Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 41
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Microsoft
    Οι πωλήσεις του τμήματος κινητών συσκευών της Microsoft συνεχίζουν να εμφανίζουν μεγάλη πτώση, με μείωση των εσόδων κατά 46%.Το περασμένο τρίμηνο πουλήθηκαν μόλις 2,3 εκατομμύρια Lumia κινητά (73% πτώση year on year).

    Οι άλλες υπηρεσίες και προϊόντα της Microsoft όμως συνεχίζουν δυναμικά την ανάπτυξη τους, με αύξηση στις πωλήσεις των Surface προϊόντων, αύξηση των εσόδων (και συνδρομών) του Office, ενίσχυση των εσόδων από το cloud και το Xbox Live. Είναι χαρακτηριστικό πως τα έσοδα από τα Windows, έπεσαν μόλις 2%, όταν η αγορά υπολογιστών εμφανίζει συνεχή ετήσια πτώση των πωλήσεων της.

    Συνολικά τα έσοδα για το περασμένο τρίμηνο έφτασαν τα 20,5 δις δολλάρια και τα κέρδη τα 3,8 δις δολλάρια.

    Πηγή : Engadget

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Δεν απορώ. Από τη στιγμή που τόσα χρόνια δεν ασχολούνταν με κινητά είναι πολύ δύσκολο να ανταποκριθεί σε τέτοιο ανταγωνισμό. Εδώ καλά καλά δεν έπιασε το software και θα πιάσει συσκευή;
    AMD FX-6300 3.5GHz | 8GB Ram |Sapphire R9 290 4GB | SSD Sandisk Ultra Plus 256 GB | HD 400GB SATA II | Windows 7

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Προφανώς και εμφανίζουν μεγάλη πτώση. Οι άνθρωποι έπαιρναν τα κινητά επειδή ήταν Nokia, όχι επειδή ήταν Windows Phone. Τώρα που δεν είναι Nokia πλέον, θα τα κρατήσουν μόνο όσοι τους άρεσε το Windows λειτουργικό σε κινητά και το προτιμάνε από/δεν έχουν δουλέψει ποτέ Android/iOS.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Είναι και θέμα επιλογών ίσως, για windows phone υπάρχει μόνο η ίδια η microsoft με τα Lumia, αν συνεχίσει η ίδια πτώση το λειτουργικό δεν έχει μέλλον, ως μόνη λύση βλέπω να αρχίσουν και άλλες εταιρίες να διαθέτουν windows phone.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Εγώ ως κάτοχος 2 Lumia με Windows εδώ και 3 χρόνια και ενώ τα είχα λατρέψει αρχικά (εξακολουθώ να θεωρώ το windows το πιο user friendly και εύχρηστο λειτουργικό) έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά κάποια μετάβαση, καθώς η στασιμότητα σε συσκευές και app market είναι κάτι παραπάνω από ολοφάνερη.

    Δυστυχώς το πρόβλημά μου είναι ότι δεν πιστεύω ότι θα βρω κινητό με λιγότερο από 200€ που να τρέχει το android σωστά και να μην κινδυνεύει να ανατιναχθεί στα χέρια μου (οκ λίγο υπερβολικό αλλά δεν εμπιστεύομαι κάθε κινεζιά).

  6. #6
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το περασμένο τρίμηνο πουλήθηκαν μόλις 2,3 εκατομμύρια Lumia κινητά (73% πτώση year on year).
    Δεν μου κανει καμια εντυπωση.

    Ενα κλειστο OS, με ελαχιστα πλεονεκτηματα εναντι του android και του ios, με σοβαροτατες ελειψεις και φυσικα 45345 σκαλες χειροτερα apps παντου.

    Στην απολυτως low end κατηγορια (under 100€), εχει λογο υπαρξης, προσφερει. Αλλα ειναι η κατηγορια που δεν αποφερει κανενα κερδος.


    Οτι πιο πανω;

    Απολυτως κανενας λογος να παρεις WP10

  7. #7
    Εγγραφή
    20-02-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ως κάτοχος 2 Lumia με Windows εδώ και 3 χρόνια και ενώ τα είχα λατρέψει αρχικά (εξακολουθώ να θεωρώ το windows το πιο user friendly και εύχρηστο λειτουργικό) έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά κάποια μετάβαση, καθώς η στασιμότητα σε συσκευές και app market είναι κάτι παραπάνω από ολοφάνερη.

    Δυστυχώς το πρόβλημά μου είναι ότι δεν πιστεύω ότι θα βρω κινητό με λιγότερο από 200€ που να τρέχει το android σωστά και να μην κινδυνεύει να ανατιναχθεί στα χέρια μου (οκ λίγο υπερβολικό αλλά δεν εμπιστεύομαι κάθε κινεζιά).
    Δε θα το λεγα, με 200ε παίρνεις αξιοπρεπές κινητό από Ελλάδα, καλά από Κίνα δε το συζητώ και μάλιστα από μεγάλες εταιρίες που δεν υπάρχει φόβος να ανατιναχθουν. Τώρα αν θες καλή κάμερα, μεγάλη ανάλυση και πάει λέγοντας ναι εκεί τα 200ε είναι λίγα.
    AMD FX-6300 3.5GHz | 8GB Ram |Sapphire R9 290 4GB | SSD Sandisk Ultra Plus 256 GB | HD 400GB SATA II | Windows 7

  8. #8
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos2171 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θα το λεγα, με 200ε παίρνεις αξιοπρεπές κινητό από Ελλάδα, καλά από Κίνα δε το συζητώ και μάλιστα από μεγάλες εταιρίες που δεν υπάρχει φόβος να ανατιναχθουν. Τώρα αν θες καλή κάμερα, μεγάλη ανάλυση και πάει λέγοντας ναι εκεί τα 200ε είναι λίγα.
    Η θεωρια της καλης καμερας ειναι οτι πιο ακυρο επιχειρημα των εταιριων για να δωσεις λεφτα για κινητο.
    Το θεωρω κοροιδια καποιος σημερα να δινει πανω απο 200 για κατι που σε ενα χρονο θα θελει αντικατασταση.

  9. #9
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θεωρια της καλης καμερας ειναι οτι πιο ακυρο επιχειρημα των εταιριων για να δωσεις λεφτα για κινητο.
    Το θεωρω κοροιδια καποιος σημερα να δινει πανω απο 200 για κατι που σε ενα χρονο θα θελει αντικατασταση.
    Δεν μπορεις να μπαινεις στα παπουτσια του αλλου και να μιλας για ακυρο επιχειρημα, ουτε να καθορισεις τις αναγκες του.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos2171 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θα το λεγα, με 200ε παίρνεις αξιοπρεπές κινητό από Ελλάδα, καλά από Κίνα δε το συζητώ και μάλιστα από μεγάλες εταιρίες που δεν υπάρχει φόβος να ανατιναχθουν. Τώρα αν θες καλή κάμερα, μεγάλη ανάλυση και πάει λέγοντας ναι εκεί τα 200ε είναι λίγα.
    Το πρόβλημά μου είναι κυρίως ότι από την εμπειρία μου σε low/mid-cost συσκευές το android υπολειτουργεί. Πολύ χαμηλή απόκριση, κολλάει και γενικά καταντάει κουραστικό.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημά μου είναι κυρίως ότι από την εμπειρία μου σε low/mid-cost συσκευές το android υπολειτουργεί. Πολύ χαμηλή απόκριση, κολλάει και γενικά καταντάει κουραστικό.

    Huawei p8 lite 160+ ευρω τα παντα νερακι και με πολυ καλη καμερα (για τα λεφτα του τελεια) και το αναφερω καθως το εχει η κοπελα μου οποτε εχω και εμπειρια προσωπικη,
    Αυτα για αγορα ενος επωνυμου κινητου απο Ελλαδα.

    Τα παραδειγματα παρα πολλα πλεον. Το κοστος μιας συσκευης για να κανεις σχεδον τα παντα σε πολυ καλο βαθμο εχει πεσει παρα πολυ...
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  12. #12
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεις να μπαινεις στα παπουτσια του αλλου και να μιλας για ακυρο επιχειρημα, ουτε να καθορισεις τις αναγκες του.
    Την αναγκη να χρησιμοποιεις το κινητο για καμερα, το καταλαβαινω. Το να νομιζεις οτι επειδη το κινητο σου εχει 18mp εχει καλη καμερα και αρα πρεπει να πληρωσεις για αυτο, αυτο ειναι απλα αγνοια.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων

    Huawei p8 lite 160+ ευρω τα παντα νερακι και με πολυ καλη καμερα (για τα λεφτα του τελεια) και το αναφερω καθως το εχει η κοπελα μου οποτε εχω και εμπειρια προσωπικη,
    Αυτα για αγορα ενος επωνυμου κινητου απο Ελλαδα.

    Τα παραδειγματα παρα πολλα πλεον. Το κοστος μιας συσκευης για να κανεις σχεδον τα παντα σε πολυ καλο βαθμο εχει πεσει παρα πολυ...
    Thanks για την πρόταση αλλά δεν θα έλεγα ότι είμαι να αλλάξω σύντομα κινητό καθώς πριν έξι μήνες πήρα το 735. Θα το έχω στα υπόψη μου όμως για το μέλλον.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.613
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Όπως προαναφερθηκε, εκανε μεγαλη ανοησία η Μicrosoft που αφαιρεσε το Νokia brand απο τα κινητα. Ξέρω κοσμο που πηρε Lumia καθαρα και μονο (αποκλειστικα) επειδη ελεγαν Nokia (κυριως ατομα 35+ σε ηλικια).
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.594
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ως κάτοχος 2 Lumia με Windows εδώ και 3 χρόνια και ενώ τα είχα λατρέψει αρχικά (εξακολουθώ να θεωρώ το windows το πιο user friendly και εύχρηστο λειτουργικό) έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά κάποια μετάβαση, καθώς η στασιμότητα σε συσκευές και app market είναι κάτι παραπάνω από ολοφάνερη.

    Δυστυχώς το πρόβλημά μου είναι ότι δεν πιστεύω ότι θα βρω κινητό με λιγότερο από 200€ που να τρέχει το android σωστά και να μην κινδυνεύει να ανατιναχθεί στα χέρια μου (οκ λίγο υπερβολικό αλλά δεν εμπιστεύομαι κάθε κινεζιά).
    Προφανώς δεν έχεις πιάσει στα χέρια σου σοβαρό κινέζικο κινητό όπως Huawei, Xiaomi, Lenovo κλπ.
    Καμμία σχέση με τις κινεζιές που αναφέρεις.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 18:41
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-16, 21:56
  3. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 22:10
  4. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-15, 16:01
  5. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-15, 23:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας