Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    26-02-2014
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτό που μου συνέβη. ύστερα από λίγες ημέρες έλαβα μια κλήση απο γραφείο ενημέρωσης ληξιπρόθεσμων οφειλών της Forthnet (sic) οτι τους οφείλω 30€ περίπου. Όταν της είπα οτι ουδέποτε ήμουν στο δίκτυο της Forthnet και πως έχει γίνει κάποιο λάθος της ζήτησα να με ενημερώσει σε ποια περίοδο αναφέρεται πράγμα το οποίο ήταν δύσκολο διότι δεν είχε πρόσβαση σε τέτοια στοιχεία.

    Με τα πολλά πολλά προσπάθησα να θυμηθώ ποια υπηρεσία της Forthnet μπορεί να είχα χρησιμοποιήσει. Έτσι κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών όπου και μου απάντησε μια ευγενική κοπέλα. Δίνοντας το ΑΦΜ μου δεν βρήκε κάτι. Με την κουβέντα θυμήθηκα οτι είχα χρησιμοποιήσει για λίγους μήνες το Supersport το 2004. Της ζήτησα να με ενημερώσει αν αφορά εκείνη τη περίοδο. Ύστερα απο αναμονή λίγων λεπτών βρήκε την καρτέλα μου!!! Είχαν αλλάξει σύστημα τιμολόγησης μου είπε... και φαινόταν μια οφειλή κοντά στα 30€. Αφού της είπα οτι είχα εξοφλήσει όλους τους λογαριασμούς μου, δεν μπορώ να αποδεχτώ αυτή την οφειλή. Η αλήθεια είναι οτι η κοπελιά δεν μπορούσε να μου πει και πολλά δείχνοντάς μου οτι της έκανε και εκείνης εντύπωση αυτή τους η απαίτηση. Χάρηκε εκείνη , χάρηκα και εγώ για την επικοινωνία και κλείσαμε το τηλέφωνο.

    Το αποκορύφωμα ήταν όταν με κάλεσαν δεύτερη φορά για την οφειλή. Όχι όμως για να με ενημερώσουν αλλά για να απαιτήσουν. Άν και η συγκεκριμένη δεν είχε όρεξη για πολλές κουβέντες μου είπε τελικά "ποιος είστε εσείς κύριε που αμφισβητείτε την εταιρεία;" Εκεί δεν άντεξα... Ξέσπασα σε γέλια... Όταν της απάντησα "Εσείς ποια εταιρεία εκπροσωπείται η οποία μπορεί να ζητάει οτι θέλει απο συνδρομητές έπειτα απο 12 χρόνια;" μου έκλεισε το τηλέφωνο. Κρίμα... Θα μπορούσαμε να κάνουμε μια εποικοδομητική συζήτηση

    Και εγώ ο χαζός αναρωτιέμαι. Πώς ο πελάτης βρίσκει το δίκιο του; Πώς είναι δυνατόν να αποδεχθώ μια οφειλή την οποία έχω πληρώσει; Αλλά ακόμα και να ισχύει η οφειλή, πως μπορώ να αποδείξω οτι έχει γίνει η πληρωμή; Μήπως θα έπρεπε να κρατήσω την απόδειξη της τράπεζας για 12 χρόνια;;;

    Άντε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας....

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δε νομιζω οτι χρειαζεται να αποδειξεις εσυ κατι. Αυτοι οφειλουν να σου στειλουν την καρτελλα σου, να σε ενημερωσουν επακριβως για την εν λογω χρεωση και τελικα γιατι το θυμηθηκαν 12 χρονια μετα. Που στο μεταξυ κι αν ακομα υπηρχε οφειλη, αυτη παραγραφηκε στην πενταετια.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0

  4. #4
    Εγγραφή
    26-02-2014
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δεν σκοπεύω να ασχοληθώ περαιτέρω μαζί τους. Το περισσότερο που έκανα είναι που το ανέφερα σε εσάς. Άλλωστε ήταν πρώτη φορά που με πήραν από εισπρακτική (ή όπως αλλιώς θέλουν να λέγονται) και το διασκέδασα με τον τρόπο μου. Ούτε ερώτηση στο δικηγόρο μου δεν μπήκα στην διαδικασία να κάνω. Αλλά από οτι απάντησε και ο 29gk παραγράφονται στην πενταετία. Ariadgr σε ευχαριστώ για το feedback.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Είτε στο αποδείξουν, είτε δεν το αποδείξουν, μετά τα 5 χρόνια.... Ciao!

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rastaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σκοπεύω να ασχοληθώ περαιτέρω μαζί τους. Το περισσότερο που έκανα είναι που το ανέφερα σε εσάς. Άλλωστε ήταν πρώτη φορά που με πήραν από εισπρακτική (ή όπως αλλιώς θέλουν να λέγονται) και το διασκέδασα με τον τρόπο μου. Ούτε ερώτηση στο δικηγόρο μου δεν μπήκα στην διαδικασία να κάνω. Αλλά από οτι απάντησε και ο 29gk παραγράφονται στην πενταετία. Ariadgr σε ευχαριστώ για το feedback.
    Εσύ μην ασχοληθείς.
    Θ' ασχοληθούν αυτοί και οι εισπρακτικές μαζί σου, κάθαρμα

    Σε δυό-τρία χρόνια, εκεί που θάσαι αραχτός σε ξαπλώστρα στην παραλία 10 το πρωί, θα χτυπήσει το κινητό σου και θα απαιτήσουν να εξοφλήσεις την οφειλή σου (μου συνέβει)

    Βέβαια κερδίζεις, η δική μου οφειλή ? είναι από το 2006

  7. #7
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    καλησπερα και μενα το ιδιο μου καναν για οφειλη 35 ευρω απο το 2006 ευτηχως κραταγα ολες τις αποδειξεις που ειχα πληρωσει ειχα κανει αλλαγη και πηγα σε αλλη εταιρια αλλα ειχα πληρωσει κανονικα στην forthnet , με περνε καθε μερα λει θα παει δικαστικα και αλλα τετοια οκ λεω , μετα στελνω γραπτη αναφορα τα παντα στο eett.gr εκει μολις λαβανε την επιστολη δεν ξαναμιλησαν μετα .

  8. #8
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Rastaman δεν νομίζω ότι είσαι ο μόνος πλέον που χρωστάς 12 χρόνια στην Forthnet...

    Με κάλεσαν από εισπρακτική για υποθεσή μου οπως μου είπαν, επικοινώνησα με την Forthnet και κάπου στο λογιστήριο φαίνεται να χρωστάω κάτι από το 2004/2005. Ζήτησα να μου στείλουν ακριβώς το τιμολόγιο το οποίο φυσικά δεν έκαναν.

    Την Παρασκευή μου άφησαν μύνημα από δικηγορικό γραφείο να τους καλέσω σχετικά...

    Και ξεκινάμε (δεν ξέρω τι ήταν πρώτα... η εγγραφή μου στο ADSLGR τότε ή η συνδρομή... που θα πάει θα το βρώ)

  9. #9
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Εχω την εντύπωση ότι νομικά αν δεν κινηθείς για απαίτηση μέσα σε μια πενταετία με έκδοση διαταγής πληρωμής, μετά παραγράφεται.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    @skoupas και εγώ έτσι πιστέυω

    Τελικά η οφειλή είναι από το 2007 άρα το ρεκορ πάει στον rastaman.

    Κάπου χάθηκε το τι έχω πληρώσει κατά την μεταφορά στο ιδιόκτητο (δεν έχουμε τελειώσει ακόμα...)

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 01:23
  2. Νέα κάρτα γραφικών ύστερα από 6+ χρόνια
    Από WAntilles στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-16, 23:54
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-15, 15:34
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-15, 12:17
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-15, 13:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας