Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Το avatar του μέλους parkost
    parkost Guest
    σας ευχαριστω ολους που κανατε τον κοπο και ασχοληθηκατε με το ζητημα μου φιλε jkoukos θα δω τι θα κανω όταν ερθει το voip τηλεφωνο εδώ στην περιοχη μου,προς το παρον αναμενω οποτε το οποιοδήποτε τεστ θα γινει όταν θα ερθει...οσο για το φιλο sweet dreams εχει 100% δικιο που εγραψε για χαρα κτλ...ετσι είμαι αν βγει το τεστ είμαι χαρούμενος..ευχομαι κι'οταν ερθει η υπηρεσια στην περιοχη μου να βγει το τεστ 100% ..θα δειξει Μπαμπη θα τα δοκιμαζα όλα αλλα δεν θα μπορουσα να κανω επαληθευση γιατι δεν εχει ερθει η υπηρεσια..γι'αυτο εβαλα μια ανω τελεια στο ζητημα ..αν δεν σβηστει το νημα θα τα ξαναδω όλα όταν ερθει η ωρα..και φυσικα θα σας ζαλισω και παλι με τις ερωτήσεις μου τελος ..μετα από λιγο ψαξιμο μεσα στις ρυθμισεις στο ρουτερ δεν βρηκα λειτουργια pppoe passthrough ..το asus είναι άλλο ρουτερ και δεν εχει ουτε καν την ιδια διαδρομή με το sagem fast..παντως αν δεν τα καταφερω θα παω σε αλλαγη ρουτερ που να δεχεται telnet..με το Μπαμπη καναμε μια κουβεντα και ξερει. σας ευχαριστω και παλι ολους και αν θελετε να σας ανεβασω καποιο screenshot από τiς ρυθμισεις του sagem μπορω να το κανω..εστω κι'αν δεν μπορω να τεσταρω τωρα την οποια συμβουλη θα μου δωσετε

  2. #17
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    βλεπω βιασεσαι για voip, παρε τηλεφωνο και ζητησε το
    Δεν νομιζω να σβηστει το θεμα, απλα οταν με το καλο ερθει voip, ξανα ποσταρε
    Με λιγα λογια κρινοντας απο το ασος (δεν νομιζω να παιζει ρολο η διαδρομη που λες, αλλα περιμενω να δω και απο αλλα μοντεμ) δεν θα χρειαστει να αλλαξεις τιποτα (ουτε pppoe pass εκτος αν χρησιμοποιεις port forward) παρα μονο ip στο sagem για να μην γινεται confict αν εχουν και τα τα 2 την ιδια ip 192.168.1.1 και τις φωτο απο 2ι για να μπει σε voip mode only

  3. #18
    Το avatar του μέλους parkost
    parkost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλεπω βιασεσαι για voip, παρε τηλεφωνο και ζητησε το
    Δεν νομιζω να σβηστει το θεμα, απλα οταν με το καλο ερθει voip, ξανα ποσταρε
    Με λιγα λογια κρινοντας απο το ασος (δεν νομιζω να παιζει ρολο η διαδρομη που λες, αλλα περιμενω να δω και απο αλλα μοντεμ) δεν θα χρειαστει να αλλαξεις τιποτα (ουτε pppoe pass εκτος αν χρησιμοποιεις port forward) παρα μονο ip στο sagem για να μην γινεται confict αν εχουν και τα τα 2 την ιδια ip 192.168.1.1 και τις φωτο απο 2ι για να μπει σε voip mode only
    η αληθεια είναι ότι βιαστηκα να μαθω κυριως για να ξερω αν γινεται...για να μην χρειαστεί να αγορασω άλλο modem/router..υπαρχει οικονομικη δυσκολια ..αλλα αν χρειστει θα το κανω.για το να παρω τηλεφωνο και να ρωτησω για το voip εχεις δικιο και θα το κανω.την ip στο sagem την εχω αλλαξει..ειχα ξεχασει να το κανω και βλεπωντας το μπερδεμα εκανα restart το sagem και την αλλαξα.δεν χρησιμοποιώ port forward και μακαρι να εχεις δικιο και να μην χρειαζεται και pppoe pass γιατι δεν μπορω να βρω τη ρυθμιση στο sagem.

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και σήμερα μπορείς να έχεις και τις 2 συσκευές και να δοκιμάσεις (άσχετα με το voip) αν σου δουλεύει σωστά το δίκτυο.
    Βάζεις κανονικά τα Sagem στην γραμμή και κάνεις τα "μαγικά" για SNR κλπ.
    Συνδέεις μέσω WAN το Speedport με το Sagem και το ρυθμίζεις να παίρνει ΙΡ μέσω του αυτού.

    Έστω ότι θέλεις να ανοίξεις μία πόρτα π.χ. 14555 για Torrent προς PC που είναι συνδεδεμένο στο Speedport.
    Κάνεις έναν κανόνα στο Sagem, ανοίγοντας την 14555 προς την ΙΡ του Speedport. Την διεύθυνση που έχει πάρει, την βλέπεις στον αντίστοιχο πίνακα του DHCP και καλύτερα είναι να ορίσεις να παίρνει πάντα την ίδια.
    Κατόπιν κάνεις τον ίδιο κανόνα στο Speedport ανοίγοντας την 14555 προς την ΙΡ του PC.

  5. #20
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θηριο ο jkoukos

  6. #21
    Το avatar του μέλους parkost
    parkost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σήμερα μπορείς να έχεις και τις 2 συσκευές και να δοκιμάσεις (άσχετα με το voip) αν σου δουλεύει σωστά το δίκτυο.
    Βάζεις κανονικά τα Sagem στην γραμμή και κάνεις τα "μαγικά" για SNR κλπ.
    Συνδέεις μέσω WAN το Speedport με το Sagem και το ρυθμίζεις να παίρνει ΙΡ μέσω του αυτού.

    Έστω ότι θέλεις να ανοίξεις μία πόρτα π.χ. 14555 για Torrent προς PC που είναι συνδεδεμένο στο Speedport.
    Κάνεις έναν κανόνα στο Sagem, ανοίγοντας την 14555 προς την ΙΡ του Speedport. Την διεύθυνση που έχει πάρει, την βλέπεις στον αντίστοιχο πίνακα του DHCP και καλύτερα είναι να ορίσεις να παίρνει πάντα την ίδια.
    Κατόπιν κάνεις τον ίδιο κανόνα στο Speedport ανοίγοντας την 14555 προς την ΙΡ του PC.
    κατσε να βγαλω τα γρασσα πρωτα και θα τα κανω όλα ..μια ερωτηση εκανα και νoμιζεις ότι είμαι εστω και κατά 20% σχετικος με το θεμα adsl..modem/router κτλ? εσυ φιλε μου εισαι θηριο κι'εχει δικιο ο Μπαμπης..εγω είμαι ατσικο στην καλυτερη των περιπτώσεων και κατι ακομη..επειδη είμαι ειλικρινης..δεν θα ειχα ασχοληθεί με το θεμα αν ο αγαπητος μας οτε δεν μου κατεβαζε την ταχυτητα που εδώ και χρονια ειχα..και κυριως δεν με δουλευαν οι τεχνικοι του στα τοσα τηλεφωνήματα που τους εκανα εδώ και 3+ μηνες..εψαξα βρηκα τη λυση(telnet) και ψάχνομαι στο επομενο που θα προκυψει και που είναι τα voip τηλεφωνα ..όχι γιατι θελω voip τηλεφωνια ..μια χαρα είμαι κι'ετσι..αλλα γιατι θα ερθει στην περιοχη μου θελω δεν θελω...τι να κανουμε αν ηταν στο χερι μου θα κρατουσα το τηλεφωνο μου όπως είναι τωρα.. υ.γ : το εγραψα και πιο πριν..οταν θα ερθει το voip τη βροχη ερωτημάτων από εμενα δεν θα τη γλυτώσετε ..με δυο λογια εχετε μπλεξει

    - - - Updated - - -

    φιλε μου jkoukos αυτό "Και σήμερα μπορείς να έχεις και τις 2 συσκευές και να δοκιμάσεις (άσχετα με το voip) αν σου δουλεύει σωστά το δίκτυο.
    Βάζεις κανονικά τα Sagem στην γραμμή και κάνεις τα "μαγικά" για SNR κλπ.
    Συνδέεις μέσω WAN το Speedport με το Sagem και το ρυθμίζεις να παίρνει ΙΡ μέσω του αυτού." το εχω κανει τα αλλα "Έστω ότι θέλεις να ανοίξεις μία πόρτα π.χ. 14555 για Torrent προς PC που είναι συνδεδεμένο στο Speedport.
    Κάνεις έναν κανόνα στο Sagem, ανοίγοντας την 14555 προς την ΙΡ του Speedport. Την διεύθυνση που έχει πάρει, την βλέπεις στον αντίστοιχο πίνακα του DHCP και καλύτερα είναι να ορίσεις να παίρνει πάντα την ίδια.
    Κατόπιν κάνεις τον ίδιο κανόνα στο Speedport ανοίγοντας την 14555 προς την ΙΡ του PC." θα προσπαθήσω να τα κανω πραξη..δεν εχω δημιουργησει ποτε καποιον κανονα ..αλλα με αναλογο διάβασμα θα το κανω..και είμαι σιγουρος γι'αυτο. σε ευχαριστω πολύ

  7. #22
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δουλεύει σαν ΑΡ, αλλά σαν κανονικό router αφού η LAN1 παίζει ως WAN.
    Κανονικά θα παίξει και χωρίς PPPoE pasthrough, απλά δεν θα κάνει κλήση ΡΡΡ αλλά θα παίρνει σύνδεση μέσω του Sagem, όπως θα έκανε σε οποιαδήποτε περίπτωση έβαζε κανονικό σκέτο router.
    Η μόνη διαφορά είναι ότι τώρα υπάρχει 2πλό ΝΑΤ και για να δουλέψει σωστά το voip χρειάζεται κανόνας port forwarding από Sagem προς την ΙΡ του Speedport στην WAN θύρα.
    Το ξεθάβω μια κι είναι πολύ πιθανό να καταλήξω σε αυτό το set up έστω και για τα 2-3Mbps παραπάνω που θα έχω από το Sagem & Dmt..

    Γιάννη αν δεν ενεργοποιηθεί το NAT του Sagem δεν απλοποιεί τα πράγματα στο όλο στήσιμο ?
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  8. #23
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νίκο ναι τα απλοποιεί. Αλλά τώρα που το σκέφτομαι, καλύτερα είναι αν το Sagem μπει σε bridge mode, ώστε να δουλεύει ως modem μόνο.
    Και στην περίπτωση αυτή πάλι είναι εφικτό να ρυθμισθεί το SNR και την κλήση ΡΡΡ να την κάνει το Speedport.

  9. #24
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλό ακούγεται ..τηλεφωνία θα έχουμε κανονικά μέσω του Speedport και με βάση το στήσιμο που αναφέρεται στο τόπικ ,σωστά ?
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, το Speedport θα κάνει κανονικά κλήση ΡΡΡοΕ, όπως στην περίπτωση πίσω από άλλο modem/router και ενεργοποιημένο το PPPoE passthrough.

  11. #26
    Εγγραφή
    10-10-2015
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως να ταλαιπωρηθεις λιγο να τα καταφερεις αλλα λογικα το sagem πρεπει να μπει σε pppoe passthrough (ισως να χρειαστει και αλλαγη ιπ η και port forward)
    μετα στο speedport πρεπει να το μετατρεψεις μονο για τηλεφωνια (δες τις φωτο εδω)
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...21#post5880121
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...93#post5880693

    στο ιδιο τοπικ υπαρχουν παρα πολλες οδηγιες για πιθανο συνδιασμο που ισχυουν σε ολα τα μοντεμ ... ειναι λιγο μεγαλο τοπικ αλλα αξιζει μια ματια
    εδω ειναι ολα τα βηματα μαζεμενα
    https://www.adslgr.com/forum/threads...77#post5896977
    λαβετε υποψην οτι δεν χρειαζεται να ενεργοποιησετε το PPPoE Relay στο Asus

  12. #27
    Εγγραφή
    03-06-2010
    Μηνύματα
    429
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    48000/5000
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    10(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μπορω να κανω το μοντεμ switch ?

  13. #28
    Εγγραφή
    03-06-2010
    Μηνύματα
    429
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    48000/5000
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    10(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το μονο μου βρηκα ειναι οι παρακατω οδηγοι :

    Sagem F@ST2404


    Sagem fast 2404 Παραμετρικοποίηση Router και σύνδεση στο Internet



  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φυσικά και μπορείς, όπως με όλα τα DSL Router.
    Χοντρικά στο LAN του ορίζεις μία ΙΡ στο ίδιο εύρος με το κύριο DSL Router αλλά αχρησιμοποίητη.
    Δηλαδή όρισε στον DHCP του κύριου DSL Router να δίνει διευθύνσεις σε συγκεκριμένη περιοχή (π.χ. 192.168.1.200) και στο Sagem όρισε την 192.168.1.201.
    Κλείσε στο Sagem τον DHCP και σύνδεσέ το με καλώδιο δικτύου από μία θύρα LAN σε κάποια LAN του κύριου DSL Router.

    Όλες οι ρυθμίσεις θα γίνουν συνδεδεμένο το Sagem μόνο με τον υπολογιστή και στο τέλος του κάνεις επανεκκίνηση.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 182
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-21, 19:03
  2. Speedport W724 vs Speedport Entry 2i
    Από GTrik στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-18, 21:54
  3. ZTE H108NS ως access point από το Speedport Entry 2i
    Από drthanwho στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-16, 16:34
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-16, 11:18
  5. Bandwidth allocation στο Speedport Entry 2i
    Από Zigo93 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-16, 23:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας