Σελ. 111 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 91101106109110111112113116121131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.651-1.665 από 6029
  1. #1651
    Εγγραφή
    24-10-2009
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δε καταλαβαίνω γιατί έχετε κολλήσει με το θέμα ώρα τη στιγμή μάλιστα σε εμένα
    με διαφορετικές εταιρίες και σε σπίτια με διαφορά 200+ χιλιομέτρων είχα (και έχω) το ίδιο
    θέμα και στη DSL γραμμή. Το θες 19:00-23:00 ή 20:00-00:00 είναι στανταράκι. Μου κάνει εντύπωση
    βέβαια το γεγονός ότι "όλοι μπαίνουν εκείνες τις ώρες" και να μην έχουν θέματα και άλλες μέρες και ώρες.

  2. #1652
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΓΚΑΔΙ
    Καλημέρα παιδιά.Επειδή είμαι ανήσυχος άνθρωπος είπα να ασχοληθώ με το ρούτερ γιατί κάτι δεν μου άρεσε.Στο δωμάτιο που το έχω το σήμα ειναι από 42-45.Ψάχνοντας βρήκα ένα σημείο που μου έδινε 53 excellent,ok λέω εδώ είμαστε και το άφησα εκει και ηταν πάντα στο 52-53 και δεν ασχολήθηκα πάλι.Οπως είπα κάτι με έτρωγε γιατί παρόλο που είχα καλό σήμα επιτέλους το download ηταν μέτριο,από 20 εως 25.Αρχισα να αλλάζω θέση στο ρούτερ και να μετράω,αλλαγή θέσης και speedtest συνέχεια.Ξαφνικά το download πηγε στο 53mbps και το σήμα μαντέψτε,που ήταν;Στο 42 strong.Αρα λοιπόν δεν παίζει ρόλο το σήμα,αυτό είναι απλά μία ένδειξη της στάθμης του σήματος όμως γιά να δουλεύει καλα χρειάζεται και καλη ποιότητα σήματος και κάποια αλλά που τα διάβασα αλλά δεν ξέρω να σας τα πω.Ειναι συνδυασμός όλων γι αυτό προτείνω να κατεβάσετε μια εφαρμογη στο κινητό σας που λέγετε cellmapper,υπάρχουν κι άλλες απλά εγω αυτή χρησιμοποίησα,και να κάνετε τεστ ώστε να βρείτε την τέλεια θέση για την περίπτωσή σας.Αν υπάρχει κάποιος που ξέρει από δίκτυα κινητής ας μας διαφωτίσει.Ελπίζω να βοήθησα.

  3. #1653
    Εγγραφή
    24-10-2009
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εντάξει με το σήμα το έψαξα κι εγώ που είμαι 2 στα 3 (43) Strong.
    Αυτό έλειπε να ήθελε 3 στα 3 για να δουλέψει. εδώ και στα κινητά με μία πάυλα στις 4 κατεβάζεις αρκετά
    καλά. Πάντως το γύρισα σε δοκιμή στο 3G (3/3)αλλά φευ. Όπως και σε παραδίπλα σημείο όπου σε 4g ήταν 3/3
    αλλά πάλι σιγά. Μπορεί να έχεις τους μεγαλύτερους σε διαμέτρημα σωλήνες νερού. Αν δεν έχεις νερό να διοχετεύσεις
    και το δίνεις σταγόνα σταγόνα γεια!

  4. #1654
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ors_86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τους ζήτησες όλα όσα αναφέρεις νομίζω πως καταλαβαίνω γιατί σου ζήτησαν να φύγεις..

    - πλάκα κάνω, μην παρεξηγηθώ -

    Σε επικοινωνία που είχα νωρίτερα, για να ενημερωθώ για την βλάβη που έχω δηλώσει πριν κάνα 2 βδομάδες, με ενημέρωσαν πως το ζήτημα είναι γνωστό, και η "βλάβη" που έχω δηλώσει αφορά το γνωστό ζήτημα. Είναι υπαιτιότητα bonding server, και οι τεχνικοί το γνωρίζουν και προσπαθούν να το επιλύσουν.
    Δεν παρεξηγήθηκα, αλλά θεωρω αφελές να μην κάνει ο καθένας το ιδιο.
    Δηλαδη σε καθε υπαλληλο θα λεω τα ιδια; Δε γινεται, θα αναλαβει ενας υπαλληλος να μου το φτιαξει ονομαστικα. Εαν δεν μπορει, θα με συνδεσει με εναν προϊστάμενο ονομαστικα όπου θα αναλαβει αυτος το προβλημα μου. Σε περιπτωση που διορθωθει η βλαβη "ψευδώς" κατευθείαν θα πέσει τηλέφωνο να την ξαναανοίξουν και κατευθειαν e-mail στη cosmote (εχει μια φορμα επικοινωνιας) οπου θα παραθετω τη ψευδη διοθρωση της βλαβης.

    Εαν εχουν προβλημα επικοινωνιας τα διαφορα τμηματα στη cosmote, λυπαμαι αλλα δεν ειμαι συμβουλος σχεσεων.

  5. #1655
    Εγγραφή
    21-01-2019
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vfragos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το UP σου δουλεύει 4-5mbit σε κανονικες συνθήκες όταν πας π.χ. να κανεις κάτι upload εσύ ή μόνο στις μετρήσεις σε κάποιο speedtest το βλέπεις;
    Στις μετρήσεις αναφέρομαι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από venejo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε καταλαβαίνω γιατί έχετε κολλήσει με το θέμα ώρα τη στιγμή μάλιστα σε εμένα
    με διαφορετικές εταιρίες και σε σπίτια με διαφορά 200+ χιλιομέτρων είχα (και έχω) το ίδιο
    θέμα και στη DSL γραμμή. Το θες 19:00-23:00 ή 20:00-00:00 είναι στανταράκι. Μου κάνει εντύπωση
    βέβαια το γεγονός ότι "όλοι μπαίνουν εκείνες τις ώρες" και να μην έχουν θέματα και άλλες μέρες και ώρες.
    Έχουμε κολλήσει, ή μάλλον έχω κολλήσει - δεν μπορώ να μιλάω για τους υπόλοιπους - γιατί υπογράφω μια σύμβαση με διετή δέσμευση στα +10€ το μήνα για να έχω καλύτερες ταχύτητες και αντί αυτού έχω χειρότερες απ' ότι είχα πριν. Θα μου πεις ΟΚ φιλαράκι υπαναχώρηση ξέρεις τι σημαίνει; Ξέρω και τι σημαίνει υπαναχώρηση και εναντίωση κλπ. δεν είναι το θέμα μου εκεί όμως. Το θέμα μου είναι να έχω καλύτερες ταχύτητες μιας και VDSL δεν βλέπω σύντομα. Ασχολούμαι με το συγκεκριμένο θέμα ακόμη, και δεν έχω υπαναχωρήσει ή προβεί σε δήλωση εναντίωσης, μπας και βρεθεί μια λύση ή έστω ένα workaround μέχρι να δούμε τι θα γίνει. Στην τελική βέβαια, και εφόσον δεν βρεθεί κάποια ικανοποιητική λύση/workaround, θα αναγκαστώ να επιστρέψω τα πάντα πίσω.

    Σε ότι αφορά δοκιμές τις οποίες έκανα, με τη σειρά που τις έκανα και δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα, δηλαδή το πρόβλημα του D: 1-2Mbit/s παρέμεινε, είναι οι παρακάτω. Ίσως βοηθήσουν άλλους (ή και τους τεχνικούς της COSMOTE) για καλύτερο debugging.

    1. Απενεργοποίηση του Mobile
    2. Απενεργοποίηση του ADSL
    3. Αλλαγή των DNS στις συνδέσεις (όχι μόνο στον DHCP server)
    4. Επανεκκίνηση του Router
    5. Αλλαγή του Mobile Mode σε 4G Only
    6. Δημιουργία φίλτρου και exclude από το Bonding 2-3 συσκευών
    7. Αφαίρεση του Spliter και σύνδεση του καλωδίου απευθείας
    8. Reset στο Router
    9. Αφαίρεση - Επανατοποθέτηση κάρτας SIM

  6. #1656
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχει βρεθεί το πρόβλημα. Λίγη υπομονή ακόμα, δε χρειάζεται να ταλαιπωρείστε με την τεχνική υποστήριξη, ότι είναι να γίνει θα γίνει για όλους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manospcistas : 21-01-19 στις 21:26.

  7. #1657
    Εγγραφή
    23-04-2002
    Μηνύματα
    745
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    215mbit/22mbit
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Speedport plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει βρεθεί το πρόβλημα. Υπομονή μέχρι τις 25/1. Λίγη υπομονή ακόμα, δε χρειάζεται να ταλαιπωρείστε με την τεχνική υποστήριξη, ότι είναι να γίνει θα γίνει για όλους.
    Από την απάντηση σου φαίνεται να ξέρεις κάτι που οι υπόλοιποι δεν ξέρουμε. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Επίσης υπάρχει πρόβλημα μόνιμο με το upload, ενώ σε speedtest φαίνεται να δουλεύει, σε πραγματικές συνθήκες δεν δουλεύει ποτέ, έχουμε ταχύτητες adsl, με το ζόρι 1mbit up και αυτό σκάρτο, (όσοι έχουν adsl) για να δουλέψει σε πραγματικές συνθήκες ανακάλυψα την "αλχημεία" πριν ξεκινήσω το upload να "πιέσω" την γραμμή σε download. Δεν πιστεύω ότι δεν γνωρίζουν και το πρόβλημα με το upload, θα το φτιάξουν και αυτό; Ευχαριστούμε πολύ για τυχόν διευκρινήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vfragos : 21-01-19 στις 20:42.

  8. #1658
    Εγγραφή
    24-10-2009
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ελπίζω πέραν του Bonding server να φταίει και τπτ άλλο, βλέπε βάζω κόφτη, κλπ από μεριά της cosmote γιατί
    δε ξέρω τι μπορεί όντως να σηκώσει η εκάστοτε κεραία της και στο σύνολο η εταιρία. Εδώ σε μέρη με πολύ κόσμο
    και ώρες ώρες σέρνεται μέχρι αδείας. VDSL και σε μένα δεν, καθώς μάλλον βρίσκομαι σε μαύρη τρύπα άσχετα αν οι
    τριγύρω μου έχουν και ενώ στην αρχή ειχα αρνηθεί το speed booster στην αρχή όταν ξαναρώτησα τέλος του έτους,
    το πήρα με +6,50€ (υπ' όψιν ότι θα το πήρα και άλλοι πολλοί).
    Θέλω να δω βέβαια, γιατί εκεί είναι και το όλο θέμα, στο τέλος του μήνα τι θα έχω/ει καταναλώσει απ' τα 100gb.

  9. #1659
    Εγγραφή
    26-02-2014
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα και από εμένα. Παθόν και εγώ με το συγκεκριμένο πρόβλημα του speedbooster τις νυχτερινές ώρες στην περιοχή της Χαλκίδας. 40-5- mbs από το πρωί εως τις 7-8 το απόγευμα και από εκει και μετά μέχρι τις 12-1 τα μεσάνυχτα μαύρα σκοτάδια 1-2 mbps. Το πήρα χαμπάρι στις 9/12 αλλά νόμιζα ότι ήταν δικό μου πρόβλημα μέχρι που μου ήρθε φλασιά εχθές και το googleαρα και κατάλαβα ότι είναι γενικό το θέμα. Σε σημερινή λοιπόν επικοινωνία με την cosmote και αφού τους τα έψαλλα γιατί δεν μου λέτε ότι είναι γενικό το θέμα και πρέπει να το ανακαλύψω μόνος μου , μου είπαν ότι μπορώ να φύγω από την υπηρεσία αν θέλω χωρίς κάποια υποχρέωση και ότι αν μείνω θα υπάρξει έκπτωση στο λογαριασμό όταν αποκατασταθεί η βλάβη , για την οποία παρεπιμπτώντως μου είπε ότι είναι προτεραιότητα για τους τεχνικούς γιατί έχει γίνει χαμός από τα τηλεφωνήματα, και το ύψος της θα υπολογιστεί από την χρονική διάρκεια της βλάβης. Τελικά είπα να περιμένω λίγο ακόμα να δώ μπάς και φτιαχτεί

  10. #1660
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν πρόκειται πάντως για κόφτη αλλά για βλάβη που πιάνει μεγάλη μερίδα των boosters. More info soon και πάντα με επιφύλαξη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manospcistas : 21-01-19 στις 21:27.

  11. #1661
    Εγγραφή
    23-04-2002
    Μηνύματα
    745
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    215mbit/22mbit
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Speedport plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρόκειται πάντως για κόφτη αλλά για βλάβη που πιάνει μεγάλη μερίδα των boosters. More info soon και πάντα με επιφύλαξη.
    Ευχαριστούμε, για το θέμα του upload που είναι μόνιμο, έχει ακουστεί τίποτα ή κάνουν ότι δεν υπάρχει κάν πρόβλημα;

  12. #1662
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οτιδήποτε πρόβλημα παρατηρούμε σαν συνδρομητές, καλό είναι να το δηλώνουμε αναλυτικά και να ζητάμε να καταγράφεται ακριβώς, ώστε και οι άνθρωποι που τα διαχειρίζονται να γνωρίζουν ακριβώς τι πρόβλημα υπάρχει και υπό ποιες συνθήκες παρουσιάζεται. Είναι μια υπηρεσία αρκετά πολύπλοκη και σίγουρα δεν είναι εύκολη η βλαβοδιαχείριση της.

    Κάποια ημερομηνία που αναγράφεται παραπάνω παρακαλώ να αγνοηθεί για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις.

  13. #1663
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτιδήποτε πρόβλημα παρατηρούμε σαν συνδρομητές, καλό είναι να το δηλώνουμε αναλυτικά και να ζητάμε να καταγράφεται ακριβώς, ώστε και οι άνθρωποι που τα διαχειρίζονται να γνωρίζουν ακριβώς τι πρόβλημα υπάρχει και υπό ποιες συνθήκες παρουσιάζεται. Είναι μια υπηρεσία αρκετά πολύπλοκη και σίγουρα δεν είναι εύκολη η βλαβοδιαχείριση της.

    Κάποια ημερομηνία που αναγράφεται παραπάνω παρακαλώ να αγνοηθεί για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις.


    και εμείς δηλαδή... πρέπει να πληρώνουμε...για κάτι που δεν ξέρουν πως να φτιάξουν? οταν θες να βγάλεις κάτι νέο... βγάλτω πιλοτικά να το τσεκάρις κτλ... και μετά εμπορικά!!!

  14. #1664
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΓΚΑΔΙ
    Το πρόβλημα είναι κατά βάση σε γραμμές voip.Όσα booster είναι με την κλασσική τηλεφωνία λειτουργούν από όσο ξέρω.

  15. #1665
    Εγγραφή
    21-01-2019
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pier88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι κατά βάση σε γραμμές voip.Όσα booster είναι με την κλασσική τηλεφωνία λειτουργούν από όσο ξέρω.
    Από αυτό που λες καταλαβαίνω ότι υπάρχει πρόβλημα με την υπηρεσία ή τον εξοπλισμό συνδυαστικά με το Hybrid/Booster και το VoIP.
    Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την ταχύτητα με τον παλιό εξοπλισμό (speedport entry ii), σε VoIP ήμουν και τότε.

    Μπορεί άραγε κάποιος να γυρίσει από VoIP σε απλή γραμμή;

    Αν είναι το πρώτο (υπηρεσία) φαντάζομαι θα μπορέσουν να το διορθώσουν εξ αποστάσεως. Αν όμως είναι το δεύτερο, τότε δεν βλέπω λύση σύντομα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια ημερομηνία που αναγράφεται παραπάνω παρακαλώ να αγνοηθεί για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις.

Σελ. 111 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 91101106109110111112113116121131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας