Σελ. 14 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 946

Θέμα: ASUS DSL N14U

  1. #196
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα asus δειχνουν λιγο παραπανω attenuation .. οχι δεν θα χασεις το stability, ισα ισα νομιζω το εχουν ανεβασει μεχρι τα 10 db στα πιο τελευταια λογισμικα (οχι που θα βοηθησει τοσο πολυ μεχρι το 10, αλλα υπαρχει φυσικα και στο generic λογισμικο)

  2. #197
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να το postaro εδώ κανονικά ή σε άλλο θέμα, αλλά πάμε να την ρίξω την ερώτηση.

    Εχω το N14u και πήρα και το RT AC51U γιατί ήθελα μεγαλύτερη ταχύτητα στο stream.

    Βάζοντας το RT με ξεκινάει στο γνωστό μενού του, και το περνάω άνετα. Δεν έκανα καμία ρύθμιση στο N14U ομως που μου έκανε εντύπωση, καθώς μου πήγε το RT σε 2.1 (απο 1.1) γιατί έλεγε χρειάζεται ξεχωριστό δίκτυο. Αν το γυρίσω σε ΑΡ, τότε μένουν και τα 2 στα ίδιο (1.Χ) αλλά οι επιλογές του RT μειώνονται δραστικά. Στην ουσία ήθελα να κάνω bridge το Ν14 (το οποίο εντελώς περιέργος δεν έχει επιλογή - ή εγω είμαι στραβός), και να κάνει όλη την διαχείριση της γραμμής το RT.

    Μου έχει ξεφύγει κάτι που δεν έκανα σωστά;

  3. #198
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βαλε τους διαφορετικες ip 192.168.2.1 / 192.168.1.1

    Στο τελευταιο βετα 1.2.0_χχχ εχουν βαλει γεφυρα στο wan ... advanced settings > wan > internet connection >edit > wan transfer unit > pvc unit & διαλεγεις bridge και το lan ... αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το μοντελο σου
    Αν οχι η αν δεν εχεις το τελευταιο 1.2.0_χχχ που εχει και καινουριες ρυθμισεις δες τον ογηγο εδω πως να το σεταρεις για μονο για public ip
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...28#post5912928
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...0&d=1459964887

  4. #199
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Βασικά ευχαριστώ για την απάντηση.

    Τα έχω όπως λές 1.1 / 2.1 και παίζει κανονικά, έχω ιντερνετ. Απλά δε ξέρω αν χρειάζεται να ρυθμίσω κάτι άλλο στο N14 για να έχει τον πλήρη έλεγχο το 51.

    Και ενώ βάζω και παράλληλο δίκτυο στον υπολογιστή να βλέπει και το 1.Χ δεν μπορώ να ανοίξω το Ν14 με τίποτα όταν είναι το 51. Ούτε με το discovery της Asus.

    Στο Ν14 έχω το τελευταίο beta που λες, αλλά για να μπω πάλι να το δω πρέπει να βγάλω το 51... θα έπρεπε να είχε αυτή την ταλαιπωρία; Κανονικά δεν θα έπρεπε να βλέπω και τα 2 εφόσον έχω βάλει στην κάρτα μου και τις 2 διευθύνσεις;

  5. #200
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν δουλευει ασε το ως εχει, τωρα αφου εχεις διαφορετικη ip και δεν βλεπεις το modem μαλλον εξαρταται πως το εχεις σεταρει, αν ειναι σε γεφυρα τοτε δεν θα δεις ευκολα τα στατιστικα (γενικα στα περισσοτερα που κανουν την εργασια σαν σκετα modem) θα πρεπει να βαλεις ενα αλλο laptop στο αλλο lan του Ν14 με το ιδιο ip range η να μπεις απο καποιο κινητο στο wifi του Ν14

    Ξερω αλλον ενα τροπο που θα δεις τα στατιστικα (για το Ν14 σαν modem για την γραμμη μονο) αλλα πριν γραφω, ΑΝ εχεις port forward / καμερα κλπ, θα σου κανει double nat και δεν θα παιζουν οποτε θα χαλασεις ασκοπα χρονο

  6. #201
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Κατα ένα διαβολικό τρόπο, ενώ κοιτούσα αυτά που έλεγες στο post για το bridge ξαφνικά το ανοίγει κανονικά... (το Ν14) δεν ξέρω πως έγινε, δεν έχω αλλάξει τίποτα...

    Να μπώ στην διαδικασία να το κάνω bridge ή δεν έχει καμία σημασία απο τη στιγμή που παίζει;

    Το λέω πάντα για να κάνει management της γραμμής το 51

  7. #202
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ασε το ετσι, αν σταματησει ξανα δωσε τα logs για να τα δωσω για ελεχνο

  8. #203
    Εγγραφή
    04-04-2009
    Περιοχή
    Salonika
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Siemens CL- 110
    Απο θεμα wifi, πως ειναι σαν συμπεριφορα?
    Το ρωταω αυτο λογω των κεραιων που ειναι 2dbi, μεχρι προτεινως ειχα ενα tp link td w8970 και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος.

  9. #204
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Πάνω κάτω τα ίδια με το 14. Το 5G είναι πιο χαμηλό όμως απο το κανονικό

  10. #205
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Είχα ένα θέμα με τις συσκευές στο τοπικό δίκτυο ( δεν έβλεπε καμία το λειτουργικό σύστημα πλην του υπολογιστή ) με τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις οπότε έβαλα ξανά το D-Link. Θέλει manual ρυθμίσεις για κάθε IP από το firewall; Βασικά μόλις γίνοταν ping σε συγκεκριμένες IP , δεν έστελνε πακέτα αλλά είχαν πρόσβαση οι συσκευές στο διαδύκτιο κανονικά. Θα ρωτήσω αύριο να δω τι θα μου πουν γιατί το modem είναι εξαιρετικό για τα λεφτά του.
    Κομπλέ μετά από reset!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Brainmorf : 01-08-16 στις 10:28.

  11. #206
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα. Στο Ν14 υπάρχει η ρύθμιση Rx AGC GAIN Adjustment (ADSL) η οποία επιδέχεται τιμές είτε default είτε stable. Ποια μου προτείνετε να επιλέξω, με δεδομένο ότι κάποιες στιγμές του 24ώρου το μόντεμ εμφανίζει αρκετά CRC errors αλλά παρόλα αυτά κρατάει τη γραμμή χωρίς disconnects με τη ρύθμιση στο default;

  12. #207
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Στο Ν14 υπάρχει η ρύθμιση Rx AGC GAIN Adjustment (ADSL) η οποία επιδέχεται τιμές είτε default είτε stable. Ποια μου προτείνετε να επιλέξω, με δεδομένο ότι κάποιες στιγμές του 24ώρου το μόντεμ εμφανίζει αρκετά CRC errors αλλά παρόλα αυτά κρατάει τη γραμμή χωρίς disconnects με τη ρύθμιση στο default;
    Νομιζω αν βαλεις το βελακι επανω του λεει οτι ειναι σε συνδυασμο με το stability adjustment (αν πειραξεις το snr για καλυτερη ταχυτητα, αν δεν σου δωσει το stability καλυτερη τα;χυτητα, πειραζουμε το agc gain) και αν εχει πολλα λαθη το βαζουμε στο stable, οποτε λογικα θελει στο default εφοσον απο το high performance θελει κατεβασμα στο stable για λιγοτερα λαθη, οποτε οποτε λογικα θελει στο default για ακομα λιγοτερα λαθη
    Απο αλλους που παρατηρησα δεν νομιζω να βοηθησει, δοκιμασε το με την γραμμη σου

  13. #208
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Babis3g, επειδή είσαι γνώστης και για να μην ανοίγω νέο θέμα, μήπως γνωρίζεις συνήθως τι chips χρησιμοποιούν τα DSLAM της Wind κι αν ναι, ποια modems είναι συμβατά (φοράνε το ίδιο chip) με αυτά;

  14. #209
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Babis3g, επειδή είσαι γνώστης και για να μην ανοίγω νέο θέμα, μήπως γνωρίζεις συνήθως τι chips χρησιμοποιούν τα DSLAM της Wind κι αν ναι, ποια modems είναι συμβατά (φοράνε το ίδιο chip) με αυτά;
    η wind απο οσο ξερω παιζει με conexant/globespan/infineon ... για τα 2 πρωτα δεν υπαρχουν καινουρια modem εκτος του fritz 7390 που ειναι ikanos (η συνχεια αυτων των 2) και απο πειραματα αλλων χρηστων με αυτα τα 2 τα επομενα που κλειδωνουν πιο ψηλα ειναι τα realtek based modems & infineon (τωρα πλεον lantiq η συνεχεια του infineon)
    conexant/globespan = τωρα ikanos
    infineon = τωρα lantiq

    Για lantiq σχετικα μεγαλη η λιστα αλλα στα φτηνα αναλογα του Ν14 ... tp link 8970 v1, tp link archer d20 με AC και αν μπορεις να βρεις το παλιο netgear dgn3500 αν του περασεις amod λογισμικο επειδη το γνησιο ειναι 4-5 χρονων παμπαλαιο και κλειδωμενο, ειναι το μονο που εχει αλλαγη snr απο ολα αυτα realtek & lantiq & του εχει προσθεσει ενα τυπο ipv6 (δεν θυμαμαι αν ειναι το native που παιζει αν δεν δεν κανω λαθος σχεδον με ολους τους παροχους)

    Δες εδω αναλογο νημα με voda/hol που τα παιδια εχουν κανει αναλογες δοκιμες με τα ιδια dslams
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...84%CE%B5%CE%BC

  15. #210
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το router αλλά έχω δύο απορίες

    1) Μπορείς να βάλεις πολλαπλά IPs σε DMZ; πχ το desktop μου και το playstation 4 ταυτόχρονα.

    2) Δεν είμαι πολύ σχετικός με τα QoS settings αλλά μπορώ να περιορίσω το priority/bandwidth που χρησιμοποιούν κυρίως συσκευές που συνδέονται wireless ώστε να μετριάσω τα lag spikes σε games και να διατηρώ καλά pings; Έχει καλές δυνατότητες το συγκεκριμένο router σε αυτόν τον τομέα;

    Ευχαριστώ.

Σελ. 14 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N17U adsl/vdsl
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3097
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-21, 15:45
  2. [Asus] DSL N14U προβλημα με wifi
    Από dimus13 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-16, 11:33
  3. Asus dsl-n14u ή draytek vigor 2710
    Από halkx στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 14:22
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας