Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2007
    Μηνύματα
    315
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Χαιρετώ το φόρουμ!

    Η κοπέλα μου κι εγώ θέλουμε να ταξιδέψουμε στη Νέα ζηλανδία για κάποιο χρονικό διάστημα και να δουλέψουμε εκεί.
    Η ιδέα είναι να βρούμε κάποια δουλειά σε κάποια φάρμα και παράλληλα να ταξιδέψουμε τριγύρω όσο μπορούμε.

    Έχω ξεκινήσει να ψάχνω πληροφορίες σχετικά με τη viza οπότε θα παρακαλούσα όποιος έχει εμπειρία να με βοηθήσει.
    Απ'οτι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής από το επίσημο site της ΝΖ:
    - Αν θέλω να επισκεφτώ σαν τουρίστας μπορώ να μείνω μέχρι 3 μήνες και κάτα την είσοδο μου στη χώρα πρέπει να δείξω τα εισιτήρια επιστροφής.( μήπως στο αεροδρόμιο δεν θα είναι τόσο τυπικοί και δεν θα μου τα ζητήσουν; )
    Πράγμα που δεν μας μας βολέυει καθώς θα θέλαμε να μείνουμε παραπάνω, για 6άμηνο σκεφτόμαστε.
    -Αν μείνω για 3 μήνες και θέλω να μείνω για άλλους 3 μήνες, μπορώ να πάρω παράταση;
    - Η ελλάδα δεν ανήκει στην λίστα με τις χώρες όπου μπορείς να βγάλεις working holiday viza σύμφωνα με αυτό το λινκ. Το οποίο θα μας βόλευε πάρα πολύ. Ίσως αν κάνω αίτηση να με δεχτούν;

    Ακόμα δεν έχω ρωτήσει στη Πρεσβεία αλλά σύντομα θα το κάνω.

    Θα παρακαλούσα όποιος έχει κάποια εμπειρία με το θέμα να με βοηθούσε.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thane Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ το φόρουμ!

    Η κοπέλα μου κι εγώ θέλουμε να ταξιδέψουμε στη Νέα ζηλανδία για κάποιο χρονικό διάστημα και να δουλέψουμε εκεί.
    Η ιδέα είναι να βρούμε κάποια δουλειά σε κάποια φάρμα και παράλληλα να ταξιδέψουμε τριγύρω όσο μπορούμε.

    Έχω ξεκινήσει να ψάχνω πληροφορίες σχετικά με τη viza οπότε θα παρακαλούσα όποιος έχει εμπειρία να με βοηθήσει.
    Απ'οτι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής από το επίσημο site της ΝΖ:
    - Αν θέλω να επισκεφτώ σαν τουρίστας μπορώ να μείνω μέχρι 3 μήνες και κάτα την είσοδο μου στη χώρα πρέπει να δείξω τα εισιτήρια επιστροφής.( μήπως στο αεροδρόμιο δεν θα είναι τόσο τυπικοί και δεν θα μου τα ζητήσουν; )
    Πράγμα που δεν μας μας βολέυει καθώς θα θέλαμε να μείνουμε παραπάνω, για 6άμηνο σκεφτόμαστε.
    -Αν μείνω για 3 μήνες και θέλω να μείνω για άλλους 3 μήνες, μπορώ να πάρω παράταση;
    - Η ελλάδα δεν ανήκει στην λίστα με τις χώρες όπου μπορείς να βγάλεις working holiday viza σύμφωνα με αυτό το λινκ. Το οποίο θα μας βόλευε πάρα πολύ. Ίσως αν κάνω αίτηση να με δεχτούν;

    θ

    Ακόμα δεν έχω ρωτήσει στη Πρεσβεία αλλά σύντομα θα το κάνω.

    Θα παρακαλούσα όποιος έχει κάποια εμπειρία με το θέμα να με βοηθούσε.

    Ευχαριστώ!
    α σου απαντησω απλα για να καταλαβεις που θελετε να πατε: εχεις ακουσει για τη διαδικασια για να πας Αμερικη; Τις συνεντευξεις και τα λοιπα; Ε μπροστα στους down under (γκουγκλαρισε τον ορο) einai...γατακια!

    Με το που θα προσγειωθειτε παιζει ελεγχος τοσο στις αποσκευες (αν εχετε φαι απο Ελλαδα ξεχαστε το) οσο και στη βιζα. Σας προτεινω να κανετε αυτο που κανουν οι ομογενεις οταν πηγαν, καθηστε ως τουριστες και προσπαθησετε να βρειτε δουλεια δηλωνωντας ομως οτι εχετε τουριστικη βιζα (αν δε το δηλωσετε στον εργοδοτη θα μπλεξει τρελα). Αν δε τα καταφερετε θα πρεπει να γυρισετε πισω. Να ειστε ειλικρινεις με τις αρχες εκει δε παιζουν λαμογιες και ολες τις αιτησεις για ξενους τις ψαχνουν προσεκτικα : εχει τυχει για αγγλο μπροστα μου που το επαιζε μπιζνεσμαν και οτι ειχε ερθει γιατι του κανουν προταση για εργασια να παρουν τηλεφωνο τοσο τον εργοδοτη του αγγλια οσο και το μελλοντικο! εννοειτε οτι οπως ηρθε γυρισε...μιας και αποδειχτηκε οτι ηταν τυχοδιωκτης που ηλπιζα να βρει κατι χωρις χειροπιαστο απλως ειχε κλεισει μια συνεντευξη
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2007
    Μηνύματα
    315
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Το πρόβλημα είναι ότι σύμφωνα με το επίσημο website πρέπει να δείξουμε εισιτήριο επιστροφής μέσα στο 3μηνο (τουριστική βίζα) και είναι πολλά τα λεφτά για να το ξεχάσουμε και να ζήσουμε άλλο ένα τρίμηνο εκεί.

    Σϊγουρα πάντως, αν τα καταφέρουμε να πάμε, ότι και να κάνουμε θα το κάνουμε νόμιμα, δεν πρόκειται να πάρω τέτοιο ρίσκο στην άλλη άκρη της γης.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εγώ όταν πήγα δεν είδα τίποτα από όσα λέει ο Βαμβακούλας. Μπορεί να έτυχε σε μένα, μπορεί να έτυχε σε αυτόν. Το σίγουρο είναι ότι οι λαμογιές δεν παίζουν.

    Για το εισιτήριο, βγάλε με επιστροφή στο τρίμηνο, και πλήρωσε λίγο παραπάνω για να μπορείς να το αλλάξεις. Θα δώσεις ένα σωρό λεφτά για να πας εκεί, δώσε 100 ευρώ παραπάνω για να είσαι χαλαρός.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Σε 1 εβδομάδα θα σου απαντήσω αναλυτικά,καθώς συγγενής θα γυρίσει απο τη Νέα Ζηλανδία.Ταξίδεψε πρίν απο 3 μήνες.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Και εγώ όταν πήγα, κάπως σαν τον tsigarid τα είδα τα πράγματα.
    Νομίζω ότι ήταν μια παρόμοια διαδικασία "συνέντευξης" όταν μπαίνεις, όπως στην Αμερική, χωρίς πολλά πολλά (ίσως και πιο απλή).
    Ποτέ δε με ταλαιπώρησαν εκεί (σε κανένα μέρος που την είχε & έχω πάει).

    Το έχεις συνειδητοποιήσει ότι πας στην άλλη άκρη του κόσμου;
    (και από μέγεθος ταξιδιού αλλά και από διαφορά ώρας με την Ευρώπη )
    Δες το σε μια υδρόγειο, κάνε μια νοητή τρύπα από την Ευρώπη για να δεις που βγαίνει.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ όταν πήγα δεν είδα τίποτα από όσα λέει ο Βαμβακούλας. Μπορεί να έτυχε σε μένα, μπορεί να έτυχε σε αυτόν. Το σίγουρο είναι ότι οι λαμογιές δεν παίζουν.

    Για το εισιτήριο, βγάλε με επιστροφή στο τρίμηνο, και πλήρωσε λίγο παραπάνω για να μπορείς να το αλλάξεις. Θα δώσεις ένα σωρό λεφτά για να πας εκεί, δώσε 100 ευρώ παραπάνω για να είσαι χαλαρός.
    νομιζω αυτο πρεπει να κανει αν θελει να ψαξει για δουλεια...
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  8. #8
    Εγγραφή
    29-06-2007
    Μηνύματα
    315
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Καλησπέρα!

    Φίλε meletis έχεις νέα από τον συγγενή; Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω ποια είναι η κατάσταση!

    Καλή ιδέα αυτή με το ανοιχτό εισιτήριο, δεν το είχα σκεφτεί καθόλου και νομίζω ότι είναι πολύ καλή λύση!
    Αύριο θα πάρω τηλέφωνο στο προξενείο στην Αθήνα να ζητήσω κάποιες πληροφορίες, θα σας ενημερώσω.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

    *Τα ταξίδια είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω για τον εαυτό μου.
    Μια ζωή ρουτίνα κάνοντας την ίδια δουλειά, στην ίδια πόλη με τρομάζει.
    Κάποια στιγμή, όταν και αν οι προτεραιότητες είναι διαφορετικές (βλ. οικογένεια) θα συμβιβαστώ, μέχρι τότε όσο μπορώ θα γυρνάω

  9. #9
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thane Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Φίλε meletis έχεις νέα από τον συγγενή; Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω ποια είναι η κατάσταση!

    Καλή ιδέα αυτή με το ανοιχτό εισιτήριο, δεν το είχα σκεφτεί καθόλου και νομίζω ότι είναι πολύ καλή λύση!
    Αύριο θα πάρω τηλέφωνο στο προξενείο στην Αθήνα να ζητήσω κάποιες πληροφορίες, θα σας ενημερώσω.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

    *Τα ταξίδια είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω για τον εαυτό μου.
    Μια ζωή ρουτίνα κάνοντας την ίδια δουλειά, στην ίδια πόλη με τρομάζει.
    Κάποια στιγμή, όταν και αν οι προτεραιότητες είναι διαφορετικές (βλ. οικογένεια) θα συμβιβαστώ, μέχρι τότε όσο μπορώ θα γυρνάω
    επειδη το ειχα κανει και εγω (ειχα παει κιολας) μη δενεις κομπο οτι σου πουν (ειτε θα στα πουν παραδεισο ειτε δε θα σε πολυδεχτουν) καλυτερα νεα απο καποιον που ειναι εκει ή επεστρεψε προσφατα
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχεις συνειδητοποιήσει ότι πας στην άλλη άκρη του κόσμου;
    (και από μέγεθος ταξιδιού αλλά και από διαφορά ώρας με την Ευρώπη )
    Δες το σε μια υδρόγειο, κάνε μια νοητή τρύπα από την Ευρώπη για να δεις που βγαίνει.
    Για την ακρίβεια, είναι στο ακριβές αντιδιαμετρικό σημείο με την Ανδαλουσία (Ισπανία).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στη Νεα.Φιλαδελφεια
    Από jokr στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-17, 13:50
  2. Πότε θα έρθει το VDSL στη Νέα Φιλαδέλφεια;;;
    Από maravegias στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-15, 20:35
  3. COSMΟΤΕ και ταχύτητα ADSL2+ στη Νέα Κυψέλη
    Από elthis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-15, 11:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας