Σελ. 56 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 364651545556575861 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 826-840 από 946

Θέμα: ASUS DSL N14U

  1. #826
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μπορείς από το LAN -> DHCP Server. Εγώ έχω βάλει ένα raspberry pi και τρέχω pihole οπότε του έχω δώσει στατική IP και στο πεδίο της σελίδας που σου ανέφερα "DNS Server 1" έβαλα του raspberry και δουλεύει. Άρα εκεί μπορείς να βάλεις την άλλη που θες. Αλλά τι έχει γίνει με σελίδες που ανέφερες;;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...AC%CE%B4%CE%B1

    -

    Εβαλα DNS Server 1 - 1.1.1.1

    και μετα apply...δεν νομιζω να χρειαζεται να κανω κατι αλλο?

  2. #827
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LocoDiceGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.adslgr.com/forum/threads...AC%CE%B4%CE%B1

    -

    Εβαλα DNS Server 1 - 1.1.1.1

    και μετα apply...δεν νομιζω να χρειαζεται να κανω κατι αλλο?
    Όχι δε χρειάζεται. Απλώς βγάλε και ξαναβάλε το LAN καλώδιο (αν συνδέεις έτσι και όχι ασύρματα) από το laptop/tv/media player για να "δουν" το νέο DNS server. Θα σου πρότεινα και για τις ασύρματες συσκευές να κλείσεις και να ανοίξεις το WiFi τους για τον ίδιο λόγο.

    - - - Updated - - -

    Κάτι που παρατηρώ στην τραγική σύνδεση του σπιτιού μου με Wind φυσικά είναι πως στο DSL Logs βλέπω το εξής:
    DSL Modulation: ITU G.992.5(ADSL2PLUS) και DSL Exchange(DSLAM): Infineon(Lantiq)
    ενώ στο άλλο διαμέρισμα (από χθες έχω πέσει από τα 10+MBps στα 3.5) το ίδιο log γράφει:
    DSL Modulation: ITU G.992.1(G.DMT) και DSL Exchange(DSLAM): Broadcom

    Είναι αυτό φυσιολογικό;

  3. #828
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγω το εχω αλλαξει απο το wan > internet connection > Connect to DNS Server automatically?


    Το Asuswrt έχει το δρομολογητή να λειτουργεί ως διακομιστής μεσολάβησης DNS (αυτή είναι η σύντομη έκδοση του). Το πεδίο αυτό στη σελίδα DHCP θα περιέχει συνήθως το IP του δρομολογητή σας (αυτό είναι το προεπιλεγμένο όταν είναι κενό), πράγμα που σημαίνει ότι οι πελάτες σας θα πάρουν το IP του δρομολογητή σας ως DNS και στη συνέχεια ο δρομολογητής εκτελεί όλες τις αναζητήσεις DNS χρησιμοποιώντας το DNS ISP ή εισάγεται χειροκίνητα στη σελίδα WAN. Έχοντας αυτό σημαίνει ότι ο δρομολογητής σας μπορεί εύκολα να λειτουργήσει ως διακομιστής προσωρινής αποθήκευσης για ερωτήματα DNS για ολόκληρο το LAN σας, γεγονός που μπορεί να βελτιώσει τις επιδόσεις.

    Επομένως, αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε προσαρμοσμένους διακομιστές DNS, θα πρέπει να τις εισαγάγετε στη σελίδα WAN, αφήνοντας ανέπαφη την καταχώρηση DNS στη σελίδα DHCP. "
    απο το wan αλλαζεις ολο τον δρομολογιτη δικτυου (εγω συνηθως τους αλλαζω απο εκει γιατι οι ξενοι μου ειναι πιο σταθεροι και απροβληματιστοι) απο το lan μονο στις συσκευες και κρατας τους dns wan παροχου που προφανως ειναι πιο γρηγοροι

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κάτι που παρατηρώ στην τραγική σύνδεση του σπιτιού μου με Wind φυσικά είναι πως στο DSL Logs βλέπω το εξής:
    DSL Modulation: ITU G.992.5(ADSL2PLUS) και DSL Exchange(DSLAM): Infineon(Lantiq)
    ενώ στο άλλο διαμέρισμα (από χθες έχω πέσει από τα 10+MBps στα 3.5) το ίδιο log γράφει:
    DSL Modulation: ITU G.992.1(G.DMT) και DSL Exchange(DSLAM): Broadcom

    Είναι αυτό φυσιολογικό;
    μηπως παιρνει απο οτε και βλεπεις τοbroadcom ... ή μηπως αλλαξε ο παροχος κατι ,,, αν ειναι η ιδια γραμμη δεν φαινεται φυσιολογικο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 10-11-18 στις 10:27.

  4. #829
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω το εχω αλλαξει απο το wan > internet connection > Connect to DNS Server automatically?
    Ναι που το αλλαζω απο εκει που λες? δεν βρισκω καποιο πεδιο να βαλω 1.1.1.1.

    -

    Με τον τροπο παντως που μου ειπε ο ακης δεν ειχα καποιο θεμα, και οι σελιδες που ηθελα λειτουργησαν αμεσως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LocoDiceGR : 11-11-18 στις 00:31.

  5. #830
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν δεν εχεις προβλημα ασε το ετσι ... στο wan οταν πατησεις το οχι, τοτε θα εμφανιστει το πεδιο

  6. #831
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως παιρνει απο οτε και βλεπεις τοbroadcom ... ή μηπως αλλαξε ο παροχος κατι ,,, αν ειναι η ιδια γραμμη δεν φαινεται φυσιολογικο
    Είναι σε 2 διαφορετικά διαμερίσματα. Άρα δεν ανησυχώ Ευχαριστώ και πάλι!

  7. #832
    καλησπερα παιδια.πρωτη φορα γραφω στο φορουμ σας κανετε σπουδαια δουλεια .λοιπον για να μην κουραζω...ημουν στην κοσμοτε και αποφαισα μετα απο καιρο να παω στην wind σταθερο ιντερνετ και wind vision.υστερα απο πολυ ψαξιμο και διαβασμα κατεληξα οτι το assus ASUS-DSL-N14U(οπου και αγορασα) ειναι πολυ καλυτερο απο το μοντεμ που μου στελνει η wind zyxel AMG1302-T11C.εχω διαβασει προηγουμενες συζητησεις για καποιες προτινομενες ρυθμισεις του assus για καλυτερο ιντερνετ πιο γρηγορο κτλ.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης.επειδη θα συνδεσω το asus για πρωτη φορα περα απο το update που πρεπει να κανω αν δεν εχει καποια προσφατη εκδοση,στο μοντεμ θα συνδεσω με ethernet μονο την wind vision και το ps4.ooλεσσ οι υπολοιπες συσκευες θα συνδεθουν ασυρματα με wifi και ειναι και πολλες(κινητα,tablets,λαπτοπ κτλ).ΘΑ πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στο μοντεμ ρουτερ μου ωστε να μην εχω καποιο προβλημα οταν χρειαστουν να συνδεθουν ολες οι συσκευες μαζι??ευχαριστω εκ των προτερων

    - - - Updated - - -

    καλησπερα παιδια.πρωτη φορα γραφω στο φορουμ σας κανετε σπουδαια δουλεια .λοιπον για να μην κουραζω...ημουν στην κοσμοτε και αποφαισα μετα απο καιρο να παω στην wind σταθερο ιντερνετ και wind vision.υστερα απο πολυ ψαξιμο και διαβασμα κατεληξα οτι το assus ASUS-DSL-N14U(οπου και αγορασα) ειναι πολυ καλυτερο απο το μοντεμ που μου στελνει η wind zyxel AMG1302-T11C.εχω διαβασει προηγουμενες συζητησεις για καποιες προτινομενες ρυθμισεις του assus για καλυτερο ιντερνετ πιο γρηγορο κτλ.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης.επειδη θα συνδεσω το asus για πρωτη φορα περα απο το update που πρεπει να κανω αν δεν εχει καποια προσφατη εκδοση,στο μοντεμ θα συνδεσω με ethernet μονο την wind vision και το ps4.ooλεσσ οι υπολοιπες συσκευες θα συνδεθουν ασυρματα με wifi και ειναι και πολλες(κινητα,tablets,λαπτοπ κτλ).ΘΑ πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στο μοντεμ ρουτερ μου ωστε να μην εχω καποιο προβλημα οταν χρειαστουν να συνδεθουν ολες οι συσκευες μαζι??ευχαριστω εκ των προτερων

  8. #833
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Αν είναι το Wireless MAC Filter ενεργοποιημένο , απλά πέρνα τις mac address των συσκευών που έχεις.
    Everything is a frequency

  9. #834
    Προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση στο firmware με την πιο πρόσφατη..αλλά δεν τα καταφέρνω δεν μου περνάει..κατεβάσω το αρχείο κάνω upload όλα οκ μέχρι εκεί μόλις ολοκληρωθεί κάνω reset πατώντας το κουμπάκι από πίσω για 8-10δευτερολεπτα κάνε επανεκκίνηση και όταν ξαναμπαινω να δω τίποτα!!πάλι την παλιά έκδοση δηλαδή την 1.0.9.7 ενώ θαλω να περάσω την 1.1.2.3

  10. #835
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xarisbar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση στο firmware με την πιο πρόσφατη..αλλά δεν τα καταφέρνω δεν μου περνάει..κατεβάσω το αρχείο κάνω upload όλα οκ μέχρι εκεί μόλις ολοκληρωθεί κάνω reset πατώντας το κουμπάκι από πίσω για 8-10δευτερολεπτα κάνε επανεκκίνηση και όταν ξαναμπαινω να δω τίποτα!!πάλι την παλιά έκδοση δηλαδή την 1.0.9.7 ενώ θαλω να περάσω την 1.1.2.3
    Δοκίμασε 5-6 δευτερόλεπτα. Και δώσε του χρόνου μετά. Δηλαδή υπομονή...

  11. #836
    Οσο υπομονη και αν εκανα..οσες προσπαθειες το αποτέλεσμα τίποτα..δεν την περναει με τιποτα τι reset τι το κουμπι wps δεν την αλλαζει!βεβαια εχω καο το cd που το ειχε μεσα το ρουτερ της wind αλλα δεν ξερω αν βοηθαει καπου.
    Δυο ερωτησεις σε εσας που ξερετε κατι παραπανω απο μενα.αξιζει να μπω σε αυτή την διαδικασία και σπασιμο νευρων να το αμαβαθμισω μιας και το εχω δυο μερες μονο και μεχρι στιγμης δεν αντιμετωπιζω κάποιο προβλημα σοβαρο.σας παραθετω μια εικονα της καταστασης μου να μου πειτε μια.γνωμη ή καποια ρυθμιση να κανω αν χρειάζεται..να υπενθυμίσω οτι ειναι με την 1.0.9.7 εκδοση και ολες οι ρυθμισεις default δεν εχω πειραξει τιποτα περα απο το ονομα και κωδικο του wifi.Ευχαριστώ
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20181130_015716.jpg  


  12. #837
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Ολοκληρώνει την διαδικασία δηλαδή χωρίς μήνυμα λάθους αλλά δεν περνάει το υλικολογισμικό; Με καλώδιο ethernet και πέρασμα του αρχείου .trx ή από το modem γίνεται η αναβάθμιση;
    Everything is a frequency

  13. #838
    Η διαδικασία είναι η εξής..επαναλαμβάνω ότι είμαι πολύ αρχάριος.μπηκα στο σάιτ της άσους,έβαλα το μοντέλο μου έβγαλε την διαθέσιμη αναβάθμιση την κατέβασα, της έκανα αποσυμπίεση .τύπος αρχείου trx.συνδεω υπολογιστή και μόντεμ με εθερνετ .μπαίνω στη σελίδα ,πάω στο σημείο όπου είναι για firmware update επιλέγω το αρχείο που κατέβασα και πατάω upload.ξεκινα κανονικά να φορτώνει και κάπου στη μέση γράφει invalid firmware κάπως έτσι και κάνει μόνο του rebooting μετά μόλις ολοκληρωθεί 100% πάω κάνω reset χειροκίνητα ..όντως κάνει το reset του αλλά δεν την περνάει..παραμένει με την παλιά..σηγουρα κάτι γίνεται με το invalid firmware .

  14. #839
    Εγγραφή
    28-05-2017
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8down/1up
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 38.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχεις το ASUS N14 με τις αποσπομενες κεραιες η το ASUS N14-B1 με τις μη αποσπομενες; Γιατι δεν ταιριαζουν οι αναβαθμισεις (το ξερω γιατι εχω τις αποσπομενες και ο πατερας μου εχει τις σταθερες)

  15. #840
    Έχω το asus DSL N14U (N300)αυτο με τις αποσπώμενες κεραίες

Σελ. 56 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 364651545556575861 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N17U adsl/vdsl
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3097
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-21, 15:45
  2. [Asus] DSL N14U προβλημα με wifi
    Από dimus13 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-16, 11:33
  3. Asus dsl-n14u ή draytek vigor 2710
    Από halkx στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 14:22
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας