Σελ. 47 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 27374245464748495257 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 691-705 από 946

Θέμα: ASUS DSL N14U

  1. #691
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχεις αλλο modem να δοκιμασεις ?

    Επισης στο Asus στο dsl settings εχει μια ρυθμιση με το ονμα Dynamci Line Adjustment ... αν βρει κακη γραμμη, μπορει να κανει αποσυνδεση μονο του, να ριξει το snr (αρα πιο χαμηλη ταχυτητα) για σταθεροτητα
    ΑΝ ειναι ενεργο, κλεισε το (DLA disable) το stability adjustment βαλε το στο default, επανακινηση ... και δες αν συνχρονιζει το ιδιο χαμηλα
    Aν το dla ειναι ηδη κλειστο τοτε αν εχεις δοκιμασε αλλο modem εστω και παλιο
    Είδε τις ρυθμίσεις του ASUS και ο τεχνικός της Wind, αλλά βάλαμε ένα ZTE επάνω στη γραμμή (αυτό έχω ακόμη) και συγχρόνισε στα 11+ MBps που σημαίνει πως κάτι παίζει με το ASUS. Επίσης, όταν του ανέφερα πως έχω και το τελευταίο επίσημο firmware από το site της ASUS μου πρότεινε το νέο που θα παραλάβα να μην το πειράξω για να δούμε πως θα πάει από ταχύτητα με το firmware της Wind.

  2. #692
    Εγγραφή
    09-02-2004
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Μηνύματα
    1.665
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Speedport 724
    Μάλλον το μπρικαρα . Έκανα update το firmware μέσα από από το interface tou router επανεκκίνηση όλα καλά. Λέω ας κάνω factory reset που λένε ότι είναι καλό . Τελειώνει επανεκκίνηση και δεν συγχρονίζει με τίποτα η γραμμή , το φωτακι της adsl σβηστό . Δοκίμασα τα πάντα . Reset ,flasara to palio από Firefox , καθαρό φλασαρισμα μέσα απο το utility tis Asus . Μπαίνω στο περιβάλλον του ρούτερ αλλά δεν συγχρονίζει . Επειδή έβλεπα ότι είμαι σε broadcom συνδεδεμένος κανένα ρούτερ που να συνεργάζεται καλά; Έχω isdn δυστυχώς
    CPU : i5770K , mobo : Gigabyte Z77 , ram : Corsair 16GB
    GPU : ATI 7950 , Case : HAF932

  3. #693
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 468 Εμφάνιση μηνυμάτων
    You know, the issue with Web Interface (192.168.1.1) access problem...
    I'm still waiting for new firmware to fix this...
    About 2-3 weeks ago, they said an other firmware is getting ready for most models ... not sure if they include this issue ... i hope they do ... no info yet & offices are close till about wednsday

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδε τις ρυθμίσεις του ASUS και ο τεχνικός της Wind, αλλά βάλαμε ένα ZTE επάνω στη γραμμή (αυτό έχω ακόμη) και συγχρόνισε στα 11+ MBps που σημαίνει πως κάτι παίζει με το ASUS. Επίσης, όταν του ανέφερα πως έχω και το τελευταίο επίσημο firmware από το site της ASUS μου πρότεινε το νέο που θα παραλάβα να μην το πειράξω για να δούμε πως θα πάει από ταχύτητα με το firmware της Wind.
    Ηταν πειραγμενο το dla? νομιζω φαινεται αν διπλα δεν γραφει disable, αλλα + / - 2, 3 κλπ
    Στειλε feedback να το αναφερεις και εσυ, γιατι βλεπω οτι και αλλος φιλος εχει προβλημα με συνδεση / ταχυτητα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis_Kal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον το μπρικαρα . Έκανα update το firmware μέσα από από το interface tou router επανεκκίνηση όλα καλά. Λέω ας κάνω factory reset που λένε ότι είναι καλό . Τελειώνει επανεκκίνηση και δεν συγχρονίζει με τίποτα η γραμμή , το φωτακι της adsl σβηστό . Δοκίμασα τα πάντα . Reset ,flasara to palio από Firefox , καθαρό φλασαρισμα μέσα απο το utility tis Asus . Μπαίνω στο περιβάλλον του ρούτερ αλλά δεν συγχρονίζει . Επειδή έβλεπα ότι είμαι σε broadcom συνδεδεμένος κανένα ρούτερ που να συνεργάζεται καλά; Έχω isdn δυστυχώς
    Αν ειχε μπρικαρει δεν θα σε αφηνε ουτε να ανοιξει ... μαλλον υποψιαζομαι το λογισμικο σε dsl drivers η pppd ... περνα παλι το παλιο (κανονικα απο το menu) αλλα μπορει να θελει reset παλι μετα, για να περασουν καλα τα παλια driver. Θα ελεγα να στειλεις feedback γιατι βλεπω εισαστε 2 με προβλημα συνδεσεως / ταχυτητας

  4. #694
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    About 2-3 weeks ago, they said an other firmware is getting ready for most models ... not sure if they include this issue ... i hope they do ... no info yet & offices are close till about wednsday

    - - - Updated - - -



    Ηταν πειραγμενο το dla? νομιζω φαινεται αν διπλα δεν γραφει disable, αλλα + / - 2, 3 κλπ
    Στειλε feedback να το αναφερεις και εσυ, γιατι βλεπω οτι και αλλος φιλος εχει προβλημα με συνδεση / ταχυτητα

    - - - Updated - - -



    Αν ειχε μπρικαρει δεν θα σε αφηνε ουτε να ανοιξει ... μαλλον υποψιαζομαι το λογισμικο σε dsl drivers η pppd ... περνα παλι το παλιο (κανονικα απο το menu) αλλα μπορει να θελει reset παλι μετα, για να περασουν καλα τα παλια driver. Θα ελεγα να στειλεις feedback γιατι βλεπω εισαστε 2 με προβλημα συνδεσεως / ταχυτητας
    Ευχαριστώ για την απάντηση! Ήμουν με τα default settings και έπιανε τέτοιες ταχύτητες... Αλλά περιμένω το νέο σήμερα / αύριο οπότε θα δοκιμάσω κατευθείαν εκείνο, μιας που δεν έχω και πολύ χρόνο ελεύθερο για δοκιμές Και χρειάζομαι το internet για δουλειά.

  5. #695
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση! Ήμουν με τα default settings και έπιανε τέτοιες ταχύτητες... Αλλά περιμένω το νέο σήμερα / αύριο οπότε θα δοκιμάσω κατευθείαν εκείνο, μιας που δεν έχω και πολύ χρόνο ελεύθερο για δοκιμές Και χρειάζομαι το internet για δουλειά.
    ευχαριστω, ενημερωσε τι θα κανει το αλλο

  6. #696
    Εγγραφή
    09-02-2004
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Μηνύματα
    1.665
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Speedport 724
    Ρεσετ πως κανω ? Οπως ειναι ανοικτο πιζω για 5 sec ?
    Για broadocom καλο ρουτερ εστω και ακριβο ?
    CPU : i5770K , mobo : Gigabyte Z77 , ram : Corsair 16GB
    GPU : ATI 7950 , Case : HAF932

  7. #697
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis_Kal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρεσετ πως κανω ? Οπως ειναι ανοικτο πιζω για 5 sec ?
    Για broadocom καλο ρουτερ εστω και ακριβο ?
    για reset πατας το κουμπακι πισω (νομιζω) για 4-6 δευτερα οπως ειναι ανοιχτο και μετα περιμενεις να αναψουν ολα τα led

    Για broadcom το πιο φτηνο (γυρω στα 30) και με αλλαγη snr (μεσω telnet) το tp link 8960, εχουμε μεγαλο θεμα εδω και μετα περιπου την 3η σελιδα λεμε πως αλλαζει το snr tweak καθως και αλλα πολλα κοπλα

    Για αλλο φτηνο broadcom με αλλαγη snr το netgear 2200
    Και χωρις snr, το tp link 8970 v3 (με τις 3 κεραιες), 9970, 9977, vr 400

  8. #698
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17624 kbps 1020 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    6(dB) / 21.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis_Kal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον το μπρικαρα . Έκανα update το firmware μέσα από από το interface tou router επανεκκίνηση όλα καλά. Λέω ας κάνω factory reset που λένε ότι είναι καλό . Τελειώνει επανεκκίνηση και δεν συγχρονίζει με τίποτα η γραμμή , το φωτακι της adsl σβηστό . Δοκίμασα τα πάντα . Reset ,flasara to palio από Firefox , καθαρό φλασαρισμα μέσα απο το utility tis Asus . Μπαίνω στο περιβάλλον του ρούτερ αλλά δεν συγχρονίζει . Επειδή έβλεπα ότι είμαι σε broadcom συνδεδεμένος κανένα ρούτερ που να συνεργάζεται καλά; Έχω isdn δυστυχώς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    About 2-3 weeks ago, they said an other firmware is getting ready for most models ... not sure if they include this issue ... i hope they do ... no info yet & offices are close till about wednsday

    - - - Updated - - -



    Ηταν πειραγμενο το dla? νομιζω φαινεται αν διπλα δεν γραφει disable, αλλα + / - 2, 3 κλπ
    Στειλε feedback να το αναφερεις και εσυ, γιατι βλεπω οτι και αλλος φιλος εχει προβλημα με συνδεση / ταχυτητα

    - - - Updated - - -



    Αν ειχε μπρικαρει δεν θα σε αφηνε ουτε να ανοιξει ... μαλλον υποψιαζομαι το λογισμικο σε dsl drivers η pppd ... περνα παλι το παλιο (κανονικα απο το menu) αλλα μπορει να θελει reset παλι μετα, για να περασουν καλα τα παλια driver. Θα ελεγα να στειλεις feedback γιατι βλεπω εισαστε 2 με προβλημα συνδεσεως / ταχυτητας
    Μετά το reset που το έκανες χάνονται όλα.
    Φαντάζομαι το username και το password που έχεις πάρει από τον πάροχο που είσαι τα περνάς έτσι;
    Γιατί αυτό υποψιάζομαι ότι δεν κάνεις.

  9. #699
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν ηταν το password θα συνχρονιζε, αλλα δεν θα εδινε μονο ip .. .εδω λεει οτι δεν συνχρονιζει καν ... ας δοκιμασει χειροκινητα στο dsl settings, annex A, adsl2+, dla disable, esnp enable

  10. #700
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχεις αλλο modem να δοκιμασεις ?

    Επισης στο Asus στο dsl settings εχει μια ρυθμιση με το ονμα Dynamci Line Adjustment ... αν βρει κακη γραμμη, μπορει να κανει αποσυνδεση μονο του, να ριξει το snr (αρα πιο χαμηλη ταχυτητα) για σταθεροτητα
    ΑΝ ειναι ενεργο, κλεισε το (DLA disable) το stability adjustment βαλε το στο default, επανακινηση ... και δες αν συνχρονιζει το ιδιο χαμηλα
    Aν το dla ειναι ηδη κλειστο τοτε αν εχεις δοκιμασε αλλο modem εστω και παλιο
    Είσαι μάγος or what? Βρήκα λίγο χρόνο και έβαλα πάνω το ASUS στη γραμμή μου. Λοιπόν, με ενεργοποιημένο το DLA συγχρόνιζε στα 6.7. Το απενεργοποίησα και έβαλα 6db (γιατί δεν έχει default) στο Stability Adjustment και ...βουαλά! Πιάνω 13MBps. Καλά, το τζιμάνι της Wind δεν ήξερε να το τεστάρει αυτό; Βέβαια, έχω ήδη CRC = 3 σε λιγότερο από λεπτό, αλλά θα το αφήσω το βράδυ να τσεκάρω... Και λογικά αύριο παραλαμβάνω άλλο ASUS. Τι να πω...

  11. #701
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εκανα λαθος εγω γιατι κανω κατι μερεμετια εδω σπιτι με μαστορους αυτο το καιρο, ξατρεχαματα, και το μυαλο ειναι αλλου ... δεν εχει default, εχει disable
    Βαλε το στο disable για αρχη να δεις πως παει ετσι στο κανονικο, και μετα χαμηλωνεις snr, αν δεν σου κανει θεμα
    Oσο πιο χαμηλα το snr, τοσο πιο αστατη γραμμη, αργο internet, buffering ακομα και αποσυνδεσεις ... υποψιαζομαι αν με το DLA enable, να σου χαμηλωσε ταχυτητα μαλλον μπορει να εχει θεμα η γραμμη και αυτοματα μονο του βρηκε θεμα και συνχρονισε ετσι πιο χαμηλα (αυτη ειναι η δουλεια του DLA) οποτε ξεκινα με το stability disable, και βλεπεις πως θα παει

    Οχι οι τεχνικοι μαλλον δεν υποψιαστηκαν οτι το modem εχει αυτη τη δυνατοτητα, ειναι απο τα λιγα που εχουν τετοιο κολπο, αν βρει αυξημενο θορυβο να ριχνει αυτοματα την ταχυτητα για σταθεροτητα

    - - - Updated - - -

    Επισης βαλε το στο disable τωρα που σου κοιτανε την γραμμη μην γινει και μπερδεμα με τα profile ... και φυσικα κουβεντα για χαμηλωμα snr απο εσενα στους τεχνικους, γιατι δεν τους αρεσει (και εχουν δικιο, πειραζει και τις γειτονικες γραμμες) πειραγμα snr για κερδος ταχυτητας

  12. #702
    Εγγραφή
    09-02-2004
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Μηνύματα
    1.665
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Speedport 724
    Το δικό μου με έχει τρελάνει .Το βγάζω και βάζω το παλιό Thomson που έχω και δουλεύει κανονικά. Σπίτι έχω ΟΤΕ isdn ., Το παίρνω στο φροντιστήριο και δουλεύει κανονικά , μάλιστα φυσάει στις 19000 πιο καλά από το zte της forthnet Γυρίζω σπίτι δεν συγχρονίζει με τίποτα . Θέλει κάποιες ειδικές ρυθμίσεις για ΟΤΕ; Ξέρει κάποιος τις πολύ βασικές που πρέπει να κάνω; Γιατί δουλεύει στην δουλειά; Και όχι στο σπίτι Ίσως φταίει που είναι,isdn ? Έβαλα το παλιό firmware που δούλευε κανονικά αλλά τίποτα

  13. #703
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis_Kal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό μου με έχει τρελάνει .Το βγάζω και βάζω το παλιό Thomson που έχω και δουλεύει κανονικά. Σπίτι έχω ΟΤΕ isdn ., Το παίρνω στο φροντιστήριο και δουλεύει κανονικά , μάλιστα φυσάει στις 19000 πιο καλά από το zte της forthnet Γυρίζω σπίτι δεν συγχρονίζει με τίποτα . Θέλει κάποιες ειδικές ρυθμίσεις για ΟΤΕ; Ξέρει κάποιος τις πολύ βασικές που πρέπει να κάνω; Γιατί δουλεύει στην δουλειά; Και όχι στο σπίτι Ίσως φταίει που είναι,isdn ? Έβαλα το παλιό firmware που δούλευε κανονικά αλλά τίποτα
    Με το συγκέκριμένο είχα καλύτερη ταχύτητα με WIND αλλά υπήρχαν ένα κάρο αποσυνδέσεις , όταν έβαλα ΟΤΕ ( Broadcom ) άλλαξα κάποιες ρυθμίσεις από το DSL setting :
    DLA - Off , Stability Adjustment - Disabled , ENSP - Stable
    Τώρα πάει μέχρι 7,5 αλλά η γραμμή είναι σταθερότατη και για πάνω από 2 χιλιόμετρα απόσταση από το αστικό κέντρο είναι καλά πιστεύω.
    Στο φροντιστήριο έχεις ISDN; Μήπως δεν βάζεις τα σωστά username και password; Επίσης πες και την έκδοση του firmware.
    Everything is a frequency

  14. #704
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis_Kal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό μου με έχει τρελάνει .Το βγάζω και βάζω το παλιό Thomson που έχω και δουλεύει κανονικά. Σπίτι έχω ΟΤΕ isdn ., Το παίρνω στο φροντιστήριο και δουλεύει κανονικά , μάλιστα φυσάει στις 19000 πιο καλά από το zte της forthnet Γυρίζω σπίτι δεν συγχρονίζει με τίποτα . Θέλει κάποιες ειδικές ρυθμίσεις για ΟΤΕ; Ξέρει κάποιος τις πολύ βασικές που πρέπει να κάνω; Γιατί δουλεύει στην δουλειά; Και όχι στο σπίτι Ίσως φταίει που είναι,isdn ? Έβαλα το παλιό firmware που δούλευε κανονικά αλλά τίποτα
    Bγαλε τα τυχον φιλτρα και συνδεσε το απ 'ευθειας στη πριζα χωρις τηλεφωνο να δεις αν γινει κατι
    Επισης για πειραμα
    δοκιμασε χειροκινητα ...
    g.dmt (dsl settings) ή adsl2 (οχι +)
    Βαλε annex Β ή B/J
    https://www.adslgr.com/forum/threads...dn#post5710221
    Δοκιμασε και αυτο το κοπλο
    https://www.adslgr.com/forum/threads...95#post5710295

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το συγκέκριμένο είχα καλύτερη ταχύτητα με WIND αλλά υπήρχαν ένα κάρο αποσυνδέσεις , όταν έβαλα ΟΤΕ ( Broadcom ) άλλαξα κάποιες ρυθμίσεις από το DSL setting :
    DLA - Off , Stability Adjustment - Disabled , ENSP - Stable
    Τώρα πάει μέχρι 7,5 αλλά η γραμμή είναι σταθερότατη και για πάνω από 2 χιλιόμετρα απόσταση από το αστικό κέντρο είναι καλά πιστεύω.
    Στο φροντιστήριο έχεις ISDN; Μήπως δεν βάζεις τα σωστά username και password; Επίσης πες και την έκδοση του firmware.
    Ναι και εγω με οτε χανω 1-2 mbps (αναλογα το reboot πρωι / βραδυ) σε broadcom dslam οτε, αλλα ειναι πολυ πιο σταθερο ακομα και με υποτιθεται συμβατο broadcom modem

  15. #705
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκανα λαθος εγω γιατι κανω κατι μερεμετια εδω σπιτι με μαστορους αυτο το καιρο, ξατρεχαματα, και το μυαλο ειναι αλλου ... δεν εχει default, εχει disable
    Βαλε το στο disable για αρχη να δεις πως παει ετσι στο κανονικο, και μετα χαμηλωνεις snr, αν δεν σου κανει θεμα
    Oσο πιο χαμηλα το snr, τοσο πιο αστατη γραμμη, αργο internet, buffering ακομα και αποσυνδεσεις ... υποψιαζομαι αν με το DLA enable, να σου χαμηλωσε ταχυτητα μαλλον μπορει να εχει θεμα η γραμμη και αυτοματα μονο του βρηκε θεμα και συνχρονισε ετσι πιο χαμηλα (αυτη ειναι η δουλεια του DLA) οποτε ξεκινα με το stability disable, και βλεπεις πως θα παει

    Οχι οι τεχνικοι μαλλον δεν υποψιαστηκαν οτι το modem εχει αυτη τη δυνατοτητα, ειναι απο τα λιγα που εχουν τετοιο κολπο, αν βρει αυξημενο θορυβο να ριχνει αυτοματα την ταχυτητα για σταθεροτητα

    - - - Updated - - -

    Επισης βαλε το στο disable τωρα που σου κοιτανε την γραμμη μην γινει και μπερδεμα με τα profile ... και φυσικα κουβεντα για χαμηλωμα snr απο εσενα στους τεχνικους, γιατι δεν τους αρεσει (και εχουν δικιο, πειραζει και τις γειτονικες γραμμες) πειραγμα snr για κερδος ταχυτητας
    Καλημέρα! Λοιπόν, με disabled το Stability Adjustment βλέπω Data rate: 10902 και MAX Rate: 12812, ενώ πριν με Stability Adjustment 6db είχα Data Rate: 13010 και MAX Rate: 14998. Ο τεχνικός που ήρθε τελευταίος (από τη Wind) μου πε πως το ΚΑΦΑΟ είναι τελείως χάλια και παρόλο που η περιοχή πιάνει κατά μ.ο. 14-16 θα ήταν ιδανικό να έπιανα κοντά στα 12. Οπότε και το "έκλεισε" το θέμα, γιατί όπως μου είπε, ο ΟΤΕ δεν πρόκειται να κάνει κάτι καλύτερο στο συγκεκριμένο ΚΑΦΑΟ. Επομένως, αφού είδε στο ASUS admin πως συγχρόνιζα στα 6.5 (με όλα τα settings στο default) τότε το έδωσε σαν βλάβη στον εξοπλισμό, άρα και περιμένω αντικατάσταση router. Με τα "πειράγματα" όμως βλέπω πως μπορώ να πιάσω μέχρι και 13, οπότε και το νέο router να έρθει, πάλι τις ίδιες ρυθμίσεις θα βάλω.

    ΥΓ από χθες το βράδυ δεν είχα αποσυνδέσεις και 1300+ CRC. Είναι καλό ή όχι αυτό το νούμερο σε 12ωρο;

Σελ. 47 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 27374245464748495257 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N17U adsl/vdsl
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3097
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-21, 15:45
  2. [Asus] DSL N14U προβλημα με wifi
    Από dimus13 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-16, 11:33
  3. Asus dsl-n14u ή draytek vigor 2710
    Από halkx στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 14:22
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας