Σελ. 57 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 374752555657585962 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 841-855 από 946

Θέμα: ASUS DSL N14U

  1. #841
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν εχεις της wind δοκιμασε πρωτα ενα παλιο πχ περσυνο απο εδω
    https://www.asus.com/gr/Networking/D...Desk_Download/

    αλλιως δοκιμασε και το beta
    https://www.adslgr.com/forum/threads...14#post6489814

    πρωτα βγαλε απο επανω ολα τα καλωδια και κανε reset απο το κουμπακι πισω, δοκιμασε αναβαθμηση και αν πετυχει, ξανα reset ... αν τιποτα να ρωτησω τι μπορει να γινει

  2. #842
    Sos Εφτασα μεχρι την 1.1.1.2 (1/7/2016) για να παρει την αναβαθμιση..οταν την πηρε πηγα και εκανα reset και απο Τότε δεν.εχω ίντερνετ !!!αναβουν ολα τα λαμπάκια κανονικα του μοντεμ και το adsl αλλα οχι αυτο του ίντερνετ..οσα reset και να εκανα τιποτα!!SOS τι να κανω....

  3. #843
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ξανα περνα το λογισμικο, αλλη μια φορα, αν παλι τιποτα δοκιμασε το rescue tool

  4. #844
    δεν με αφηνει καν να μπω στη σελιδα ..ενω ειναι αναμενο το dsl δεν ειναι αυτο του ιντερνετ..μου ζηταει κατι τρελα user και pass να αλλαξω κωδικους κτλ...μια φορα καταφερα και μπηκα στη σελιδα του μοντεμ οτε κ γω ξερω πως αλλα και παλι δεν εβγαλα ακρη ..δεν ξέρω και πολλα απο αυτά..δεν ξερω τι φταιει ολα ξεκινησαν οταν περασα την 1.1.1.2 εχω κανει απειρα reset,ακομα και αυτο με τα 30 δευτερόλεπτα και wps τίποτα!!λογικα εχουν χαθει ολες οι ρυθμισεις της wind μηπωε γι'αυτό;;δεν ξερω.. βοηθεια αν ξερετε κατι που μπορω κανω

  5. #845
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι εχει χασει τις ρυθμισεις wind, θα πρεπει να τις ξανα περασεις ο ιδιος, πατα αυτο το link που πρεπει να σε βγαλει στη σελιδα του modem
    http://192.168.1.1/index.asp
    θα ζητησει να βαλεις καινουριο pass για το modem, γραψε admin / admin για τωρα ή οτι αλλο νομιζεις
    μετα οταν μπεις στο menu
    δοκιμαζεις το QIS ή πας στο wan>internet connection και βαζεις τις ρυθμισεις οπως εδω (adsl αλλα με προμοιο μοντελο) με το σωστο username/pass απο τον παροχο αυτη τη φορα, αλλα μην βαλεις ipv6 για τωρα γιατι με wind μπορει να ειναι αλλιως
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...9&d=1477564077
    μετα στο dsl settings και βαζεις τις ιδιες ρυθμισεις στο αντιστοιχα adsl
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...0&d=1477564091

    θελεις pppoe llc,mtu 1492, pap / auto, vci/vpi 8/35, username pass ... dns, wan ip, nat - automatic

  6. #846
    Σευχαριστω babi για τον χρονο σου δεν εχω λογια...στην απελπισια μου επανω και καθως μου ηρθε η ιδεα μηπως φταιει και η γουιντ και ναμουν τοσο γκαντεμης ωστε με την αναβαθμιση να επεσα και βλαβη της wind δοκίμασα ενα αλο ρουτερ που μου ειχε στειλει μαζι με την wind vision το.zyxel το εβαλα επανω και αμεσως δουλεψε!.οποτε σίγουρα φταιει το aasus.μαλιστα το ειχα πακεταρει να το πηγαινα πισω στην wind απο οπου και το αγόρασα Μήπως και μου το αντικαθιστούσαν..μιας και το εχω μια βδομαδα.τωρα δεν ξερω αν μπορούν να το κανουν ή θα εχω πρόβλημα επειδή το "πειραξα" κανοντας αναβαθμιση.θα προσπαθησω φιλε babi να κανω ακριβως οτι μου εστειλες αν και δεν σκαμπαζω και πολλα και αν δεν τα καταφερω θα το παω πισω και αν δεν μου το αλλαξουν θα πορευτω με το zyxel..Ευχαριστώ και παλι

    - - - Updated - - -

    Φιλε babis τελικα τα καταφερα και συνδεθηκα οπως είπες...σευχαριστω πολυ εκανα και την αναβαθμιση το μονο που παρατήρησα είναι οτι μου τσακισε την ταχυτητα ενω ήμουν γυρω στα 11 με εριξε 6_8 δεν ξερω τι μπορεί να αλλαξε και εχει τετοια διαφορα πριν και μετα το σκαλισμα..

  7. #847
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κοιτα στα dsl settings, αν στο dsl settings το dsl modulation ειναι στο αυτοματο μηπως κλειδωσε σε adsl2 ... αν το εβαλες adsl 2+ οπως δειχνω στη φωτο τοτε μπορει να ενεργοποιθηκε το DLA και να μην βρηκε καλη γραμμη, ανεβασε φωτο με τα στατιστικα σελιδας dsl log & dsl settings ... δεν μποειε πριν με το 1.0.7 λογισμικο να ηταν οκ και τωρα οχι ... ενταξει πειραζουν τα dsl drivers αλλα δεν νομιζω τοσο πολυ, κατι αλλο θα φταιει
    Θα ελεγα να το κρατησεις, σιγα σιγα με τον καιρο και διαβαζοντας θα το μαθεις

  8. #848
    ok. με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτο.καιπαλι ευχαριστω

  9. #849
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H268Q
    SNR / Attn
    20.7(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα,

    Εχω το συγκεκριμενο ρουτερακι εδω και καποιο καιρο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

    Φοραω την το 1.1.2.3_502.

    Το προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι το εξης:

    Το εχω σεταρει σαν modem και ειναι Bridged με ενα Mikrotik...στην Port1.

    Δεν κανει τπτ αλλο παρα μονο συγχρονισμο με την DSL. Oλες οι υπολοιπες λειτουργιες του ειναι disabled.

    Δεν μπορω να το Ping-αρω απο το mikrotik ουτε αυτο Ping-αρει το mikrotik. ΑRP Ping εχω ομως.

    Απο αλλο PC, μεσω της Port 2 το βλεπω κανονικα.

    Υπαρχει καποια λειτουργεια του που πρεπει να απενεργοποιειθει (εστω και με telnet/ssh) για να πετυχω την επικοινωνια των 2?

  10. #850
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    πρεπει να εχουν και οι 2 συσκευες αλλο ip σαν γενικο κανονα ... αλλα αμα ειναι σε γεφυρα δυσκολα να το δει, μονο να βαλεις επανω στο asus & σε αλλο lan καποια συσκευη να δεις απο εκει ... τωρα στο microtik αν εχει τιποτα block syn, block fraggle attack ή κλεισε το dos firewall του για δοκιμη αν το δει, αν ναι τοτε καποια ρυθμιση εκει μπορει να θελει κλεισιμο

    δες και εδω αν βοηθησει πχ με pppoe relay
    https://www.asus.com/au/support/FAQ/1015722/

    ή βαζεις το ιδιο ip range και κοιτας εδω αν βοηθησει
    https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.p..._Configuration
    τωρα δεν ξερω αν οι telnet εντολες ειναι ιδιες ... ισως γιατι ειναι asuswrt βασισμενο στο wrt

  11. #851
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H268Q
    SNR / Attn
    20.7(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρεπει να εχουν και οι 2 συσκευες αλλο ip σαν γενικο κανονα ... αλλα αμα ειναι σε γεφυρα δυσκολα να το δει, μονο να βαλεις επανω στο asus & σε αλλο lan καποια συσκευη να δεις απο εκει ... τωρα στο microtik αν εχει τιποτα block syn, block fraggle attack ή κλεισε το dos firewall του για δοκιμη αν το δει, αν ναι τοτε καποια ρυθμιση εκει μπορει να θελει κλεισιμο

    δες και εδω αν βοηθησει πχ με pppoe relay
    https://www.asus.com/au/support/FAQ/1015722/

    ή βαζεις το ιδιο ip range και κοιτας εδω αν βοηθησει
    https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.p..._Configuration
    τωρα δεν ξερω αν οι telnet εντολες ειναι ιδιες ... ισως γιατι ειναι asuswrt βασισμενο στο wrt
    Σε ευχαριστω!

    Εχουν διαφορετικές IP και ειναι στο ιδιο Subnet. Απλα μου φενεται παραξενο, γιατι με ARP Ping απο Μikrotik απανταει.

    Σκοπος μου ειναι να μπορω να δω την "σελίδα" του απο το υπολοιπο δικτυο του σπιτιου.(με ΝΑΤ Roule στο Mikrotik κτλ.)

    (10.10.0.1/24 εχει το ASUS, 10.10.0.2/24 η ether1 του Mikrotik και ολο το αλλο LAN ειναι 192.168.88.0/24 με DHCP Server το Mikrotik @ ether2.)

  12. #852
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δοκιμασε 10.10.1.Χ στο ενα, αλλα και παλι σε καθαρη γεφυρα δυσκολα, μαλλον θα δεις τυχον κοπλα με το dd-wrt

    - - - Updated - - -

    ξεχασα να πω εκτος του firewall στο mikrotik, εκει στη σελιδα του asus wan>pppoe pass-through δοκιμασε εκει μεσα να κανεις disable μερικες ρυθμισεις και enable pppoe relay

  13. #853
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μου ηρθε το .617 επιτελους!

  14. #854
    Εγγραφή
    08-12-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας, πήγα να αναβαθμίσω το firmware από την ιστοσελίδα της ASUS σε 1.1.2.3_617. Έχω την firmware Version:1.0.9.7 και είχα αγοράσει το ρούτερ προρυθμισμένο από την Wind. Έχω κατεβάσει το firmware πριν στον σκληρό μου γιατί η άλλη η επιλογή, αυτόματα από το διαδίκτυο δεν εντοπίζει τίποτα. Ενώ αρκετή ώρα δείχνει το ποσοστό της εγκατάστασης μέχρι το 100%, μετά μου ζητάει log in και βλέπω firmware version πάλι την παλιά! Κάνω reboot πατώντας το σχετικό κουμπί μέσα στην ιστοσελίδα του ρούτερ και πάλι τα ίδια. Ξαναέκανα εγκατάσταση και πάλι μου εμφανίζει το παλιό firmware version. Τί να κάνω; Μήπως η Wind έχει κλειδώσει το firmware μιας και στο κουτί που το αγόρασα έγραφε και wind εκτός από asus.
    To download master utility μου σέρνεται και με πολύ αργές ταχύτητες και αργό GUI, να φταίει το παλιό firmware; Επίσης αν τελειώσει το κατέβασμα ενός torrent και δεν θέλω να βγάλω το usb στικάκι από το ρούτερ για να πάρω το κατεβασμένο αρχείο, θα πρέπει να εγκαταστήσω στο ρούτερ το samba για διαμοιρασμό αρχείων; Η εφαρμογή download master utility για τα windows βγάζει μηνύματα λάθους αν κάνω δεξί κλικ πάνω στο τελειωμένο αρχείο για να το ανοίξω. Δεν έχω εγκαταστήσει Samba ακόμα.

    ***********
    Εντάξει, το έλυσα το ένα πρόβλημα. Έπρεπε να πάω από την 1.0.9.7 στην αμέσως επόμενη 1.0.9.8 και μετά σε όποια ήθελα πχ 1.1.2.3_617. Σε κάνενα βήμα δεν μου χρειάστηκε hardware reset 8 δευτερολέπτων. Επίσης το GUI του download master στην ιστοσελίδα του router έγινε πολύ πιο γρήγορη και δεν κολλάει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Homer : 02-01-19 στις 14:40.

  15. #855
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Homer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, πήγα να αναβαθμίσω το firmware από την ιστοσελίδα της ASUS σε 1.1.2.3_617. Έχω την firmware Version:1.0.9.7 και είχα αγοράσει το ρούτερ προρυθμισμένο από την Wind. Έχω κατεβάσει το firmware πριν στον σκληρό μου γιατί η άλλη η επιλογή, αυτόματα από το διαδίκτυο δεν εντοπίζει τίποτα. Ενώ αρκετή ώρα δείχνει το ποσοστό της εγκατάστασης μέχρι το 100%, μετά μου ζητάει log in και βλέπω firmware version πάλι την παλιά! Κάνω reboot πατώντας το σχετικό κουμπί μέσα στην ιστοσελίδα του ρούτερ και πάλι τα ίδια. Ξαναέκανα εγκατάσταση και πάλι μου εμφανίζει το παλιό firmware version. Τί να κάνω; Μήπως η Wind έχει κλειδώσει το firmware μιας και στο κουτί που το αγόρασα έγραφε και wind εκτός από asus.
    To download master utility μου σέρνεται και με πολύ αργές ταχύτητες και αργό GUI, να φταίει το παλιό firmware; Επίσης αν τελειώσει το κατέβασμα ενός torrent και δεν θέλω να βγάλω το usb στικάκι από το ρούτερ για να πάρω το κατεβασμένο αρχείο, θα πρέπει να εγκαταστήσω στο ρούτερ το samba για διαμοιρασμό αρχείων; Η εφαρμογή download master utility για τα windows βγάζει μηνύματα λάθους αν κάνω δεξί κλικ πάνω στο τελειωμένο αρχείο για να το ανοίξω. Δεν έχω εγκαταστήσει Samba ακόμα.

    ***********
    Εντάξει, το έλυσα το ένα πρόβλημα. Έπρεπε να πάω από την 1.0.9.7 στην αμέσως επόμενη 1.0.9.8 και μετά σε όποια ήθελα πχ 1.1.2.3_617. Σε κάνενα βήμα δεν μου χρειάστηκε hardware reset 8 δευτερολέπτων. Επίσης το GUI του download master στην ιστοσελίδα του router έγινε πολύ πιο γρήγορη και δεν κολλάει.
    Χρόνια πολλά!
    Πάντως, πάντα μετά από αναβάθμιση firmware προτείνεται να κάνεις factory reset με τον συνδετήρα κρατημένο 5-6 δευτερόλεπτα.

Σελ. 57 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 374752555657585962 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N17U adsl/vdsl
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3097
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-21, 15:45
  2. [Asus] DSL N14U προβλημα με wifi
    Από dimus13 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-16, 11:33
  3. Asus dsl-n14u ή draytek vigor 2710
    Από halkx στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 14:22
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας