Σελ. 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 185
  1. #31
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    συμφωνω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madrivermadonus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι το boxaki
    Ένα τυπικό box ΟΤΕ σε καλή κατάσταση θα έλεγα. Η μπαλα είναι τα ελεύθερα ζευγη οπότε δεν μας επηρρεάζουν.
    Η ρεκλέτα φαίνεται καθαρή.
    συμφωνω και σε αυτο εχεις δικιο ... αλλα να προσθεσω την εμπειρια μου (για αυτο το λογο κανουμε ποστ)
    ποσφατα μου αλλαξαν καλωδιο απο το σπιτι στην κολωνα (περιπου 30 μετρα) ... οταν βγαλαμε το περιτυλιγμα με το ασταλι και το μαυρο κεντρικο πλαστικο και φαινονταν τα 4 χρωαμτιστα καλωδια πλεον ...δυο απο τα 4 κιτρινο,πρασινο,μαυρο, κοκκινο τα πλαστικα ειχαν περιπου ουτε ενα εκατοστο τρυπα και φαινονταν ο χαλκος (δεν ειχε καλυψει καλα τον χαλκο το πλαστικο περιτυλιγμα) ... τωρα δεν θυμαμαι το χρωμα αν ηταν το ενεργο ... αλλα αν αυτα ενωθουν κατα λαθος (ειδικα αν ειναι μπαλα) ... τι γινεται?

    Ξανα λεω οτι ειναι οκ απο οτι δειχνει απλα προσθετω τι μου ετυχε ... απο την στιγμη που ηταν ετσι στο σημειο που θα πηγαινε κοντα στην πριζα ... σιγουρα κατα μεγαλη πιθανοτητα να ειχε θεμα και καπου αλλου η κουλουρα

  2. #32
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτιδήποτε δουλεύει με ηλεκτρικό ρεύμα, επηρεάζει τις συχνότητες του DSL σήματος που έρχεται μέσω του τηλεφωνικού καλωδίου.
    Γι' αυτό πρέπει να μην έρχονται κοντά τηλεφωνικά καλώδια με τα αντίστοιχα του ηλεκτρικού ρεύματος.
    Μήπως επηρρεάζουν κατα κύριο λόγο όμως την τηλεφωνία και όχι το ιντερνετ (data) ?
    Η τηλεφωνία απαιτεί τάση (47-59 Volt) ενώ το internet όχι. Νομίζω οτι η επικοινωνία σε data δεν επηρρεάζεται ιδιαίτερα.
    Αν θυμάμαι καλά πρέπει να το είχε αναφέρει και το φίλος "Sweet Dreams". Αν διάβασει το post ας επιβεβαιώσει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω

    - - - Updated - - -



    συμφωνω και σε αυτο εχεις δικιο ... αλλα να προσθεσω την εμπειρια μου (για αυτο το λογο κανουμε ποστ)
    ποσφατα μου αλλαξαν καλωδιο απο το σπιτι στην κολωνα (περιπου 30 μετρα) ... οταν βγαλαμε το περιτυλιγμα με το ασταλι και το μαυρο κεντρικο πλαστικο και φαινονταν τα 4 χρωαμτιστα καλωδια πλεον ...δυο απο τα 4 κιτρινο,πρασινο,μαυρο, κοκκινο τα πλαστικα ειχαν περιπου ουτε ενα εκατοστο τρυπα και φαινονταν ο χαλκος (δεν ειχε καλυψει καλα τον χαλκο το πλαστικο περιτυλιγμα) ... τωρα δεν θυμαμαι το χρωμα αν ηταν το ενεργο ... αλλα αν αυτα ενωθουν κατα λαθος (ειδικα αν ειναι μπαλα) ... τι γινεται?

    Ξανα λεω οτι ειναι οκ απο οτι δειχνει απλα προσθετω τι μου ετυχε ... απο την στιγμη που ηταν ετσι στο σημειο που θα πηγαινε κοντα στην πριζα ... σιγουρα κατα μεγαλη πιθανοτητα να ειχε θεμα και καπου αλλου η κουλουρα
    Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι ποτέ. Εγώ όταν συναντάω προβλήματα αποσυνδέσεων, προληπτικά αφαιρώ τα καλώδια απο ρεκλέτες, τα γυμνώνω και ελέγχω για υγρασία. Καθαρίζω τα καλώδια και αν είναι μαυρισμένα -σημάδι μακρόχρονης υγρασίας- τα τρίβω με γυαλόχαρτο ωστε στο σημείο επαφής τους να είναι καθαρά. Τέλος συνδέω καλώδια εκτός ρεκλέτας.

  3. #33
    Εγγραφή
    27-01-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagelisb52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αλλάξεις πάση θυσία ζευγάρι.Τώρα εσυ εισαι σε αλλο πάροχο και την γραμμή την κάνει συντήρηση ο ΟΤΕ.Αυτά ειναι τα ασχημα γιατί ο ΟΤΕ δεν πρόκειται να σου δώσει σημασία για να πάς σε αυτόν.Κατά την διάρκεια που δουλεύει κάποια ηλεκτρική συσκευή μοτερ στην πορεία της γραμμής ας ειναι και υπόγεια παρεμβάλει το ζευγάρι της γραμμής σου.Εδώ απο οτι βλέπω εισαι κοντά στην έξοδο του υπογείου καλωδίου και το εναέριο δεν βλέπω να παρεμβάλεται γιατί είσαι σε αραιοκατοικημένη περιοχή.Τό φίλτρο που έδειξε ο Μπάμπης εκει είναι το πρώτο για καταστολή ραδιοφωνικών συχνοτήτων,ενω το δεύτερο που είναι και ακριβότερο μπορεί κάτι να κάνει απο το κύκλωμα που βλέπω.Αλλά γιατί τό τοποθετούσαν αυτά εκεί στην Αγγλία όταν λογικά θέλω να πιστεύω οι γραμμές ειναι υπόγειες.Ισως απο την κίνηση των τραίνων και όλων των ηλεκτρικών μηχανών που προκαλούν παρεμβολές ακόμα και στα υπόγεια καλώδια τηλεφωνίας.Συμπέρασμα προσωπικό μου ότι και εδώ έχουμε παρόμοιες ηλεκτρικές παρεμβολές.Αλλοι έχουν πρόβλημα το βράδυ με τον δημοτικό φωτισμό,λάμπες υδραργύρου,LED,τά ασύρματα τηλέφωνα και αν έχετε αντικαταστήσει τις λάμπες στο σπίτι με νέες τυπου LED υπάρχει παρεμβολή και στα wifi 2.4 ghz!
    μέσα στο στρογγυλο που καταλήγουν τα καλώδια από την κολόνα του οτε έρχονται 4 ζευγάρια λόγο του ότι είχαμε παλιότερα δυο τηλεφωνα στο σπίτι το ένα το έχουμε κόψει πλέον.. δεν έχει καθόλου υγρασία μέσα τα καλώδια είναι σιστρεμενα μετάξι τους και έχουν ένα θερμοσιστολικο πιασμένο γύρο γύρο... το ζευγάρι είχε δοθεί για αλλαγή αλλα δεν έγινε ποτε απ όσο κατλαβα πλέον δε μπορώ να δώσω καμια βλάβη στη forthnet το ρίχνουν απευθείας στην απόσταση και ο οτε έχει κλείσει την πόρτα... όταν είχα γυρίσει σε adsl κάνανε 15 μέρες να μου το γυρίσουν και αυτό με τα χίλια ζόρια λέγαν δε γίνετε και γυρνάει μονο του σε adsl λόγο απόστασης και έκανα τα πάνδεινα μέχρι να τους πίσω πως γύρισε επειδή σκάλισα τις μπρίζες από όταν μου το γυερισαν εδώ και κάνα μηνα που δεν πειράζω καλώδια και πρριζες δεν έχει ξαναγυρίσει σε adsl... το ζευγάρι μου είπαν πως θα αλλαχθεί αλλα επειδή εγώ όταν ήμουν σε adsl δεν είχα αποσυνδέσεις είχα αφήσει ανοιχτό το modem 5 μέρες και δεν έκανε καμια αποσύνδεση αν μου αλλάζανε ζευγάρι σε πρώτη φάση θα είχε γίνει επανεκκίνηση και σε δεύτερη φάση θα ερχόταν κάποιος στην κολόνα να μου βάλει το νέο ζευγάρι στην ρεκλετα οποτε καταλαβαίνετε είπαν πως μου το άλλαξαν για να με βγάλουν από το κεφάλι τους... κάτι άλλο κουλο ποιο πίσω από εμενα είναι ένας άλλο φιλος μου με vdsl από το ίδιο καφάο όταν του βάλανε vdsl είχε 26mbps αυτού δεν είχε προβλήματα με αποσυγχρονισμούς και πτώσεις μετά από λίγο καιρό του έπεσε στα 23 και μετά στα 21... πριν μια βδομάδα έβαλε ο διπλα του vdsl και έπιανε 10mbps όταν έκανε restart το modem του γιατί κάτι ήθελε να τεστάρει κλείδωσε στα 15 και δεν ανεβαίνει δηλαδή αυτή τη δουλειά θα έχουμε όταν κάποιος άλλος βάζει vdsl στην περιοχή θα πέφτουμε και από 4 5 mbps? :/

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20160402_144721.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  236,9 KB 
ID: 169064
    Εδω και μεσα στην χονευτή υγρασια δεν εχουν καθολου δεν γιαλιζουν κιολας φισικα φαινεται η διαφορα με το cat5e αλλα δε νομιζω να ειναι κατι...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giannisopc : 02-04-16 στις 14:59.

  4. #34
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madrivermadonus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως επηρρεάζουν κατα κύριο λόγο όμως την τηλεφωνία και όχι το ιντερνετ (data) ?
    Η τηλεφωνία απαιτεί τάση (47-59 Volt) ενώ το internet όχι. Νομίζω οτι η επικοινωνία σε data δεν επηρρεάζεται ιδιαίτερα.
    To ανάποδο γίνεται. Η τηλεφωνία δεν επηρεάζεται καθώς δουλεύει σε χαμηλές συχνότητες, σε αντίθεση με τις υψηλές συχνότητες του DSL σήματος.
    Το τηλεφωνικό σήμα μπορεί να πάει πολύ μακρυά χωρίς κανένα θέμα στην ποιότητά του (εκτός αν μιλάμε για καλωδιακή βλάβη), ενώ το DSL όσο μακρύτερα ταξιδεύει, αντίστοιχα μειώνεται ο συγχρονισμός του μέχρι του σημείου να μην είναι εφικτός.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannisopc Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... δηλαδή αυτή τη δουλειά θα έχουμε όταν κάποιος άλλος βάζει vdsl στην περιοχή θα πέφτουμε και από 4 5 mbps?
    Δυστυχώς είναι τεχνολογικός περιορισμός του DSL και ισχύει σε όλο τον κόσμο.
    Όσα περισσότερα είναι τα ζεύγη που έχουν DSL σήμα, στο ίδιο καλώδιο που έρχεται από το αστικό κέντρο, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες cross talk και ο αλληλοεπηρεασμός. Αν ταυτόχρονα έχουμε παλιό και προβληματικό χάλκινο δίκτυο, τα πράγματα χειροτερεύουν γεωμετρικά.
    Τον πρώτο καιρό του ADSL, είχα ~23Mbps (με 9 SNR) όντας πολύ κοντά στο αστικό κέντρο και με καλή χάλκινη γραμμή. Σήμερα είμαι είναι στα 18Mbps και όσο αυξάνονται οι ενεργές συνδέσεις, θα πέφτει παρακάτω.
    To VDSL επίσης, είναι λιγότερο ανεκτικό σε τέτοια θέματα, σε σχέση με το ADSL και τα πράγματα είναι χειρότερα για την ίδια γραμμή.

  5. #35
    Εγγραφή
    27-01-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ανάποδο γίνεται. Η τηλεφωνία δεν επηρεάζεται καθώς δουλεύει σε χαμηλές συχνότητες, σε αντίθεση με τις υψηλές συχνότητες του DSL σήματος.
    Το τηλεφωνικό σήμα μπορεί να πάει πολύ μακρυά χωρίς κανένα θέμα στην ποιότητά του (εκτός αν μιλάμε για καλωδιακή βλάβη), ενώ το DSL όσο μακρύτερα ταξιδεύει, αντίστοιχα μειώνεται ο συγχρονισμός του μέχρι του σημείου να μην είναι εφικτός.

    - - - Updated - - -


    Δυστυχώς είναι τεχνολογικός περιορισμός του DSL και ισχύει σε όλο τον κόσμο.
    Όσα περισσότερα είναι τα ζεύγη που έχουν DSL σήμα, στο ίδιο καλώδιο που έρχεται από το αστικό κέντρο, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες cross talk και ο αλληλοεπηρεασμός. Αν ταυτόχρονα έχουμε παλιό και προβληματικό χάλκινο δίκτυο, τα πράγματα χειροτερεύουν γεωμετρικά.
    Τον πρώτο καιρό του ADSL, είχα ~23Mbps (με 9 SNR) όντας πολύ κοντά στο αστικό κέντρο και με καλή χάλκινη γραμμή. Σήμερα είμαι είναι στα 18Mbps και όσο αυξάνονται οι ενεργές συνδέσεις, θα πέφτει παρακάτω.
    To VDSL επίσης, είναι λιγότερο ανεκτικό σε τέτοια θέματα, σε σχέση με το ADSL και τα πράγματα είναι χειρότερα για την ίδια γραμμή.
    το vectoring έχουν ποτε σκοπό να το ενεργοποιήσουν στην ελλάδα άραγε?

  6. #36
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ήδη δοκιμάζεται πιλοτικά, όπως είχε γίνει και με το VDSL.

  7. #37
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη δοκιμάζεται πιλοτικά, όπως είχε γίνει και με το VDSL.
    ναι αλλα εδω που τα λεμε απο τα στατιστικα (αν και δεν ξανα απαντησα εκει) εχει κλειδωσει σε 993.2 (vdsl2) με το vectoring επρεπε να αναφερει το μοντεμ 993.5
    σαν απλο ανεβασμα προφιλ (στο τερμα) φαινεται

    Yπαρχει μια περιπτωση να ειναι vectoring και απλα το συγκεκριμενο μοντεμ επειδη ειναι παλιο να μην μπορει να το αναφερει, αν δεν εχει τετοια υποστηριξη

    Ομως εχω ακουσει και απο αλλου οτι εχουν ξεκινησει πιλοτικα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 02-04-16 στις 15:59.

  8. #38
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άσε τι λένε οι συσκευές, που ειδικά στα ΖΤΕ αποδεδειγμένα γράφουν λανθασμένα στοιχεία πολλές φορές.
    Εδώ και 2 χρόνια ο ΟΤΕ δοκιμάζει πιλοτικά το Vectoring και άλλες τεχνολογίες στο VDSL2 για το σύνολο της DT. Απλά βρέθηκαν και 2-3 μέλη του φόρουμ και το ανέφεραν.

    Επιπρόσθετα πιστεύω ότι πάλι το G.993.2 θα βλέπουμε, καθώς εδώ δεν έχουμε διαφορετικό πρότυπο DSL σύνδεσης, αλλά έναν τρόπο μείωσης-εξάλειψης του Self-FEXT και όπως αναφέρει η ITU "This Recommendation (σ.σ. G.993.5) is intended to be implemented in conjunction with Recommendation ITU-T G.993.2".

  9. #39
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ολα οσα υποστηριζουν vectoring πρεπει αν το λενε οτι ειναι ενεργο εστω και με το to be implemented in conjunction with Recommendation ITU-T G.993.2

    αλλα ειπα αν το μοντεμ δεν υποστηριζει vectoring (που νομιζω το συγκεκριμενο ΖΤΕ δεν..) συν τυχον bug τοτε ναι .. .το αναφερα
    ενα υγιες μοντεμ ομως...
    πχ εδω το λενε σε περιοχη που εχει G.INP 998.4 & vectoring

  10. #40
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βρε συ Μπάμπη, ποιος λέει ότι πρέπει να το λένε; Άσχετα αν το λένε, υπάρχει κάτι που να τους υποχρεώνει;
    Μια απλή αναφορά είναι και τίποτα παραπάνω. Εδώ η ΖΤΕ δείχνει πάντα στο Encapsulation G.993.2 (ή G.992.3)_Annex_K_PTM (ή ΑΤΜ), άσχετα αν έχει ή όχι συγχρονισμό, ακόμη και αν δεν έχεις συνδέσει το τηλεφωνικό καλώδιο.
    Άσε που ακόμη κάνουν δοκιμές μιας και βρίσκονται σε πιλοτικό στάδιο.

  11. #41
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madrivermadonus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως επηρρεάζουν κατα κύριο λόγο όμως την τηλεφωνία και όχι το ιντερνετ (data) ?
    Η τηλεφωνία απαιτεί τάση (47-59 Volt) ενώ το internet όχι. Νομίζω οτι η επικοινωνία σε data δεν επηρρεάζεται ιδιαίτερα.
    Αν θυμάμαι καλά πρέπει να το είχε αναφέρει και το φίλος "Sweet Dreams". Αν διάβασει το post ας επιβεβαιώσει.
    .
    Mήπως θυμάσαι κάποια άλλη συζήτηση με διαφορετικό θέμα;; (θωρακίσεις ίσως των καλωδίων;; ) ένα Link θα μας έλυνε την απορία.
    Τα καλώδια ηλεκτρικού ρεύματος φυσικά και δημιουργούν ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές. Επίσης και ότι άλλο διαρρέεται από ηλεκτρικό ρεύμα δημιουργεί και αυτό με την σειρά του θόρυβο (Μ/Σ, συσκευές, κ.λ.π.). Το επίπεδο αυτών των παρεμβολών εξαρτάται από την τάση, την ένταση αλλά και την απόσταση που υπάρχει ανάμεσα στα καλώδια/συσκευές.
    Σε μια τυπική οικιακή ηλεκτρική εγκατάσταση λογικά έχουμε μικρότερες εντάσεις ρεύματος από μια βιομηχανική εγκατάσταση άρα έχουμε και μικρότερα ποσοστά θορύβου, μπορούμε λοιπόν να περάσουμε καλώδιο UTP σε μικρότερη απόσταση απομόνωσης από καλώδιο ρεύματος απ' ότι θα το περνούσαμε σε μια βιομηχανική εγκατάσταση. Στις βιομηχανικές εγκαταστάσεις απαιτείται εκτός από την απομόνωση και ή θωράκιση των καλωδίων.
    Στο post #11 λέω στον ts να κοιτάξει την όδευση του εναέριου καλωδίου και αν περνάει από πηγές θορύβου.
    Έχουμε δει μόνοι μας και έχουν αναφέρει και συμφορουμίτες παρεμβολές από ασανσέρ, πινακίδες καταστημάτων, Μ/Σ, κ.λ.π. Βέβαια από την άλλη πλευρά υπάρχουν και περιπτώσεις που περνάνε καλώδια UTP μέσα στο ίδιο κανάλι ή σωλήνα και δεν αναφέρονται προβλήματα, αλλά αυτά δεν είναι παραδείγματα προς μίμηση και απαγορεύεται να τα εφαρμόζουμε ή να τα προτείνουμε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #42
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mήπως θυμάσαι κάποια άλλη συζήτηση με διαφορετικό θέμα;; (θωρακίσεις ίσως των καλωδίων;; ) ένα Link θα μας έλυνε την απορία.
    Τα καλώδια ηλεκτρικού ρεύματος φυσικά και δημιουργούν ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές. Επίσης και ότι άλλο διαρρέεται από ηλεκτρικό ρεύμα δημιουργεί και αυτό με την σειρά του θόρυβο (Μ/Σ, συσκευές, κ.λ.π.). Το επίπεδο αυτών των παρεμβολών εξαρτάται από την τάση, την ένταση αλλά και την απόσταση που υπάρχει ανάμεσα στα καλώδια/συσκευές.
    Σε μια τυπική οικιακή ηλεκτρική εγκατάσταση λογικά έχουμε μικρότερες εντάσεις ρεύματος από μια βιομηχανική εγκατάσταση άρα έχουμε και μικρότερα ποσοστά θορύβου, μπορούμε λοιπόν να περάσουμε καλώδιο UTP σε μικρότερη απόσταση απομόνωσης από καλώδιο ρεύματος απ' ότι θα το περνούσαμε σε μια βιομηχανική εγκατάσταση. Στις βιομηχανικές εγκαταστάσεις απαιτείται εκτός από την απομόνωση και ή θωράκιση των καλωδίων.
    Στο post #11 λέω στον ts να κοιτάξει την όδευση του εναέριου καλωδίου και αν περνάει από πηγές θορύβου.
    Έχουμε δει μόνοι μας και έχουν αναφέρει και συμφορουμίτες παρεμβολές από ασανσέρ, πινακίδες καταστημάτων, Μ/Σ, κ.λ.π. Βέβαια από την άλλη πλευρά υπάρχουν και περιπτώσεις που περνάνε καλώδια UTP μέσα στο ίδιο κανάλι ή σωλήνα και δεν αναφέρονται προβλήματα, αλλά αυτά δεν είναι παραδείγματα προς μίμηση και απαγορεύεται να τα εφαρμόζουμε ή να τα προτείνουμε.
    Κάτι θυμάμαι απο άλλο θέμα παλαιότερο αλλα ίσως να κάνω και λάθος.
    Σίγουρα υπάρχουν παρεμβολές γιαυτό και πρέπει τα καλώδια ηλεκτρισμού να απέχουν τουλάχιστον 10 εκατοστά απο αυτά του τηλεφώνου. Απλώς δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να ευθύνονται για τόσο μεγάλες διακυμάνσεις σε γραμμή adsl. Αν βέβαια σκεφτούμε οτι μέσω καλωδίου ή ακόμα και μέσω wifi πραγματοποιείται μεταφορά συχνοτήτων μπορεί να γίνεται και εισχώρηση εξωτερικών συχνοτήτων που προκαλούν διακυμάνσεις και θόρυβο.

  13. #43
    Εγγραφή
    27-01-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    παίδες μετά από παρακολούθηση όπως σας είπα είμαι σχεδόν 100% σίγουρος πως το πρόβλημα προέρχεται απ έξω 17:20 σήμερα άρχισε ο θόρυβος και πάλι όπως και εχθές και προχθές το ίδιο κρατάει μέχρι 22:20 το βραδυ κάπου από εκεί και πέρα είναι όλα ok ακόμα και όταν είμαι σε χαμηλή συχνοτητα για παραδειγμα όλη μέρα παίζω με περίπου 17mbps και το snr ενώ είναι καρφωμένο στο 6 το βλέπω και πηγαίνει στο 13db μόλις αρχίσει ο θόρυβος πέφτει στο 6 και αμέσως η γραμμή αρχίζει και γεμίζει πολλές χιλιάδες λάθη μετά ηρεμεί λίγο από τα μαζικά errors αλλα το snr μένει καρφωμένο εκεί μέχρι τις 10:20 το βραδυ από εκεί και πέρα όλα μια χαρά μέχρι τις 6 με 7 το πρωί που αρχίζει πάλι το ίδιο φαινόμενο... δυστυχώς όλο το καλώδιο μου είναι υπόγειο οποτε δε μπορώ να δω από που και πως έρχεται αλλα απ όσο γνωρίζω όσο έψαξα που έκανα μια βόλτα στην γειτονιά δεν είδα κάποιο μεγάλο μηχάνημα σε λειτουργία τώρα αν είναι μέσα σε κάποιο σπίτι η υπόγειο δε μπορώ να το δω..τι να πω υπάρχει καμια περίπτωση όταν με το καλο μπει το vectoring να ηρεμήσουν όλα αυτά τα θέματα και να δούμε καμια ταχύτητα της προκοπης η ακόμα και έτσι θα μείνω στα ίδια με το ίδιο πρόβλημα? έχω attenuation 23 σε vdsl και κάπου 17 σε adsl οποτε απέxω κάπου 1200 μετρα από το καφάο...

  14. #44
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γενικο ποστ

    link & video (το συγκεκρμενο ειναι για τυχον θεμα στο σπιτι) που μιλαει για συχνοτητες
    https://support.zen.co.uk/kb/knowled...rein-and-shine
    δεν ειναι μονο το ηλεκτρικο καλωδιο αλλα και ενα απλο χαλασμενο τροφοδοτικο που μπορει αν προκαλεσει προβλημα

    δεν ειναι μονο και η καλωδιψση του παροχου / σπιτιου αλλα ξερω πολλες περιπτωσεις που καποια μοντεμ του πελατη δεν μπορουν να κρατησουν το θορυβο σε ιδια επιπεδα με ενα αλλο, πολυ προφανως και λογω μη καλου λογισμικου... παρα πολλα παιζονται

    - - - Updated - - -
    @ giannisopc

    θα ελεγα αν ξεχασεις το vectoring & g.inp και τα 2 θελουν ειδικη καμπινα για γινει καλη και μελλοντικη δουλεια
    Σιγα (μακαρι) μην βαλει ο οτε τετοιες που ακομα δεν εχει δωσει vdsl ακομα παντου

    γινεται και αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω vectoring is intended to be implemented in conjunction with Recommendation ITU-T G.993.2 ... αλλα στην περιπτωση αυτη δυστυχως εχει λιγο πιο αρνητικο στο vectoring
    It is possible that non-vectored and vectored lines share the same binder; for example, if legacy DSLAMs are not replaced as newer vectored DSLAMs are installed. In such cases, the crosstalk generated from the non-vectored lines to the vectored lines cannot be cancelled.

  15. #45
    Εγγραφή
    27-01-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικο ποστ

    link & video (το συγκεκρμενο ειναι για τυχον θεμα στο σπιτι) που μιλαει για συχνοτητες
    https://support.zen.co.uk/kb/knowled...rein-and-shine
    δεν ειναι μονο το ηλεκτρικο καλωδιο αλλα και ενα απλο χαλασμενο τροφοδοτικο που μπορει αν προκαλεσει προβλημα

    δεν ειναι μονο και η καλωδιψση του παροχου / σπιτιου αλλα ξερω πολλες περιπτωσεις που καποια μοντεμ του πελατη δεν μπορουν να κρατησουν το θορυβο σε ιδια επιπεδα με ενα αλλο, πολυ προφανως και λογω μη καλου λογισμικου... παρα πολλα παιζονται

    - - - Updated - - -
    @ giannisopc

    θα ελεγα αν ξεχασεις το vectoring & g.inp και τα 2 θελουν ειδικη καμπινα για γινει καλη και μελλοντικη δουλεια
    Σιγα (μακαρι) μην βαλει ο οτε τετοιες που ακομα δεν εχει δωσει vdsl ακομα παντου

    γινεται και αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω vectoring is intended to be implemented in conjunction with Recommendation ITU-T G.993.2 ... αλλα στην περιπτωση αυτη δυστυχως εχει λιγο πιο αρνητικο στο vectoring
    οποτε μπάμπη στο άσους να μην ενεργοποιώ g vector και g inp μια και δεν έχουν κάποιο όφελος έτσι δεν είναι?

Σελ. 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαμηλος συγχρονισμός Forthnet
    Από skepasti21 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-16, 21:03
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 21:27
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-15, 00:31
  4. Χαμηλός συγχρονισμός
    Από MAT9 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-15, 14:24
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-15, 00:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας