Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα , είμαι στην wind με εταιρικο πακέτο εδώ και αρκετά χρόνια , σκέφτομαι να αλλάξω και να πάω στην vodafone. Από την wind μου λένε ότι θα έχω πρόβλημα γιατί η vodafone δεν δίνει πραγματικό isdn αλλά voip ενώ από την vodafone μου λένε ότι δεν θα έχω θέμα... Με ενδιαφέρει να λειτουργεί σωστά το δέυτερο νούμερο msn που έχω , όπως και οι τηλεφωνικές συσκευές που έχω που είναι isdn (gigaset DX600A ISDN ) συγκεκριμένα. Τι γνώμη έχετε;
    ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iguana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα , είμαι στην wind με εταιρικο πακέτο εδώ και αρκετά χρόνια , σκέφτομαι να αλλάξω και να πάω στην vodafone. Από την wind μου λένε ότι θα έχω πρόβλημα γιατί η vodafone δεν δίνει πραγματικό isdn αλλά voip ενώ από την vodafone μου λένε ότι δεν θα έχω θέμα... Με ενδιαφέρει να λειτουργεί σωστά το δέυτερο νούμερο msn που έχω , όπως και οι τηλεφωνικές συσκευές που έχω που είναι isdn (gigaset DX600A ISDN ) συγκεκριμένα. Τι γνώμη έχετε;
    ευχαριστώ
    Όντως είναι VoIP της Vodafone. Σου στέλνουν router πυο έχει έξοδο τηλεφωνίας ISDN, οπότε θεωρητικά θα πρέπει να παίξουν οι συσκευές σου. Το μόνο πρόβλημα που είχε πάρει το μάτι μου μέσα στο forum (σε κάποιο από τα θέματα για την VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ) είναι ότι μπορεί να μην παίξουν οι συσκευές αν δεν έχουν δικιά τους τροφοδοσία. Πράγμα που εσένα δεν σε επηρεάζει καθώς οι δικές σου έχουν τροφοδοσία. Αν πάρεις με φορητότητα και το MSN θα λειτουργεί κανονικά.
    Πάντως αν δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο να φύγεις από την Wind (τεχνικά προβλήματα ή να σου βγαίνει οικονομικότερα η Vodafone) μην φύγεις. Αν είσαι σε περιοχή που έχει VDSL και σε ενδιαφέρει, ένας λόγος παραπάνω να μείνεις στην Wind καθώς η Vodafone εξακολουθεί να ΜΗΝ δίνει VDSL στα επαγγελματικά...

  3. #3
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως είναι VoIP της Vodafone. Σου στέλνουν router πυο έχει έξοδο τηλεφωνίας ISDN, οπότε θεωρητικά θα πρέπει να παίξουν οι συσκευές σου. Το μόνο πρόβλημα που είχε πάρει το μάτι μου μέσα στο forum (σε κάποιο από τα θέματα για την VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ) είναι ότι μπορεί να μην παίξουν οι συσκευές αν δεν έχουν δικιά τους τροφοδοσία. Πράγμα που εσένα δεν σε επηρεάζει καθώς οι δικές σου έχουν τροφοδοσία. Αν πάρεις με φορητότητα και το MSN θα λειτουργεί κανονικά.
    Πάντως αν δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο να φύγεις από την Wind (τεχνικά προβλήματα ή να σου βγαίνει οικονομικότερα η Vodafone) μην φύγεις. Αν είσαι σε περιοχή που έχει VDSL και σε ενδιαφέρει, ένας λόγος παραπάνω να μείνεις στην Wind καθώς η Vodafone εξακολουθεί να ΜΗΝ δίνει VDSL στα επαγγελματικά...
    Ευχαριστώ πολύ. Θα προχωρήσω με vodafone Και βλέπουμε , ελπίζω να μην έχω θέμα. Μου έκανε καλύτερη προσφορά η voda μετά κλασικά πήρε η wind έκανε καλύτερη , μετά την ισοφάρισε η voda και μετά ξαναπήρε η wind και έκανε πάλι καλύτερη..(κλασικά πράγματα ) Θέλω όμως να αλλάξω έχω θέμα σοβαρό με το σήμα στο σπίτι με wind ,λίγο με την εξυπηρέτηση κτλ , έκλεισε και το κατάστημα που με εξυπηρετούσε ..Όχι ότι η voda θα είναι καλύτερη αλλά λεώ να δοκιμάσω..

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iguana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ. Θα προχωρήσω με vodafone Και βλέπουμε , ελπίζω να μην έχω θέμα. Μου έκανε καλύτερη προσφορά η voda μετά κλασικά πήρε η wind έκανε καλύτερη , μετά την ισοφάρισε η voda και μετά ξαναπήρε η wind και έκανε πάλι καλύτερη..(κλασικά πράγματα ) Θέλω όμως να αλλάξω έχω θέμα σοβαρό με το σήμα στο σπίτι με wind ,λίγο με την εξυπηρέτηση κτλ , έκλεισε και το κατάστημα που με εξυπηρετούσε ..Όχι ότι η voda θα είναι καλύτερη αλλά λεώ να δοκιμάσω..
    Σκέψου λίγο το πρόβλημα που σου είπα με το VDSL. Επίσης αν έχεις πρόβλημα με το ρεύμα στην περιοχή σου, δεν σου κάνει το VoIP...

  5. #5
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέψου λίγο το πρόβλημα που σου είπα με το VDSL. Επίσης αν έχεις πρόβλημα με το ρεύμα στην περιοχή σου, δεν σου κάνει το VoIP...
    Αν εχει προβλημα με το ρευμα, τοτε και σε Wind θα εχει το ιδιο θεμα, εφοσον χρησιμοποιει ISDN τηλεφωνα με τροφοδοσια.
    Περα από αυτό αν εχει πάρει VBC λύση, το router εχει ενσωματωμενη μπαταρια και επισης σε περιπτωση προβληματος γυριζει αυτοματα η γραμμη στο κινητο.
    mac rulez

  6. #6
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχει προβλημα με το ρευμα, τοτε και σε Wind θα εχει το ιδιο θεμα, εφοσον χρησιμοποιει ISDN τηλεφωνα με τροφοδοσια.
    Περα από αυτό αν εχει πάρει VBC λύση, το router εχει ενσωματωμενη μπαταρια και επισης σε περιπτωση προβληματος γυριζει αυτοματα η γραμμη στο κινητο.
    Μάλλον αυτό μου έφεραν , ένα τεράστιο ιντρακομ , έβαλαν επανω την συσκευη isdn που εχω και φαίνεται να δουλέυουν όλα όπως και πριν (2 νουμερα , ταυτοχρονες κλησεις , αναγνωριση κτλ) , ευτυχως.Μου το ειπε αυτο για την μπαταρια απο μονος του , επισης οτι μπαινει και 3g stick επανω για backup.το μονο μειον οτι δεν ειναι gigabit το ρουτερ ενω το tplink που ειχα ειναι.Σκέφτομαι να τα συνδεσω σε σειρα αλλα φοβαμαι μην γινει μπέρδεμα.Φανταζομαι με ενα gigabit switch αν τα βαλω ολα εκει θα λυθει το θεμα ευκολα.
    ΥΓ το vdsl δεν με απασχολει , γραφειο ειναι με καλυπτει η ταχυτητα δεν κατεβαζω τίποτα.Διακοπές στο ρευμα πολυ σπανια οπότε αν όλα δουλέυουν οκ οπως φάινεται βλέπω να την κρατάω την vodafone

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 13:58
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-15, 17:51
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-15, 20:34
  4. VDSL σε ISDN γραμμή με speedport
    Από stel_0 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-15, 14:24
  5. ποιος πάροχος, πέρα από τον ΟΤΕ, δίνει isdn γραμμή;
    Από doki στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-15, 16:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας