Σελ. 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 185
  1. #16
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    θα μου πεις εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεμε ... αλλα κατα εμενα στο ποστ που βαζεις (λιγο που ειδα) και πολυ πιαθνον και στο δικο σου ειναι προβλημα REIN
    http://www.kitz.co.uk/adsl/rein.htm

    Η καποιο βραχυκυκλωμα γιατι ειχες πει οτι αν αγγιξεις την πριζα κοβεται η συνδεση
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...95#post5900895

    Για τους τονους του technicolor εχε υποψην οτι κατι παθαινει και υπο φυσιολογικες συνθηκες χανονται οι μισοι τονοι (δεν τους δειχνει) ειτε στο dmt tool, ειτε στο καινουριο dsl stats, εδω που λεει οτι δεν μετραει παντα στα τομσον (tecnicolor) εχουν θεμα αυτα με τα tool
    http://www.s446074245.websitehome.co.uk/features.html

  2. #17
    Εγγραφή
    27-01-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μου πεις εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεμε ... αλλα κατα εμενα στο ποστ που βαζεις (λιγο που ειδα) και πολυ πιαθνον και στο δικο σου ειναι προβλημα REIN
    http://www.kitz.co.uk/adsl/rein.htm

    Η καποιο βραχυκυκλωμα γιατι ειχες πει οτι αν αγγιξεις την πριζα κοβεται η συνδεση
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...95#post5900895

    Για τους τονους του technicolor εχε υποψην οτι κατι παθαινει και υπο φυσιολογικες συνθηκες χανονται οι μισοι τονοι (δεν τους δειχνει) ειτε στο dmt tool, ειτε στο καινουριο dsl stats, εδω που λεει οτι δεν μετραει παντα στα τομσον (tecnicolor) εχουν θεμα αυτα με τα tool
    http://www.s446074245.websitehome.co.uk/features.html
    φιλε μπάμπη μακάρι να ήταν τέτιο το πρόβλημα αλλα δεν δε λέω το ψυγείο είναι ένα παράδειγμα που σε κάθε κραδασμό φορτώνει λάθη την γραμμή αλλα δεν παρεμβάλει το snr δοκίμασα σήμερα την ώρα που ήταν πεσμένο srta 16mbps έβγαλα από τις πρίζες τα πάντα γύρο από το router έβγαλα και από κάτω το ψυγείο και έφερα μπαλαντέζα από την πρώτη κεντρική πρίζα έχτος σπιτιού και έκανα δοκιμη ένα απόλυτο τίποτα μετά από 3 restart χρονίζει σχεδόν τα ίδια κάθε φορα 16/16.5 mbps με το που πήγε 10 και 20 το βραδυ όπως και εχθές ακριβως όμως 10:18 είδα το snr από το καρφωμένο 6άρι που του έχω να πηγαίνει 14 τζούπ στις 10:30 που έχω βάλει το αυτόματο restart συγχρόνισε στα 25mbps... είναι χίλια τις 100 απ έξω το πρόβλημα και όχι μέσα στο σπίτι...ακόμα δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει το spectrum ανεβάζω δυο εικόνες η μια ιάνει όταν είναι στα 25mbps και η άλλη όταν είναι στα 16mbps αυτή με το ανώμαλο κατέβασμα είναι όταν είναι στα 16...

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2016-04-01-02-38-34.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  141,1 KB 
ID: 169008
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2016-03-30-20-28-20.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  141,9 KB 
ID: 169009

  3. #18
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    στη φωτο εδω, ποιο απο τα 2 ειναι του οτε που ερχεται απο εξω? φανταζομαι το τετραγωνο ετσι?
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...9&d=1458564068

  4. #19
    Εγγραφή
    27-01-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Nop το μικρο στρογγυλό ειναι...

  5. #20
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ενα μπορεις βαλε εκει το μοντεμ χωρις ups, ηλεκτρικο πολυμπριζο (να μην ειναι συνδεμενες αλλες συσκευες) σε ενα ραφι μονο του χωρις τηλεφωνο και φιλτρο και δες αν κανει τα ιδια
    Αν κανει θεμα τοτε 100% η γραμμη απο εξω ... τοτε δεν γινεται τιποτα πλην παροχου

  6. #21
    Εγγραφή
    27-01-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα μπορεις βαλε εκει το μοντεμ χωρις ups, ηλεκτρικο πολυμπριζο (να μην ειναι συνδεμενες αλλες συσκευες) σε ενα ραφι μονο του χωρις τηλεφωνο και φιλτρο και δες αν κανει τα ιδια
    Αν κανει θεμα τοτε 100% η γραμμη απο εξω ... τοτε δεν γινεται τιποτα πλην παροχου
    το έχω δοκιμάσει και εκεί έχω σύνδεση προσωρινό brizaki στο καλώδιο απευθείας του οτε αλλα πάντα το άφηνα για λίγο δε το έχω αφήσει να δω αν πέφτει απλά αυτό που φοβάμαι είναι πως κάθε φορα που σκάλιζα τις prizes και τα καλώδια γυρνούσε σε adsl profile και μου βγάζαν την πιστη από τη forthnet να μου το γυρίσουν και δε θέλω να την ξαναπατήσω έτσι αφού βλέπω πως το κάνει συγκεκριμένες ώρες μέσα στη μέρα τότε δεν είναι αυτό αν είναι θα το έκανε πάντα λογικα.. κάπου στο εξωτερικό είδα κάποιο με παρόμοιο θέμα κάτι λέει του ηθικέ όταν ήρθε τεχνικός και του έβαλε ένα ειδικό φίλτρο BT RF3 filter έτσι κάπως το είπε και σταμάτησε δε ξέρω ούτε τι είναι ούτε που το βρίσκουμε ούτε που μπαίνει όμως :/

  7. #22
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αυτα ειναι τα ΒΤ RF3 (μικρο κουτακι ειναι)
    http://www.run-it-direct.co.uk/BT80BRF3.html
    to BT ειναι λογοτυπο της British Telecom & to RF3 ο τυπος
    Τα ξερω γιατι ημουν εκει χρονια
    ειναι σχεδιασμενα για REIN (απο οτι λενε)
    δεν τα δοκιμασα ποτε και δεν μου εκοψε να παρω 1-2 που ημουν εκει (τα ειχα ξεχασει)

  8. #23
    Εγγραφή
    27-01-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτα ειναι τα ΒΤ RF3 (μικρο κουτακι ειναι)
    http://www.run-it-direct.co.uk/BT80BRF3.html
    to BT ειναι λογοτυπο της British Telecom & to RF3 ο τυπος
    Τα ξερω γιατι ημουν εκει χρονια
    ειναι σχεδιασμενα για REIN (απο οτι λενε)
    δεν τα δοκιμασα ποτε και δεν μου εκοψε να παρω 1-2 που ημουν εκει (τα ειχα ξεχασει)
    ναι αλλα εδώ ελλάδα άντε βρες τα και άντε να δούμε πως μπαίνουν το φαινόμενο που έχω λέγεται sudent drop snr εκεί δηλαδή που παίζει σε όσο το έχει δώσει ο πάροχος η ο πελάτης κάνει βουτιά και πέφτει από κάποια παρεμβολή λογικά... :/

  9. #24
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Καλησπέρα, έχω και γω το ίδιο πρόβλημα ένα μήνα τώρα. Στέλνουν τεχνικούς το πρωί ενώ το πρόβλημα ξεκινάει στις 6:40 το απόγευμα με αποτέλεσμα να μην εντοπίζουν τίποτα.
    Εγώ κάθε μέρα μετά τις 6:40 ενώ συγχρόνιζα στα 5, είχα χαμηλές ταχύτητες (δεν φόρτωνε ούτε η σελίδα). Η γραμμή μάζευε πολλά λάθη και το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να κοιτάξω την καλωδίωση.
    Βρήκα ότι τα καλώδια που ξεκινάνε από το στεγανό του ΟΤΕ στο σπίτι μου είχαν πάρει υγρασία και είχαν σαπίσει. Τα έκοψα, τα μόνωσα και τα έβαλα σε κουτάκι ip67.
    Μετά ήρθε ο ΟΤΕ, έκανε άρση βλάβης χωρίς να εντοπίσει κάτι, αλλά η ταχύτητα ανέβηκε στα 7.

    Για 1,5 βδομάδα όλα καλά, μέχρι που ξαναάρχισε τα τρελά του. Κάνω πάλι report, στέλνουν τεχνικό και δε βρίσκει τίποτα. Τώρα έστρωσε 2 μέρες... Το έχουν δηλώσει υπό παρακολούθηση να δούμε πως θα πάει..

    Μερικοί λόγοι που θα δικαιολογούσαν το θέμα αυτό είναι:
    1) Στο σπίτι/γειτονιά να λειτουργεί συσκευή με μεγάλη κατανάλωση ρεύματος
    2) Κακή καλωδίωση σπιτιού
    3) Πρόβλημα με την καλωδίωση του ΟΤΕ (φαίνεται από την αντίσταση σε ώρες αιχμής)

    Εγώ μάλλον στο 3 είμαι, αλλά περιμένω.. Έχει καταντήσει σπαστικό λιγάκι γιατί το χρειάζομαι για τη δουλειά και δεν έχω πρόσβαση σε υπηρεσία που πληρώνω.

  10. #25
    Εγγραφή
    27-01-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Πολύ φοβάμαι μην ειναι καμια γεννήτρια η κατι αλλο σε εμένα απλα επιδη η γραμμή μου γυρίζει σε adsl με το παραμικρό σκαλισμα δε θελω να ακουμπισω παλι πρίζες για δοκιμη στον κατανεμητη ρε γμτ θελω να το αποφυγω ιδιως αφου εχω φερει κατ5ε καινουρειο καλοδιο μεσα στο σπιτι και εχω βαλει τερματικο splitter και δεν αλλαξε τιποτα

  11. #26
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τη χωνευτή (στρόγγυλο κουτακι) την άνοιξες καθόλου?
    Δες τη αν έχει καθόλου υγρασία και οξειδώσεις καθαρίζοντας αν χρειαστεί τα καλώδια με γυαλόχαρτο.

    το box του ΟΤΕ φαίνεται καθαρό.

    Αν δεν είναι τιποτα απο τα παραπάνω τότε λογικά είναι θέμα καφάο ειδικά αν είναι κανένα παλιό.

    Έλεγξε τη χωνευτή και αν δεν δεις τίποτα δήλωσε βλάβη στον πάροχο ωστε με τη σειρά τους να ελέγξουν τη γραμμή και ίσως το δηλώσουν βλάβη ΟΤΕ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    στη φωτο εδω
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...2&d=1459336207
    σαν μπαλλα ειναι τα καλωδια, μπας και βαχυκυκλωνουν? ετσι ανοιχτο το κουτι ειναι μονιμα?
    Μια χαρά είναι το boxaki
    Ένα τυπικό box ΟΤΕ σε καλή κατάσταση θα έλεγα. Η μπαλα είναι τα ελεύθερα ζευγη οπότε δεν μας επηρρεάζουν.
    Η ρεκλέτα φαίνεται καθαρή.

  12. #27
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    18383/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα αλλάξεις πάση θυσία ζευγάρι.Τώρα εσυ εισαι σε αλλο πάροχο και την γραμμή την κάνει συντήρηση ο ΟΤΕ.Αυτά ειναι τα ασχημα γιατί ο ΟΤΕ δεν πρόκειται να σου δώσει σημασία για να πάς σε αυτόν.Κατά την διάρκεια που δουλεύει κάποια ηλεκτρική συσκευή μοτερ στην πορεία της γραμμής ας ειναι και υπόγεια παρεμβάλει το ζευγάρι της γραμμής σου.Εδώ απο οτι βλέπω εισαι κοντά στην έξοδο του υπογείου καλωδίου και το εναέριο δεν βλέπω να παρεμβάλεται γιατί είσαι σε αραιοκατοικημένη περιοχή.Τό φίλτρο που έδειξε ο Μπάμπης εκει είναι το πρώτο για καταστολή ραδιοφωνικών συχνοτήτων,ενω το δεύτερο που είναι και ακριβότερο μπορεί κάτι να κάνει απο το κύκλωμα που βλέπω.Αλλά γιατί τό τοποθετούσαν αυτά εκεί στην Αγγλία όταν λογικά θέλω να πιστεύω οι γραμμές ειναι υπόγειες.Ισως απο την κίνηση των τραίνων και όλων των ηλεκτρικών μηχανών που προκαλούν παρεμβολές ακόμα και στα υπόγεια καλώδια τηλεφωνίας.Συμπέρασμα προσωπικό μου ότι και εδώ έχουμε παρόμοιες ηλεκτρικές παρεμβολές.Αλλοι έχουν πρόβλημα το βράδυ με τον δημοτικό φωτισμό,λάμπες υδραργύρου,LED,τά ασύρματα τηλέφωνα και αν έχετε αντικαταστήσει τις λάμπες στο σπίτι με νέες τυπου LED υπάρχει παρεμβολή και στα wifi 2.4 ghz!
    Ο ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΑ!!!

  13. #28
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagelisb52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αλλάξεις πάση θυσία ζευγάρι.Τώρα εσυ εισαι σε αλλο πάροχο και την γραμμή την κάνει συντήρηση ο ΟΤΕ.Αυτά ειναι τα ασχημα γιατί ο ΟΤΕ δεν πρόκειται να σου δώσει σημασία για να πάς σε αυτόν.Κατά την διάρκεια που δουλεύει κάποια ηλεκτρική συσκευή μοτερ στην πορεία της γραμμής ας ειναι και υπόγεια παρεμβάλει το ζευγάρι της γραμμής σου.Εδώ απο οτι βλέπω εισαι κοντά στην έξοδο του υπογείου καλωδίου και το εναέριο δεν βλέπω να παρεμβάλεται γιατί είσαι σε αραιοκατοικημένη περιοχή.Τό φίλτρο που έδειξε ο Μπάμπης εκει είναι το πρώτο για καταστολή ραδιοφωνικών συχνοτήτων,ενω το δεύτερο που είναι και ακριβότερο μπορεί κάτι να κάνει απο το κύκλωμα που βλέπω.Αλλά γιατί τό τοποθετούσαν αυτά εκεί στην Αγγλία όταν λογικά θέλω να πιστεύω οι γραμμές ειναι υπόγειες.Ισως απο την κίνηση των τραίνων και όλων των ηλεκτρικών μηχανών που προκαλούν παρεμβολές ακόμα και στα υπόγεια καλώδια τηλεφωνίας.Συμπέρασμα προσωπικό μου ότι και εδώ έχουμε παρόμοιες ηλεκτρικές παρεμβολές.Αλλοι έχουν πρόβλημα το βράδυ με τον δημοτικό φωτισμό,λάμπες υδραργύρου,LED,τά ασύρματα τηλέφωνα και αν έχετε αντικαταστήσει τις λάμπες στο σπίτι με νέες τυπου LED υπάρχει παρεμβολή και στα wifi 2.4 ghz!
    Ενδιαφέροντα αυτα που έγραψες Βαγγέλη αλλα δεν ξέρω σε τι βαθμό επηρρεάζουν τις τηλεφωνικές γραμμές και μπορουν να ενοχοποιηθούν για αποσυνδεσεις και low sync.

  14. #29
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madrivermadonus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέροντα αυτα που έγραψες Βαγγέλη αλλα δεν ξέρω σε τι βαθμό επηρρεάζουν τις τηλεφωνικές γραμμές και μπορουν να ενοχοποιηθούν για αποσυνδεσεις και low sync.
    επιβεβαιωνω
    εμενα με αλλαγη ζευγους πριν περιπου 2 χρονια εφυγαν οι αποσυνδεσεις (ειχα και απο 10 την ημερα) το λεω και σε παλιο θεμα εδω στο φορουμ που ανοιξα οταν ειχα βλαβη λογω κεραυνου
    μου αλλαξαν προφιλ με ποιο υψηλο σνρ, αλλα οι αποσυνδεσεις εμειναν αλλα ηταν μισες, μετα το εψαχναν για καμια βδομαδα ακομα, και τελικα η αλλαγη ζευγους εφερε την λυση

  15. #30
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οτιδήποτε δουλεύει με ηλεκτρικό ρεύμα, επηρεάζει τις συχνότητες του DSL σήματος που έρχεται μέσω του τηλεφωνικού καλωδίου.
    Γι' αυτό πρέπει να μην έρχονται κοντά τηλεφωνικά καλώδια με τα αντίστοιχα του ηλεκτρικού ρεύματος.

Σελ. 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαμηλος συγχρονισμός Forthnet
    Από skepasti21 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-16, 21:03
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 21:27
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-15, 00:31
  4. Χαμηλός συγχρονισμός
    Από MAT9 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-15, 14:24
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-15, 00:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας