε αίτηση σε άλλον πάροχο και φεύγετε απο εμάς..."ετσι απλά...

    Κατάλαβες? Κάπως έτσι εξαπατούν τον κόσμο και τους απαιτούν μετά 120αρες ευρώ ως ποινή...

  14. #14
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    4.154
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Η αίτηση υπαναχώρησης είναι διαφορετική διαδικασία από την ακύρωση αίτησης σύνδεσης σε άλλο πάροχο.

    Ακύρωση αίτησης υφίσταται όταν δεν έχεις ενεργοποιηθεί ακόμη στον άλλο πάροχο.
    Στην περίπτωση αυτή πρέπει να στείλεις αίτημα ακύρωσης της αίτησης που έχεις κάνει στον πάροχο που ήθελες να πας ώστε να θεωρηθεί ως μη γενόμενη.

    Αν έχεις ενεργοποιηθεί ήδη στο νέο πάροχο τότε κάνεις αίτημα υπαναχώρησης σε αυτόν που ήσουν για να επιστρέψει εκεί η γραμμή σου (υπαναχώρηση).

  15. #15
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θελει πολυ προσοχη παιδια, διοτι κι εμενα μετα απο τοσο καιρο (και παρολο που ειμαι πλεον στον ΟΤΕ),μου ερχονται μηνυματα οτι πρεπει να εξοφλησω το πρωτο λογαριασμο της forthnet.Σιγουρα θα τον πληρωσω...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-16, 13:46
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-16, 21:45
  3. Απο ForthNet σε ΟΤΕ
    Από kasi στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-15, 12:38
  4. Αλλαγή από Forthnet σε ΟΤΕ
    Από husker στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-15, 19:51
  5. Φορητότητα από ON σε OTE - 1841
    Από d.stathopoulos στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-15, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας