Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-35 από 35
  1. #31
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αναγκασμένος ο ΟΤΕ δεν είναι , με την έννοια που υποδηλώνεις. Το Internet δεν είναι καθολική υπηρεσία (μόνο η τηλεφωνία είναι). Αν έχετε γενικό πρόβλημα στην περιοχή πιθανόν να ασχοληθεί, αλλά σε μεμονωμένες περιπτώσεις, μόνο αν τον συμφέρει οικονομικά και είναι εύκολη η αποκατάσταση της βλάβης. Και αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική απόσταση που έχεις από το αστικό κέντρο.

    Μην συγκρίνεις τις ταχύτητες συγχρονισμού που είχαμε πριν από χρόνια. Με την αύξηση των ενεργών συνδρομητών και την άνοδο χρήση τους DSL, σε όλο τον πλανήτη είναι κανόνας να μειώνεται ο συγχρονισμός, εφόσον μιλάμε για συνδέσεις από αστικό κέντρο και σε μεγάλες αποστάσεις. Είναι τεχνολογικός περιορισμός του DSL και όχι δυσλειτουργία ή βλάβη. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, ακόμη και η συσκευή που χρησιμοποιούμε.

    Το εσωτερικό σου δίκτυο γιατί το βγάζεις απ' έξω; Πουθενά δεν έχεις γράψει ποιος είναι ο συγχρονισμός της γραμμής σου στον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής και πόση η διαφορά μέχρι μέσα στο σπίτι. Γενική αναφορά ότι δεν έχεις θέμα, δεν είναι αξιόπιστη. Πάντα τα όποια προβλήματα εμφανίζονται ξαφνικά για Χ λόγους. Πρέπει απαραίτητα να κάνεις τον έλεγχο που σου υπόδειξαν, διαφορετικά δεν βγάζεις άκρη. Τουλάχιστον να έχεις απτές αποδείξεις και όχι ενδείξεις.

    Σήμερα με τα στοιχεία που δείχνεις με τον νέο router, τι πρόβλημα έχεις με την σύνδεση;

  2. #32
    Εγγραφή
    03-10-2015
    Περιοχή
    /etc/passwd
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 25.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναγκασμένος ο ΟΤΕ δεν είναι , με την έννοια που υποδηλώνεις. Το Internet δεν είναι καθολική υπηρεσία (μόνο η τηλεφωνία είναι). Αν έχετε γενικό πρόβλημα στην περιοχή πιθανόν να ασχοληθεί, αλλά σε μεμονωμένες περιπτώσεις, μόνο αν τον συμφέρει οικονομικά και είναι εύκολη η αποκατάσταση της βλάβης. Και αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική απόσταση που έχεις από το αστικό κέντρο.

    Μην συγκρίνεις τις ταχύτητες συγχρονισμού που είχαμε πριν από χρόνια. Με την αύξηση των ενεργών συνδρομητών και την άνοδο χρήση τους DSL, σε όλο τον πλανήτη είναι κανόνας να μειώνεται ο συγχρονισμός, εφόσον μιλάμε για συνδέσεις από αστικό κέντρο και σε μεγάλες αποστάσεις. Είναι τεχνολογικός περιορισμός του DSL και όχι δυσλειτουργία ή βλάβη. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, ακόμη και η συσκευή που χρησιμοποιούμε.

    Το εσωτερικό σου δίκτυο γιατί το βγάζεις απ' έξω; Πουθενά δεν έχεις γράψει ποιος είναι ο συγχρονισμός της γραμμής σου στον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής και πόση η διαφορά μέχρι μέσα στο σπίτι. Γενική αναφορά ότι δεν έχεις θέμα, δεν είναι αξιόπιστη. Πάντα τα όποια προβλήματα εμφανίζονται ξαφνικά για Χ λόγους. Πρέπει απαραίτητα να κάνεις τον έλεγχο που σου υπόδειξαν, διαφορετικά δεν βγάζεις άκρη. Τουλάχιστον να έχεις απτές αποδείξεις και όχι ενδείξεις.

    Σήμερα με τα στοιχεία που δείχνεις με τον νέο router, τι πρόβλημα έχεις με την σύνδεση;
    Γενικα ειναι της περιοχης εδω καποιος του ΟΤΕ μαλλον τα εχει κανει κουλουβαχατα.. Στα 700 μετρα απο το σπιτι μου ακουει ο ενας τον αλλος στο τηλ καμια φορα "οι γειτονες" εκτος το προβλημα του ιντερνετ που εχουν επισης στα γειτονικα σπιτια εδω, και το προβλημα ειναι γενικο στην περιοχη απο οτι εχω καταλαβει και σε συνδρομητες σε αλλες εταιριες, ηδη επεισα 2-3 και εχουν επικοινωνησει με τους παροχους τους με φορμες επικοινωνιας ιτε τηλεφωνικα, το εσωτερικο μου δυκτιο το βγαζω απεξω γιατι εκτος του οτι εχω τσεκαρει το εσωτερικο μου δυκτιο 3-4 φορες και ο τεχνικος της WIND με το μηχανακι που ειχε τα ιδια σχεδον εβγαζε και απο το ρουτερ μου και απο εξω απο το κουτι οποτε δεν υπαρχει θεμα με το εσωτερικο μου δικτυο νομιζω το ειχα γραψει στο θεμα, το προβλημα μου ειναι το τι μπορω να κανω τωρα μπορω να κανω κατι βαση της αποστασης ???? Να μαζεψω καμια 10αρια ατομα να κανουμε καταγγελια η κατι? Ολους τους κλειδωνουν στα 4mbps και στα 6mbps γενικα υπαρχει ενα κλιμα δυσφοριας εδω στην περιοχη με το ιντερνετ να σερνεται και ο ΟΤΕ και οι παροχοι να αδιαφορουν. Και ξαναρωτω ειμαι στην αποσταση που πρεπει να δουν και τσεκαρουν τι φταιει για την υποβαθμισει της γραμμης μου και της περιοχης ? Γιατι οταν ηρθαν απλα ειδαν αν υπαρχει ιντερνετ και αυτο ολο δεν τους ενιαξσε κανενα προβλημα συγχρονισμου...
    "The quieter you become, the more you are able to hear..."

  3. #33
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχει σημασία αν είσαι στα 100 μέτρα ή στα 5 χλμ. Αν υπάρχει πρόβλημα πρέπει να γίνουν ενέργειες είτε από τον πάροχο είτε από τον ΟΤΕ, ανάλογα το είδος του προβλήματος. Το αν λυθεί, είναι άλλο πράγμα.
    Το θέμα όμως είναι ότι δεν απαντάς, σήμερα με τα στοιχεία που δείχνεις με τον νέο router, τι πρόβλημα έχεις με την σύνδεση;
    Και σε ρωτώ διότι μόνο με την αλλαγή του router, καλυτέρεψε ο συγχρονισμός.

  4. #34
    Εγγραφή
    04-09-2016
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Και σε μενα μου εχει

  5. #35
    Εγγραφή
    04-09-2016
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Για θεματα που αφορουν μη ζητηθεισα εμπορικη/διαφημιστικη επικοινωνια ενημερωθειτε αναλυτικα στο www.dpa.gr (αριστερα στη στηλη απο θεματικες ενοτητες επιλεξτε την κατηγορια προωθηση προϊοντων και υπηρεσιων) και σε περιπτωση που δεχεστε ανεπιθυμητες κλησεις ενω ειστε ενταγμενοι στο μητρωο 11, οποτε και παραβιαζεται ο νομος, υποβαλετε αμεσα, ανεξοδα και γρηγορα ηλεκτρονικα καταγγελια στο www.dpa.gr
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lawtech2016 : 05-09-16 στις 17:10.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2107
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-24, 16:36
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-15, 15:34
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-15, 17:15
  4. Διαδικασια καταγγελιας στην ΕΕΤΤ
    Από Gianniskriti στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-15, 17:58
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-15, 20:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας