Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 76
  1. #46
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #47
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Μ' αρέσει που κάποιοι το παρουσιάζεται ότι η Microsoft πάει για φούντο και προσπαθεί να προλάβει την τρομερή εξέλιξη του Linux! Μακάρι να ίσχυε, αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω, τουλάχιστον στους end-users.

    Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι βλέπουν ότι σε επίπεδο developers και σε cloud computing (open stack) η απουσία UNIXοειδούς shell τους κρατάει μακριά από πολλές νέες τεχνολογίες (πχ. docker) και απωθεί devs και admins, σε σχέση με OS X και Linux, οπότε προφανώς αυτό το κενό προσπαθούν να καλύψουν. Δεν ξέρω αν αυτή η εξέλιξη έχει κάποιο παράπλευρο κέρδος για το Linux, αλλά όλα θα φανούν στην πορεία. Πόσο πολύ θα γίνει integrated το Windows bash και, τελικά, πόσο θα βοηθήσει (αν βοηθήσει) να υπάρξουν ακόμα περισσότερες cross-platform εφαρμογές.

  3. #48
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To Ubuntu υπάρχει εδώ και καιρό στα 10άρια.

    Συνημμένο Αρχείο 163296



    Spoiler:
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #49
    Εγγραφή
    03-10-2015
    Περιοχή
    /etc/passwd
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 25.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Ubuntu υπάρχει εδώ και καιρό στα 10άρια.

    Συνημμένο Αρχείο 163296



    Spoiler:

    Συνωμοσια!!!!
    "The quieter you become, the more you are able to hear..."

  5. #50
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράξενη είδηση. Τρίκοπο μαχαίρι.

    1. Ή κάποιος θα αγαπήσει την ubuntu command-line (αν κατάλαβα σωστά) διανομή μέσα στα Windows και θα πάει στο real thing,
    2. ή θα σχηματίσει στραβή γνώμη (δεν νομίζω να είναι ολοκληρωμένη η εμπειρία χωρίς gui) και δεν καταλάβει τίποτα από Linux,
    3. ή κάποιος απλά θα κάνει την δουλειά του (rsync και pipes (!) for the masses) και θα μείνει μόνο με τα Windows.

    2 στα 3 υπέρ της Microsoft τα σενάρια. Δεν νομίζω να υπερισχύσει το 1 - αν και ποτέ δεν ξέρεις. Το Linux έχει αποκτήσει μια φήμη τίμιου - το λιγότερο - λειτουργικού.

    Είναι ενδιαφέρον, αυτό που έλεγα από παλιά. Πως το Linux μπορεί να έχει ελάχιστα ποσοστά χρήσης, αλλά ποτέ δεν πέφτουν, μόνο ανεβαίνουν. Προφανώς το βλέπει και η Microsoft και δεν θέλει να ξεφύγει η κατάσταση.

    Το *nix επηρεάζει εδώ και καιρό τα Windows. π.χ. στα Win-7 σοβαρεύτηκαν και άλλαξαν τον σαλίγκαρο Documents and Settings σε Users. Το θεώρησα αντιγραφή από το home. Όποτε πήγαινα να δουλέψω σε κονσόλα ήταν ένα μαρτύριο να πάω σε φακέλους. Και από το 2000 - καλώς τους και ας άργησαν - etc στην καρδιά του «κτήνους» (/system32/drivers/)
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  6. #51
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράξενη είδηση. Τρίκοπο μαχαίρι.

    1. Ή κάποιος θα αγαπήσει την ubuntu command-line (αν κατάλαβα σωστά) διανομή μέσα στα Windows και θα πάει στο real thing,
    2. ή θα σχηματίσει στραβή γνώμη (δεν νομίζω να είναι ολοκληρωμένη η εμπειρία χωρίς gui) και δεν καταλάβει τίποτα από Linux,
    3. ή κάποιος απλά θα κάνει την δουλειά του (rsync και pipes (!) for the masses) και θα μείνει μόνο με τα Windows.

    2 στα 3 υπέρ της Microsoft τα σενάρια. Δεν νομίζω να υπερισχύσει το 1 - αν και ποτέ δεν ξέρεις. Το Linux έχει αποκτήσει μια φήμη τίμιου - το λιγότερο - λειτουργικού.

    Είναι ενδιαφέρον, αυτό που έλεγα από παλιά. Πως το Linux μπορεί να έχει ελάχιστα ποσοστά χρήσης, αλλά ποτέ δεν πέφτουν, μόνο ανεβαίνουν. Προφανώς το βλέπει και η Microsoft και δεν θέλει να ξεφύγει η κατάσταση.

    Το *nix επηρεάζει εδώ και καιρό τα Windows. π.χ. στα Win-7 σοβαρεύτηκαν και άλλαξαν τον σαλίγκαρο Documents and Settings σε Users. Το θεώρησα αντιγραφή από το home. Όποτε πήγαινα να δουλέψω σε κονσόλα ήταν ένα μαρτύριο να πάω σε φακέλους. Και από το 2000 - καλώς τους και ας άργησαν - etc στην καρδιά του «κτήνους» (/system32/drivers/)
    4. Η ms ψάχνει για τζάμπα devs ή αλλιώς "φέρτε την εφαρμογή σας στα win (+ win phone ?)

  7. #52
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα. Τα Ubuntu χρόνια τώρα είναι το μαύρο πρόβατο της οικογένειας. Ο μόνος λόγος που υπάρχει είναι ότι λειτουργεί καλά για τον απλό χρήστη που θέλει να ξεκινήσει με Linux/για PC που πωλούνται χωρίς Windows. Γενικά υπάρχουν και καλύτερες εναλλακτικές η οποίες λειτουργούν στην ίδια περίπτωση αλλά επειδή δεν υπάρχει εταιρεία από πίσω, γενικά προτιμούνται τα Ubuntu. Το μόνο που φοβόμαστε οι περισσότεροι είναι μήπως δράσουν σαν Δούρειος Ίππος για τις υπόλοιπες διανομές και η Μ$ έχει ΕΕΕ σχέδια που πιάνουν τα πάντα και όχι μόνο την Canonical.
    σωστά και γνωστά όλα αυτά.

    και εννοείται οτι ξαφνικά δεν έγινε MKO η MS, if you know what i mean


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liberostelios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ' αρέσει που κάποιοι το παρουσιάζεται ότι η Microsoft πάει για φούντο και προσπαθεί να προλάβει την τρομερή εξέλιξη του Linux! Μακάρι να ίσχυε, αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω, τουλάχιστον στους end-users.

    Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι βλέπουν ότι σε επίπεδο developers και σε cloud computing (open stack) η απουσία UNIXοειδούς shell τους κρατάει μακριά από πολλές νέες τεχνολογίες (πχ. docker) και απωθεί devs και admins, σε σχέση με OS X και Linux, οπότε προφανώς αυτό το κενό προσπαθούν να καλύψουν. Δεν ξέρω αν αυτή η εξέλιξη έχει κάποιο παράπλευρο κέρδος για το Linux, αλλά όλα θα φανούν στην πορεία. Πόσο πολύ θα γίνει integrated το Windows bash και, τελικά, πόσο θα βοηθήσει (αν βοηθήσει) να υπάρξουν ακόμα περισσότερες cross-platform εφαρμογές.

    μα δεν νομίζω να είπε κανείς το αντίθετο. θέλει να αποκτήσει market share εκεί που δεν έχει.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    4. Η ms ψάχνει για τζάμπα devs ή αλλιώς "φέρτε την εφαρμογή σας στα win (+ win phone ?)

    για τζάμπα δεν ξέρω, αλλά σίγουρα θέλει ο x,y dev να χρησιμοποιεί δικό της OS, έστω και "ενισχυμένο"


    αλλά δεν είναι μόνο οι devs,έτσι "απλά και αόριστα"

    θα θυμάστε πιστεύω όλοι το μπάσιμο και τα -εν εξελίξει- σχέδια κολλοσών online gaming stores/platforms π.χ. Valve, αναφορικά με το Linux

    ε, δεν είναι μακάκες στην MS να κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια.

  8. #53
    Εγγραφή
    11-06-2010
    Περιοχή
    Πανω απο του Steven Seagal
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3.531
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστά και γνωστά όλα αυτά.

    και εννοείται οτι ξαφνικά δεν έγινε MKO η MS, if you know what i mean





    μα δεν νομίζω να είπε κανείς το αντίθετο. θέλει να αποκτήσει market share εκεί που δεν έχει.






    για τζάμπα δεν ξέρω, αλλά σίγουρα θέλει ο x,y dev να χρησιμοποιεί δικό της OS, έστω και "ενισχυμένο"


    αλλά δεν είναι μόνο οι devs,έτσι "απλά και αόριστα"

    θα θυμάστε πιστεύω όλοι το μπάσιμο και τα -εν εξελίξει- σχέδια κολλοσών online gaming stores/platforms π.χ. Valve, αναφορικά με το Linux

    ε, δεν είναι μακάκες στην MS να κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια.
    Αρα παμε στο δευτερο που ειχα γραψει μερικα μηνυματα πιο πανω, assuming direct control


    Τυχόν αναφορά σε γατούλη/γύρο/μπούρδα δικιά μου, έχει πάντα αυτό το βλέμμα.

  9. #54
    Εγγραφή
    22-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15.553/1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟΥ
    Router
    u know...
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 16(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archer77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρα πολύ καλό επιτέλους!!!!!!

    native bash, ssh, vnc και emacs -nw vi, και δεν χρειαζομαι τίποτε άλλο!!! :P

    Βέβαια αρκεί να μη γίνουν τίποτα αθλιότητες όπως στα mac, όπου είχα γράψει ένα απλό bash scriptάκι για μια φίλη μου και δεν αναγνώριζε κάτι απλά regular expressions (κατι μου λέει ότι προς τα εκεί θα πάει η δουλειά...)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fixed
    :P Έλα ρε συ!!! Δεν το μπορώ!!!! Σε καταλαβαίνω όμως...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Archer77 : 01-04-16 στις 13:28.

  10. #55
    One operating system to rule them all ... or to lure them all? :P

    There can be only one ...κλπ

    Ευχαριστα νεα παντως ... αντε να το δουμε

  11. #56
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Χωρίς να έχω ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις, νομίζω ότι η καθοριστική αλλαγή που σημειώθηκε τα τελευταία χρόνια και συγκλόνισε την MS παρά την κυριαρχία των Windows έναντι του Linux, δεν μπορεί να είναι άλλη από την εμφάνιση του Android

    Με το Android η Google απέδειξε ότι δεν χρειάζεται να πουλάς το λειτουργικό για να κονομάς. Τα κέρδη παραμένουν ασύλληπτα ακόμη κι αν το κάνεις δήθεν ανοιχτό και το δίνεις τσαμπέ (υπάρχουν άλλα πράγματα να πουλήσεις σε όποιον πάρει τσάμπα το λειτουργικό σου).

    Πως μπορεί να είναι σίγουρη η MS ότι αυτή η λογική (τσαμπέ λειτουργικό) περιορίζεται μόνο σε σμαρτφον – ταμπς και δεν μπορεί να επεκταθεί στα σταθερούς υπολογιστές και σέρβερς;

    Οπότε όσο ακόμα διατηρεί η MS την πρωτοκαθεδρία στα σταθερά μηχανήματα προετοιμάζεται να αντιμετωπίσει έναν ενδεχόμενο ισχυρό αντίπαλο (google). Αν δηλαδή η MS φοβάται ότι σε 5 χρόνια η google θα δίνει τσάμπα λειτουργικό για σταθερά μηχανήματα και σέρβερς για να σαρώσει την αγορά, το μόνο που έχει να κάνει (η MS) είναι να προετοιμαστεί ώστε να δώσει πρώτη το ίδιο προϊόν.

  12. #57
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Οπότε τώρα πια θα λέγονται GNU/Windows;;;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  13. #58
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε τώρα πια θα λέγονται GNU/Windows;;;
    Μπά, μάλλον Microsoft/Linux

  14. #59
    Εγγραφή
    03-10-2015
    Περιοχή
    /etc/passwd
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 25.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπά, μάλλον Microsoft/Linux
    Μαλλον Microsoft/Fail-buntu
    "The quieter you become, the more you are able to hear..."

  15. #60
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Πολλές φορές υπάρχουν προγράμματα που είναι χτισμένα και παρέχουν libraries μόνο για linux (gcc) ή Visual Studio. Λύσεις τύπου mingw δεν υποστηρίζονται.
    Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις gcc σε windows για να κάνεις τη δουλειά σου, αλλά πρέπει να χρησιμοποιήσεις το VS, και ειδικά για όσους γράφουν σε C++ είναι πολύ ψυχοφθόρο να πηγαίνεις από g++ σε VC++ τη στιγμή που δεν υποστηρίζουν επακριβώς τα ίδια features του προτύπου.

    Πλέον αυτό το βάσανο τελειώνει. GCC παντού.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 22:01
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-16, 16:40
  3. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-15, 15:21
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-15, 23:05
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-15, 21:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας