Σελ. 58 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 384853565758596063 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 856-870 από 946

Θέμα: ASUS DSL N14U

  1. #856
    Εγγραφή
    08-12-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χρόνια πολλά!
    Δεν έμπαινε στην ιστοσελίδα του router για αρκετή ώρα μετά την αναβάθμιση οπότε ίσως έκανε reset μόνο του, αλλά για να μην έχασα ούτε μία ρύθμιση δεν έγινε factory reset σωστά; Φοβάμαι με κάποια σχόλια που είχα δει, μην χαθούν οι αυτοματοποιημένες ρυθμίσεις τις wind για ppoe, llc κά και θα πρέπει να τις βάζω με το χέρι μετά. Όλα δουλεύουν μια χαρά πλέον και χωρίς factory reset. Μήπως φοβάμαι άδικα και θα πρέπει να το κάνω κι αυτό και τις ρυθμίσεις του θα τις βρει αυτόματα από την wind; Το αρχείο των παλιών ρυθμίσεων το έχω κρατήσει-σώσει.

    Πήρα το συγκεκριμένο ρούτερ κυρίως λόγω του download master και επειδή δεν αποσυνδέεται και το προτείνει και η wind στην ιστοσελίδα της (broadband τσιπάκια και από τις δύο πλευρές της σύνδεσης ADSL). Λόγω του παραπάνω προβλήματος μου σερνόταν τρελά το κατέβασμα απ΄το asus download master (για torrents) ακόμα και μετά την αναβάθμιση. Ποιο ήταν το λάθος μου; Απεγκατέστησα το utility download master που είχα εγκαταστήσει πριν κάνω αναβάθμιση firmware, έκανα format το usb στικάκι μου για τέλεια απεγκατάσταση, ξαναέκανα εγκατάσταση του utility μετά την αναβάθμιση του firmware και τώρα κατεβάζει τέλεια και με προσοχή ώστε να αφήνει και bandwith πρώτα για το http, κάτι σαν quality of service όπως είχαν παρατηρήσει και άλλοι.

    Τα έγραψα για να μην τα πάθουν και άλλοι. Πρώτα απ' όλα firmware update δηλαδή (και αυτό με τα τερτίπια του) αφού έχουμε σώσει τις ρυθμίσεις τις wind αν είμαστε εκεί και μετά όλα τα άλλα. Κάποιος κατάφερε λέει firmware update με το εργαλείο restore εγκατεστημένο στον υπολογιστή και χωρίς το ενδιάμεσο χρονολογικά 1.0.9.8 firmware.

  2. #857
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αλλος φιλος με την 1.0.9.7 ηθελε το 1.1.1.2
    https://www.adslgr.com/forum/threads...80#post6499180

    τωρα αφου περασε πρωτα το 1.0.9.8 ας το εχουν υποψην και αυτο οι επομενοι

    ναι οπως ειπε και ο αλλος φιλος καλο ειναι να κανεις reset πατωντας το κουμπακι 4-6 δευτερα ωστε πλεον να φυγουν τα τυχον wind logo και γενικα παλαια bugs και υστερα απο τοσα πολλα λογισμικα καλο ειναι (απο 1.0.9.7 στο τελευταιο) ... θα χαθουν ολες οι ρυθμισεις, αλλα αν δεν εχεις προβλημα οκ μην κανεις , ασε το ετσι ... αν μελλοντικα υπαρχει προβλημα κανεις αλλα οι ρυθμισεις ξανα απο την αρχη

  3. #858
    Εγγραφή
    08-12-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για την Wind πάντως μερικές βασικές ρυθμίσεις είναι:
    Username/Password σύνδεσης
    Αρκεί τα αντίστοιχα πεδία να μην
    είναι κενά (κατά προτίμηση να εισάγεις
    τους κωδικούς που λαμβάνεις με την ενεργοποίηση) Winduser@tellas.gr password στο PPP settings
    PPP PPPoE
    VPI/VCI 8/35
    NAT Enabled
    Encapsulation LLC
    MTU 1492

    Πάλι καλά που είστε και εσείς οι πιο έμπειροι στα Ελληνικά forums και βοηθάτε. Είχα ψάξει για ASUS "download master slow downloads" και κανένα σχετικό αποτέλεσμα! Τα FAQs στην ιστοσελίδα της ASUS σχεδόν δεν υπάρχουν και επίσης δεν πιστεύω να φταίει η Wind με τις ρυθμισούλες της που δεν επιτρέπεται η αναβάθμιση firmware χωρίς το παραπάνω τέχνασμα... Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό ρούτερ. Έχω μηδενικές διακοπές διαδικτύου. Δίνει όμως στο Linux κακό όνομα το αρχικό firmware με τα προβλήματα του! Αν υπήρχε και open hardware, το open source ή free software θα μας γλίτωνε από πολλά προβλήματα όπως σε εμένα που τα έλυσα μέσω βοήθειας forums και όχι από την ιστοσελίδα της ASUS. Αν δεν κάνω λάθος το firmware πρέπει να έχει ολόκληρο πυρήνα λειτουργικού για να μπορούμε μετά να εγκαθιστούμε πολύ καλά utilities όπως το download master, Samba, AiDisk...

    Τελικά μετά από πολλές δοκιμές έχω ξανά πολύ αργό download master. Τρώει κολλήματα. To συγκρίνω παράλληλα με το ίδιο torrent αρχείο να τρέχει με το utorrent. To download master τα καταφέρνει καλά μόνο αν του βάλω ένα torrent την φορά για κατέβασμα και καθαρίσω τα ολοκληρωμένα αλλιώς με παραπάνω αρχίζουν τα κολλήματα...
    Στα λίγα custom firmwares που βλέπω όλα έχουν πετάξει το asus download master και έχουν βάλει το transmission ως torrent client
    https://bitbucket.org/padavan/rt-n56u/downloads/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Homer : 03-01-19 στις 02:53.

  4. #859
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    με τα download master δεν ασχολουμαι να σου πω, ισως να φταει το συγκεκριμενο firmware του download (νομιζω ως συνηθως που βλεπω αναφορες)

    Το asus forum εχει κλεισει ... υπαρχουν 2 αλλα που εχουν πολλα posts για asus ... αλλα και εδω αν τυχει καποιο ρποβλημα το αναφερω (για το download master μαλλον θα μου πουν το ιδιο και για το Ν14, το επομενο ισως ... καλυτερα)

  5. #860
    Εγγραφή
    08-12-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και στο παρακάτω βίντεο έχουν πρόβλημα με το download master. Σε πάνω από τρίτο παράλληλο torrent το σύστημα εξαφανίζει το τέταρτο! Σε εμένα μπορεί να δεχθεί πλέον και τέταρτο αλλά τί να το κάνω αφού πάνω από ένα αρχίζει τα κολλήματα και ο μηδενισμός της ταχύτητας. Αν προσέξετε στο βίντεο το τρίτο torrent είναι κολλημένο στην μηδενική ταχύτητα!
    Σε εμένα που έχω το ρούτερ με μόλις 64ΜΒ η κατάσταση είναι χειρότερη. Το αναφέρει και ο Padavin (o παραπάνω προγραμματιστής με το costum firmware) ότι τα 64άρια είναι επιπλέον επιβαρυντικός παράγοντας ακόμα και για το transission όταν παράλληλα τρέχουμε και άλλα utilities.
    https://www.youtube.com/watch?v=-SZ9UPheuBo

    Υπάρχουν εντολές να εγκατασταθεί το transission στην custom firmware της merlin αλλά αν κάποιος δεν θέλει να κάνει απλώς αντιγραφή-επικόλληση εντολών, προϋποθέτει βαθιές γνώσεις του Linux και υπολογιστών (putty, ssh, linux shell, θύρες κά).
    Σε ένα torrent όμως μοναδικό τα πάει η ΑSUS καλά ή μέτρια σε ταχύτητα, ειδικά όταν έχει αρκετούς peers.

    Υπάρχει modem-router που να κατεβάζει torrents άνετα; Ή να δίνει πολλές από τις δυνατότητες του Linux όπως πχ εγκατάσταση προγραμμάτων; Το raspberry pi μπορεί να δεχθεί την διανομή Linux για να γίνει WiFi ρούτερ αλλά δεν έχει τα περιφεριακά για να τρέξει και ως adsl modem...
    Στο μέλλον αν και η Wind το γυρίσει σε υποχρεωτικό VOIP θα κοιτάξω αν μπορώ να έχω αυτό το ρούτερ ως κατεβαστήρι σε bridge mode αλλιώς θα συνδέσω κανένα raspberry για δυνατό κατεβαστήρι torrents. Τελευταία έμαθα για το OpenWrt.

    Κι άλλο bug, δοκίμασα να ενεργοποιήσω το auto guest log in στο samba και δεν μπορούσα μετά να μπω στην ιστοσελίδα του ρούτερ (403 forbidden error), χρειαζόταν επανεκκίνηση του ρούτερ!
    Με ποιον τρόπο να δω τα αρχεία που έχω κατεβάσει; Με το samba ακόμα δεν κατάλαβα πως θα επικοινωνήσω από τον Windows Η/Υ μου. Ουπς, τώρα το βρήκα πηγαίνωντας στο Υπολογιστής και Δίκτυο κάτω αριστερά μου βγάζει πλέον τον υποφάκελο του router μου.
    Κάποιος απεύφευγε το AiDisk γιατί με το DDNS κάποιος-οποιοσδήποτε από το διαδύκτιο αν έσπαγε τον κωδικό admin θα είχε πρόσβαση στο φλασάκι.

    Στο download master βρήκα αυτήν την γραμμή κώδικα στο settings.json rpc-url "/transmission/" !!!;;;
    Σε debian Linux Η/Υ δεν κατάφερα να συνδεθώ με το φλασάκι του ρούτερ μέσω SMB αν και μου βγάζει στο δίκτυο το όνομα του ρούτερ, αν ανοίξω τον σχετικό φάκελο μου δείχνει τί αρχεία υπάρχουν μέσα στο στικάκι (αν και δεν θα έπρεπε!) αλλά μετά στους υποφάκελους ζητάει log in κωδικούς, τους βάζω τους σωστούς αλλά τίποτα. Ίσως να υπάρχει καμιά ασυμβατότητα με το SMB του Debian.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    - - - Updated - - -

    Και ένα κολπάκι που μου αύξησε το κλείδωμα στο download rate κατά 1,5% περίπου. Έβαλα αντιπαρασιτικό φερρίτη λίγο πριν τον διαχωριστή του ρούτερ στο τηλεφωνικό καλώδιο. Μπορεί να μπει και απέσως πριν την θύρα RJ του ρούτερ. Την διαφορά την διαπίστωσα με καμιά 10αριά μετρήσεις της ταχύτητας κλειδώματος πριν και αμέσως μετά την τοποθέτηση του αντιπαρασιτικού αναλλάξ για να μην παρεμβάλλω μεγάλη χρονική διαφορά. Επίσης φαινόταν λίγο και στο Φάσμα του Traffic manager του ρούτερ, όπου είχα πολύ λίγο μεγαλύτερο SNR όταν έβαζα το αντιπαρασιτικό. Αντιπαρασιτικά έβαλα και στις εξόδους των τροφοδοτικών που είναι στο πολύμπριζο μου (ρούτερ, ηχεία, οθόνη, εκτυπωτής). Σε εγχειρίδιο της CYTA είχα διαβάσει να μην βάζουμε τα ρούτερς σε πολύμπριζα αλλά είναι λίγο υπερβολή αυτό. Τα διακοπτικά τροφοδοτικά (χωρίς μετασχηματιστή) μάλιστα χωρίς καλό φίλτρο παράγουν αρκετά υψίσυχνα παράσιτα. Στα τροφοδοτικά τα έβαλα άφοβα τα αντιπαρασιτικά γιατί η ωφέλιμη συχνότητα είναι μόλις 50Hz. Στο τηλεφωνικό καλώδιο όμως λόγω ADSL παίζουν συχνότητες μέχρι και 512kHz και έλεγα μήπως κόψει και ωφέλιμες υψηλές συχνότητες το αντιπαρασιτικό, αλλά τελικά έκανε καλό. Το έχω δει και σε καλώδιο οθόνης.
    Για να γίνει πιο ισχυρό το αντιπαρασιτικό παίρνουμε ένα μεγαλύτερο ή σιδηροπυρήνα μετασχηματιστή και κάνουμε αρκετές γύρες το καλώδιο αν δεν κινδυνεύει να σπάσει.
    https://www.youtube.com/watch?v=LuMlM8zWQFk

    Στο παραπάνω βίντεο τα παραλέει για την δύναμη των αντιπαρασιτικών. Μάλιστα λέει ότι το WiFi είναι καλύτερο απ' το καλώδιο Ethernet που δημιουργεί περισσότερα παράσιτα!!!

    Κάθε καλώδιο μπορείς να λειτουργήσει ως κεραία και πομπός άρα το αντιπαρασιτικό μειώνει την είσοδο και έξοδο υψηλών παρασιτικών συχνοτήτων.
    Το παρακάτω μέγεθος μου ταίριασε για το καλώδιο του τηλεφώνου και την έξοδο του τροφοδοτικού του ρούτερ.
    https://www.ebay.com/itm/6-mm-diamet...53.m2749.l2649
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Homer : 05-01-19 στις 02:01.

  6. #861
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπραβο για το ψαξιμο σου και τις πληροφοριες ...

    Για τα θεματα samba media player γενικα δεν ξερω, δεν ασχολουμε ... πιστευω αλλος φιλος να βοηθησει, αλλα μαλλον θα γινεις ο ποιο ειδικος

    Δεν εχω δει πολλα παραπονα για torrents (αν κοιταξεις και πιο πισω) αλλα δεν λεω οτι ειναι και το καλυτερο

    Για το samba log in θα το αναφερω, αλλα για να μην με ξαναρωτανε, φανταζομαι ειναι το τελευταιο official _617 και εχει γινει reset?

    Για τον φεριτη ναι συμφωνω, αν και δεν δοκιμασα, εχω βαλει διαφορα φιλτα, 2 σε σειρα, και πριζα που ειχε δικο της μικρο φεριτη και ολα κανουν μια μικρη διαφορα (μιλαω για την περιπτωση μου)

  7. #862
    Εγγραφή
    08-12-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι έχω την τελευταία έκδοση firmware 1.1.2.3_617.
    Επανεκκίνηση έκανα αλλά όχι hard reset (από φόβο ότι θα έχανα σημαντικές ρυθμίσεις τις Wind). Θα κάνω αυτές τις μέρες και κανένα hard reset. Στο eshop ένας αναφέρει ότι μόλις πήρε τις κατάλληλες ρυθμίσεις είδε μεγάλη διαφορά. Ήμουν αρχάριος με τα ρούτερς όταν το είχα πρωτοδιαβάσει πριν μήνες και με πήρε ο φόβος!
    "πολυ καλό είχα απογοητευτεί ευτυχώς μου έστειλε τις ρυθμίσεις η Asus και είναι πολύ καλό σε ταχύτητα τωρα"
    https://www.e-shop.gr/asus-dsl-n14u-...s-p-PER.617275
    Πάντως μόνο στα debian δεν μου κάνει log in για SMB, στα windows όλα μια χαρά.

    Θα διαβάσω και αυτό το θέμα (τις παλιότερες αναρτήσεις) να μάθω περισσότερα γιατι τα ρούτερς μπορεί να έχουν πολλές δυνατότητες. Στον ανοιχτού λογισμικού firmare openWrt αφήνουν μέσα από εντολές την εγκατάσταση προγμαμμάτω, οπότε θα ήταν εύκολο να εγκατασταθεί το Transmission. Όμως μερικά μοντέλα ρούτερς που είδα από περιέργεια είναι πολύ ακριβά.

    Και στο forum insomnia ένα μέλος κολλούσε στην αναβάθμιση firmware και είδε και τα κολλήματα του download master και το γύρισε πίσω έγραψε! Εμένα δεν με πειράζει πολύ που πρέπει να του βάζω ένα-ένα τα torrents. Πολύ σημαντικό είναι που δεν αποσυνδέεται από το διαδύκτιο. Το πείραξα το SNR από 9,2db σε 6db και πάλι 0 αποσυνδέσεις αλλά θα πρέπει να δω και τα λάθη CRC. Kλειδώνω data rate από 16000kbps σε 17910kpbs πλέον.

    Όσον αφορά τα αντιπαρασιτικά ενσωματωμένα στην πρίζα, υπάρχουν και πολύμπριζα όπως της APC που εκτός από προστασία από υπέρταση προσφέρουν και μείωση θορύβου.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    ΥΓ
    Όσον αφορά τα παράσιτα, έχω ένα ραδιοφωνάκι Kolibri και όποτε το φόρτιζα με το διακοπτικό τροφοδοτικό του ενώ άκουγα ραδιόφωνο παράλληλα, μπαίνανε πολλά παράσιτα. Όταν έβαλα έναν φορτιστή (διακοπτικό πάλι) για κινητό Sony στο ραδιάκι, όλα μια χαρά! Προφανώς της Sony το τροφοδοτικό θα έχει το κατάλληλο φίλτρο μέσα του.

    Έκανα hard reset και πάλι δουλεύει μια χαρά! Είχα ADSL αλλά όχι internet μέχρι να ολοκληρώσω το αρχικό σετάρισμα. Οι ρυθμίσεις που θέλει η Wind αναγνωρίστηκαν αυτόματα. Το Winuser@tellas.gr password=password το έβαλα εγώ αλλά δεν ξέρω αν θα συνδεόταν αν το άφηνα και κενό ή ότι να 'ναι. Το πρόβλημα με την σύνδεση SMB στα Debian παραμένει. Είχα την javascript ανενεργή στον firefox και νόμιζα ότι δεν μπορώ να μπω στην ιστοσελίδα του ρούτερ μετά το hard reset! Το hard reset νομίζω δεν θέλει αρκετά δευτερόλεπτα πατημένο σωστά; Νομίζω έγινε κατευθείαν και το κρατούσα πατημένο 8 δευτερόλεπτα. Επίσης μετά από λίγη χρήση δεν μπορούσα να συνδεθώ στην ιστοσελίδα του ρούτερ από τις διευθύνσεις
    http:router.asus.com και 192.168.1.254 ενώ από την 192.168.1.1 μπορούσα!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails logs me SNR 6db.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Homer : 06-01-19 στις 13:57.

  8. #863
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για το hard reset θελει 6-10 δευτερα, αν πατηθει πιο πολυ μπορει να μπει σε rescue mode ... καλο ειναι μια φορα και τοσο να γινεται ειδικα μετα απο πολλα λογισμικα που φερουν καινουριες ρυθμισεις

    Τα mediatek ειναι καλα modemακια και εχουν αρκετες καλες ρυθμισεις γραμμης, αλλα ειναι σε τι γραμμη θα πεσεις, σε μερικους που εχουν αυξημενο θορυβο κανει αποσυνδεσεις συνηθως απο 35-40 line attenuation και πανω , στα παλια mediatek (ακομη και στα μη aasus πχ zte οτε) αλλα στα καινουρια εχχουν βαλει προγραμμα για σταθεροτητα και δεν κανει ιδιες αποσυνσεσεις, ομως καποιες φορες μαζευει πολλα λαθη και δεν γινεται browsing...

    αλλα στην asus εχουν βαλη τη ρυθμιση snr στο menu και βοηθαει, οχι μονο για να ανεβασουμε ταχυτητα, αλλα και για προβληματικη γραμμη οπως εγω που εχω ανεβασει snr (χαμηλωμα ταχυτητας) για πιο σταθεροτητα (παρα να βαλει ο παροχος ενα κλειδωμενο profile, προτιμω να το κανισω εγω εστω μονο μεσω snr)

    Eπειδη η καθε γραμμη διαφερει, θα πρεπει να βρει ο καθενας τις σωστες ρυθμισεις, αλλα υποψην (γενικα για ολους) αν η γραμμη εχει θεμα μην περιμενε θαυματα, αν υπαρχει προβλημα, συνηθως κααταληγουνε οι πιο πολυ σε χασιμο ταχυτητας αντι για κερδος και την παθαινουν πολλοι

    Αφου ξερεις λιγα ή θεέις να ασχοληθεις με αυτα (dd-wrt / openwrt) ισως ειναι καλυτερα να τα γραψεις εσυ απ ΄ευθειας τα προβληματα (παρα εμενα μεσαζοντα), στελνεις feedback form απο την αναλογη σελιδα και τους αναφερεις οτι δεν παιζει καλα με debian, το θεμα με το lon in, και γενικα οτι βρεις, πιστευω θα τα κοιταξουν ... στην ιδια σελιδα με τα προβληματα ή τυχον επισημανσεις/γνωμη, αναφερεις και το referred by babis3g και μου το λες να τους ενημερωσω

  9. #864
    Εγγραφή
    08-12-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικά ανεβάζοντας το stability adjustment από 7db σε 10db πήγα από 17000kbps σε 20000kps!!! Ίσως να έχω καλό line attenuation (26,5db);
    Εγώ νόμιζα και είχα αλλού διαβάσει ότι κατεβάζοντας το SNR σε καλή γραμμή μπορούμε να φέρουμε στα άκρα το κλείδωμα data rate, αλλά θα έχουμε παραπάνω θόρυβο... Σε κακή γραμμή είχα διαβάσει ότι οι χαμηλές τιμές είναι καλύτερες για μη διακοπή internet.
    Από προεπιλογή το firmware έχει stability adjustment (είναι το ίδιο με το SNR Margin ή σχετίζεται με αυτό; ) στο disabled και εκεί είχα ταχύτητα μόλις 16000kbps και δίπλα μου έγραφε με κόκκινα γράμματα για SNR margin 9,3db και νόμιζα ότι έπαιρνε αυτήν την τιμή ως default.

    Στο hard reset περίμενα να ανάψουν όλα τα λεντάκια αλλά δεν άναψαν έγινε κανονικά όμως.
    Για το openWrt θα έπρεπε να είχα πάρει άλλο modem-router, καθώς σ' αυτό δεν μπαίνει απ' όσο είδα. Μερικά linksys είναι πολύ καλά γι΄αυτό.
    Άλλωστε τα έψαξα για "ταπεινούς λόγους" όλα αυτά αφού ήθελα καλό κατεβαστήρι (torrent client)!
    Ελπίζω να μην σε κούρασα πολύ!

    Με το ρούτερ speedport entry 2i που μου είχε μείνει από cosmote για λίγες μέρες κλείδωνα στα 16000kbps, οπότε τώρα με το παραμετροποιήσιμο asus το τσάκισε σε Wind πάλι. Ούτε με cosmote έπιανα τέτοια ταχύτητα με το speedport αλλά πάλι 16000kbps με καλύτερο ping.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Homer : 06-01-19 στις 16:24.

  10. #865
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H268Q
    SNR / Attn
    20.7(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    δοκιμασε 10.10.1.Χ στο ενα, αλλα και παλι σε καθαρη γεφυρα δυσκολα, μαλλον θα δεις τυχον κοπλα με το dd-wrt

    - - - Updated - - -

    ξεχασα να πω εκτος του firewall στο mikrotik, εκει στη σελιδα του asus wan>pppoe pass-through δοκιμασε εκει μεσα να κανεις disable μερικες ρυθμισεις και enable pppoe relay
    Επανέρχομαι στο θέμα,

    Δυστυχώς δεν βρήκα τρόπο να επικοινωνήσει το ASUS με το Mikrotik όταν το πρώτο είναι σε bridged mode. Δοκίμασα τα πάντα.

    Όταν είναι σε ADSL Mode βλέπονται κανονικά.

    Το κακό είναι ότι με αυτό το mode το asus δεν βγαίνει στο internet πλέον, οπότε δεν έχει σωστή ώρα, δεν μπορεί να πάρει update κτλ.

    Υπήρχε κάποτε ένα thread στο vip.asus, αλλά δεν το βρίσκω για να ποστάρω εκεί μπας και μπορέσουν να κάνουν κάτι για τα LAN capabilities όταν είναι σε Bridged Mode.

  11. #866
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Homer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ανεβάζοντας το stability adjustment από 7db σε 10db πήγα από 17000kbps σε 20000kps!!! Ίσως να έχω καλό line attenuation (26,5db);
    Εγώ νόμιζα και είχα αλλού διαβάσει ότι κατεβάζοντας το SNR σε καλή γραμμή μπορούμε να φέρουμε στα άκρα το κλείδωμα data rate, αλλά θα έχουμε παραπάνω θόρυβο... Σε κακή γραμμή είχα διαβάσει ότι οι χαμηλές τιμές είναι καλύτερες για μη διακοπή internet.
    Από προεπιλογή το firmware έχει stability adjustment (είναι το ίδιο με το SNR Margin ή σχετίζεται με αυτό; ) στο disabled και εκεί είχα ταχύτητα μόλις 16000kbps και δίπλα μου έγραφε με κόκκινα γράμματα για SNR margin 9,3db και νόμιζα ότι έπαιρνε αυτήν την τιμή ως default.

    Στο hard reset περίμενα να ανάψουν όλα τα λεντάκια αλλά δεν άναψαν έγινε κανονικά όμως.
    Για το openWrt θα έπρεπε να είχα πάρει άλλο modem-router, καθώς σ' αυτό δεν μπαίνει απ' όσο είδα. Μερικά linksys είναι πολύ καλά γι΄αυτό.
    Άλλωστε τα έψαξα για "ταπεινούς λόγους" όλα αυτά αφού ήθελα καλό κατεβαστήρι (torrent client)!
    Ελπίζω να μην σε κούρασα πολύ!

    Με το ρούτερ speedport entry 2i που μου είχε μείνει από cosmote για λίγες μέρες κλείδωνα στα 16000kbps, οπότε τώρα με το παραμετροποιήσιμο asus το τσάκισε σε Wind πάλι. Ούτε με cosmote έπιανα τέτοια ταχύτητα με το speedport αλλά πάλι 16000kbps με καλύτερο ping.
    Mπορει να εκαν και εγω λαθος με το stability, αλλα και παλι σε μερικες γραμμες δουλεθει αναποδα, παντως πιστυεω καλο ειναι για σχετικα φτηνο (αλλο αν μερικα μαγαζια το εχουν υπερκοστολογισει κατα την γνωμη μου)
    Μεγεια και αν τυχει θεμα (ολα λιγο πολυ εχουν την σημερον ημερα με τοσες πολες ρυθμισεις που εχουν) γραψε απ 'ευθειας στο feedback και με ενημερωνεις

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVasil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι στο θέμα,

    Δυστυχώς δεν βρήκα τρόπο να επικοινωνήσει το ASUS με το Mikrotik όταν το πρώτο είναι σε bridged mode. Δοκίμασα τα πάντα.

    Όταν είναι σε ADSL Mode βλέπονται κανονικά.

    Το κακό είναι ότι με αυτό το mode το asus δεν βγαίνει στο internet πλέον, οπότε δεν έχει σωστή ώρα, δεν μπορεί να πάρει update κτλ.

    Υπήρχε κάποτε ένα thread στο vip.asus, αλλά δεν το βρίσκω για να ποστάρω εκεί μπας και μπορέσουν να κάνουν κάτι για τα LAN capabilities όταν είναι σε Bridged Mode.
    εχει κλεισει το asusvip γιατι το ειχε ιδιωτης και δεν ηθελε να συνεχισει με τα καινουρια δεδομενα ασφαλειας κανονισμων κλπ (και ειχα καπου 4.000 post και οδηγιες και αλλα θεματα απαντησεις κλπ) ... γραψε τους απ έυθειας μεσω της σελιδας feedback , ισως να ξερουν και καποιο τροπο να δεις στατιστικα αν τους εξηγησεις τι θελεις... για το LAN (το εχουν αλλαξει απο τα παλια λογισμικα, δες εδω τον καινουριο οδηγο, αν βοηθησει με καποιον απο τους 2 τροπους αν σε αφησει να δεις στατιστικα
    https://www.asus.com/au/support/FAQ/1015722/
    αλλα και εγω παλαια που που δοκιμαζα, ειχα δοκιμασει σε καθαρη γεφυρα δεν με αφησε να δω στατιστικα για αυτο ειπα απο την αρχη σε καθαρη γεφυρα ειναι δυσκολα γιατι ετσι μονο συγκεκριμενα πακετα αφηνει να περασουν))

  12. #867
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Καλημέρα και καλή χρονιά!

    Έχει δοκιμάσει κανείς με VDSL modem και να κάνει το N14U απλώς router? Γιατί μιας και έβαλα VDSL 50 θα ήθελα να αξιοποιήσω όλα τα καλούδια του routing που παρέχει το ASUS μας (ή όσα περισσότερα μπορώ ) όπως το port forwarding / DHCP, κλπ.

  13. #868
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλή χρονιά!

    Έχει δοκιμάσει κανείς με VDSL modem και να κάνει το N14U απλώς router? Γιατί μιας και έβαλα VDSL 50 θα ήθελα να αξιοποιήσω όλα τα καλούδια του routing που παρέχει το ASUS μας (ή όσα περισσότερα μπορώ ) όπως το port forwarding / DHCP, κλπ.
    Δουλευει σιγουρα με double nat (το εχω ετσι για αυρματη συνδεση μονο κινητων/tablet), για ppoe κληση δε νομιζω καθως δεν εχει ρυθμισεις vlan.


  14. #869
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλευει σιγουρα με double nat (το εχω ετσι για αυρματη συνδεση μονο κινητων/tablet), για ppoe κληση δε νομιζω καθως δεν εχει ρυθμισεις vlan.
    Αν και δεν κατάλαβα και πολλά μένω στο ότι δεν μας κάνει. Κρίμα, γιατί είχα σχεδόν λατρέψει το UI του... και το Technikolor που έχω είναι απαίσιο και αργό.

  15. #870
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν κατάλαβα και πολλά μένω στο ότι δεν μας κάνει. Κρίμα, γιατί είχα σχεδόν λατρέψει το UI του... και το Technikolor που έχω είναι απαίσιο και αργό.
    Μπορεις παντα να αγορασεις ενα αλλο για vdsl αν και αργα η γρηγορα θα γυρισουν ολοι παροχοι σε voip και απο οσο ειναι γνωστο, μονο με οτε μπορεις να εχεις δικο σου voip-router ή να βαλεις δικο σου ρουτερ και πανω του οτε για τηλεφωνια. Στους αλλους δεν παιζουν αυτα...


Σελ. 58 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 384853565758596063 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N17U adsl/vdsl
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3097
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-21, 15:45
  2. [Asus] DSL N14U προβλημα με wifi
    Από dimus13 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-16, 11:33
  3. Asus dsl-n14u ή draytek vigor 2710
    Από halkx στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 14:22
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας