Σελ. 34 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536394454 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 496-510 από 946

Θέμα: ASUS DSL N14U

  1. #496
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haralabosg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα αναφερω και εγω την εμπειρια μου με το N14U. Στην HOL-VODAFONE ( Globespan dslam) συγχρονιζει ~0.8Mbps (actual) λιγοτερο απο τα ΖΤΕ W300 & H108N .Και τα 3 modem ειναι σταθεροτατα με snr 6 .Πλεον εχω μονιμα το ΑSUS λογο 300Mbps στο WIFI.. Σκεφτομαι την αγορα ενος DGN3500...
    Πιστευω απο οτι βλεπω εδω μεσα, ολα τα καινουρια mediatek (αρα και τα Asus) συνχρονιζουν λιγο πιο κατω. αλλα ειναι σταθερα απο θεμα γραμμης ... Eπειδη το ειχα αναφερει ... η Αsus λεει οτι για οσους θελουν ταχυτητα, υπαρχει snr ρυθμιση να το φερουμε στα ισια του (στους τυχερους που δεν εχουν προβληματικη γραμμη)

    Με hol/voda πιστευω το dgn3500 ειναι η καλυτερη επιλογη σου, αν το βρεις (απο θεμα ταχυτητας & σταθεροτητας)

  2. #497
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Lanner FW 7525B/SP 2+
    SNR / Attn
    32(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστευω απο οτι βλεπω εδω μεσα, ολα τα καινουρια mediatek (αρα και τα Asus) συνχρονιζουν λιγο πιο κατω. αλλα ειναι σταθερα απο θεμα γραμμης ... Eπειδη το ειχα αναφερει ... η Αsus λεει οτι για οσους θελουν ταχυτητα, υπαρχει snr ρυθμιση να το φερουμε στα ισια του (στους τυχερους που δεν εχουν προβληματικη γραμμη)

    Με hol/voda πιστευω το dgn3500 ειναι η καλυτερη επιλογη σου, αν το βρεις (απο θεμα ταχυτητας & σταθεροτητας)
    Είναι θέμα chipset ή κάποια παραμετροποίηση στο firmware της ASUS; Αν ισχύει το δεύτερο γίνεται τεχνικά να το αλλάξουμε κάνοντας build το firmware χωρίς αυτή την παραμετροποίηση. Είναι κρίμα γιατί είναι καλό router αλλά υστερεί στο κομμάτι του modem.

  3. #498
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellmore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι θέμα chipset ή κάποια παραμετροποίηση στο firmware της ASUS; Αν ισχύει το δεύτερο γίνεται τεχνικά να το αλλάξουμε κάνοντας build το firmware χωρίς αυτή την παραμετροποίηση. Είναι κρίμα γιατί είναι καλό router αλλά υστερεί στο κομμάτι του modem.
    Πιθανον και τα 2 γιατι θεμα chipset θα εχει παντα μια διαφορα στις μακρυνες γραμμες πως διαβαζει τον αλγορυθμο (αρα και αναποκριση) απο αλλα dsl chipsets που σε μακρυνες γραμμες φαινεται η διαφορα σταθεροτητας ... αλλα και firmware στο dsl driver, οπου αν βγαλουν λογισμικο να συνχρονιζει πιο ψηλα, παλι σε μακρυνες γραμμες θα χανει σταθεροτητα (πιο πολλα λαθη, ασταθης snr) γιατι οσο πιο ψηλα ρυθμιστουν τα dsl drivers, τοσο πιο ασταθης σε πιο μακρυνες γραμμες ... στο δευτερο για το θεμα firmware το εχουν ρυθμισει σε ενα επιπεδο να ειναι σχετικα οκ με ολες τις γραμμες και υπαρχει snr tweak αν θελει ο χρηστης (και συμπληρωνω εγω, αν ειναι τυχερος και σηκωνει την αλλαγη snr η γραμμη του) να ανεβασει αυτος ταχυτητα
    Στο δευτερο τεχνικα γινεται να αλλαχτει λογισμικο αλλα ... οπως ειπα αν κανονισουν τα drivers πιο ψηλα (να συνχρονιζει πιο ψηλα απο μονο του, χωρις snr tweak) θα χασει σταθεροτητα σε αλλες γραμμες, τωρα θα μου πεις ο χρηστης που εχει προβλημα ας ανεβασει αυτος το snr να ειναι πιο σταθερο, αλλα πιστευω οτι η πολιτικη τους, το εχουν κανονισει να ειναι μετριο προς ολα τα dslam
    Γινεται να το αλλαξουμε εμεις το firmware (οπως κανει ο amod με το netgear 2200, 3500, 4000) αλλα δυστυχως δεν ξερω προγραμματισμο και ναλλοι απο οτι βλεπω δεν ασχολουνται τοσο κοπο αν παρει ο χρηστης 1-2 mbps, απο την στιγμη που ηδη εχει snr tweak να το κανουμε οι ιδιοι χωρις προγραμματισμο

  4. #499
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Δώστε μια βοήθεια αν μπορείτε, γιατί το μυαλό μου δεν κατεβάζει τίποτα άλλο....

    Έχω και εγώ προφανώς το ASUS DSL N14U, το οποίο ενώ το δούλευα κανονικά, το άφησα στην άκρη επειδή με το net faster iad 2 είχα μεγαλύτερη εμβέλεια στο wifi και ελαφρώς καλύτερες ταχύτητες.

    Προχθές ήρθε ένα repeater που παρήγγειλα και πήγα να συνδέσω το Asus. To συνδέω λοιπόν, και τα μόνα φωτάκια που ανάβουν είναι το power button και το ethernet 1, ακόμα και αν δεν έχω συνδέσει καλώδιο ethernet εκεί.

    Προσπαθώ reset, τίποτα....

    Διαβάζω, κατεβάζω restore utility και τελευταίο firmware, η διαδικασία ολοκληρώνεται κανονικά, αλλά το modem τίποτα.... Εν το μεταξύ, να πω, ότι ακόμα και στο restore utility, αφού καρφώνω ip στο TCP/IP για να το δει, αν το συνδέσω στην ethernet 1 δεν το βλέπει, ενώ σε όλες τις άλλες θύρες το βλέπει κανονικά και η διαδικασία επαναφοράς ολοκληρώνεται κανονικά.

    Έλα όμως που δε δουλεύει με τίποτα.... Wifi δεν εκπέμπει και το pc βγάζει το μήνυμα ότι "αποσυνδέθηκε το καλώδιο δικτύου". Δοκίμασα και άλλα δύο καλώδια ethernet και άλλον υπολογιστή. Πάντα το ίδιο. Είναι σαν να προσπαθεί να το διαβάσει, αλλά το χάνει, αναβοσβήνουν καμποσα λαμπάκια, το βρίσκει, προσπαθεί να συγχρονίσει, άντε πάλι από την αρχή, "αποσυνδέθηκε το καλώδιο δικτύου".

    Ξέρει κάποιος να βοηθήσει? Ευχαριστώ για τον κόπο σας.
    ...και όπως λέει ένας φίλος, ανοίγω τον Internet Explorer μόνο για να κατεβάσω τον Firefox.
    .........................I don't care about winning, but I hate it when I lose!

  5. #500
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε ποιο αναβουν τα φωτακια μονο pwr & eth1? στο Asus? αν ναι μαλλον μπρικαρε

    Κατεβαζεις το ASUS Firmware Restoration version
    https://www.asus.com/Networking/DSLN...Desk_Download/
    Σιγουρεψου οτι εχεις το σωστο λογισμικο και οχι απο κανα Ν14_Β1

    η σωστη σειρα ειναι
    βαζεις στατικη στο pc, πχ 192.168.1.20
    εχεις ετοιμο το restoration tool
    κλεινεις το modem
    πατας το reset και ενω το εχεις πατημενο ανοιγεις το modem και συνεχιζεις να το πατας μεχρι το pwr να αναβοσβηνει γρηγορα
    oταν αναβοσβηνει γρηγορα στελνεις το λογισμικο στο modem

    Aν δεν στελνει δοκιμαζεις ολα απο την αρχη σε αλλο ethernet απο τα 4

  6. #501
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Ναι, για το Asus λέω.

    Ολοκληρώνει τη διαδικασία αποκατάστασης κανονικά.

    Σταματάει να αναβοσβήνει το ethernet 1 και πλέον μένει μόνιμα αναμένο το power και αναβοσβήνει το ethernet 3 (που το έχω κουμπωμένο).

    Σε αυτή τη φάση, ενώ αναβοσβήνει για λίγο το ehternet 3,ξαφνικά αναβοσβήνουν και κάποια από τα υπόλοιπα, και βγάζει μνμ στο pc ότι αποσυνδέθηκε το καλώδιο δικτύου.

    Και εννοείτε πως δεν κάνει τίποτα άλλο, αλλά το παράλογο είναι ότι to restore γίνεται κανονικά.
    ...και όπως λέει ένας φίλος, ανοίγω τον Internet Explorer μόνο για να κατεβάσω τον Firefox.
    .........................I don't care about winning, but I hate it when I lose!

  7. #502
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzimmys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, για το Asus λέω.

    Ολοκληρώνει τη διαδικασία αποκατάστασης κανονικά.

    Σταματάει να αναβοσβήνει το ethernet 1 και πλέον μένει μόνιμα αναμένο το power και αναβοσβήνει το ethernet 3 (που το έχω κουμπωμένο).

    Σε αυτή τη φάση, ενώ αναβοσβήνει για λίγο το ehternet 3,ξαφνικά αναβοσβήνουν και κάποια από τα υπόλοιπα, και βγάζει μνμ στο pc ότι αποσυνδέθηκε το καλώδιο δικτύου.

    Και εννοείτε πως δεν κάνει τίποτα άλλο, αλλά το παράλογο είναι ότι to restore γίνεται κανονικά.
    Eφοσον εκανες το restoration σωστα, και κανει ιδιο θεμα ... ισως κατι να επαθε το boot loader, μαλλον το παιρνεις στο μαγαζι αν εχει εγγυηση, νομιζω βγηκε knockout

  8. #503
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Αναστήθηκε.... Με κάμποσο διάβασμα στο net, δοκίμασα και το "κρατημένο το wps, όταν το συνδέω στο ρεύμα", αντί του reset και δούλεψε, οπότε ας το έχουν όλοι κάπου πίσω στο μυαλό τους.... Μπορεί να χρειαστεί.

    Μιαν ερώτηση τώρα. Νομίζω πως κάτι τρέχει με το wifi του, εκτός και αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που βοηθάει....

    Με το ethernet στο pc και speed test, παίρνω 11,8 download και 0,80 upload.

    Με το redmi note 2, ακριβώς δίπλα στο asus, αλλά ακριβώς δίπλα!!, παίρνω 7-8 download και 0,7 upload.

    Τι στα κομμάτια???
    ...και όπως λέει ένας φίλος, ανοίγω τον Internet Explorer μόνο για να κατεβάσω τον Firefox.
    .........................I don't care about winning, but I hate it when I lose!

  9. #504
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ωραια αφου το εχεις παλι σε λειτουργια ... Τι ακριβως αν θυμασαι εκανες με το wps?

    Μηπως αρχισε να αφηνει 'κουσουρια" (ελαττωματα) ... δοκιμασε αλλο καναλι, βαλε το μονο στο n για δοκιμη και bandwidth στο 20

  10. #505
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Και βέβαια θυμάμαι.

    Την διαδικασία που λέμε για να κάνουμε reset, κρατώντας το "ρεσετ" (την τρύπα) πατημένο και να βάλουμε το modem στην πρίζα, κάνουμε το ίδιο αλλά πατώντας το wps.

    Όσο για το ςιφι, το έβαλα στο legacy και 20 ΜΗζ, όπως είπες και έστρωσε.

    Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου babis.
    ...και όπως λέει ένας φίλος, ανοίγω τον Internet Explorer μόνο για να κατεβάσω τον Firefox.
    .........................I don't care about winning, but I hate it when I lose!

  11. #506
    Εχω περασει το τελευταιο firmware. Αν χρειαστει να το παω πισω στην wind ,λογω καποιου προβληματος,θα μου πουν κατι ?Ισχυει η εγγυηση ?

  12. #507
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω περασει το τελευταιο firmware. Αν χρειαστει να το παω πισω στην wind ,λογω καποιου προβληματος,θα μου πουν κατι ?Ισχυει η εγγυηση ?
    Δεν ξερω σιγουρα αν εχει αλλο λογισμικο, παροτι που ειναι επισημο ... αλλα καλου κακου περνα το λογισμικο αν εχει το wind support κανα λογισμικο γιατι αυτο εχει παλι τα λογοτυπα και θα εισαι οκ, νομιζω καπου το ειχα και εγω, να προσπαθησω να το βρω αν το δωσουν απο τις πηγες μου

  13. #508
    Εγγραφή
    02-05-2007
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Router
    DSL-N14U
    Path Level
    Interleaved
    To stock firmware έχει το router της Wind (χωρίς αλλαγές σε λογότυπα), απλώς έρχεται προ-ρυθμισμένο (από την Asus) με τα στοιχεία της Wind. Κανονικά δεν πρέπει να σου πουν κάτι επειδή έκανες αναβάθμιση το firmware, εξάλλου η εγγύηση είναι της Asus και όχι της Wind.

  14. #509
    Εγγραφή
    17-08-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στο ρουτερ αυτό αλλάζουν οι κεραίες του Wifi? Έχει δοκιμασει κανεις να βαλει μεγαλύτερες κεραίες; Πώς ειναι το wifi του γενικά;
    Έχω ένα NetFaster 1 που είχε μέτριο wifi (μεχρι 12 μετρα) και ένα Technicolor TD5136 που το έχω βάλει γιατί συγχρονίζει 1mbps πάνω από το Netfaster, αλλά το Wifi του πιάνει μέχρι τα 7 μετρα από το Μοντεμ.
    Αξίζει να πάω στο Asus αυτό (συνδεση HOL) ή να κοιτάξω κάτι άλλο;
    Με νοιαζει ο υψηλός συγχρονισμός και το δυνατό Wifi γιατί μένω σε περιοχή με αρκετά δίκτυα.

    Επίσης με ενδιαφέρει το dual wan που επιτρέπουν τα Asus για load balancing μεσω 2ης ethernet. Το έχει και αυτό, σωστά;

  15. #510
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οι κεραιες σε αυτο βγαινουν (Ν14U) στο Ν14 Β1 οχι
    Για το wifi ειναι μερικα γραμμενα πιο πισω (αν εχεις υπομονη να διαβασεις το νημα) αλλα πιστευω να σου πουν γνωμη γιατι δεν το εχω, μετριο το κοβω και οι κεραιες ειναι μολις 2db (αλλα εχουν 3db)
    Στο συνχρονισμο να αναμενεις περιπου 1-2 mbps πιο κατω ειδικα σε conexant dslam, εχει ομως snr tweak ΑΝ εισαι τυχερος με πολυ καλη γραμμη (κοντινη) να το φερεις στα ισια του και λιγο πιο πανω, αλλα δεν ισχυει για ολους αυτο γιατι αν δεν εισαι κοντα, πειραζοντας το snr θα εχεις πιο μεγαλο προβλημα

    Για το ΑΝ αξιζει ... μαλλον οχι ... εκτος αν εισαι πολυ κοντα στο ΑΚ, βαλε στατιστικα τωρινα
    Aλλα με συγκεκριμενο κριτηριο τον συνχρονισμο με hol κοιτα τα infineon modem ειδικα αν εισαι μακρυα απο το ΑΚ

    Για το dual wan νομιζω δεν αξιζει, σε αλλα μοντελα εχει θεμα, δηλαδη ενα παραδειγμα αν πεσει η πρωτη γραμμη ερχεται η δευτερη, και ποτε δεν ξανα γυριζει στην πρωτη, κλπ αρα και αυτο θα εχει ιδιο θεμα ... για dual wan αν ειναι must, κοιτα μονο τα draytek και μονο σε συσκευη με ενσωματωμενο modem

Σελ. 34 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536394454 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N17U adsl/vdsl
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3097
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-21, 15:45
  2. [Asus] DSL N14U προβλημα με wifi
    Από dimus13 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-16, 11:33
  3. Asus dsl-n14u ή draytek vigor 2710
    Από halkx στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 14:22
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας