Σελ. 45 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 25354043444546475055 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 661-675 από 946

Θέμα: ASUS DSL N14U

  1. #661
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε βροχές ούτε τπτ και μόνο 4ώρες με 24000+. Βέβαια, ποτέ δεν έπιανα πάνω από 12Mbps να είμαστε ειλικρινείς...
    Eιναι σχετικα πολλα για μια μερα, αλλα ενταξει, αν δεν σου κανει προβλημα με αργο internet, buffering κλπ, ασε το ετσι, αν κανει προβλημα με την γραμμη, στο administration > system, εχει ενα schedule ... ρυθμισε το να κανει ενα reboot μονο του καθε 1-3 μερες καποια ωρα που δεν χρησιμοποιεις το internet (πχ 5-6 πρωι) ωστε να αρχιζει ξανα με καινουρια δεδομενα που ειναι καλυτερα ετσι γιατι ειναι σαν να κανει reset την γραμμη

  2. #662
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Εγω ειμαι 4 μερες uptime με μολις 4 CRC....προσφατα ειχαν αλλαξει και ολα τα ''κουτια'' στην περιοχη μου...παλια οταν εβρεχε ειχα τρελα προβληματα (με το παλιο το μοντεμ)
    θελω να δω φετος τον χειμωνα πως θα ειναι τα πραγματα με βροχες κλπ.

    Το τελευταιο firmware beta το δοκιμασε κανεις?
    Βγηκε και πολυ γρηγορα μετα το stable.

  3. #663
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eιναι σχετικα πολλα για μια μερα, αλλα ενταξει, αν δεν σου κανει προβλημα με αργο internet, buffering κλπ, ασε το ετσι, αν κανει προβλημα με την γραμμη, στο administration > system, εχει ενα schedule ... ρυθμισε το να κανει ενα reboot μονο του καθε 1-3 μερες καποια ωρα που δεν χρησιμοποιεις το internet (πχ 5-6 πρωι) ωστε να αρχιζει ξανα με καινουρια δεδομενα που ειναι καλυτερα ετσι γιατι ειναι σαν να κανει reset την γραμμη
    Τους κάλεσα και όπως μου είπε ο τεχνικός βλέπει ένα "θεματάκι" στη γραμμή και σε κάνα δύωρο θα με ενημερώσουν σχετικά. Για να κάνει όμως τις μετρήσεις του ξήλωσα τις τηλεφωνικές συσκευές και τώρα που τα έβαλα όλα στη θέση τους, συγχρονίζω στα 6500. Τραγικό...

  4. #664
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους κάλεσα και όπως μου είπε ο τεχνικός βλέπει ένα "θεματάκι" στη γραμμή και σε κάνα δύωρο θα με ενημερώσουν σχετικά. Για να κάνει όμως τις μετρήσεις του ξήλωσα τις τηλεφωνικές συσκευές και τώρα που τα έβαλα όλα στη θέση τους, συγχρονίζω στα 6500. Τραγικό...
    Να παιρνεις συνεχεια τηλεφωνο και να δηλωνεις βλαβη, οταν εχεις τετοια θεματα, να τα καταγραφουν, ποτε δεν ξερεις.

  5. #665
    Εγγραφή
    11-06-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα, είχα γράψει και παλιότερα το μοναδικό θέμα που έχω με το εν λόγω ρούτερ.δουλεύω αρκετά τον download manager που έχει.δοκίμασα αρκετά fw όμως το πρόβλημα παραμένει.Είμαι στην τελευταία beta 345.στα καλά καθούμενα αποσυνδέεται το ίντερνετ.αναβοσβήνει το λαμπάκι.επανέρχεται μόνο όταν βγάλω τον σκληρό.έχω κάνει reset σε κάθε δοκιμή, έχω σβήσει οτιδήποτε γράφει asus στον δίσκο, δουλεύει δύο μέρες και ξανά τα ίδια.υπάρχει κάποια λύση ή να γυρίσω στο μαμα που φόραγε;

  6. #666
    Εγγραφή
    28-05-2017
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8down/1up
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 38.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ας προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου λοιπόν. Τέτοιες αποσυνδέσεις στην βδομάδα τις είχα και εγώ με την 345 αλλά δεν με πόλη-πείραζε (δεν είχα κανει και hard reset). Στο N14U-B1 έχω το εργοστασιακό fw και δεν έχει ούτε μια αποσύνδεση εδω και 6 μήνες που το πηρε ο πατέρας μου (λογο περισσοτέρων συσκευών που συνδέει) που τον έσωσε. Εγω με Forthnet με infineon (μολις εβαλα την 395) κατεβάζω με 1000Κbps "και κατι" και ο πατέρας μου με Wind με broadcom με το Β1 με 900 (μένουμε κοντά). Τέλος πάντων εμεις είμαστε πανευτυχείς με αυτα που μας προσφέρουν αυτα τα router. Και εδω θελω να ευχαριστήσω τον χρήστη babis3g για την βοήθεια και τα firmware που μας πρόσφερε! Τωρα, οσο για τον download manager που γράφει ο vrwmiaris το δοκίμασα και εγω με τα ιδια αποτελέσματα παλαιότερα αλλα οπως ειπα "παλαιότερα", δεν ξέρω αν έφτιαξε με τόσα fw που βγήκανε πλέον.

  7. #667
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vrwmiaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, είχα γράψει και παλιότερα το μοναδικό θέμα που έχω με το εν λόγω ρούτερ.δουλεύω αρκετά τον download manager που έχει.δοκίμασα αρκετά fw όμως το πρόβλημα παραμένει.Είμαι στην τελευταία beta 345.στα καλά καθούμενα αποσυνδέεται το ίντερνετ.αναβοσβήνει το λαμπάκι.επανέρχεται μόνο όταν βγάλω τον σκληρό.έχω κάνει reset σε κάθε δοκιμή, έχω σβήσει οτιδήποτε γράφει asus στον δίσκο, δουλεύει δύο μέρες και ξανά τα ίδια.υπάρχει κάποια λύση ή να γυρίσω στο μαμα που φόραγε;
    Δοκιμασε τα βηματα απο εδω και κατω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...63#post6238863
    Η αν δεν βοηθησουν δοκιμασε το λογισμικο που εχει και ο φιλος που παει καλα

  8. #668
    Εγγραφή
    11-06-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα Μπάμπη, θα περάσω το τελευταίο που ανέβασες και θα κάνω τα βήματα που με προτείνεις.Ευχαριστώ

    Εδιτ: τα έχω κάνει όλα αυτά,συμπτωματικά και εγώ τώρα έχω βάλει έναν 2,5 ,1 τερα wd blue, usb 3.0.τα ίδια έκανε και με ένα dock με δικό του τροφοδοτικό.με reset του ρούτερ μπορεί να δουλέψει για μήνα, πάλι θα αρχίσει τα ίδια όμως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vrwmiaris : 23-09-17 στις 14:23.

  9. #669
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vrwmiaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Μπάμπη, θα περάσω το τελευταίο που ανέβασες και θα κάνω τα βήματα που με προτείνεις.Ευχαριστώ

    Εδιτ: τα έχω κάνει όλα αυτά,συμπτωματικά και εγώ τώρα έχω βάλει έναν 2,5 ,1 τερα wd blue, usb 3.0.τα ίδια έκανε και με ένα dock με δικό του τροφοδοτικό.με reset του ρούτερ μπορεί να δουλέψει για μήνα, πάλι θα αρχίσει τα ίδια όμως.
    Θα το αναφερω, γιατι φαινεται να εχουν usb 3:0 ??? απο οτι δειχνει και αλλος φιλος στο ac56

  10. #670
    Εγγραφή
    11-06-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τζίφος και με το τελευταίο, δουλεύει 10 λεπτά και αποσυνδέεται το ίντερνετ.τελευταία δοκιμή με ένα παλιό fw Που δούλευε ρολόι.εάν έχω θέμα και με αυτό, τότε υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας με τους 2,5"

  11. #671
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vrwmiaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τζίφος και με το τελευταίο, δουλεύει 10 λεπτά και αποσυνδέεται το ίντερνετ.τελευταία δοκιμή με ένα παλιό fw Που δούλευε ρολόι.εάν έχω θέμα και με αυτό, τότε υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας με τους 2,5"
    ευχαριστω θα τους το πω, αν το ψαξουν

    οποτε οταν εχεις σκληρο ξεσυνδεεται απο το internet με το τελευταταιο λογισμικο?
    επισης τι εννοεις αποσυνδεεται? δεν γινει ip ή πεφτει η γραμμη?
    ποιο λογισμικο ειναι πιο σταθερο?

  12. #672
    Εγγραφή
    11-06-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το κάνει με 2,5 και με dock που έχω κουμπωμενο με δικό του τροφοδοτικό.κλείνει το ίντερνετ, σβήνει το λαμπάκι.όταν κάνω επανεκκίνηση δουλεύει ο DM, μετά από λίγο πέφτει.στο 345 και στο τελευταίο ου ανέβασες δεν κρατούσε ούτε 10", στο 288 με πολλαπλά reset κράτησε σχεδόν 2 μήνες.θα βάλω τώρα ένα που τελειώνει σε 111.ένα άλλο κακό είναι ότι εάν βάλω hub με τροφοδοτικό δεν βλέπει τον δίσκο καθόλου απότην αρχή.

  13. #673
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    επειδη δεν ασχολουμε με vpn & usb και λες οτι κανει προβλημα με 2 σκληρους ... ανεφερε το μεσω feedback (administration > feedback) και γραψε το προβλημα οπως μου το ειπες και τα λογισμικα ... και τα βηματα που εκανες για τυχον λυση ... γραψε επισης referred by babis3g και πιστευω να το κοιταξουν, θα τους ειδοποιησω, αλλα απο βδομαδα που θα ξανα ανοιξουν

  14. #674
    Εγγραφή
    11-06-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Στο λοιπόν, με το παλιό (111) λογισμικό κάνει πάλι τα ίδια.Ο δίσκος είναι σε μορφή ntfs φορμαρισμενος απότην αρχή.σε κάθε λογισμικό σβήνω από τον σκληρό οτιδήποτε έχει σχέση μεdownload manager και ξανά εγκατάσταση απ την αρχή.δεν ξέρω πώς με ήρθε η ιδέα, αλλά το stability management που το είχα απενεργοποιημένο , το άλλαξα σε -1.από 6,1 margin , πήγα σε 6,7 snr.ο δίσκος δουλεύει μέχρι τώρα και κατεβάζει 2 4κ αρχεία.δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο απλά το αναφέρω.έκανα report με log , ελπίζω να το κοιτάξουν

  15. #675
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τους ενημερωσα ηδη οτι υπαρχει feedback απο Ελλαδα για προβλημα στο σκληρο

Σελ. 45 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 25354043444546475055 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N17U adsl/vdsl
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3097
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-21, 15:45
  2. [Asus] DSL N14U προβλημα με wifi
    Από dimus13 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-16, 11:33
  3. Asus dsl-n14u ή draytek vigor 2710
    Από halkx στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 14:22
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας