Σελ. 59 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 871-885 από 946

Θέμα: ASUS DSL N14U

  1. #871
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις παντα να αγορασεις ενα αλλο για vdsl αν και αργα η γρηγορα θα γυρισουν ολοι παροχοι σε voip και απο οσο ειναι γνωστο, μονο με οτε μπορεις να εχεις δικο σου voip-router ή να βαλεις δικο σου ρουτερ και πανω του οτε για τηλεφωνια. Στους αλλους δεν παιζουν αυτα...
    Πίστευα πως με ένα modem και τους κωδικούς της Wind θα είχα internet, και μετά ένα router να κάνω ότι θέλω. Ίσως και ένα PfSense, αν και είναι κάπως advanced αυτά για μένα
    Αλλά αν δε γίνεται, θα ψωνίσω κάποιο VDSL modem/router που τα κάνει και τα 2.

  2. #872
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Το Modem κανει μονο το συγχρονισμο της γραμμης, τη κληση ppοe τη κανει το ρουτερ. Οποτε εαν αξαιρεσουμε το θεμα της τηλεφωνιας, μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε vdsl modem ή modem/router να κανει το συγχρονισμο και πανω του σε bridge mode οποιοδηποτε modem/router ή router που να υποστηριζει 802.1q vlan να κανει τη κληση ppoe ( δηλαδη να παιρνει ip). Οποτε εαν μπορερεις να βαλεις το technicolor σε bridge mode για να χρησιμοποιησεις μονο το modem τμημα του τοτε μπορεις επανω του να βαλεις οποιοδηποτε modem/router ή router θες, ακομα και pfsense ή οτι αλλο, αρκει να μπορει να κανει τη κληση ppoe και να υποστηριζει vlan.

    Στον οτε, μπορεις να εχεις το speedport ειτε σε bridge mode ειτε σε double nat ειτε σε passthrough με οποιοδηποτε vdsl modem/router, στην wind και στη vodafone κανουν τα πραγματα πιο δυσκολα, τουλαχισατο οταν εχεις voip.


  3. #873
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρεπει να εχει ρυθμιση dual wan στο wan settings, εκει κανονιζεις ενα lan να γινει wan και μετα στο internet connection το κανονιζεις για ethernet wan με pppoe ... βαζεις επανω το speedport που νομιζω πρεπει να ειναι σε pppoe passthrough (δεν θυμαμαι που ειναι το νημα αυτο) και λογικα θα πρεπει να δουλεψει και η τηλεφωνια απο το speedport

  4. #874
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να εχει ρυθμιση dual wan στο wan settings, εκει κανονιζεις ενα lan να γινει wan και μετα στο internet connection το κανονιζεις για ethernet wan με pppoe ... βαζεις επανω το speedport που νομιζω πρεπει να ειναι σε pppoe passthrough (δεν θυμαμαι που ειναι το νημα αυτο) και λογικα θα πρεπει να δουλεψει και η τηλεφωνια απο το speedport
    Δε χρειαζεται vlan id κλπ ? τα γνωστα 835/0 ?


  5. #875
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Ευχαριστώ και τους 2. Θα ψάξω να δω αν το υποστηρίζει αυτό το χρέπι που δίνει η Wind αν και δε νομίζω... Αν όμως θέλω να αγοράσω ένα άλλο (Asus πχ) modem/router ώστε να καταργήσω τελείως αυτό της wind, υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω ή όλα τα VDSL modems μου κάνουν;

  6. #876
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειαζεται vlan id κλπ ? τα γνωστα 835/0 ?
    δεω νομιζω γιατι θα ειναι στου παροχου μεσω pppoe through θα εχει αυτο ολες τις ρυθμισεις username/pass, vlan id κλπ να κανει την γραμμη ... αν ειναι καποιο modem σε καθαρη γεφυρα και το asus δεν εχει vlan id για vdsl στο ethernet wan τοτε οχι δεν θα δουλεψει που αυτα τοτε πανε στο router

  7. #877
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεω νομιζω γιατι θα ειναι στου παροχου μεσω pppoe through θα εχει αυτο ολες τις ρυθμισεις username/pass, vlan id κλπ να κανει την γραμμη ... αν ειναι καποιο modem σε καθαρη γεφυρα και το asus δεν εχει vlan id για vdsl στο ethernet wan τοτε οχι δεν θα δουλεψει που αυτα τοτε πανε στο router
    οποτε ο φιλος που εχει wind, δουλευει το pass through στο technicolor; -ασχετως voip-, γιατι εαν εχει voip χωρις το ρουτερ της wind δεν εχει τηλεφωνια.


  8. #878
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε ο φιλος που εχει wind, δουλευει το pass through στο technicolor; -ασχετως voip-, γιατι εαν εχει voip χωρις το ρουτερ της wind δεν εχει τηλεφωνια.
    Νομίζω είμαι VOIP γιατί αν δεν έχω internet δεν έχω και τηλέφωνο... Εκτός και αν το καταλαβαίνουμε αλλιώς το voip

    Είδα πως στο "Internet Access" μου δίνει αυτό:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-01-08 at 11.30.33.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  7,0 KB 
ID: 200225

    Μήπως υπάρχει όμως άλλο topic να μην γεμίσουμε αυτό με σάλτσες;

  9. #879
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω είμαι VOIP γιατί αν δεν έχω internet δεν έχω και τηλέφωνο... Εκτός και αν το καταλαβαίνουμε αλλιώς το voip

    Είδα πως στο "Internet Access" μου δίνει αυτό:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-01-08 at 11.30.33.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  7,0 KB 
ID: 200225

    Μήπως υπάρχει όμως άλλο topic να μην γεμίσουμε αυτό με σάλτσες;
    Voip εισαι εαν η τηλεφωνικη γραμμη συνδεετε πανω στο ρουτερ, σε αυτη τη περιπτωση λογω wind δε ξερω πως μπορεις να κινησεις.
    Εαν η wind επιτρεπει το ppoe passthrough ειτε μεσω του ρουτερ της ειτε γενικως τοτε
    1. μπορεις πανω στο tehcnicolor να βαλεις δικο σου ρουτερ και απο εκει να παιρνεις internet αφηνοντας το technicolor μονο για τη τηλεφωνια.
    2. να βαλεις δικο σου ρουτερ πανω στη γραμμη και να κανει passthrough το technicolor

    Εαν δεν επιτρεπει passthrough, τοτε ισως μπορεις να βαλεις το technicolor σε double nat πισω απο δικο σου ρουτερ

    Σε καθε περιπτωση απο οσο γνωριζω δεν εχει νοημα να χρησιμοποιησεις δικο σου voip ρουτερ αφου η wind δε δινει κωδικους τηλεφωνιας.

    Εαν τιποτα απο αυτα δε λειτουργει μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιο ρουτερ θες με double nat, με το μονο μειον οτι οτι πορτα θες να ανοιξεις πρεπει να την ανοιξεις 2 φορες. Πρωτα απο το technicolor προς το δευτερο router και μετα στο 2o router κανονικα σα να ηταν πρωτο.


  10. #880
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν τιποτα απο αυτα δε λειτουργει μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιο ρουτερ θες με double nat, με το μονο μειον οτι οτι πορτα θες να ανοιξεις πρεπει να την ανοιξεις 2 φορες. Πρωτα απο το technicolor προς το δευτερο router και μετα στο 2o router κανονικα σα να ηταν πρωτο.
    Wow! σε ευχαριστω για τις οδηγίες! πρώτα από όλα όμως έχω διάβασμα να μάθω τις εννοιες αυτές και μετά να ρωτήσω κατευθείαν τη wind. Στο insomnia είχα διαβάσει ένα παλικάρι που πήρε άλλο modem/router και τον δυσκόλεψε η Wind μέχρι να πάρει κωδικούς. Τους έκραξε στο facebook page τους και του απάντησαν τους κωδικούς σχεδόν αμέσως...

  11. #881
    Εγγραφή
    08-12-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τέλος το συγκεκριμένο μοντέλο από τις πωλήσεις στο skroutz. Εγώ είχα πετύχει τον τελευταίο πωλητή, η συσκευασία έγραφε και Wind (μεταπώληση; ) και το είχε πάρει 50 ευρώ χωρίς μεταφορικά. Είχα δει και κάτι 35 ευρώ από την Wind απευθείας παλιά.
    Το asus download manager νομίζω δείχνει την ελεύθερη μνήμη από το στικάκι τόση όση θα ήταν αν είχε κατέβει ήδη όλο το τόρρεντ που κατεβάζω και μια φορά ενώ είχε ολοκληρωθεί το τόρρεντ που κατέβαζα, με αντιγραφή-επικόλληση μου αντέγραψε και αρχεία-επεκτάσεις ημιτελειωμένων αρχείων τόρρεντ ίσου μεγέθους με τα ολοκληρωμένα, ενώ αυτά δεν φαινόντουσαν πουθενά μέσω samba στο στικάκι!

  12. #882
    Εγγραφή
    08-12-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικά έκανα τον κόπο να ψάξω τί σημαίνουν στην φυσική οι όροι που έπαιζα και πειραματιζόμουν. Ανεβάζοντας το stability adjustment πχ πάνω από το προτεινόμενο SNR margin πιέζω το SNR sync να μειωθεί, χάνω στην αναλογία ισχύος σήματος προς θορύβου στον συγχρονισμό δηλαδή και κοιτάω αν πέτυχα μεγαλύτερο sync data rate με κόστος όμως κάποια λάθη λόγω θορύβου, αφού:

    Some routers instead (or additionally) of the signal-to-noise ratio (SNR) figure are displaying the signal-to-noise margin (SNR Margin) which is the difference between the actual SNR and the SNR required to sync at a specific “speed”:

    actual SNR = 44dB
    SNR to sync at 8Mb = 35dB
    SNR MARGIN = 44-35 = 9dB

    https://www.giantstride.gr/el/snr-margin-adsl/

  13. #883
    Εγγραφή
    20-09-2003
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε ο φιλος που εχει wind, δουλευει το pass through στο technicolor; -ασχετως voip-, γιατι εαν εχει voip χωρις το ρουτερ της wind δεν εχει τηλεφωνια.
    Εμένα με TG788v3, το pppoe passthrough είναι ενεργοποιημένο. Έχω από πίσω ένα edgerouter, και πιο παλιά ένα dsl-n14u, που με κωδικούς winduser@tellas.gr : password παίρνει καινούρια ip.

  14. #884
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rallye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα με TG788v3, το pppoe passthrough είναι ενεργοποιημένο. Έχω από πίσω ένα edgerouter, και πιο παλιά ένα dsl-n14u, που με κωδικούς winduser@tellas.gr : password παίρνει καινούρια ip.
    Ωπ έχουμε τις ίδιες συσκευές (τώρα TG788v3 και πριν το N14U). Μπορείς να εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό το "έχω από πίσω"; δλδ σε κάποια έξοδο LAN του TG788 έχεις συνδέσει το Asus? και στο Asus τι άλλο χρειάζεται να γίνει; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι λίγο σχετικός και θα ήθελα να μάθω Ευχαριστώ!

  15. #885
    Εγγραφή
    20-09-2003
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Η σύνδεση είναι όπως τα λες. Στο asus στην καρτέλα WAN διαλέγεις στο Transfer Mode --> Ethernet WAN και την πόρτα που το έχεις συνδέσει. Από κάτω επιλέγεις και το Enable? --> Yes. Στο WAN Connection Type --> PPPoE, PPP Username=winduser@tellas.gr, Password=password. Να ξέρεις ότι μετά δεν θα έχεις πρόσβαση στο web interface του TG. Εγώ το έχω καταφέρει αφού το έχω βάλει σε άλλο subnet (10.0.0.1) και έχω περάσει και έναν masquerade rule στο edgerouter. Στο asus δεν γνωρίζω αν γίνεται.

Σελ. 59 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N17U adsl/vdsl
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3097
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-21, 15:45
  2. [Asus] DSL N14U προβλημα με wifi
    Από dimus13 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-16, 11:33
  3. Asus dsl-n14u ή draytek vigor 2710
    Από halkx στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 14:22
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας