Σελ. 44 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 24343942434445464954 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 646-660 από 946

Θέμα: ASUS DSL N14U

  1. #646
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D1mm1s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας,

    Είμαι κάτοχος του dsl-n14u και εδώ και πολύ καιρό έχω αποσυνδέσεις στο internet (ανά 20 λεπτά, ανά 30 λεπτα, ανά 1,3 ώρα). Το router είναι αγορασμένο από wind καθώς και τη γραμμή μου την έχω στην wind.

    Πέρασα το τελευταίο FIRMWARE μήπως μου διωρθώσει το πρόβλημα αλλά δε βλέπω διαφορά. Δεν έχω κάνει κάποιο reset... Πρέπει?
    Αν ναι πως? γιατί διαβάζω για Hard και απλό reset και ή έχω μπερδευτεί ή δεν έχω καταλάβει κάτι.

    Υπάρχουν ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω μετά?

    Υπάρχουν ρυθμίσεις που πρέπει να δοκιμάσω?

    Ζητάω συγνώμη αν ρωτάω πράγματα που έχουν απαντηθεί ήδη αλλά όντας μη γνώστης, κάπου άρχισα να χάνομαι σε αυτά που γράφονται στο forum

    To hard reset ειναι ενα μικρο κουμπακι πισω στο ρουτερ (διπλα στο on/off), παρε μια οδοντογλυφιδα και κρατησε το πατημενο για 5-6 δευτερολεπτα για να γινει το ρεσετ, και μετα περιμενε.

    Καλο θα ηταν να παρεις τηλεφωνο στην wind πρωτα, καποιο προβλημα θα εχει η γραμμη σου...και αν εχεις παρει, ξανα παρε.

  2. #647
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καπου εχει θεμα η γραμμη, ξεκινας με ελεγχο στην εσωτερικη σου εγκατασταση εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BC%CE%B7%CF%82
    Η πιο απλα αν εχεις πολλες πριζες, βρες την πρωτη που ερχεται το καλωδιο οτε απο εξω (σημαδεψε να ξανα βαλεις τα καλωδια μετα στη θεση τους) ξεσυνδεσε απο μεσα της πριζας τα αλλα καλωδια ωστε να μεινουν μονο τα 2 τις πριζας ... και δες αν εχεις παλι προβλημα ... αν ναι τηλεφωνημα στον παροχο

    Συνηθως για διακοπες γραμμης δεν θελει reset, το reset πρεπει να γινει για φυγει του παροχου το branding και για καλη λειτουργικοτητα του modem στις καινουριες ρυθμισεις που εχουν προστεθει απο τοτε
    Πατας το κουμπακι πισω reset για περιπου 6-10 δευτερολεπτα και μετα στην πληρη επαναφορα οι ρυθμισεις ξανα απο την αρχη

    Για να εχεις καλυτερη σταθεροτητα (αποσυνδεσεις, buffering, αργο internet κλπ ... το dsl uptime στο dsl log παει στο 0:0:0:0) κλεινεις το dynamic line adjustment (advanced>administration>dsl settings) και βαζεις το stability adjustment στο -2, -3, -4 μεχρι να βρει σταθερη γραμμη ... ετσι θα χασει ομως λιγο ταχυτητα

    Αυτοματα το modem εχει λογισμικο ενεργοποιημενο απο το εργοστασιο, να το κανει μονο του, μεσω το DLA, αλλα καποιες φορες χειροκινητα ειναι καλυτερα

    Για αποσυνδεσεις μονο ip (στο dsl log το uptime δεν παει στο 0:0:0:0 αλλα συνεχιζει να μετραει κανονικα) πας στο wan > internet connection και κλεινεις το internet detection (disable)
    ... ή βαζεις την εντολη στο additional pppd options
    lcp-echo-interval 0 lcp-echo-failure 4

  3. #648
    Εγγραφή
    26-04-2017
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας!

    1) LocoDiceGR Παίρνω από τον Ιανουάριο έχω αλλάξει 3 modem/router για πρόβλημμα γραμμής ούτε λόγος. Πλέον θεωρώ ότι με κοροιδέυουν και προσπαθώ να βγάλω άκρη μόνος μου διαβάζοντας.
    Να σου δώσω να καταλάβεις επειδή είχα πρόβλημα και με το WIFI δε μπορούσαν να μου λήσουν το πρόβλημα και διαβάζωντας έμαθα τι είναι τα κανάλια και κατέβασα εφαρμογή στο κιν. ώστε να βρω πιο είναι το κατάλληλο κανάλι για μένα ώστε να μπορώ να συνδέομαι.

    2) Babi Στο dsl log ο χρονος μηδενίζει. οπότε θα δοκιμάσω και τις ρυθμίσεις που μου αναφέρεις. Από εκεί και πέρα επειδή το άρθρο που μου έστειλες το είχα διαβάσει ήδη αλλά δε νιώθω και πολύ άνετος να κάνω κάποια ενέργεια μόνος μου λόγω του ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με το κομμάτι που λέγεται δικτυα και τηλεφωνικές γραμμές κλπ, θα πρέπει να φωνάξω κάποιον άνθρωπο από τον ΟΤΕ να κάνει τον έλεγχο?

  4. #649
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν το θεμα ειναι στον κατανεμητη τοτε ειναι δουλεια του παροχου, τι σου λεει ο παροχος για τις αποσυνδεσεις? εχεις δοκιμασει αλλο modem?
    Για το σπιτι θα πας σε ηλεκτρολογο αν δεν ξερεις

  5. #650
    Εγγραφή
    26-04-2017
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    ο παροχος ακόμα μου στέλνει τεχνικό...

    Είχα δοκιμάσει ένα TP LINK και είχα ίδια θέματα σε πιο μικρή συχνότητα.

    Λοιπόν έψαξα και βρήκα ένα ίδιο με το δικό μου και από τις 18:30 μέχρι και τώρα δουλεύω χωρίς αποσύνδεση!!!

    Θα το παρακολουθώ για 3-4 μέρες και αν δεν έχω κάποια αποσύνδεση (1=καμία) μάλλον έπεσα στην περίπτωση του ελλατωματικού. Θα ενημερώσω σχετικά...

  6. #651
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ΑΝ σου εκανε θεμα και αλλο modem, τοτε η γραμμη / καλωδιωση ... ομως λογω συμβατοτητας μερικα modem μπορει να ειναι πιο μικρη η συχνοτητα προβληματος (οπως ειπες) αλλα αν χαμηλωσεις το stability adjustment και στο N14 πιστευω να ειναι οκ ... αλλα παλι το προβλημα θα ειναι εκει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 13-09-17 στις 22:29.

  7. #652
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καινουριο λογισμικο beta βλεπω? Πολυ support σε αυτα τα modem/router η asus, δεν το περιμενα.

  8. #653
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LocoDiceGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καινουριο λογισμικο beta βλεπω? Πολυ support σε αυτα τα modem/router η asus, δεν το περιμενα.
    Oτι αναφερετε (οχι μονο για το Ν14) προσπαθουν οσο μπορουν, οχι ομως και για ολα τα προβληματα ολοκληρωτικα , αλλα κατι κανουν το παλευουν καποτε

    Το Ν14 μπορει να ειχαν ξεσαχει να βγαλουν επισημο 1 χρονο, αλλα σε αυτο το διαστημα ειχαν 4-5 beta αν θυμαμαι καλα

  9. #654
    Εγγραφή
    26-04-2017
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΝ σου εκανε θεμα και αλλο modem, τοτε η γραμμη / καλωδιωση ... ομως λογω συμβατοτητας μερικα modem μπορει να ειναι πιο μικρη η συχνοτητα προβληματος (οπως ειπες) αλλα αν χαμηλωσεις το stability adjustment και στο N14 πιστευω να ειναι οκ ... αλλα παλι το προβλημα θα ειναι εκει
    Λοιπόν μιας και είπα ότι θα ενημερώσω, 7 μερες τώρα δεν έχω κάποια αποσύνδεση.

    Νιώθω ότι η γραμμή μου είναι λίγο κάπως αργή βέβαια από ότι είχα συνηθήσει.

    Αυτό που με προβληματίζει βέβαια, και με προβληματίζει γιατί το έχω συνδέσει με σφάλματα της γραμμής (αν κάνω λάθος πείτε μου), είναι ότι μέσα σε 7 μέρες το "CRC Down" είναι 25033.

  10. #655
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βαλε το adsl ESPN στο stable (αν δεν το εχεις βαλει ακομα) ... για 25033 (εκτος αν ξεχασες κανα νουμερο) crc errors σε 7 μερες εισαι οκ ... εγω οταν βρεχει παρα πολυ μπορει να εχω τοσα σε μια μερα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 20-09-17 στις 17:33.

  11. #656
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Καλησπέρα στην παρέα! Είχα μια εμπειρία πριν 3 μέρες με τη Wind και εξηγώ:
    με περασμένη την beta 9.1.2.3_345 από Αύγουστο και Stability Adjustment στο -4 συγχρόνιζα (υψηλά για τα δεδομένα μου) 12000+. Μέχρι που πριν 3 μέρες κατά το μεσημεράκι και χωρίς να πειράξω τπτ στην καλωδίωση, είχα απανωτές αποσυνδέσεις σε σημείο που δε μπορούσα να ανοίξω ιστοσελίδα... Τελικά μετά από κάνα 3ωρό έστρωσαν τα πράγματα, αλλά συγχρόνιζα στα 7000+. Σήμερα έκανα soft reboot (από το κουμπί δλδ) και η ταχύτητα δεν άλλαξε. Οπότε πέταξα την Stability 1.1.2.3_345 Stable και με hard reset πέρασα ξανά ρυθμίσεις και πλέον συνδέομαι στα 11000 χωρίς πείραγμα στο Stability Adjustment. To ESPN δεν το έχω πειράξει, είναι στο default. Παραθέτω και screenshot:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screen Shot 2017-09-22 at 12.43.35.png  


  12. #657
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Kατι εγινε με την γραμμη και αναβασαν snr target ... εξαλου (αν δεν το εχω πει πιο πριν) επρεπε να εχεις σχεδον αλλη τοση ταχυτητα για την αποσταση σου

  13. #658
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατι εγινε με την γραμμη και αναβασαν snr target ... εξαλου (αν δεν το εχω πει πιο πριν) επρεπε να εχεις σχεδον αλλη τοση ταχυτητα για την αποσταση σου
    Δεν έχω ανεβάσει ξανά screenshot, αλλά εσύ σε όλους μας εξηγείς! Ευχαριστώ!
    Εννοείς θα έπρεπε να παίζω στα 20000+ δλδ?

    Σημείωση: το CRC μου έχει φτάσει 23378

  14. #659
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω ανεβάσει ξανά screenshot, αλλά εσύ σε όλους μας εξηγείς! Ευχαριστώ!
    Εννοείς θα έπρεπε να παίζω στα 20000+ δλδ?

    Σημείωση: το CRC μου έχει φτάσει 23378
    Πολλα ειναι 23000+ αν ειναι για λιγες ωρες ή λιγοτερο απο μερα ... εκτος αν βρεχει παρα πολυ αυτη τη στιγμη ή εβρεξε που ειναι οκ ... αν δεν εβρεξε ... τηλεφωνημα στον παροχο και ρωτα γιατι τοσο χαμηλη ταχυτητα, τι προβλημα υπαρχει και επισης πες οτι η γραμμη επεσε και μετα κλειδωσες πιο λιγο και με προβληματα, αλλα μην πεις οτι πειραξες το snr (βαλε το στο default οταν παρεις τηλεφωνο) ... αλλα μαλλον θα εχει θεμα ολη η περιοχη
    Ισως να εγινε ζημια απο κακοκαιρια, πχ εδω πριν 1 βδομαδα εφυγαν κολωνες δεη, και 3 μερες ετρεχαν να φτιαξουν τη ζημια απο τον αερα και βροχη, σε μερικες περιοχες δεν υπηρχε ρευμα μεχρι και 2 μερες

    επισης καλο θα ηταν αν ξερεις να δεις και την δικη σου εγκατασταση πρωτα απο ολα, για να εισαι ενταξει απο την μερια σου ... οδηγος εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BC%CE%B7%CF%82

    Ναι επρεπε να εχεις κοντα 16 mbps το λιγοτερο (βαζω και το ovehead) χωρις πειραγμα snr... βαλε το 21 (21,3) του line attenuation εδω να δεις
    https://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

  15. #660
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλα ειναι 23000+ αν ειναι για λιγες ωρες ή λιγοτερο απο μερα ... εκτος αν βρεχει παρα πολυ αυτη τη στιγμη ή εβρεξε που ειναι οκ ... αν δεν εβρεξε ... τηλεφωνημα στον παροχο και ρωτα γιατι τοσο χαμηλη ταχυτητα, τι προβλημα υπαρχει και επισης πες οτι η γραμμη επεσε και μετα κλειδωσες πιο λιγο και με προβληματα, αλλα μην πεις οτι πειραξες το snr (βαλε το στο default οταν παρεις τηλεφωνο) ... αλλα μαλλον θα εχει θεμα ολη η περιοχη
    Ισως να εγινε ζημια απο κακοκαιρια, πχ εδω πριν 1 βδομαδα εφυγαν κολωνες δεη, και 3 μερες ετρεχαν να φτιαξουν τη ζημια απο τον αερα και βροχη, σε μερικες περιοχες δεν υπηρχε ρευμα μεχρι και 2 μερες

    επισης καλο θα ηταν αν ξερεις να δεις και την δικη σου εγκατασταση πρωτα απο ολα, για να εισαι ενταξει απο την μερια σου ... οδηγος εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BC%CE%B7%CF%82

    Ναι επρεπε να εχεις κοντα 16 mbps το λιγοτερο (βαζω και το ovehead) χωρις πειραγμα snr... βαλε το 21 (21,3) του line attenuation εδω να δεις
    https://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
    Ούτε βροχές ούτε τπτ και μόνο 4ώρες με 24000+. Βέβαια, ποτέ δεν έπιανα πάνω από 12Mbps να είμαστε ειλικρινείς...

Σελ. 44 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 24343942434445464954 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N17U adsl/vdsl
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3097
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-21, 15:45
  2. [Asus] DSL N14U προβλημα με wifi
    Από dimus13 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-16, 11:33
  3. Asus dsl-n14u ή draytek vigor 2710
    Από halkx στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 14:22
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας