Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 60
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.743
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Windows Vista
    Σε έναν χρόνο από σήμερα -στις 11 Απριλίου 2017- έρχεται το οριστικό τέλος στην υποστήριξη των Windows Vista, με αναβαθμίσεις ασφαλείας, δέκα χρόνια μετά την παρουσίαση τους το 2007.

    Η Microsoft είχε ήδη σταματήσει την διάθεση νέων χαρακτηριστικών και upgrades από το 2012 για το "αποτυχημένο" λειτουργικό της, που οι υψηλές απαιτήσεις σε υλικό και η κακή ή ανύπαρκτη πολλές φορές, υποστήριξη για διάφορα περιφερειακά και συσκευές, έκαναν την πλειοψηφία των χρηστών Windows να παραμείνουν στα Windows XP ή να αναβαθμίσουν στα επιτυχημένα Windows 7.

    Τα Windows Vista έχουν ένα πολύ μικρό ποσοστό χρηστών, το οποίο είναι μόλις 1,41% παγκοσμίως.

    Πηγή : Windows Central

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.447
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    ΤΟ οποίο έγινε επειδή η Micrοsoft το έβαζε τα laptop μαζί με την αγορά !

    Αφού είναι τόσο μικρό ποσοστό γιατί δεν τα πεθαίνει τώρα να ξεμπερδεύουμε..?

  3. #3
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Αυτη η πιπιλα του αποτυχημενου μου τη σπαει. Για οσους ξερουν, πανω σε τεχνολογιες που πρωτη φορα στηθηκαν στα vista βασιζεται ολο το οικοδομημα μεχρι και τα windows 10.

    Απλα, για τον πολυ κοσμο, καθε τι αρχικα πολυ καινοτομο ειναι αποτυχια διοτι τον βγαζει απο την βολεψη του.

    Το ιδιο εγινε με τα Windows 2000.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΟ οποίο έγινε επειδή η Micrοsoft το έβαζε τα laptop μαζί με την αγορά !

    Αφού είναι τόσο μικρό ποσοστό γιατί δεν τα πεθαίνει τώρα να ξεμπερδεύουμε..?
    Γιατι πανω σε αυτα βασιζεται μεγαλο μερος της τεχνολογιας των νεοτερων Windows, οποτε η υποστηριξη πρακτικα ειναι μικρου κοστους.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Μηνύματα
    1.207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    τωρα χρησιμοπιω τα 10 είναι αρκετα καλα όπως και τα 7.τα vista τα ειχα παρει με καινουργιο μηχανημα και ηταν καλα το μονο σπαστικο ηταν ότι σε ρωταγε όταν εκανες το οτιδήποτε.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.447
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη η πιπιλα του αποτυχημενου μου τη σπαει. Για οσους ξερουν, πανω σε τεχνολογιες που πρωτη φορα στηθηκαν στα vista βασιζεται ολο το οικοδομημα μεχρι και τα windows 10.

    Απλα, για τον πολυ κοσμο, καθε τι αρχικα πολυ καινοτομο ειναι αποτυχια διοτι τον βγαζει απο την βολεψη του.

    Το ιδιο εγινε με τα Windows 2000.

    - - - Updated - - -



    Γιατι πανω σε αυτα βασιζεται μεγαλο μερος της τεχνολογιας των νεοτερων Windows, οποτε η υποστηριξη πρακτικα ειναι μικρου κοστους.
    Επειδή τυχαίνει να έχω δουλέψει τα Windows 200 Pro σε εποχές που κανείς δεν είχε ιδέα τι ήταν το AD θα συνεχίσω να θεωρώ τα Vista Σβήστα !
    Το γιατί όμως είναι το σημαντικό:

    Η Microsoft για να προλάβει την αίτηση τότε της αγοράς για νέο λειτουργικό πακέταρε ότι είχε και το ονόμασε Vista και το έδωσε στον κόσμο ! Δεν σκέφτηκε όμως ότι αυτό το λειτουργικό δεν θα μπορούσε να τρέξει στους υπολογιστές της εποχής εκείνης !! Το αν ένα λειτουργικό είναι πετυχιμένο ή όχι δεν χαρακτηρίζετε μονάχα από το τις νέες τεχνολογίες που φέρνει αλλά και από το πόσο μπορεί κάποιος να κάνει αποδοτικά την δουλειά του σε ένα PC ...
    Σε όσα μηχανάκια το είδα πήγαινε από αργά έως πολύ αργά ! Ελάχιστα ήταν αυτά που έτρεχε γρήγορα ! Κόλλαγε πολύ συχνά και πήγαινες πολύ εύκολα σε format ! Η MS το κατάλαβε αυτό .....Και επειδή δεν μπορούσε να διωρθώσει τα πράγματα τι έκανε... Σε ανάγκαζε να παίρνεις με το ζόρι με ότι σαβουρο PC υπήρχε και δεν υπήρχε... και βέβαια πήγαινε για format ! Μόνο βλακας ο Balmer θεωρούσε καλό το συγκεκριμένο λειτουργικό !
    Δεν θα μιλήσω δε....ότι δεν υπήρχαν drivers οπότε σου έβγαζε την ψυχή για το κάνεις να παίξει ! Σε αυτό βέβαια δεν φταίει η MS αλλά η κατασκευάστιες εταιρίες αλλά για να μην το στηρίζουν ούτε αυτές.... κάτι ξέρανε...δεν είναι τυχαίο !

    Τα 8/8.1 δεν μπορώ να τα θεωρήσω κακό λειτουργικό..Ναι δεν μου αρέσει αλλά αν μη τι άλλο δεν είναι κακό ...Πάει αρκετά καλά δεν χρειαζέτε τρομερή μνήμη για να τρέξει και κάνεις αρκετά ικανοποιητικά την δουλειά σου !!!

    Τι να τις κάνω τις νέες τεχνολογίες όταν δεν μπορώ να τις δώ και να τις δουλέψω.....

    Τα 2k δεν μπορεί να θεωρηθεί κακό ...Πήγαινε αέρας...... και μέχρι και μέχρι και το μέσο ζωής των XP εγώ έγραφα κωδικά σε αυτό ! Μια χαρά ήταν !

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή τυχαίνει να έχω δουλέψει τα Windows 200 Pro σε εποχές που κανείς δεν είχε ιδέα τι ήταν το AD θα συνεχίσω να θεωρώ τα Vista Σβήστα !
    Το γιατί όμως είναι το σημαντικό:

    Η Microsoft για να προλάβει την αίτηση τότε της αγοράς για νέο λειτουργικό πακέταρε ότι είχε και το ονόμασε Vista και το έδωσε στον κόσμο ! Δεν σκέφτηκε όμως ότι αυτό το λειτουργικό δεν θα μπορούσε να τρέξει στους υπολογιστές της εποχής εκείνης !! Το αν ένα λειτουργικό είναι πετυχιμένο ή όχι δεν χαρακτηρίζετε μονάχα από το τις νέες τεχνολογίες που φέρνει αλλά και από το πόσο μπορεί κάποιος να κάνει αποδοτικά την δουλειά του σε ένα PC ...
    Σε όσα μηχανάκια το είδα πήγαινε από αργά έως πολύ αργά ! Ελάχιστα ήταν αυτά που έτρεχε γρήγορα ! Κόλλαγε πολύ συχνά και πήγαινες πολύ εύκολα σε format ! Η MS το κατάλαβε αυτό .....Και επειδή δεν μπορούσε να διωρθώσει τα πράγματα τι έκανε... Σε ανάγκαζε να παίρνεις με το ζόρι με ότι σαβουρο PC υπήρχε και δεν υπήρχε... και βέβαια πήγαινε για format ! Μόνο βλακας ο Balmer θεωρούσε καλό το συγκεκριμένο λειτουργικό !
    Δεν θα μιλήσω δε....ότι δεν υπήρχαν drivers οπότε σου έβγαζε την ψυχή για το κάνεις να παίξει ! Σε αυτό βέβαια δεν φταίει η MS αλλά η κατασκευάστιες εταιρίες αλλά για να μην το στηρίζουν ούτε αυτές.... κάτι ξέρανε...δεν είναι τυχαίο !

    Τα 8/8.1 δεν μπορώ να τα θεωρήσω κακό λειτουργικό..Ναι δεν μου αρέσει αλλά αν μη τι άλλο δεν είναι κακό ...Πάει αρκετά καλά δεν χρειαζέτε τρομερή μνήμη για να τρέξει και κάνεις αρκετά ικανοποιητικά την δουλειά σου !!!

    Τι να τις κάνω τις νέες τεχνολογίες όταν δεν μπορώ να τις δώ και να τις δουλέψω.....

    Τα 2k δεν μπορεί να θεωρηθεί κακό ...Πήγαινε αέρας...... και μέχρι και μέχρι και το μέσο ζωής των XP εγώ έγραφα κωδικά σε αυτό ! Μια χαρά ήταν !
    Ξέρεις τα pro δεν είχανε AD, είχανε στις server εκδόσεις, όπως επίσης και τα Nt4 server

    Για τα vista Που αναφέρεις μέχρι το πρώτο sp1 όντως είχανε πολλά θέματα, αλλα μετά στρώσανε πολύ

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.447
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις τα pro δεν είχανε AD, είχανε στις server εκδόσεις, όπως επίσης και τα Nt4 server

    Για τα vista Που αναφέρεις μέχρι το πρώτο sp1 όντως είχανε πολλά θέματα, αλλα μετά στρώσανε πολύ
    Ναι έχεις δίκιο ... Όντως είχαν δύο εκδόσεις πάντα αυτές δούλευα και σε αυτές αναφερόμουν !
    Αν υπάρχει ένα λειτουργικό που έχω λιώσει ...είναι για 2k Pro..Και στο γραφείο και στο σπίτι (είχα έχω και θα έχω domain controller από τότε) πάντα αυτές έβαζα...

    Την είχα ξεχάσει την άλλη ! Μετά το 1ο Service Pack τα Vista απλά δεν έσκαγαν τόσο συχνά !

    ΤΟ ποιο τραγικό που έχει τύχει με τα Vista είναι με ένα Esprimo που του άλλαξα δίσκο στο γραφείο λόγω κρασαρίσματος του και του ξαναβάλαμε Windows λοιπόν
    ! Ε.. Μετά από 3ωρο update δεν ξανά έκανε boot ποτέ όμως .... Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ! Μιλάμε για αγορασμένα ... Και πριν το update είχα βάλει οδηγούς σε όλες τις συσκευές...ήταν κομπλέ..... Εβαζε..εβαζε...εβαζε...και στο τέλος μπουμ.... Ελα που ο πελάτης ήθελε Vista !
    Τα ξανά περάσαμε... και αρχίσαμε να βάζουμε ενημερώσεις σιγά σιγά να δούμε που θα σκάσει ... Ποτέ δεν έσκασε ξανά !


    Εχω ένα hp πλεόν laptop το οποίο ήρθε με Windows 8 ... Ούτε καν 8.1 ... Το έχω ένα 1 χρόνο τώρα ! Ποτέ δεν είχα βάλει ενημερώσεις γιατί βαριόμουνα ...Ξέρω λάθος αλλά βαριόμουνα ! Είναι και Home η έκδοση και θέλω να το πάω σε Pro για να το κανω Join ... Κανά μήνα πριν αποφάσισα να το πάω στα 10 μέσω της δωρεάν αναβάθμισης ... Πριν βάλει τα 10 λοιπόν κατέβαζε ... όλες τις ενημερώσεις ενός έτους ..Τού πήρε περί τις 12 ώρες ... Τι κατέβασε τις έβαλε και δεν είπε κιχχχχχχχχχχ... Δεν προλάβαινα να το πάω στα 10 γιατί έφευγα ταξίδι ... Οταν γύρισα του πήρε κανά δύωρο να βάλει τα 10άρια και πάλι χωρίς να πει κιχχχχχχχχχ

    Αν και τα 8 ... και τα πήγα ποτέ σαν λειτουργικό ήμουν αρκετά ευχαριστημένος ενώ με την Home 10 δεν έχω κανένα παράπονο !

  8. #8
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    14311/1.021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάποιος πρέπει να βαριέται δραματικά πολύ για να έχει ξεμείνει με Vista. Κι εγω έχω ξεμείνει με τα 7αρια γιατι βαριέμαι να ασχόληθω, αλλα οχι και Vista.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Επίσης τα μηχανήματα που έτρεχαν vista και 7 να τα έβαζε κανείς δε θα είχαν διαφορά στην απόκριση. Απλά την εποχή που βγήκαν τα σαπάκια 2-3 χρόνων και 600-700€ ήταν πολύ λίγα για κάτι νέο...

  10. #10
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Υπάρχει ακόμα αυτό το έκτρωμα που ονόμασαν λειτουργικό?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #11
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει ακόμα αυτό το έκτρωμα που ονόμασαν λειτουργικό?
    Σε αυτο το "εκτρωμα" βασιζονται ολα τα επομενα.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24-Πραγματικη
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    baudtec ote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτο το "εκτρωμα" βασιζονται ολα τα επομενα.
    Το οτι ηταν η beta ενος πολυ καλου λειτουργικου(windows 7) δεν αλλαζει οτι ηταν εκτρωμα
    Δεν επρεπε ποτε να κυκλοφορησουν οπως κυκλοφορησαν.Ουτε μετα το πρωτο service pack ηταν κατι το ιδιαιτερο αλλα τουλαχιστον υποφερονταν
    Πιο πριν απο αυτο ακομα και σε καινουργιο μηχανημα εκλεινες το pc οταν τελειωνες την δουλεια σου και δεν ηξερες αν την επομενη μερα θα ξαναναοιξει η θα πεταξει μπλε οθονη και θα φυγει για format

  13. #13
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι ηταν η beta ενος πολυ καλου λειτουργικου(windows 7) δεν αλλαζει οτι ηταν εκτρωμα
    Δεν επρεπε ποτε να κυκλοφορησουν οπως κυκλοφορησαν.Ουτε μετα το πρωτο service pack ηταν κατι το ιδιαιτερο αλλα τουλαχιστον υποφερονταν
    Πιο πριν απο αυτο ακομα και σε καινουργιο μηχανημα εκλεινες το pc οταν τελειωνες την δουλεια σου και δεν ηξερες αν την επομενη μερα θα ξαναναοιξει η θα πεταξει μπλε οθονη και θα φυγει για format
    Με τις σαρωτικες αλλαγες που επεφεραν τα vista, οτι λειτουργικο και να εβγαινε αποτυχια θα ηταν.
    Σκοπιμα τα εβγαλαν ετσι για να περασουμε oi developers τις αναγκαιες αλλαγες συμβατοτητας στα προγραμματα μας. Αλλαγες που ηταν απαραιτητες λογω του κακου προσανατολισμου των Windows XP.

    Αν τα 7 εβγαιναν απευθειας, θα ηταν η ιδια αποτυχια με τα vista. Βασικα οτιδηποτε και να εβγαινε μετα τα xp και με σκοπο να αλλαξει ριζικα την τεχνολογια των windows, αποτυχια θα ηταν.

    Αυτον τον ρολο επαιξαν τα vista.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-06-2005
    Περιοχή
    Earth....
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45400/5496
    ISP
    Cosmote
    Router
    Αρκετά...
    SNR / Attn
    10(dB) / 17.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αιωνία τους η μνήμη......
    "κάλλιον τό προλαμβάνειν, παρά τό θεραπεύειν΄΄
    Ιπποκράτης.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτο το "εκτρωμα" βασιζονται ολα τα επομενα.
    (Ίσως) δεν διαφωνώ. Αλλά η αποτυχία τους ήταν μνημειωδης. Ίσως από τις πιο αποτυχημένες κινήσεις στην ιστορία της πληροφορικής. Δεν θα λείχουν σε κανέναν. Στο καλό
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-16, 22:26
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-15, 19:07
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-15, 18:38
  4. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 11:34
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας