Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    03-04-2016
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καλησπέρα θέλω να εγκαταστήσω δορυφορικό internet εκει που μένω.
    εχω δεί forthnet θα ήθελά και σταθερώ και τηλεόραση.έχω ήδη nova εκεί χωρίς δέσμευση.
    το θέμα είναι υπάρχει κάτι καλύτερο?
    μου δίνουν 20gb για ένα μήνα η βραδυνή χρήση είναι χωρίς όριο στην ταχύτητα?
    δεν έχει καθόλου γραμμές τηλεφωνίας εκεί που μένω.
    και από 3g μόνο cosmote έχει καλό σήμα.
    κάποια άλλη προσφορά από άλλον πάροχο?
    και σταθερό να μην έχω δεν πειράζει.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-04-2016
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    κάποιος να με ενημερώσει?

  3. #3
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δες λιγο OTE SATELLITE εχει 3 προγραμματα αλλα χωρις σταθερο νομιζω.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-04-2016
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες λιγο OTE SATELLITE εχει 3 προγραμματα αλλα χωρις σταθερο νομιζω.
    αν παώ για οτε θα πάω στο πρόγραμμα 25gb.
    είναι πιο αξιόπιστος από forthnet σε θέμα ταχύτητας?
    αν είναι τα ίδια να πάω forthnet τι λές?
    εντωμεταξύ μετά τα 25gb η ταχύτητα είναι εκνευριστική για σερφάρισμα και email και chat?και στους δύο παρόχους?
    στο νυχτερινό ωράριο και στις δυο εταιρίες όταν ξεπεράσεις τα gb η ταχύτητα παραμένει χαμηλή?
    επίσης πόσο καιρό σας κάνει για να φτάσετε το όριο των 25gb ?φτάνει για έναν μήνα χωρίς πολύ download?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος markch : 11-04-16 στις 13:14.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χωρις να ειμαι γνωστης, εκτιμω οτι απο τον ΟΤΕ θα εχεις καλυτερη υπηρεσια, απο την αλλη η forthnet ειναι πιο πολυ καιρο στον χωρο του satellite Internet. Ολα εξαρτωνται βεβαια και απο την εγκατασταση. Εγω προσωπικα θα πηγαινα forthnet λογω Nova κλπ και σταθερου.
    Ναι νομιζω η ταχυτητα μειωνεται αρκετα αν περασεις την πολιτικη ορθης χρησης. Για τι δουλεια το θες ακριβως; Θα πρεπει να ξεχασεις κατεβασματα ταινιων καθως και voip calls(skype).
    Αν το θες μονο για σερφαρισμα και email φτανουν τα 25gb μια χαρα και περισςευουν

  6. #6
    Εγγραφή
    03-04-2016
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις να ειμαι γνωστης, εκτιμω οτι απο τον ΟΤΕ θα εχεις καλυτερη υπηρεσια, απο την αλλη η forthnet ειναι πιο πολυ καιρο στον χωρο του satellite Internet. Ολα εξαρτωνται βεβαια και απο την εγκατασταση. Εγω προσωπικα θα πηγαινα forthnet λογω Nova κλπ και σταθερου.
    Ναι νομιζω η ταχυτητα μειωνεται αρκετα αν περασεις την πολιτικη ορθης χρησης. Για τι δουλεια το θες ακριβως; Θα πρεπει να ξεχασεις κατεβασματα ταινιων καθως και voip calls(skype).
    Αν το θες μονο για σερφαρισμα και email φτανουν τα 25gb μια χαρα και περισςευουν

    θέλω και skype θα δοκιμάσω με δεδομένα κινητού δηλαδή θα σερφάρω μόνο από κινητό να δω αν μου φτάνει.
    μέσω whatsup από τι είδα θα με 25euro έχω συνολικά 6gb.θα μου φτάνουν για ένα μήνα?
    για σερφάρισμα email chat μέσω viber fb. θα ήθελα και λίγο skype και λίγο youtube.θα δω αν τα 25 euro φτάνουν μεσω κινητό αν όχι θα κάνω δορυφορικό.
    θα το τσεκάρω.
    download δεν θέλω.nova έχω είδη στο σπίτι θα ήθελα και σταθερό θα δω.αν δεν μου είναι τόσο απαραίτητα και καλύβομαι μέσω whatsup θα μείνω με κιν.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! και παιχνιδια Online δεν μπορεις να παιζεις, πχ τα πρωτου προσωπου θα εχεις τρελο lag μιλαμε για 600ms+
    το ειχα ψαξει και εγω καποια στιγμη, ποιο πολυ συμφερει οικονομικα της Forthnet, δινεις λιγοτερα εχεις περισσοτερα σε γενικες γραμμες.
    Το δορυφορικο ομως εχει πολυ μεγαλη καθυστερηση σε VOIP με εικονα πχ για το Skype δεν λεει.
    Δεν ξερω μηπως αξιζει περισσοτερο να δεις την κινητη για ιντερνετ με cosmote με κανα στικακι 4G να παιρνει και εξωτερικη κεραια?
    το εχω κανει στο εξοχικο αυτο αλλα ειμαι με whats up γιατι εχω και εξωτερικα ασυρματα δικτυα και περναω απο εκει ιντερνετ απο το σπιτι στην Αθηνα μεσω VPN.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-04-2016
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα! και παιχνιδια Online δεν μπορεις να παιζεις, πχ τα πρωτου προσωπου θα εχεις τρελο lag μιλαμε για 600ms+
    το ειχα ψαξει και εγω καποια στιγμη, ποιο πολυ συμφερει οικονομικα της Forthnet, δινεις λιγοτερα εχεις περισσοτερα σε γενικες γραμμες.
    Το δορυφορικο ομως εχει πολυ μεγαλη καθυστερηση σε VOIP με εικονα πχ για το Skype δεν λεει.
    Δεν ξερω μηπως αξιζει περισσοτερο να δεις την κινητη για ιντερνετ με cosmote με κανα στικακι 4G να παιρνει και εξωτερικη κεραια?
    το εχω κανει στο εξοχικο αυτο αλλα ειμαι με whats up γιατι εχω και εξωτερικα ασυρματα δικτυα και περναω απο εκει ιντερνετ απο το σπιτι στην Αθηνα μεσω VPN.
    δηλαδή το εξωτερικό ασύρματο που συνδέεται? πως πέρνεις internet από Αθήνα?

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από markch Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή το εξωτερικό ασύρματο που συνδέεται? πως πέρνεις internet από Αθήνα?
    ειμαι μελος στο AWMN (www.awmn.net για περισσοτερα) και εχω κομβο στην Αθηνα και στο εξοχικο, ετσι μεσω πολλων κομβων συνηθως 15-20 hops φτανει εξοχικο η δρομολογηση και δινω μεσω VPN.
    Αν εχεις οπτικη επαφη με αλλους και εχεις καποιον γνωστο σου να ειναι και θελει να σου δωσει μπορεις να κανεις κατι αναλογο.
    Να τονισω εδω οτι το awmn ΔΕΝ ειναι ιντερνετ και δεν δινει ιντερνετ κανονικα, αλλος αν καποιος θελει να δωσει σαν υπηρεσια για μικρη και συνετη χρηση μπορει. Υπαρχουν ακομα και ap hot spots.
    Για να μην ειμαστε εκτος οτι θες δες στην σελιδα που ειπα και στο forum εκει θα σου απαντησουμε σε οτι θες απο αποριες.
    Επειδη ειχα προβληματα εγω στο εξοχικο με τις δρομολογησεις ειχα σκεφτει να βαλω δορυφορικο ιντερνετ επειδη δεν εχω γραμμη, ειναι με κολονες εκει και δεν εχει στο σπιτι μου απεξω καμια! επισης οσοι βαλανε 2mbps και με προβληματα! αλλα δεν αξιζε και βολευτηκα με το παραπανω (βγηκαν νεες δρομολογησεις ποιο καλες) και με στικακι 4G με κεραια panel 4g εσωτερικη για καμπανα σημα και καρτα twin sim cosmote whats up βαζω 5 ευρω τον μηνα για 500MB αλλα δεν χαλαω πολλα και μαζευω, τωρα εχω πανω απο 5.5 GB. Αλλα τα εχω μαζι με το κινητο μου, γιαυτο ειναι twin sim η καρτα.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-04-2016
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειμαι μελος στο AWMN (www.awmn.net για περισσοτερα) και εχω κομβο στην Αθηνα και στο εξοχικο, ετσι μεσω πολλων κομβων συνηθως 15-20 hops φτανει εξοχικο η δρομολογηση και δινω μεσω VPN.
    Αν εχεις οπτικη επαφη με αλλους και εχεις καποιον γνωστο σου να ειναι και θελει να σου δωσει μπορεις να κανεις κατι αναλογο.
    Να τονισω εδω οτι το awmn ΔΕΝ ειναι ιντερνετ και δεν δινει ιντερνετ κανονικα, αλλος αν καποιος θελει να δωσει σαν υπηρεσια για μικρη και συνετη χρηση μπορει. Υπαρχουν ακομα και ap hot spots.
    Για να μην ειμαστε εκτος οτι θες δες στην σελιδα που ειπα και στο forum εκει θα σου απαντησουμε σε οτι θες απο αποριες.
    Επειδη ειχα προβληματα εγω στο εξοχικο με τις δρομολογησεις ειχα σκεφτει να βαλω δορυφορικο ιντερνετ επειδη δεν εχω γραμμη, ειναι με κολονες εκει και δεν εχει στο σπιτι μου απεξω καμια! επισης οσοι βαλανε 2mbps και με προβληματα! αλλα δεν αξιζε και βολευτηκα με το παραπανω (βγηκαν νεες δρομολογησεις ποιο καλες) και με στικακι 4G με κεραια panel 4g εσωτερικη για καμπανα σημα και καρτα twin sim cosmote whats up βαζω 5 ευρω τον μηνα για 500MB αλλα δεν χαλαω πολλα και μαζευω, τωρα εχω πανω απο 5.5 GB. Αλλα τα εχω μαζι με το κινητο μου, γιαυτο ειναι twin sim η καρτα.

    ξέρω από awmn εκεί που είμαι δεν έχει κανένας.είχα συνδεθεί πριν χρόνια.
    δηλαδή υπάρχει κεραία για 4g?και 3g δεν με χαλάει.πόσο πάει?
    βασικά αν έχει και για τις δύο συχνότητες θα ήταν καλύτερα.γιατί ίσως δεν έχει 4g εκεί.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    το στικακι το ειχα παρει κανα 20αρι αν θυμαμαι καλα και κανα 25αρι την κεραια απο κινα, κανει και για 3G/H+/H/4G
    Αν σε ενδιαφερουν αυτα πες μου να σου βρω και τα links στο ebay.
    Προσοχη στις κεραιες γιατι εχει σε διαφορες συχνοτητες πχ δεν ειναι ολες και για 4G, ενω ακομα και στα βυσματα εχει διαφορα.
    Πρεπει να ταιριαζει με το στικακι σου δλδ. Και φυσικα δεν εχουν ολα τα στικακια υποδοχες για εξωτερικη κεραια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 21-04-16 στις 08:33.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-04-2016
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το στικακι το ειχα παρει κανα 20αρι αν θυμαμαι καλα και κανα 25αρι την κεραια απο κινα, κανει και για 3G/H+/H/4G
    Αν σε ενδιαφερουν αυτα πες μου να σου βρω και τα links στο ebay.
    Προσοχη στις κεραιες γιατι εχει σε διαφορες συχνοτητες πχ δεν ειναι ολες και για 4G, ενω ακομα και στα βυσματα εχει διαφορα.
    Πρεπει να ταιριαζει με το στικακι σου δλδ. Και φυσικα δεν εχουν ολα τα στικακια υποδοχες για εξωτερικη κεραια.


    αυτές κάνουν?
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_from...rt=nc&LH_BIN=1
    πως λειτουργούν δέχονται sim?ποια είναι αξιόπιστη?

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ναι σαν τις πρωτες εχω, αλλα με βυσμα CRC9, δεν παιρνουν sim εχεις μπερδευτει! θες στικακι να εχει υποδοχη για κεραια!
    αυτο ειναι το στικακι μου επανω σε Mikrotik routerboard http://i180.photobucket.com/albums/x...psaccfka9h.jpg
    και η κεραια http://i180.photobucket.com/albums/x...psnlei2uno.jpg
    το στικακι ειναι Huawei δεν θυμαμαι το μοντελο τωρα. Η κεραια ναι ειναι πολυ δυνατη και μπορει με προεκταση καλωδιων να μπει και εξωτερικα σε ιστο!

  14. #14
    Εγγραφή
    03-04-2016
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι σαν τις πρωτες εχω, αλλα με βυσμα CRC9, δεν παιρνουν sim εχεις μπερδευτει! θες στικακι να εχει υποδοχη για κεραια!
    αυτο ειναι το στικακι μου επανω σε Mikrotik routerboard http://i180.photobucket.com/albums/x...psaccfka9h.jpg
    και η κεραια http://i180.photobucket.com/albums/x...psnlei2uno.jpg
    το στικακι ειναι Huawei δεν θυμαμαι το μοντελο τωρα. Η κεραια ναι ειναι πολυ δυνατη και μπορει με προεκταση καλωδιων να μπει και εξωτερικα σε ιστο!
    για να καταλάβω επειδή δεν ξέρω στο sticaki βάζω την sim αυτό το ήξερα.
    άλλο δεν ξέρω αυτή η κεραία θα λαμβάνει σήμα 3g από όλες της εταιρειες κινητής?αυτό με μπερδεύει.
    και εγώ θα πέρνω σήμα από την κεραία στο στικάκι?
    επίσης την κεραία μπορώ να την έχω έξω?να αγοράσω στεγανό κουτί?
    με εφτιαξες με την λύση σου ευχαριστώ!!!
    edit:δηλαδή το stick είναι πάνω σε modem?οπότε θα πέρνω wifi από router?χρειάζομαι και router?το stickaki είνα usb ?
    στο awmn πως μπορώ να δω αν έχω οπτική επαφή με κόμβο?μπορείς να δώσεις Link?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος markch : 21-04-16 στις 22:50.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, το στικακι παιρνει την sim σωστα το λες, μερικα ΟΧΙ ολα εχουν υποδοχες για εξωτερικη κεραια μπορει πχ να ειναι σε βυσμα CRC9 οπως το δικο μου ή σε TS9 μπορει να εχει και αλλων τυπων, μπορει να ειναι με 2 ή με 1 καλωδιο.
    Η κεραια ειναι συμβατη με 4G και κανει για ΟΛΕΣ τις εταιριες. Αλλα για να εισαι σιγουρος θα δεις τα τεχνικα χαρακτηριστικα και απο την κεραια και απο τις εταιριες, τα εχει στην σελιδα της ΕΕΤΤ αν κανεις αναζητηση.
    Εγω την εχω μεσα στο σπιτι κοντα σε παραθυρο και πιανει τερμα σημα. Μπορει να μπει απεξω δεν παθαινει κατι αμα βρεχεται, μονο οι συνδεσεις των προεκτασιων των καλωδιων πρεπει να ειναι στεγανα μονωμενες μην μπουν νερα στους κοννεκτορες, υπαρχει ειδικη ελαστικοταινια γιαυτο, την εχουν μαγαζια με ηλεκτρονικα.
    Το στικ παιζει οπου θες μπορει να ειναι πανω σε pc πχ, σε tablet, κινητο αν εχουν usb otg βεβαια.
    Για το awmn πρεπει να γραφτεις δες στο forum και να σου πω σελιδα δεν θα βρεις κατι αμα θες να δεις ομως http://wind.awmn.net

    αν ειναι να μιλαμε για ιντερνετ απο στικακι δες εδω στο σωστο θεμα http://www.adslgr.com/forum/threads/...AC%CE%BA%CE%B9
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 22-04-16 στις 08:54.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟ VDSL MODEM-R0UTER ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ???
    Από dimitrisvar στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-15, 11:56
  2. Δορυφορικό internet μέσω Forthnet.
    Από Αργύρης Α. στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-15, 16:49
  3. Τι repeater να επιλεξω;
    Από JIMMYSxt στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-15, 09:08
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-15, 21:31
  5. Μπορειτε να με βοηθησετε να επιλεξω ?
    Από Γιωργος14 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-15, 14:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας