Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανταζομαι οτι οσοι δεν εχουν πακετο ομιλιας στην ελλαδα, δεν θα εχουν και θεμα στο roaming. Ειναι οξυμωρο να φωναζουν.
    Το οξύμωρο απο που το ειδες?
    Το οτι θα πληρωνουμε διπλασια τιμη απο αυτη που εχει ορισει η ΕΕ ?????
    Προσπαθεις απο την αρχη να μας πεις οτι ολα ειναι ροδινα για τον καταναλωτη.... ενω για πολλους ισχυει το αντιθετο... ειναι ροδινα για τις εταιρειες...

  2. #17
    Εγγραφή
    02-06-2002
    Περιοχή
    Ν. Ιωνία
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mb/100Mb
    ISP
    Inalan
    Με άλλα λόγια, μέχρι χθες η τιμή καρτοκινητού εκτός πακέτου ήταν 0,49€ σε Ελλάδα και 0,23€ σε roaming EE, και πλέον είναι 0,59€ σε Ελλάδα και ΕΕ. Εύγε Vodafone!

    - - - Updated - - -

    Εδώ πάλι λέει άλλα http://www.vodafone.gr/portal/client...n?pageId=10541
    ισχύει η ξεχάσαν να ενημερώσουν τη σελίδα;
    Όταν είχατε PSTN, είχα ISDN. Όταν περιμένατε να πάει 22:00 για να πληρώσετε μισή χρονοχρέωση, εγώ είχα flat rate GPRS. Όταν βάλατε ADSL Shared LLU, εγώ είχα SDSL full LLU. Όταν αναβαθμίσατε σε 2play ADSL2, εγώ είχα 3play ADSL2+ Annex M. Kαι τώρα που ψάχνετε για VDSL, εγώ έχω ήδη FTTH.

  3. #18
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.334
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από beatnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ πάλι λέει άλλα http://www.vodafone.gr/portal/client...n?pageId=10541
    ισχύει η ξεχάσαν να ενημερώσουν τη σελίδα;
    Σύμφωνα με την ανακοίνωση ο τιμοκατάλογος αλλάζει 30/4.

  4. #19
    Εγγραφή
    02-06-2002
    Περιοχή
    Ν. Ιωνία
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mb/100Mb
    ISP
    Inalan
    Μήπως είναι παραπλανητικό που εδώ λέει Roaming χωρίς επιπλέον κόστος κι όταν πατάμε κάτω κάτω που λέει διευκρινήσεις λέει ότι "H χρήση του προγράμματος χωρίς επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής ισχύει μόνο για συνδρομητές που έχουν ενεργοποιημένο το Vodafone Πας Παντού."

    Τα 2,99€/μέρα, αν μη τι άλλο είναι επιπλέον κόστος.
    Όταν είχατε PSTN, είχα ISDN. Όταν περιμένατε να πάει 22:00 για να πληρώσετε μισή χρονοχρέωση, εγώ είχα flat rate GPRS. Όταν βάλατε ADSL Shared LLU, εγώ είχα SDSL full LLU. Όταν αναβαθμίσατε σε 2play ADSL2, εγώ είχα 3play ADSL2+ Annex M. Kαι τώρα που ψάχνετε για VDSL, εγώ έχω ήδη FTTH.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Εκεινο που βλέπω ειναι οτι το δουλεμα παει σύννεφο....
    Μας δουλευουν ψιλο γαζι ολοι τους...

    Αντιγραφω απο την σελιδα της COSMOTE

    "Δωρεάν Roaming
    Η COSMOTE φέρνει την Ευρώπη πιο κοντά και σου προσφέρει δωρεάν roaming για πάντα!
    Τώρα μπορείς να επικοινωνείς ελεύθερα, χωρίς επιπλέον κόστος και να απολαμβάνεις ταχύτητες 4G στο μεγαλύτερο δίκτυο στην Ευρώπη!
    Η COSMOTE από 04/04/2016, προσφέρει σε συνδρομητές προγραμμάτων συμβολαίου COSMOTE Mobile και COSMOTE Business Mobile με πάγιο 65€ και άνω, που έχουν ενεργοποιημένη την υπηρεσία COSMOTE Travel Pass, δωρεάν roaming κλπ κλπ"


    Παρατηρηση 1η
    Τα 2,99 την ημερα γαι το Travel Pass δεν ειναι κόστος

    Συνέχεια ...
    διαβαζοντας τους όρους και προϋποθέσεις ...
    " Διευκρινήσεις:
    Εξερχόμενες κλήσεις : Οι εξερχόμενες κλήσεις που εμπίπτουν στη χρήση είναι μόνο οι κλήσεις προς Ελλάδα και προς την εκάστοτε χώρα περιαγωγής.
    ....
    Στην περίπτωση που δεν υπάρχει διαθέσιμος δωρεάν χρόνος ομιλίας, θα ισχύει προνομιακή χρέωση 0,0062€/δευτ (κοινή για όλες τις χώρες) με ελάχιστη χρέωση τα 60δευτ/πτα και μετά ανά δευτ/πτο.


    Παρατηρηση 2η
    Το roaming ειχε ιδια τιμη προς ολη την ΕΕ 0,234ευρω/λεπτο και δεν διαχωριζε χωρες ... η δε συνεχεια ....η προνομιακή χρέωση 0,0062€/δευτ δηλαδη 0,372ευρω/λεπτο ...δηλαδη σχεδον 60% πανω και με ελαχιστο χρονο τα 60δευτ αντι των 30 που ισχυε μεχρι τωρα να μας το πλασσαρου σαν προνομιακη τιμη ... τι αλλο θα δουμε ....

    Παρατηρηση 3η
    Για τα υπολοιπα πακετα συμβολαιου .... τα καρτοκινητα ... τι ισχυει ... οσο και αν εψαξα δεν βρήκα κατι ... οι δε τιμοκαταλογοι εχουν ακομη τις παλιες τιμες 0,234ευρω/λεπτο ...
    Αν για τα υπολοιπα ισχυουν ακομη οι παλιες τιμες .... εχει πολυ γέλιο...

    Οποιος καθισει και το διαβασει προσεκτικα θα δει και τι αλλοι περιορισμοι υπαρχουν ... απο ποιο χρονο καταναλωνονται τα λεπτα ομιλιας κλπ κλπ

    Θα μπορουσα να γραψω και για τα μυνηματα που κατι αντιστοιχο ισχυει ....

    Και ολα αυτα στις διαφημισεις ... μας το πουλανε σαν δωρεαν....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TeoT : 05-04-16 στις 03:25.

  6. #21
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeoT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οξύμωρο απο που το ειδες?
    Το οτι θα πληρωνουμε διπλασια τιμη απο αυτη που εχει ορισει η ΕΕ ?????
    Προσπαθεις απο την αρχη να μας πεις οτι ολα ειναι ροδινα για τον καταναλωτη.... ενω για πολλους ισχυει το αντιθετο... ειναι ροδινα για τις εταιρειες...
    Το οξυμωρο ειναι να εισαι κατοχος καρτοκινητου, να μην εχεις ενεργοποιημενο πακετο στην Ελλαδα, αλλα να κανεις παραπανο γιατι στο εξωτερικο χρεωνεσαι το ιδιο με την Ελλαδα.
    mac rulez

  7. #22
    Εγγραφή
    29-04-2013
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ (τ. Vivodi)
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οξυμωρο ειναι να εισαι κατοχος καρτοκινητου, να μην εχεις ενεργοποιημενο πακετο στην Ελλαδα, αλλα να κανεις παραπανο γιατι στο εξωτερικο χρεωνεσαι το ιδιο με την Ελλαδα.
    Συμφωνώ. Στο κάτω-κάτω, όποιος δεν έχει πακέτο δωρεάν χρόνου/sms/MB & πάει στο εξωτερικό, μπορεί εύκολα να πάρει κάποιο πακέτο καρτοκινητής & να έχει τις μειωμένες χρεώσεις roaming.

    Σημειώνω πως επικοινώνησα με το chat του CU που έχω & μου είπαν ότι "Από 1/5 ως 30/9 οι χρεώσεις που θα έχεις θα είναι ειξερχόμενες κλήσεις στα 0,06/λεπτό και 0,01/λεπτό οι εισερχόμενες! Από 30/9 και μετά θα μπορείς να χρησιμοποιείς τα υπάρχοντα πακέτα σου συν τις χρεώσεις που μόλις σου ανέφερα!"
    Δηλ. (ξαναρώτησα & μου το επιβεβαίωσαν γιατί δεν το πίστευα ) από 1/5 ως 30/9 υπάρχει μόνο η χρέωση (εξερχόμενες 0,06 €/λεπτό - εισερχόμενες 0,01 €/λεπτό) ΧΩΡΙΣ αφαίρεση χρόνου απ' το πακέτο, ενώ από 30/9 θα υπάρχει η ίδια χρέωση ΚΑΙ αφαίρεση χρόνου απ' το πακέτο!

  8. #23
    Εγγραφή
    02-06-2002
    Περιοχή
    Ν. Ιωνία
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mb/100Mb
    ISP
    Inalan
    Εγώ καταλαβαίνω ότι είναι τόσο χάος και ασάφεια, που ούτε η εξυπηρέτηση πελατών ξέρει τι τους γίνεται.
    Όταν είχατε PSTN, είχα ISDN. Όταν περιμένατε να πάει 22:00 για να πληρώσετε μισή χρονοχρέωση, εγώ είχα flat rate GPRS. Όταν βάλατε ADSL Shared LLU, εγώ είχα SDSL full LLU. Όταν αναβαθμίσατε σε 2play ADSL2, εγώ είχα 3play ADSL2+ Annex M. Kαι τώρα που ψάχνετε για VDSL, εγώ έχω ήδη FTTH.

  9. #24
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evankouros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ. Στο κάτω-κάτω, όποιος δεν έχει πακέτο δωρεάν χρόνου/sms/MB & πάει στο εξωτερικό, μπορεί εύκολα να πάρει κάποιο πακέτο καρτοκινητής & να έχει τις μειωμένες χρεώσεις roaming.

    Σημειώνω πως επικοινώνησα με το chat του CU που έχω & μου είπαν ότι "Από 1/5 ως 30/9 οι χρεώσεις που θα έχεις θα είναι ειξερχόμενες κλήσεις στα 0,06/λεπτό και 0,01/λεπτό οι εισερχόμενες! Από 30/9 και μετά θα μπορείς να χρησιμοποιείς τα υπάρχοντα πακέτα σου συν τις χρεώσεις που μόλις σου ανέφερα!"
    Δηλ. (ξαναρώτησα & μου το επιβεβαίωσαν γιατί δεν το πίστευα ) από 1/5 ως 30/9 υπάρχει μόνο η χρέωση (εξερχόμενες 0,06 €/λεπτό - εισερχόμενες 0,01 €/λεπτό) ΧΩΡΙΣ αφαίρεση χρόνου απ' το πακέτο, ενώ από 30/9 θα υπάρχει η ίδια χρέωση ΚΑΙ αφαίρεση χρόνου απ' το πακέτο!
    Ισχυει!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από beatnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ καταλαβαίνω ότι είναι τόσο χάος και ασάφεια, που ούτε η εξυπηρέτηση πελατών ξέρει τι τους γίνεται.
    Εισαι λιγο προκατειλημενος; Βλεπεις διαφορετικες απαντησεις απο την εξυπηρετηση πελατων; Εγω βλεπω μια. Καμια ασαφια και κανενα χαος.
    mac rulez

  10. #25
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οξυμωρο ειναι να εισαι κατοχος καρτοκινητου, να μην εχεις ενεργοποιημενο πακετο στην Ελλαδα, αλλα να κανεις παραπανο γιατι στο εξωτερικο χρεωνεσαι το ιδιο με την Ελλαδα.
    Αν χρησιμοποιω το κινητο (καρτοκινητο) μόνο σε ταξιδια γιατι μονο εκει μου χρειαζεται και εχω απαιτηση να εχω τα τιμολογια που εχει καθορισει η ΕΕ τα οποια προφανως και με καποια κοστολογηση τα καθορισε που το βρισκεις οτι ειναι παραλογο???
    Το οτι υπαρχουν υπρβολικες χρεωσεις μεσα στην Ελλαδα επειδη δεν τους ελεγχει κανενας ενω στην περιαγωγη που επιβαλονται οι τιμες απο την ΕΕ ειναι κατω απο την μιση τιμη δεν ειναι παραλογο???
    Δεν επρεπε και μεσα στην Ελλαδα να ηταν χαμηλότερες απο τις τιμες περιαγωγης ????
    Και μη μου πεις οτι δεν βγαινουν , πως βγαινει ο ΟΤΕ (εγω επιμενω να τον λεω ΟΤΕ και οχι σταθερη COSMOTE) με τιμη κατω απο 0.10 το λεπτο και η COSMOTE κλπ χρεωνουν την κληση 0,50 το λεπτο????


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evankouros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ. Στο κάτω-κάτω, όποιος δεν έχει πακέτο δωρεάν χρόνου/sms/MB & πάει στο εξωτερικό, μπορεί εύκολα να πάρει κάποιο πακέτο καρτοκινητής & να έχει τις μειωμένες χρεώσεις roaming.
    Γιατι θα πρεπει να πληρωνω πακετο (αυτο θελουν και οι εταιριες) και να μην πληρωνω με την χρηση που συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα οσο υπαρχου οι τιμες τις ΕΕ μου ερχεται πιο φθηνα???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TeoT : 14-04-16 στις 21:13.

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeoT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν χρησιμοποιω το κινητο (καρτοκινητο) μόνο σε ταξιδια γιατι μονο εκει μου χρειαζεται και εχω απαιτηση να εχω τα τιμολογια που εχει καθορισει η ΕΕ τα οποια προφανως και με καποια κοστολογηση τα καθορισε που το βρισκεις οτι ειναι παραλογο???
    Το οτι υπαρχουν υπρβολικες χρεωσεις μεσα στην Ελλαδα επειδη δεν τους ελεγχει κανενας ενω στην περιαγωγη που επιβαλονται οι τιμες απο την ΕΕ ειναι κατω απο την μιση τιμη δεν ειναι παραλογο???
    Δεν επρεπε και μεσα στην Ελλαδα να ηταν χαμηλότερες απο τις τιμες περιαγωγης ????
    Και μη μου πεις οτι δεν βγαινουν , πως βγαινει ο ΟΤΕ (εγω επιμενω να τον λεω ΟΤΕ και οχι σταθερη COSMOTE) με τιμη κατω απο 0.10 το λεπτο και η COSMOTE κλπ χρεωνουν την κληση 0,50 το λεπτο????



    Γιατι θα πρεπει να πληρωνω πακετο (αυτο θελουν και οι εταιριες) και να μην πληρωνω με την χρηση που συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα οσο υπαρχου οι τιμες τις ΕΕ μου ερχεται πιο φθηνα???
    Γιατί η ΕΕ έχει ορίσει τις εξτρά χρεώσεις της περιαγωγής, όχι τις χρεώσεις για τις κλήσεις τοπικά

  12. #27
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί η ΕΕ έχει ορίσει τις εξτρά χρεώσεις της περιαγωγής, όχι τις χρεώσεις για τις κλήσεις τοπικά
    Εγω παντως βλέπω στον καταλογο για την περιαγωγη της COSMOKARTA να ισχυουν ακομη οι τιμες που εχει ορισει η ΕΕ δηλαδη 0,0039 ευρω το δευτερολεπτο η 0,234 το λεπτο .
    https://www.cosmote.gr/mobile/cosmop...RoamingCK_out1

  13. #28
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.334
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeoT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως βλέπω στον καταλογο για την περιαγωγη της COSMOKARTA να ισχυουν ακομη οι τιμες που εχει ορισει η ΕΕ δηλαδη 0,0039 ευρω το δευτερολεπτο η 0,234 το λεπτο .
    https://www.cosmote.gr/mobile/cosmop...RoamingCK_out1
    Από την 30η Απριλίου 2016 θα ισχύσουν οι παρακάτω αλλαγές στις χρεώσεις.....

  14. #29
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί η ΕΕ έχει ορίσει τις εξτρά χρεώσεις της περιαγωγής, όχι τις χρεώσεις για τις κλήσεις τοπικά
    Το πρόβλημα είναι ότι το κόστος τερματισμού εθνικών κλήσεων είναι αν όχι μεγαλύτερο, σίγουρα συγκρίσιμο με το κόστος τερματισμού διεθνών κλήσεων, όταν μιλάμε για την Ελλάδα. Μιλάω για το κόστος που πληρώνει ο ένας πάροχος στον άλλο, και όχι το κόστος που φτάνει στον καταναλωτή. Από εκεί πηγάζει το πρόβλημα.

  15. #30
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι ότι το κόστος τερματισμού εθνικών κλήσεων είναι αν όχι μεγαλύτερο, σίγουρα συγκρίσιμο με το κόστος τερματισμού διεθνών κλήσεων, όταν μιλάμε για την Ελλάδα. Μιλάω για το κόστος που πληρώνει ο ένας πάροχος στον άλλο, και όχι το κόστος που φτάνει στον καταναλωτή. Από εκεί πηγάζει το πρόβλημα.
    Ξέρεις πόσο είναι αυτό το κόστος;

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 16:23
  2. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:49
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-15, 14:05
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-15, 12:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας